..: Ze zákulisí galerie :..

Praha - Velice nás těší stále rostoucí zájem o fotogalerii. Řada z vás pravidelně navštěvuje stránky ŽelPage právě kvůli ní a přispívá sem fotkami a komentáři, aniž by věděli, co se děje uvnitř. Poslední dobou se nám, a nejen mezi nováčky, rozšiřují dotazy a stesky ohledně jejího fungování. Dovolte mi vás proto vzít na menší exkurzi zákulisím a ukázat, jak to vypadá v pozadí, jak probíhá rozhodování či jaké jsou další zajímavosti ze správy galerie.

Správců je dohromady sedm (skupina fotogalerie). Každý správce rozhoduje, zda tu či onu fotku zařadit do galerie. Činí tak dle svého nejlepšího vědomí a svědomí, přičemž zohledňuje běžná hlediska, jako je technická úroveň snímku (ostrost, barvy), kompozice (přílišná či zbytečná volnost, těsnost, nevyváženost), rušivé elementy (řezané či vyčuhující objekty) apod. K přijetí či zamítnutí snímku je třeba tří hlasů na jedné z misek vah.

Galerie ŽelPage je výběrová, s velkým náporem uživatelů a omezeným možnostmi jak co do prostoru, tak i přenosových kapacit. Proto si nikdo nemůže vystavení svého díla na stránkách ŽelPage nárokovat. Přesto správci rádi přijmou do galerie snímky, které považují za cenné. Toto hodnocení provádí správci sériově tak, aby subjektivní názor jednoho z nich jen minimálně ovlivnil přijetí fotky.

Zde se můžete ptát, jak je zaručena objektivita rozhodování? Nijak. Tu totiž zaručit nelze. Jsme lidé, je nás sedm, každému se líbí a nelíbí něco jiného, a snímek zkrátka nelze ohodnotit na bodové stupnici 0-100 a stanovit, že kupříkladu vše od 80 výš se přijímá. Může se tedy stát, že si autor posteskne „jakto, že mě mou pěknou fotku nepřijali a tuhle, daleko horší, ano?“. Odpověď je nasnadě. Zaprvé, autorova fotka je vždy lepší než jakákoliv jiná. Zadruhé, stačí tři hlasy ze sedmi, každý správce je jiný, má jiné nároky na jednotlivé aspekty snímku, jedněm třem správcům se ta cizí líbit mohla a proto ji schválili, jiným třem se ta autorova líbit nemusela a proto ji zamítli. Dokonce tu autorovu fotku mohli posuzovat ti samí tři, a dle jejich soudu nebyla vhodná.

Proč je u fotky jeden komentář a tři mínusy? Pokud správce souhlasí s komentářem svého kolegy, není nutno psát znova to samé, stačí jen přihodit další mínus. Může se i stát, že první správce dá plus, s doprovodným komentářem, který ovšem pro dalšího správce může být natolik závažný, a se kterým se stotožní do té míry, že sám dá fotce mínus. Fotek totiž chodí do galerie obrovské množství a psát k nim stále stejné komentáře je zbytečně unavující. Trocha statistiky: za vybrané období v rozsahu 197 dní bylo všemi správci uděleno 18907 rozhodnutí ve výběrovém řízení, což vychází na 96 za den. 96x ano/ne každý den. Každý den každý správce rozhodl průměrně o 14 fotkách. 14 fotek za den nezní na první pohled tak hrozně, 2700 za půl roku na jednoho správce už je něco jiného.

Jak je to s uměleckou galerií? Pokud správce usoudí, že se daný snímek hodí spíše do tzv. Umělecké Galerie, pak jej vyřadí z normálního schvalovacího procesu a v uzavřené diskusi s ostatními správci o zařazení do UG rozhodne. Zde rozhodování probíhá v podobném duchu, stačí tři hlasy pro ano nebo tři pro ne, přičemž v diskusi lze dojít k závěru, že bude snímek zařazen do UG, nebo do běžné galerie, nebo bude zamítnut.

Proč to všechno tak dlouho trvá? Nápor fotek je veliký a časová náročnost nezanedbatelná. Zpravidla to probíhá tak, že co je pěkné hned, se hned schválí, co je zjevně nevyhovující se hned zamítne. A co je někde mezi těmito dvěma stavy, tak o tom se bádá. Jak již zaznělo na začátku, není možné univerzálně stanovit nějakou hodnotu, vše se posuzuje individuálně.

Odpůrci galerie ŽelPage a jejího systému (existence správců, výběrovost) často zmiňují „jakési absurdní desatero pravidel“, podle nichž se fotky schvalují. Při dotazu, kde toto desatero viděli, si nemohou vzpomenout, nebo o něm jen slyšeli. Zmíněné desatero se skutečně na stránkách ŽelPage objevilo, ovšem bylo míněno jako soubor základních rad pro začínající fotografy, jak na kompozici, násvit apod. Nepochopení záměru a snad až přílišná striktnost původních formulací vedla ke stažení a přepracování tohoto souboru obecných rad, k jehož znovuvydání už potom nedošlo. Nelze totiž zcela jednoznačně definovat všechny zásady fotografování. Proto jsou výtky správců míněny jako důvody, proč se ten či onen konkrétní snímek nehodí do galerie. Zeptá-li se autor, třeba přímo v diskusi k dané fotce, co si pod onou výtkou má představit, dostane se mu individuální rady, kterak se tomu příště vyvarovat.

Jsme potěšeni, že máte takový zájem o naši galerii, a těšíme se na vaše fotky. Ty pěkné v galerii rádi vystavíme. Buďte však, prosím, shovívaví a trpěliví, pokud se tak nestane okamžitě. Na každou fotku se dostane, správci toho mají na práci víc než dost.

