..: All news and reports - Pozvánky - ČR Jihočeský :..

Stanice Kamenice nad Lipou na začátku 20. století, foto: sbírka JHMDJindřichův Hradec — 23. prosince uplyne přesně 110 let od zprovoznění tratě Jindřichův Hradec – Obrataň. Její historie se ale začala psát přinejmenším o čtvrt století dříve. V tomto článku se dozvíte, co výstavbě trati předcházelo, jaké komplikace potkalo slavnostní zahájení provozu, ale také jak budou probíhat blížící se oslavy tohoto významného výročí.

M 400.001 pod siluetou města Tábor, foto: Václav ŠimandlTábor, Bechyně — Již od soboty 4. června až do 28. srpna připravily České dráhy letní nostalgické jízdy s historickými lokomotivami po nejstarší elektrifikované trati ve střední Evropě. Po všechny víkendy v tomto období bude na denní vlaky nasazována tzv. bobinka, lokomotiva řady E 422.0, s dvojicí červených kořistních vozů DR. U příležitosti doprovodných akcí v Táboře a v Bechyni pak o vybraných sobotách vyjede i motorový vůz M 400.001, který se dochoval z dob počátků této dráhy.

Ostružná - Branná, 831.113-6, foto: Johník České Budějovice (aktualizováno 9. 4.) — Konzultační dopravní společnost připravila na sobotu 13. dubna fotojízdu nazvanou „Po stopách rychlíku Bezdrev“. Jak název napovídá, část jízdy se uskuteční po trase rychlíku Bezdrev, který téměř 60 let spojoval České Budějovice a Most. Přesto, že tento rychlík turnusově vozily především lokomotivy řady 749 s osobními vozy B nebo Bdt a později motorové vozy řady 842 s přívěsnými vozy Btx nebo Bmx, bude soupravu fotovlaku tvořit motorový vůz 831.110 společnosti RailSystem. Zvláštní vlak bude nakonec v důsledku výluky u Českých Budějovic veden v trase Kájov – Volary – Číčenice – Písek – Březnice – Rožmitál pod Třemšínem – Zdice – Beroun – Rakovník – Louny – Bílina – Ústí nad Labem.

Ilustrační obrázek Jindřichův Hradec - Asi každý z příznivců železnice už slyšel o unikátních železnicích s rozchodem pouze 760 mm. Dvě z nich, a to dráha z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice, provozovaná akciovou společností Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) a dráha z Jindřichova Hradce do Obrataně s tímtéž provozovatelem, započaly turistickou sezónu vskutku velkolepě.

Ilustrační obrázek Praha-Uhříněves - Muzeum Uhříněves zve na vernisáž putovní výstavy Železnice ve třech staletích aneb 135 let Dráhy císaře Františka Josefa.
Vernisáž výstavy s besedou o historii železnice se uskuteční v pátek 20. července 2007 od 15.00 hod. v uhříněveském muzeu.

Minulost trati přiblíží František Kavka z Podblanického vědeckotechnického klubu železničního v Benešově. O úvodní slovo se podělí s přednostou uhříněveské stanice Ing. Jakubem Goliášem, který také promluví o modernizaci IV. železničního koridoru.

Spěšný vlak z Českých Budějovic do LinzeČeské Budějovice - V rámci 2. změny jízdního řádu došlo k významným úpravám TR10 spojených s představením nové koncepce síťových jízdenek ČD. Trochu ve stínu těchto změn zůstaly další novinky zaměřené na podporu turistického ruchu v příhraničí. České dráhy ve spolupráci s ÖBB uvedly novou nabídku zacílenou na výlety v Jihočeském kraji a regionu Oberösterreich.

Ilustrační obrázekVážení čtenáři,

redakce aktualit pro Vás na letní období opět připravila seriál pozvánek na cesty po Evropě. V letošním roce jsme je rozšířili i o zajímavé akce v rámci České republiky. Jednotlivé díly Vám budeme přinášet až do 3.9.2007 vždy v pondělí ve 12:00 hod. Začínáme již dnes!

V prvním díle seriálu Vám představíme chorvatské město Split, které je zapsáno na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a které je současně cílovou stanicí sezónního spoje R "Jadran" a Český Krumlov, kde se konají Slavnosti pětilisté růže. Město je též pod ochranou UNESCO.

Ilustrační fotoVimperk - Monstra a strašidla různých druhů i původu letos naplní speciální silvestrovský vlak, který už několik let vypravuje poslední den v roce Stifterův pošumavský železniční spolek z Vimperku na Kubovu Huť. Hlavním tématem letos budou strašidla a na koleje vyrazí vlak s názvem Vlak hrůzy.

JHMDJindřichův Hradec - V sobotu vrcholí oslavy stého výročí úzkokolejné trati Jindřichův Hradec - Obrataň. Do Kamenice nad Lipou pojede parní vlak s přípoji z Prahy a z Českých Budějovic, které odvezou účastníky i večer zpět. Oslavy probíhají ale celý týden od Dne železnice až do 1.10. Bližší informace o programu a reportáže z uplynulých dnů najdete na webu JHMD. Účast můžeme jen doporučit.

zdroj: JHMD

Jindřichův Hradec – Společnosti JHMD a JH Bus společně připravily pro turisty nabídku na výlet. Zájemci mohou každou sobotu cestovat lokálkou (i parní) z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a odtud pokračovat historickým autobusem Škoda 706 RTO na Landštejn (jezdí od 1.7. – 2.9.2006). Každé úterý a čtvrtek odjíždí historický autobus z Jindřichova Hradce na zámek Červená Lhota. Cena jízdenky je stanovena součtem jízdného za vlak a autobus.

Zdroj: JHMD

JHMDJindřichův Hradec - JHMD a Klub vojenské historie - 29. pěší pluk plk. J. J. Švece pořádají v sobotu 24.6.2006 v Hůrkách bojovou ukázku na téma boj o železniční stanici v pohraniční za mobilizace. Parní vlak 260 s přípřeží lokomotiv U 37.002 a U 46.001 odjíždí z Jindřichova Hradce v 10:45. Bojová ukázka proběhne po příjezdu tohoto vlaku do Hůrek. Všechny vlaky jedou podle platného jízdního řádu.
V parních vlacích platí zvláštní tarif. Jízdenky z parních vlaků platí současně jako vstupenky na akci. Pokud přijedete do Hůrek motorovým vlakem nebo autem, pak vstupné je pro dospělé 40,- Kč, pro děti 20,- Kč. V parním vlaku bude jako obvykle zařazen bufetový vůz.

zdroj: JHMD

Parní vůz M124.001 při přepravě z NTM Praha do ŽOS Č.Velenice (25.5.2005)České Velenice - Dá se říci, že přesně rok trvala oprava historického parního vozu M124.001 "KOMAREK", který byl 25.5.2005 odvezen z Národního technického muzea v Praze do ŽOS v Českých Velenicích k opravě a zprovoznění.

Již v dubnu vyjel parní vůz KOMAREK po dlouhých 60 letech na trať opět vlastní silou na svoji první zkušební jízdu. Po absolvování nezbytných zkušebních jízd a vykonání technicko bezpečnostní zkoušky obdržel vůz i průkaz způsobilosti vozidla.

Slavnostní okamžik výjezdu opraveného parního vozu KOMAREK z haly ŽOS České Velenice nastane 10. května 2006. Toho dne se v ŽOS sejdou zástupci vlastníka vozidla, NADACE OKŘÍDLENÉ KOLO, sponzorů opravy a pozvaní čestní hosté, aby se zúčastnili křtu parního vozu KOMAREK. Po tomto aktu vůz odjede do Českých Budějovic, kde proběhne vlastní předání vozu vlastníku - NTM.
Následně bude vůz přepraven do Železničního muzea Českých drah v Lužné u Rakovníka, kde bude u příležitosti zahájení letošní sezóny v muzeu ve dnech 13. a 14. května a dnech dalších představen nejširší veřejnosti.

Tisková zpráva NTM (PDF)

info - pozvánkaČeské Velenice - Střední škola České Velenice, Informační centrum železniční dopravy a přepravy pořádá přednášku na téma - TARIFY VE VNITROSTÁTNÍ ŽELEZNIČNÍ OSOBNÍ PŘEPRAVĚ.
Přednášet bude Bc. Roman Šulc, pracovník odboru osobní dopravy a přepravy generálního ředitelství ČD, a.s.
Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 20. dubna 2006 od 15:15 hod. v budově SŠ České Velenice, Vitorazská 88., učebna č.9 (1.patro, třída PE1). Kapacita učebny je 30 osob, místo si je možné rezervovat na tel. 384 794 163 (8-14hod.).

jhmdJindřichův Hradec - Výročí otevření tratě připadá až na měsíc prosinec, hlavní oslavy však budou soustředěny do posledního zářijového týdne. V sobotu 23.9.2006 se uskuteční Den železnice, kdy budou jezdit parní vlaky pro veřejnost. V neděli 24.9. se bude konat jízda jídelního vozu na podvalnících do Kamenice nad Lipou a bude vypraven zvláštní fotografický manipulační vlak v čele s T 47.006. Večer začne týdenní přehlídka filmů se železniční tématikou (Ostře sledované vlaky, Železný dědek, Vlak do stanice nebe, Zbraně pro Prahu). V úterý 26.9. bude probíhat výluka na trati. Díky ní bude nasazen autobus Škoda 706 RTO. Ve středu 27.9. se uskuteční seminář na téma Úzkorozchodné železnice ve 21. století. Na státní svátek 28.9. se připravuje překvapení.
Hlavní den oslav připadne na sobotu 30.9.2006! Z Jindřichova Hradce do Kamenice nad Lipou vyrazí parní vlak pro veřejnost s fungujícím poštovním vozem. Taktéž pojede protokolární vlak s hosty a partnery oslav, u jehož příjezdu do Kamenice bude sehrána scéna příjezdu prvního vlaku před 100 léty. Na nádraží narazíte na železniční pouť, jídelní vůz BRam a výstavu vozidel. Oslavy budou ukončeny v první říjnovou neděli, kdy budou jezdit parní vlaky v celé trase.
U příležitosti 100 let úzkorozchodné trati Jindřichův Hradec - Obrataň vyhlašují JHMD a město Kamenice nad Lipou soutěž o nejlepší fotografii na téma Úzkokolejka v našem životě. Soutěž proběhne ve 2 kategoriích - 1. od 6 do 15 let, 2. nad 15 let věku. Uzávěrka soutěže je 15.8.2006. Bližší informace jsou zveřejněny na webu JHMD.

Zdroj: JHMD

info - přednáškaČeské Velenice - Střední škola České Velenice – Informační centrum pořádá přednášku :
ELEKTRIZACE TRATI České Budějovice – České Velenice a její důsledky.

Akce se koná dne 22. února 2006 v budově školy, Vitorazská 88, České Velenice (2. patro, učebna č. 4). Přednášet bude Ing. Ivan Študlar, poradce hejtmana Jihočeského kraje pro oblast dopravy. Začátek je v 15.00 hodin.

Zdroj : ISŠ České Velenice

1 2 | Older messages »    
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 06:53
sets at 18:52