..: Vlaky railjet: nový trend dálkové dopravy v Podunají (1. díl) :..

railjet 63 München - Budapest, foto: Tomáš Kubovec Budapest, Győr - Rakouský národní železniční dopravce ÖBB historicky dlouho odolával snahám o zavádění vysokorychlostní dopravy. Na konci minulého tisíciletí si začal dlouhodobě půjčovat od Deutsche Bahn soupravy ICE 1. Později došlo k výraznému rozšíření provozu ICE vlaků v Rakousku, v rámci čehož ÖBB rovněž zakoupily 3 vlastní jednotky ICE-T. Navzdory tomu si však kategorie ICE zachovala až doposud spíše doplňkový charakter. Geomorfologické podmínky Rakouska spolu s konfigurací rakouské železniční sítě totiž zavádění klasických vysokorychlostních jednotek příliš nenahrávaly.

Nabízela se sice možnost pořízení pendolin z Itálie, které by byly pro řadu rakouských tratí ideální, ovšem realizaci takové myšlenky bránily obavy z masivního průniku naklápěcích jednotek stejné koncepce v barvách italských dopravců. Tento aspekt zřejmě stál i v pozadí těžkostí při schvalování řady ČD 680 v Rakousku. Navíc určitou roli hrála i vrozená rakouská konzervativnost. Nicméně, po celou dobu byla patrná potřeba zvýšit kvalitativní úroveň rakouské dálkové železniční dopravy. Proto byl krátce po roce 2000 zahájen vývoj jednotek railjet.

Historie zrodu railjetu

Detailní pohled na vůz č. 252 jednotky railjet, foto: Martin Kóňa První úvahy ÖBB o provozu ucelených jednotek s lokomotivou se objevují na konci 90. let. DB v té době zahajovaly provoz obdobně koncipovaných jednotek Metropolitan, což byla luxusní souprava vozů 1. třídy, tažených lokomotivou řady 101, která poté několik let jezdila z Kolína nd Rýnem do Hamburku. Zároveň však začaly do Rakouska přicházet první lokomotivy (později velice rozšířené) řady 1016 Taurus; nápad provozovat jednotky podobného typu jako Metropolitan s těmito lokomotivami se tedy nabízel sám.

Protože Taurusy vyrábí koncern Siemens, bylo vcelku logické, že zakázku na 23 jednotek získal rovněž Siemens Transportation Systems. Výběrové řízení bylo vypsáno v dubnu 2005. „Zájem měly ještě další 3 firmy, avšak přesvědčil nás nejlepší a zároveň nejlevnější návrh Siemensu,“ vysvětluje okolnosti soutěže Katja Blum z ÖBB Personenverkehr. O necelý rok později (v únoru 2006) přichází definitivní rozhodnutí. Výroba jednotek (pod označením „Viaggio Comfort“) byla zahájena v listopadu 2006 a podělily se o ní pobočky Siemensu ve Vídni a Grazu. Na sklonku dubna 2008 zahajuje první souprava (prozatím ve čtyřvozovém provedení) důkladné testování.

14. července 2008 vytvořila zkrácená souprava (Afmpz61+Ampz73+Ampz73+Bmpz73) nový rakouský rychlostní rekord (rakouského vlaku v Rakousku): 275 km/h v úseku St. Valentin – Amstetten. V srpnu 2008 nakonec slavnostně vyjíždí první ucelená jednotka do provozu. Všech 23 jednotek první série by mělo být v plném provozu v prosinci 2009, to už ovšem bude v plném proudu výroba další série 44 jednotek, z níž by měly být první soupravy k dispozici na přelomu let 2010/2011. Všech 67 jednotek bude v provozu nejpozději do roku 2014.

Ceny jednotek railjetPočet soupravCelková cena v mil. EURCena za jednotku v mil. EURCena za vůz v mil. EUR
1. série2324410,611,5
2. série44540 12,271,75
CELKEM67784

Charakteristika jednotek

Přechodový prostor mezi jednotlivými vozy jednotky railjet, foto: Ing. Jan Přikryl (SzKT)Každá jednotka váží 320 tun, nabízí celkem 408 míst k sezení a její délka činí 185 metrů. V uvedené délce však není zahrnuta lokomotiva řady 1016/1116/1216 - s lokomotivou má pak souprava délku 205 metrů. Lokomotivy pro provoz s jednotkami railjet sice nemusí být speciálně upravované, ovšem v praxi jezdí fixně konkrétní lokomotivy s konkrétní jednotkou a celá sestava je i vyvedena v jednotném nátěru.

Zajímavostí je, že takové soupravy mají i jména. Systém pojmenování vždy vychází z výrazu „Spirit of …“ a geografického názvu, který má nějakou souvislost s railjety - kupříkladu „Spirit of Budapest“Spirit of Linz“, a podobně. Jména jsou postupně přidělována, jak jednotky přicházejí do provozu. Jednotka railjet se skládá celkem ze 7 vozů, z čehož 6 je „standardních“ a 1 řídící. Vlastní rozdělení vlaku z hlediska prostorů pro cestující popisuje následující tabulka - vozy jsou uváděny v řazení od lokomotivy:

Řazení vozů v jednotce railjetČíslo v rezervačním systémuKapacita místCharakteristika vozu
Bmpz73251762. třída - velkoprostorová
Bmpz73252802. třída - velkoprostorová
Bmpz73253802. třída - velkoprostorová
Bmpz73254802. třída - velkoprostorová
ARbmpz7325510Bistro na stání + oddíl 1. třídy
Ampz73256551. třída - velkoprostorová
Afmpz6125716 + 11Premium Class + 1. třída + stanoviště strojvedoucího

V současné době jsou čísla vozů v rezervačním systému fixní, pouze v případě posilové jednotky mají její vozy čísla o 100 vyšší. V budoucnu (po zavedení dalších spojů kategorie railjet) však lze očekávat větší variabilitu, protože technicky tomu nic nebrání. Zatímco 1. a 2. třída vycházejí z obvyklého standardu ÖBB-EC, v „Premium Class“ očekávají cestující široká kožená křesla podobná masážním. Navíc je kolem každého místa spousta prostoru a klientele je k dispozici řada doprovodných služeb - zejména denní tisk, malé občerstvení a nápoje v neomezeném množství zdarma.

Barový oddíl vprostřed soupravy railjet, foto: Ing. Jan Přikryl (SzKT) Nicméně, provozovatel cateringu e-express (provozovatel restauračních služeb ve vozech ÖBB) si je vědom toho, že v Maďarsku žádná „Premium Class“ neexistuje, takže kdo by zmíněný servis čekal i v relaci Budapest - Hegyeshalom, bude čekat marně. Celkově pojetí komfortu nezapře inspiraci zkušenostmi RENFE. Ostatně Siemens (jakožto dodavatel jednotek Velaro-E) má se španělským smyslem pro železniční luxus již své zkušenosti.

Vzhledem k tomu, že vozy jednotek jsou speciálně upravené (zejména chybí klasické přechody mezi vozy a tento prostor je řešen podobně jako např. v ICE), může jednotka dosáhnout max. rychlosti 230 km/h. Na tuto rychlost ale není v současné době připravená infrastruktura. V běžném provozu tedy dnes railjety jezdí pouze rychlostí do 200 km/h.

Více informací na ŽelPage: Fotoreportáž z představení railjetu, Fotogalerie railjetu z veletrhu Innotrans

Zdroje: ÖBB, Wikipedia, MÁV-START, Prezentace railjetu (pdf)


Rastislav Štangl Poslat mail autorovi , SzKT Poslat mail autorovi | 2.3.2009 (13:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Vozidla Tarify

Další z regionu Maďarsko Německo Rakousko


  1 ... 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel rohilkk  mail  
02.03.2009 (15:45)  
CzechDave: Akorat to nema s komunismem co delat, ma to delsi tradici a taky to ma tradici v cele evrope a pokud mate benefity za odmenu tak ja si myslim, ze ta ma rezijka za mou odvedenou praci je taky, nemuzu si prece dovolit neodvest nejaky vlak do cile, proste kazda ma prace je na 100% pokud slouzi technika a darmozrouti na draze uz jsou snad jen v tech kanclech....
registrovaný uživatel Tom  mail  
02.03.2009 (15:38)  
CzechDave: A jak poznáte, že ti cestující v 1. třídě mají na In-kartě nahranou aplikaci Zaměstnanecké jízdné a né In-Gold? Nebo snad stojíte nad průvodčím a sledujete údaje v POPu?
dopisovatel nebo člen ŽP CzechDave  mail  
02.03.2009 (15:31)  
Miroslav Zikmund: Konečně jsi vyjádřil to, co si dlouho myslím. Proto také jsou Pendolina dlouhodobě v prodělku, protože nejsou nasazovaná na tratě, kde by jejich vlastnosti byly přínosem, kromě toho z nich ČD dělají to, co vůbec nejsou a cestující si toho jsou vědomi.

Ad FIP, režijky a podobně: osobně považuji tyhle relikty socialistické éry za přežitek. Také mám v práci benefity (mobil, auto, volnou pracovní dobu atd.), ale nemám na ně automaticky nárok a musím to mít podložené výsledky a vyfakturovanými hodinami. Kolikrát se mi stává, že jsem v téměř plné erste klasse jeden z mála platících cestujících, zbytek jsou byrokrati z ČD, jedoucí na erste klasse režijku. Nechápu vohnouty z ČD, kteří jsou schopni kvůli odebrání režijek a srovnání benefitů na úroveň, obvyklou v ostatních firmách, stávkovat. Na co režijka? Pokud někdo ze zaměstnanců ČD potřebuje někam přepravit a podloží to služebními důvody, nevidím důvod, proč by si nemohl v pokladně vyzvednout příslušnou jízdenku. Stejně tak nevidím důvod, proč by někdo měl mít režijku jen proto, že je rodinným příslušníkem.
02.03.2009 (15:21)  
LxT:A co je na tom hustý? Jako,že málo nebo moc. Srovnávat nějakej nepovedenej šumperskej bastl, navíc reko, s výkřikem moderní techniky? To snad nemyslíte vážně....
registrovaný uživatel SzKT  mail  
02.03.2009 (15:21)  
Miroslav Zikmund: Podle toho, kam všude a jak intenzivně s tím chtějí Rakušáci jezdit to skutečně nějak úchvatné množství není. Stačí jen namátkou- Záhřeb, Varšava, Benátky, Curych, taktové vnitrostátní linie... Samozřejmě žádná prémiová kategorie Railjet sám o sobě není (resp. spíš nebude), nicméně pro okolní železnice je to exkluzivní dost. Nicméně i Maďaři (kteří jsou tím jinak fascinovaní) to nijak zvlášť prémiově nevedou- zítra bude víc:-).
Jinak co se týče "využitelnosti" a "významu" pendolín naprostý souhlas, jen je velmi smutné, že přes vše uvedené je to pořád to nejlepší, čím ČD disponují.
registrovaný uživatel ufo 
02.03.2009 (15:20)  
Miroslav zikmund: S tým všetkým úplne súhlasím. Veď preto sa pýtam, že na základe čoho došiel autor k tomu, že Pendolino je ideálne na rakúske trate, keď ICE-T po tech. stránke je to isté a má navrch v komforte cestovania.
02.03.2009 (15:19)  
Rail-2005:Proč by to měl být přežitek...všude na západě je to normální(FIP)...i ve 21.století...proč by zaměstnanci ČD nemohli mít nějaké benefity za opravdu tvrdou práci...To bys mohl říct pak skoro ke všemu...protože skoro každý mám v práci nějaké benefity ať už řidíč DP,politik,prodavačka...hold zaměstnanec ČD nemůže chodit grátis do fitka a do bazénu,nemá levnější chleba a nemá služební automobil jako jiní...tak má aspoň FIP....
registrovaný uživatel LxT 
02.03.2009 (15:01)  
Tak to je vostrý jeden vůz stojí přibližně stejně co regionova trio. cca 2-4 mil když vezmeme cenu 40 melounů.
02.03.2009 (14:49)  
SzKT : 67 jednotek není tak moc.

To je docela hezký počet jednotek, se kterými se dají dělat divy. Jestli dobře počítám, tak DB mají "jen" 59 souprav první generace ICE1 ve dvou výrobních sériích (původně 60) a zaplavily jimi nejen celé Německo, ale jezdí s nimi do Švýcar a Rakous. SBB si koupily zase ve dvou výrobních sériích jen 44 Pendolin (řada SBB 500) a pokrývají jimi dopravu i na Gotthardu ...
Tomu, aby se na české koleje tato souprava podívala, se budou propagátoři „vlajkové lodi" bránit zuby nehty, protože „vlajková loď" ztratí i mediálně glanc „špičkového vozidla".

ufo : Pendolino není na rozdíl od ICE-T vhodné pro rakouské tratě, především pro nízkou kapacitu míst, jednak pro nedostatek místa na uložení zavazadel, jednak komfort, který poskytuje ICE–T (jakékoli ICE) je o minimálně o jednu kategorii výše než Pendolino.
Jedinou tratí, kde by v Rakousku našlo Pendolino uplatnění je "koněspřežka" mezi Českými Budějovicemi a Lincem, kde by mohlo zkrátit díky naklápění jízdní doby na obloukovité trati a svým "(ne)komfortem" odpovídá kategorii české "spěšný vlak" nebo rakouské REX.

RailJet není žádný "speciální vlak" s příplatkem, platí tam všechny typy jízdenek (viz kursbuch ÖBB).
registrovaný uživatel ufo 
02.03.2009 (14:36)  
ICE-T má ÖBB v prenájme. A keď už by Pendolina boli ideálne na rakúske trate, ICE-T prečo nie, keď to tiež tak isto naklápa?
  1 ... 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko