..: PESA dodá ČD motorové jednotky – tuzemsko nemá co nabídnout :..

PESA ATR 220.027, foto: PESA Bydgoszcz Praha — České dráhy uzavřely výběrové řízení na dodávku 31 motorových jednotek. Alespoň tak zní informace iDnes, které předčasně odhalilo výsledky tendru na motorové vozy pro regionální dopravu. Předpokládaná cena zakázky je 2,6 miliardy korun, projekt je ale zhruba z jedné čtvrtiny kofinancován ze zdrojů Evropské unie. Účastníci soutěže byli dva – slovenská společnost ŽOS Vrútky svou nabídkou asi o 20 % překročila vyhlašovatelem kalkulovanou cenu. Naopak podle iDnes vítězná polská společnost PESA Bydgoszcz předložila nižší kalkulaci. Podrobnosti České dráhy zveřejní až po nabytí právní moci rozhodnutí o přidělení zakázky. Pokud nepřijde ze Slovenska námitka, můžeme čekat nejpozději v roce 2013 na našich kolejích polské motorové dvoučlánkové jednotky s kapacitou cca. 120 míst k sezení.

Jestliže se kraje nepustí do soutěží na provoz železniční dopravy a nezamíchají kartami, tak bychom se s novými jednotkami mohli setkat mezi Plzní a Domažlicemi, Karlovými Vary a Chomutovem či Libercem a Českou Lípou. Tedy tam, kde mohou nahradit motorové vozy řady 854 či regionovy. Pro polské výrobce je to první výrazný obchodní úspěch na železničním trhu České republiky. Ačkoliv typ nebyl přesně specifikován, požadovaná kapacita 120 míst ukazuje na dvoudílné jednotky řad SA 131 až 134 dodávané polským vojvodstvím, popř. ATR 220 dodávané do Itálie pro dopravce Ferrovie Nord Milano (FNM), Ferrovie del Sud Est a Ferrovie Emilia Romagna. Prozatím si můžeme představit výrobce a jeho produkci, stejně jako se pozastavit nad tím, že do tendru nevstoupili žádní další světoví ani domácí výrobci.

Produkce PESA Bydgoscz

Katalogové listy jsou představovány v polském jazyce.

Škoda Transportation motorovou jednotku v nabídce nemá

Vizualizace jednopodlažní elektrické jednotky Škoda, Ostrava–Svinov, foto: Pardubický kraj/Škoda Vagonka „Škoda TS je dostatečně velká, aby si mohla dovolit investice do výzkumu a vývoje,“ nechal se před časem slyšet generální ředitel Škody Transportation. V době, kdy České dráhy soutěž vypisovaly, spekulovalo se, zda se do soutěže přihlásí Škoda Transportation a vytáhne ze šuplíku nový koncept motorové jednotky, o které se tu a tam hovoří. Nestalo se. Zjevně není projekt tak daleko, aby mohl být v termínu zhruba dvou let nabídnut do ostrého provozu. Nebudeme tedy znovu zažívat „ladění a testování“ v ostrém provozu, jak jsme ho v minulosti zažívali se soupravami CityElefant a nebo nyní s lokomotivou řady 380. Nebyl ani představen koncept jednotky vyráběné v licenci. Ten měla představovat licenční výroba upravených jednotek Siemens Desiro či později Alstom LINT 41 v šumperském závodě Pars nova. Je otázkou, zda je škoda, že Škoda vyklízí v tomto segmentu český trh. V její nabídce je nyní pouze motorový vůz Dm 12, který byl dodáván do Finska (v roce 2001 byl uzavřen kontrakt na dodávku 16 ks s opcí na dalších 20 vozidel). Na druhou stranu se Škodě nedivme. Téměř nic ji nehnalo kupředu — České dráhy nové motorové jednotky neobjednávaly už více jak deset let a poslední nové motorové vozy řady 843 převzaly v roce 1997. První desetiletí 21. století se řešily jen a jen rekonstrukce starých motorových vozů a dodávkám Regionov zatím není konce. A pokud není vize zakázky, tak proč vynakládat peníze na vývoj nové kolejové techniky.

Vizualizace jednotky 861 ZSSK v žst. Vrútky, foto: ZSSK / ŽOS Vrútky Zatímco Škoda Transportation aktuálně novovýrobu motorových vozů a jednotek nerealizuje, slovenský ŽOS Vrútky finišuje projekt řady 861. Ty už objednala Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a měly být představeny v září 2010 na veletrhu InnoTrans v Berlíně, ale první prototyp zatím neopustill vrúteckou halu. Koncepčně má jít o vozidlo inspirované a částečně, co do použitých komponent, podobné desiru. Design ale je slovenský. Je otázkou, jestli slovenský podnik po této zkušenosti přehodnotí svou cenovou politiku a v některém z příštích kontraktů nezvítězí. Pokud ne, je poměrně velká šance, že PESA zaznamená i další úspěchy na českém trhu. Představme si ji tedy.

Historie a současnost PESA Bydgoszcz

PESA ATR220 FSE, InnoTrans 2008, foto: Georgo V roce 1851 dorazila železnice do Bydhoště a v ten moment se začala psát historie této společnosti. Vznikly Warsztaty Naprawcze Wschodniej Kolei a zahájila se výstavba. Za čtyři roky se zprovoznila administrativní budova, rok nato byly dokončeny haly pro opravy parních lokomotiv i vagonů včetně skladového zázemí. Změny, které nastaly po roce 1989 způsobily rozpad trhů, ale společnost rychle zareagovala a již od roku 1990 se pustila do rekonstrukcí jednotek EN57. V roce 1991 byla PSA vydělena ze struktur PKP. Přelomovým se ale stal až rok 2001, kdy se společnost privatizovala. V tom roce byl představen i nový motorový vůz Partner. Na jeho základě pak vzešla celá řada vozů pro osobní přepravu.

Co PESA nabízí

PESA EN76-001a, foto: Josef Petrák Přejděme rekonstrukce lokomotiv, výrobu tramvají (SWING potkáte ve Varšavě nebo Gdaňsku, CSÁRDÁS v maďarském Szegedu), stavbu či modernizace osobních i nákladních vagonů. Zastavme se až u elektrických a motorových jednotek.

V současné době má PESA v nabídce tří– až osmičlánkové soupravy ELF pro rozchody 1435 i 1520 mm určené pro příměstský, regionální nebo i dálkový mezinárodní provoz. Nasazeny mohou být jak na tratích s napájecí soustavou stejnosměrnou (3 kV), tak střídavou (15 kV nebo 25 kV). Standardně jsou jednotky dodávány pro rychlost 160 km/h, mohou však být upraveny pro rychlost 130 km/h (příměstské soupravy) nebo i 190 km/h.

PESA ATR 220-029, Břeclav, foto: Dennis Hübsch PESA nabízí pro provozovatele lokálních linek dieselové motorové jednotky, které mohou být nasazeny na tratích, kde již není ekonomický provoz klasických souprav (lokomotiva a vagony). Velkou předností souprav je dieselový motor nové generace s nízkou spotřebou paliva, pneumatické odpružení, klimatizace jak řídících stanovišť, tak i prostoru pro cestující, kamerový monitoring interiéru vlaku, tempomat. Soupravy jsou upraveny pro nástupiště o výšce od 250 do 760 mm od hrany koleje. Vstup je vždy v nízkopodlažní části každého článku. Podle přání klienta je možno dodat jedno-, dvoj- nebo tříčlánkové jednotky s jediným vnitřním prostorem. Soupravy jsou konstruovány pro rychlost 120 km/h při velmi dobré dynamice jízdy. Připravují se soupravy i pro rychlost 160 km/h. Vlaky jsou plně přizpůsobeny pro převoz hendikepovaných osob, včetně toalet. Ve vlaku jsou místa určená pro převoz kol, je možno vydělit oddíl 1. třídy.

Tendr budeme i nadále sledovat a po zveřejnění konfigurace souprav pro České dráhy přineseme další informace.

Zdroj: iDnes, Škoda Transportation, PESA Bydgoszcz


Josef Petrák Poslat mail autorovi , Vlad Poslat mail autorovi | 18.1.2011 (11:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Vozidla

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel SMall42  mail  
19.01.2011 (12:32)  
Je tady někdo, kdo má přístup ke základní podle mě informaci, konkrétně jaké spřáhlo si ČD u těchto jednotek objednalo?
19.01.2011 (12:14)  
ok, myslel jsem to obecně... v tohmle případě je situace jiná
19.01.2011 (12:11)  
240.025) Jak není schopný? Tady máš aktualitu, že si koupil 31 nových motorových vozů, mimo jiné pro Plzeň – Domažlice, tak o co jde? Že to není velký a lenivý hydra–like motorák? To je naopak dobře, když se požaduje jiná kapacita nebo nízkopodlažnost.
19.01.2011 (12:08)  
Josef Petrák: když dopravce není schopen zakázku provést, tak ať ji nechá někomu jinému... vím, že to vidím, tak jak by to mělo být a ne jak to je... :(
19.01.2011 (12:03)  
240.025) A ty motory vezmeš kde? :-) V Plzni jsou 4 hydry, které tam navíc jezdí dost neefektivně, co jsem měl možnost vidět v létě 2010. A i kdyby jich bylo víc, svižné moc nejsou. Takže nám z toho vychází řešení nasadit jednu novou řadu motoráků, která to pořeší komplexně.
19.01.2011 (12:00)  
Muichal Bláha: a to nejde nahradit klasiku soupravou 842/3/54 + Bněco + Bněco + 842/843/854? Výkonově se tím dostaneme na Desiro/klasiku s menším dieslem
19.01.2011 (11:49)  
Strejcekms:
Neřekl bych, že na 180-tce musíme nutně nahradit 842, 854 a přípojňáky.