Snad jen poznámku na závěr. Veškeré dotazy ke konkrétní fotce směřované na správce pište jako nové komentáře a ne jako reakce na komentáře správců. Je to totiž přehlednější a je pak méně pravděpodobné, že se komentář ztratí mezi dalšími reakcemi.

Nezapomeňte též na právě probíhající Fotosoutěž 10 let KPL. Uvítáme i náměty na další soutěže.

Další informace najdete v otázkách a odpovědích. Veškeré obecné připomínky či návrhy k fotogalerii můžeme probrat na diskusním fóru, nebo se můžete přímo dostavit na setkání s autory u příležitosti křtu Kalendáře 2008.


Chary Poslat mail autorovi | 9.10.2007 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
Registered user zdenda 
11.10.2007 (13:30)  
Railfort: ten pocit nevznikl ze schvalování mých fotek, to byla jen útržkovitá hesla, spíš mám ten pocit z některých diskusí pod fotkama...
Correspondent or Member of ŽelPage Railfort  mail  
10.10.2007 (21:52)  
zdenda: Myslím, že i to padá na vrub toho množství zpracovaných fotek. Ti, co rozhodují, toho mají skutečně moc, takže se nedivím, že z těch formulací tento pocit můžete mít. Vážit každé slovo a každou formulaci je také časově náročné. Zkuste si zformulovat připomínky takovému množství vkladatelů. Ale nechci být advokát, asi by se k tomu měl Chary také vyjádřit.
Correspondent or Member of ŽelPage Hawkey  mail  
10.10.2007 (20:23)  
zdenda: ale já jim to právo v žádném případě neberu a ani brát nechci, jen jsem vyjádřil svůj názor. A nebojím se svůj názor říct nahlas a řeknu ho radši tady a klidně se pod něj podepíšu. Určitě je to lepší než jako některí jiní, kteří se tady bojí říct nahlas co si myslí a pak rozjíždějí žabomyší války na jiných diskusních forech schovaní za anonymním přihlášením.
Registered user zdenda 
10.10.2007 (19:51)  
hawkey: je svatý právo správců, aby si ty stránky dělali, jak chtějí, a měli tu, co chtějí, to je logický, na druhé straně mám občas dojem jisté samolibosti a pocitu jisté nadřazenosti...
Registered user Fabio  mail  
10.10.2007 (17:28)  
samlep-> pravda ze nekdy projde to co by nemelo, ale bud rad ze spravci nejsou nasi drazi politici, to by proslo vse co nema a dobre fotky by prosli jenom za uplatecek.
10.10.2007 (17:11)  
Hawkey: Což by způsobilo prodloužení čekacích dob. Původně to bylo 3 z 5.
Correspondent or Member of ŽelPage Hawkey  mail  
10.10.2007 (16:20)  
co se týká dlouhého čekání, možná by to vyřešilo citelně větší množství správců, tak aby, když dva, tři lidé nemohou, tak aby schvalovací řízení zbytečně neprotahovalo. Co mě ale trošku zaráží, je fakt, že k zamítnutí / přijetí fotky stačí vyjádření menšiny 3/7. Nebylo by proto lepší to zvýšin na 4/7? A trošku by se tím zavřela ústa těm, co křičí, že správcové jsou zaujatí a tak dále.

Railfort: o tom aby v galerii byla od každé řady alespoň jedna fotka jsem se jeden čas usilovně hádal se správci, když jsem chtěl přidat fotku lokomotivy 124.601, která v té době v galerii chyběla. Fotografie pořízená byť na výstavišti, byla zamíntuna s odůvodněním, že galeri ŽP je výberová a proto v ní dokumentační fotografie nemají co dělat. A to jsem nabídl i tu věc, že až bude v galerii lepší fotka této řady, nebude pro mě probém, když má fotka bude odstraněna. Bohužel ani tak fotka neprošla a trvalo to ještě pekných pár měsíců, než se tu fotografie této lokomotivy objevila.
Correspondent or Member of ŽelPage Railfort  mail  
10.10.2007 (15:25)  
Myslím si, že fotogalerie má přínos i jinak praktický. Já osobně si sjedu jen to, co je na hlavní stránce a rozkliknu si to, co mne zajímá, ale spíše kvůli stroji nebo místu. Také, když řeším s nějakým laikem nějaký typ, tak prostě otevřu fotogalerii a ukáži mu ho. Z tohoto důvodu bych se trochu přimluvil o projití alespoň jednoho exempláře z ve fotogalerii chybějících typů.
Registered user zdenda 
10.10.2007 (13:00)  
naopak já už mnohdy ani fotky nerozklikávám, protože jich je na můj vkus a časový možnosti v práci příliš a když se podívám v pondělí po víkendu, tak většinou ani nezkoumám, který fotky jsem neviděl...prostě se to přejí, ale chápu, že spousta lidí je nadšená, když jí tu něco projde (mně neprošly tři pokusy, ale spíš kvůli slabšímu aparátu, ale což...) a pak to tam vidí, naštěstí jako novináře mě už dávno přešlo vidět někde svoje jméno, jak ho všichni vidí:-))) jsem rád, že tyhle stránky jsou, ale poslední měsíce už především kvůli zprávám a aktualitám, než kvůli fotkám, kterých už je fakt příliš a na jedno brdo zpravidla, je to jako střídat deset jídel k obědu a k večeři a každé mít tak pětkrát za měsíc...
Correspondent or Member of ŽelPage mRKEF  mail  
10.10.2007 (11:16)  
mě se zdá, že současný počet a rychlost schválení je jakž takž dostatečná - pokud něco déle trvá, zkusil bych třeba kontaktovat některého správce osobně (ICQ nejlépe asi) - párkrát mi to již pomohlo, když bylo hodnocení zdlouhavé ;)
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko