..: All news and reports - Vozidla - ČR Zlínský :..

PESA LINK pro ČD, vizualizace čela, foto: České dráhy Praha — PESA Bydgoszcz, dodávající regionální vozidla rozličným polským, ale třeba také italským dopravcům, získala první kontrakt na dodávku motorových jednotek nové generace. Dnes v poledne podepsaly České dráhy s výrobcem smlouvu o nákupu 31 dvoudílných dieselových jednotek LINK II. Ty vycházejí z modelové řady, v niž PESA nabízí také třídílnou verzi LINK III, stejně jako jednodílný motorový vůz LINK I na stejné bázi. Kontrakt v úhrnné hodnotě 2 miliardy korun předpokládá dodání všech souprav v rozmezí prosince 2012 a ledna 2014; část z vozidel spolufinancují kraje z evropských peněz prostřednictvím regionálních operačních programů (ROP). S nasazením se počítá v Plzeňském, Karlovarském, Ústeckém a Zlínském kraji na nejvýznamnějších regionálních tratích.

regio_shuttle, foto: Tomáš Poslušný Olomouc/Zlín — Po Vysočině a Libereckém kraji se vypsání výběrových řízení na nákup nových regionálních železničních vozidel dočká i Olomoucký a Zlínský kraj. České dráhy se zde chystají nakoupit 7 nízkopodlažních jednotek za přibližně 1 miliardu korun. Financovány budou ze 40 % Regionálním operačním programem (ROP) Střední Morava, zbylých 60 % částky pokryjí ČD ze svých zdrojů, bankovního úvěru, popř. dluhopisů, pokud jejich vydání nebude definitivně zablokováno Ministerstvem dopravy. Jednotky budou působit na tratích Olomouc – Nezamyslice (301), Šumperk – Zábřeh na Moravě (291), Vizovice – Otrokovice (331), Otrokovice – Hulín (330) a Kojetín – Kroměříž – Holešov – Valašské Meziříčí (303), z čehož vyplývá, že budou jak v elektrické, tak i v motorové trakci. Nasazení jednotek je plánováno nejdříve od poloviny roku 2012. V úvahu přichází řada vozidel evropských výrobců, pokud se je podaří v ČR homologovat, stejně nemůžeme také vynechat domácí společnost Škodu Transportation, která má ve svém portfoliu patrové elektrické jednotky řady 471, resp. řady 671, a ve fázi příprav jednopodlažní elektrickou jednotku.

Regionova ČD Valašské Meziříčí - Od 14. prosince letošního roku, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád, začne ve Zlínském kraji vozit pasažéry další souprava Regionova. České dráhy ji nasadí nově na trať č. 303 Valaššské Meziříčí - Kojetín. Podle mluvčího valašskomeziříčské radnice Josefa Beneše by se tyto inovované soupravy měly v budoucnu objevit i na dalších regionálních tratích v kraji, i když zůstává otázkou, jak si poradí se sklonově náročnými valašskými trasami.

Ilustrační obrázek Zlín - ČD nasadí ve Zlínském kraji již tento měsíc do provozu další 2 moderní soupravy RegioNova. „Stejně jako předchozí, které cestujícím slouží od loňského května, je dopravce využije výhradně na trati č. 331 Otrokovice - Vizovice,“ říká Ludvík Urban z Generálního ředitelství ČD. Na důležité trati protínající celou zlínskou aglomeraci tak budou většinu osobní přepravy zajišťovat soupravy RegioNova.

Ilustrační fotoZlín - Na otrokovickém nádraží pomalovali neznámí sprejeři téměř celou lokomotivu, zatím neuvedeného typu. Vandalové opatřili lokomotivu neidentifikovatelnými nápisy především v růžových barvách ze všech stran. „Pachatel, po kterém nyní pátráme, způsobil škodu ve výši padesát tisíc korun. Hrozí mu až roční vězení,“ uvedla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

zdroj: Právo

RegioNovaZlín - První sériové jednotky Regionova řady 814/914 (002 a 003) předal generální ředitel ČD Josef Bazala v žst. Zlín střed hejtmanovi Zlínského kraje Liboru Lukášovi za účasti ministra dopravy Milana Šimonovského. Jednotky Regionova budou zatím nasazeny na trati Otrokovice – Zlín – Vizovice a současně budou nasazovány při zvláštních příležitostech (např. pobyt kinematovlaku v Horní Lidči, Zlínský filmový festival). Nízkopodlažní motorová jednotka se tak stává propagačním nástrojem zajímavostí Zlínského kraje, který cestovní ruch podporuje heslem „Kouzlo rozmanitosti“.

Letos bude do provozu nasazeno celkem 20 Regionov. Po Zlínském kraji bude následovat Karlovarský a Královéhradecký. V Královéhradeckém kraji začnou Regionovy jezdit od července a jako první budou nasazeny na trati Hradec Králové – Jičín – Turnov, čímž propojí krajskou metropoli s turistickým regionem Český ráj. Na Hradecku očekávají železničáři 12 – 13 jednotek. V příštím roce začnou modernizované částečně nízkopodlažní jednotky jezdit i v Pardubickém kraji. Jako první budou cestujícím sloužit na trati Pardubice – Chrudim – Slatiňany.

zdroj: České dráhy, Pars nova

750 042 v Kunčicích pod OndřejníkemValašské Meziříčí - Stav lokomotiv řady 750 ve Valašském Meziříčí ke dni 19.1.2006 :

750 042-4 : lok.je muzejní. Bývá stále letmo nasazována na výkonech v okolí Valašského Meziříčí. Má dosazený zimní pluh (stejný jako řada 742), s kterým v těchto dnech brázdí koleje Valašska.
750 079-6 : lok.je stále provozní, ikdyž se s ní dávno nepočítalo (proto nemá vysílačku atd.), nasazována letmo (nyní na os. vlacích na Ostravu).
750 119-0 : neprovozní, vyhořelá elektroinstalace 1. stanoviště. Stanoviště je již kompletně vyklizeno, ale je stále reálná možnost, že bude zprovozněna.
750 293-3 : neprovozní, po vykolejení v Lískovci u Frýdku (říjen 2003) byla odstavena a postupně rozebírána na náhr. díly. Dnes je to již jen oholený vrak.

Doprovodné foto: 750 042-4 s osobním vlakem v Kunčicích pod Ondřejníkem [oj]

   
ŽelPage - Czech railway webzine
ISSN 1801-5425
historie ŽelPage
Public use not allowed without explicit permission of author.
zc.egaplez@ofni
© 2001-2022 Spolek ŽelPage
:. Sign inopen/close
 
 
  
 
Forgot your password?   
Register   
:. eShop offeropen/close
:. Current train position - Czech Rep.open/close
Current train position - Czech Rep.
 
:. Searchopen/close

 
   
 
 
   
 
:. Weather for Photographersopen/close
Photographing conditions
in the Czech Republic

Sun
rises at 05:16
sets at 20:41