A Vy jste snad nesledoval tu genezi?

ČD dlouho nejsou schopné nahradit klasiky na 180 něčím svižným. ČD postupně většinu klasik nahradí velkými motory. Kraj vypíše výběrové řízení na dopravce a počítá s tím, že dopravci na pořízaní vozidel přispěje ROP Jihozápad. Proběhnou krajské volby. VŘ na dopravce je zrušeno a podepsána desetiletá smlouva s ČD. ČD nezbývá nic jiného než nějaká vozidla kofinancovaná z ROP na domažlickou pořídit.
registrovaný uživatel Raquac 
19.01.2011 (10:46)  
Juraj Kovac: Vidim to podobne, podle navstevy Innotransu 2008 a 2010 tu je skok a vozidla nevypadaji spatne. Nicmene, jestli se Pesa a Newag opravdu dotahli na S+A+B, to se uvidi v provozu. Ani komfort jizdy (hluk, chodove vlastnosti, tepelna pohoda) clovek neporovna z propektu a vystaveni vozidla. Nemluve uz o nakladech na udrzbu, spolehlivosti a zivotnosti. A tam se nejvic projevi jestli nekdo opravdu umi, nebo ne. Tam se ukaze know-how, protoze se tu projevi napriklad spatne zvolene nebo zabudovane a zkombinovane jinak kvalitni komponenty. Vubec, polsti vyrobci jdou cestou nakupu osvedcenych celku od zahranicnich vyrobcu (mimo jine Intelo, (Faiveley-) Lekov..., cimz se lisi od filozofie nasich producentu.

Pokud o tramvaje, chtel bych podotknout, ze zatimco Skoda ma produkt ktery muze prodat kamkoliv, tak Pesa a Solaris ne, prinejmensim diky podvozkum ktere jsou postavene na zaklade jakesi podivne licence od Bombardieru a na zapade neprodejne.
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
19.01.2011 (10:23)  
Já furt tvrdím, že se měla koupit konečně nějaká el. jednotka na systém 25Kv. Neříkám, že motorové jednotky nepotřebujeme, ale existují určité priority. Neřekl bych, že na 180-tce musíme nutně nahradit 842, 854 a přípojňáky. Stačí se podívat co jezdí na vytížené trati do Klatov, a směrem na České Budějovice, nebo na Beroun. 3 nebo 4 B(d)t s těžkou 242, nebo 363... Co se koupilo od 93 roku na střídavou trakci? Nic. Podívejte se na Plzeňskou linku, jezdí tam Regionova, pod drátama, protože nemáme nic lepšího... A v dohledné době ani mít nebudeme, protože s nákupem EL. jednotek se pro Plzeňsko v plánech ČD nějak nepočítá..
19.01.2011 (10:12)  
Zkusím naznačit odpověď na otázku, proč na trati Plzeň - Domažlice nahrazovat 854/842 táhnoucí 2 vozy něčím svižnějším:

Otevřete si tabulku JŘ a zkuste upravit jízdní řád osobních vlaků tak, aby tyto v hodinovém taktu křižovaly pravidelně v Nýřanech kolem 30. minuty a kolem 0. minuty ve Staňkově. Navíc počítejte s tím, že potřebujete vykřižovat s rychlíkem (zatím jezdícím co 4 hodiny, ale ve výhledu dvouhodinovém), resp. v obrácené hodině se zatím nejezdícími Sp (jejichž vizi poměrně dobře naznačoval JŘ vlaků RegioJetu vyskytující se v prvním návrhu GVD na letošní rok). To celé případně včetně odvěšení a přivěšení posilové jednotky do Heřmanovy Hutě, pokud to zabzař v Nýřanech, spřáhlo jednotky a celkové jízdní doby rozumně dovolí.
  1 2 3 4 5 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko