..: Studii proveditelnosti k rychlým spojením provázejí spory :..

VRT Kolin - Ryn-Mohan, foto: Deutsche Bahn Praha — Výstavba vysokorychlostních tratí je v České republice tak trochu nekonečným tématem, které rozděluje i odbornou veřejnost. Stavět či nestavět vysokorychlostní tratě, případně v jakých trasách, v jakém rozsahu a hlavně kdy - to jsou jen některé z otázek, které v této souvislosti pravidelně vyplouvají na povrch. Po dlouhé době čekání se však letos rozhoupal i správce infrastruktury, Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), a v květnu letošního roku vypsal výběrové řízení na strategickou zakázku Rychlá spojení - Studie příležitostí. Tato zakázka v předpokládané hodnotě 20 milionů korun však ještě před výběrem vítěze vzbuzuje pochyby. Kritici totiž poukazují na to, že je podle jejich názoru šita na míru jediné společnosti, kterou je SUDOP PRAHA. Celá věc se tak nyní dostala až na stůl Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). K tomu se odvolalo Centrum pro efektivní dopravu, které samo o zakázku ve spolupráci se zahraničním partnerem také usilovalo.

K čemu studie?

Studie příležitostí by měla prvně stanovit předpokládaný rozsah sítě vysokorychlostní železnice v Česku a potvrdit socioekonomický smysl výstavby těchto takzvaných rychlých spojení. Problémem však je již samotný termín vypsání tendru na její zpracování. Ten totiž podle informací ŽelPage přichází až po bezmála dvou letech od doby, kdy byla zakázka k vypsání připravená. Zpoždění oproti zbytku západní Evropy je však skutečnost, se kterou se v otázce rychlých tratí pro dálkovou dopravu potkáváme snad dlouhodobě, nejen u tohoto projektu. Důvody, proč byla zakázka vypsána až letos, shrnuje mluvčí SŽDC Marek Illiaš: „Zadání studie je opravdu připravováno již delší dobu, což je však vzhledem k jejímu rozsahu a významu pochopitelné. Musíme si uvědomit, že tato Studie příležitostí je v prostředí ČR unikátní dokument, s jehož zadáním a zpracováním je minimum zkušeností,“ podtrhuje samotný význam celého projektu Illiaš.

Dopravní model

Jádrem sporu mezi nevládní organizací Centrum pro efektivní dopravu (CEDOP) a správcem infrastruktury je kvalifikační požadavek na vlastnictví čtyřstupňového celostátního dopravního modelu České republiky, který navíc musel uchazeč použít v uplynulých letech alespoň v jedné zakázce s minimální hodnotou 2 miliony korun. Proč je nutný dopravní model, to nám opět osvětluje Marek Illiaš: „Tento čtyřstupňový model je dnes zřejmě nejrozšířenější typ dopravního modelu. Skládá se ze čtyř fází výpočtu. První tři kroky slouží k výpočtu přepravní poptávky, určení cílů dopravy a dělby přepravní práce. Poslední čtvrtý krok výpočtu slouží k přidělení zjištěné přepravní poptávky na dopravní síť. Popisuje se tak zjednodušeně skutečné chování cestujících,“ popisuje mluvčí SŽDC. Podle ředitele CEDOP Petra Šlegra však jediným podobným modelem v našem prostředí disponuje společnost SUDOP PRAHA, díky čemuž se zakázky prakticky nemůže účastnit jiný uchazeč.

Šlegr přitom poukazuje na to, že stát má zmíněný model k dispozici z jedné z předchozích zakázek, kterou vypisovalo Ministerstvo dopravy. Ta se týkala zpracování Dopravní sektorové strategie a součástí byl právě čtyřstupňový dopravní model. Podle názoru CEDOP by tak SŽDC v rámci rovných podmínek i zajištění maximálního souladu s předchozí Dopravní sektorovou strategií měla dát model k dispozici a zajistit si tak i větší množství případných uchazečů a tím i možnou úsporu finančních prostředků z veřejných zdrojů. To však SŽDC striktně odmítá: „SŽDC nedisponuje zmíněným modelem a nemůže tak garantovat poskytnutí jakékoliv jeho části zpracovateli studie. Dopravní model je souhrnem dat, softwarového vybavení s příslušnými autorskými právy a know-how jeho zpracovatele. Využití modelu, který sloužil jako jeden z nástrojů v rámci Dopravních sektorových strategií, je plně v gesci Ministerstva dopravy. Ministerstvo dopravy nezpřístupnilo tento dopravní model po potřeby SŽDC,“ uvedl Marek Illiaš. Otázkou však zůstává, zdali Správa železniční dopravní cesty vůbec o zpřístupnění dopravního modelu ministerstvo požádala a o tuto skutečnost usilovala.

Na míru pro SUDOP?

AV 104-10 na trase Huesca - Zaragoza, RENFE, foto: Alfonso Marco Pérez Při nutnosti vlastnit zmíněný dopravní model se možné spektrum uchazečů zužuje podle názoru zástupců CEDOP pouze na již zmíněnou společnost SUDOP PRAHA. Podle vyjádření SŽDC k námitkám Centra pro efektivní dopravu sice dopravními modely disponují také další dvě nebo tři české společnosti, ty však podle Petra Šlegra disponují pouze modely regionálními, které nepokrývají celou republiku, nebo modely, které z jiných důvodů nejsou vyhovující.

CEDOP přitom poukazuje i na další z jeho pohledu zvláštní skutečnost v kvalifikačních požadavcích: U všech osmi požadovaných oborových profesí, kterými musí uchazeč disponovat, je požadavek na vysokoškolské vzdělání. U specialisty na přepravní prognózu a dopravní modelování však tento požadavek jako u jediného není. To tak v kontextu informace, že právě specialista společnosti SUDOP na tuto oblast nemá vysokou školu, může vyvolávat další pochyby o transparentnosti zakázky. „Tato disciplína je přitom na dopravních vysokých školách považována za jednu ze složitějších,“ diví se Petr Šlegr. SŽDC je však názoru jiného: „U tohoto specialisty je požadována nejméně pětiletá praxe v oblasti dopravního modelování a doložení alespoň 2 referencí na zpracované projekty. V oblasti dopravního prognózování a modelování je rozhodující praxe a reference, protože se jedná o rutinní činnost, kde je praxe velice přínosná a důležitější než vysokoškolské vzdělání. Toto vzdělání není ostatně například požadováno ani u specialisty na Public Relations,“ uzavírá stanovisko Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš.

Na tahu ÚOHS

Celou věc má tak nyní na stole Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jenž byl organizací CEDOP požádán o vydání předběžného opatření zakazujícího případné uzavření smlouvy s vítězným uchazečem z tohoto výběrového řízení. I zde se však hned v počátku objevil spor mezi SŽDC a zástupci CEDOP. V hlavní roli zde hrála recepční soukromé bezpečnostní agentury, která v daný den konala službu na vrátnici Správy železniční dopravní cesty a přebírala od kurýra zásilku s námitkami. Následně totiž právníci správce infrastruktury dlouho řešili, zdali vlastně tato pracovnice byla pověřena pro přebírání zásilek a je-li tím pádem podání CEDOP legitimní. Nakonec se však ústy právní kanceláře SŽDC Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže omluvila a uznala, že tato pracovnice zásilku převzít mohla a ta byla tak řádně doručena.

Další zakázka

Na obzoru je navíc již nyní další zakázka v oblasti stavby vysokorychlostních tratí. Tentokrát SŽDC poptává technicko-provozní studii na téma Technická řešení VRT. Tato studie by měla připravit české normy, vyhlášky a směrnice pro budoucí výstavbu a následný provoz rychlých spojení. Dá se tak očekávat, že tato studie zformuje podobu železničně stavebního průmyslu a nastaví prostředí pro projektování VRT. Zde naopak CEDOP poukazuje na nedostatečné kvalifikační požadavky, kdy SŽDC například po specialistovi na projektování dopravních staveb požaduje jen jeden projekt či pouze územně technickou studii nebo přípravnou dokumentaci na jednu vysokorychlostní trať v posledních třech letech. Zde je podle názoru některých odborníků vidět snaha Správy železniční dopravní cesty preferovat domácí uchazeče, kteří se stavbou nemají tolik zkušeností, případně celé projekty zdržovat do doby, než se to zdejší společnosti naučí. To však správce infrastruktury logicky popírá.

Zdroje: CEDOP, SŽDC, Zadávací dokumentace k veřejné zakázce


Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 13.11.2014 (9:29)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Legislativa Stavby a projekty

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 12      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel Rail-2005  mail  
20.11.2014 (7:47)  
JiP: To se snad nedá ani komentovat...

Jen zdůrazním, že železniční infrastruktura jako celek je služba veřejnosti (a to myslím naprosto vážně, jak v osobní, tak nákladní dopravě). Ve vyspělém státě (což zatím nejsme) není možné být závislý na IAD.

Uvědomte si, že:
- ne každý si auto může dovolit
- ne každý auto může řídit
- ne každý je k řízení auta způsobilý
- ne vždy je auto vhodný dopravní prostředek (např. služební cesty)
- také trocha ekologie, protože zatím u aut nebyl a asi ještě dlouho efektivně nebude vyřešen problém elektrického pohonu, takového, který by nebyl závislý převážně na bateriích s tím, že všechny výše uvedené nevýhody samozřejmě budou platné i nadále
20.11.2014 (6:53)  
JiP: Tato diskuze, clanek je o infrastrukture. SZDC je nositelem infrastrukturni nabidky, dopravci jsou nositeli sluzeb na nich, tyto sluzby si nekdo objednava a plati. Ohledne prestupnosti vazeb doporucuji se obratit na koordinatora dopravy na kraji, tedy na toho, kdo objednava a plati. Drive to fungovalo, nekde to funguje i nyni, nekde je to horsi nez drive, nekde i mnohem lepsi. Kdo se stara, ten ma. Nezbyva nez to resit na patricnych mistech. Kontext Svycarska jste vytahl Vy. Dle meho nazoru jejich zeleznicni sit v danych podminkach je skoro jako VRT v podminkach nehorskych statu a novy tunel Gotthardt je uz v me paraleli neco jako Maglev, :-). Klidne jezdete autem a hante zde nase koridory a prestupni vazby.
Z diskuze je zrejme, ze nekteri nechapou casovou narocnost pripravy VRT a v tomhle kontextu nejsou schopni pochopit, na jakem stupni projektove pripravy aktualne nyni jsme a jaka cesta jeste uplyne nez bude prvni trat VRT. Zatim si tak akorat "maluje cary do mapy na seznamu". Casem muzeme skoncit jak Brno - Prerov. Trat infrastrukturne po smrti, tedy nyni aktualni nutnost zasadnich vylukove narocnych obnov, kapacita na maximu a zprovozneni nove trati jeste hodne petiletek daleko. Dle mne nas odliv lidi na teto trati teprve ceka az se propoji D1 kolem Prerova a nebude tolik omezeni na stavajici dalnicni siti a lidi nebude furt bavit jezdit NAD pri vylukach.
Pripomina mi to obdobne zpolitizovana temata inzenyrskych staveb jako zeleznicni uzel Brno, spojeni Ruzyne, kde inzenyri pripravuji reseni nekolik let. Pak si tema nekdo samoucelove zpolitizuje, zfanatizuje alespon cast lidi, at se muze delat demokraticky obstrukcni bugr a realny vysledek vidime...
registrovaný uživatel JiP 
20.11.2014 (6:13)  
Pane Volek, nerozumim vam. Pokud nebydlite na (u) nadrazi a vase cesty nekonci na (u) nadrazi, tak jednotne jizdne a prestupove vazby jsou to klicove, co rozhodne jestli jedu nebo nejedu verejnou dopravou. Alespon v mem pripade. A je jedno jestli na ten bus presedam z R a nebo v budoucnu z ICE. Ja na nadrazi nebydlim. A vzhledem ke kratkym vdalenostem v CR staci jeden nesikovny prestup a razem bude auto rychlejsi i kdyby jel vlak rychlosti zvuku. Navic vase argumentace je smesna, v kontextu Svycarska take mohu rict ze nase koridory jsou vlastne paralelou VRT, pocet obyvatel podobny, rozlehlost taky srovnatelna, akorat ty nase koridory jsou ponekud nedotazene dokonce.
20.11.2014 (5:46)  
JiP: To co maji ve Svycarsku v horach, je paralela k VRT, jak financne, tak rychlostne k okolnim podminkam. Prosim, odlisujte infrastrukturu od dopravcu. Navaznost spoju, sluzby, jizdenka je jine tema, ktere prvotne nesouvisi s vystavbou VRT a clankem.
registrovaný uživatel JiP 
20.11.2014 (2:34)  
Bartik09: Vsak taky trasa Praha-Ostrava je jedina, ktera se blizi tomu spodnimu limitu efektivity dalkove zeleznice. Je to 360 km vlakem, zatimco Praha-Brno je autem pouhych 200 km. Osobne tuto trasu taky jezdim takrka vyhradne vlakem.
20.11.2014 (2:29)  
JiP: Porad mi tu nikdo neodpovedel kolik bude stat jizdenka po VRT z Prahy do Brna 3-4 stovky?. Dnes se brutalne resi jestli jede bus z Prahy do Brna za 150 Kc a vlak za 180 Kc.
Inu tezko muzete po lidech chtit aby platili za vlak vic nez za rychlejsi autobus.
Pred regiojetem se jezdilo na Ostravu za ceny kolem 400 a jakz takz to fungovalo, autobusy tam ani nejezdily.

S autem ale mate plnou flexibilitu. ... Toto je uvaha a chovani vetsiny lidi okolo me.
Mam v zasade stejny poznatky - ale s jednou vyjimkou: I spousta zarytejch plechovkaru bere koridor Praha - Ostrava jako pouzitelnou alternativu (nejen v nouzi).
Auto ma samozrejme svoje vyhody, ale taky ma i svoje nevyhody. Dovedu si predstavit, ze lidi v Pardubicich maj na vlaky o dost jinej nazor nez treba lidi v Liberci.
registrovaný uživatel JiP 
20.11.2014 (2:15)  
Nevim jak vy, ale ja jsem si zadne VRT ve Svycarsku nevsimnul ! Tam to stoji na uplne necem jinem ! A uz to tu i nekdo zminil a dostal za to pekny kartac. Cele Svycarsko je jedno velke MHD, kde zakladem je jednotne jizdne a perfektni prestupove vazby mezi vlaky a ostani dopravou doplnene rosahlou siti P+R parkovist. A to je co tu skutecne chybi. CO je mi platne kdyz se mi zkrati jizdni doba diky rychlosti 160 km/h o 15 minut, kdyz mi navazujici autobus ujede pred nosem a musim cekat hodinu na dalsi. A tady jsou v soucasne dobe nejvetsi casove rezervy v ramci verejne dopravy v CR a jsem si jist ze na mnoha trasach byste takto usporil desitky minut casu, aniz by bylo kopnuto do zeme. Mimochodem bydlim kousek od Prahy a jezdim denne na Masnu elefantem ;-)
20.11.2014 (1:44)  
JiP: a proto v zemích, kde má auto úplně každý (Švýcarsko, Německo, Rakousko), a kde ty tetičky a supermarkety taky mají, jezdí vlakem více než my. Stejně jako staví nesmyslně drahé projekty jako diví. A cena jízdy po VRT? Jak souvisí cena jízdenky s infrastrukturou? Máte pocit, že se to dnes děje? Nebo někde jinde že se to děje? V Rakousku, Švýcarsku? O tom, že je železnice ve slepé uličce běžte vyprávět v pracovní den do Prahy na hl.n., nebo na Mas.nu. Chápu, že na lokálce se z toho prázdného šukafonu může jevit budoucnost chmurně.
Tak co tam máte dál?
registrovaný uživatel JiP 
20.11.2014 (1:09)  
bartik 09: Ono je potreba se panove smirit s faktem, ze zkratka cela CR je pro zeleznici mala. Nezlobte se ne me, ale i kdybyste mi postavili VRT sit do vsech krajskych mest a soucasne vedle nich bude dalnice a nebo i slusna silnice prvni tridy, kde se mimochodem uvazuje o zvysovani rychlosti na 110 km/h na kvalitnich usecich, tak vzhledem ke kratkym vzdalenostem to bude autem ze dveri do dveri srovnatelne rychle a nebo pouze zanedbatelne pomalejsi. S autem ale mate plnou flexibilitu a cestou domu muzete zrovna udelat nakup v supermarketu na kraji mesta atd a usetrite vice casu, i kdyby jel vlak 500km/h. Kdyz jedu na vylet, vezu kolo, lyze, bagaz...a cestou se muzeme zrovna zastavit u teticky v XY a hodit ji tam konece ty zavareny okurky na ktery ceka, takze zase autem. Toto je uvaha a chovani vetsiny lidi okolo me, vcetne me, nikoliv zbozna prani sotousu. Podle me je zeleznice v CR ve slepe ulicce. VRT nema ekonomicke opodstatneni a koridory se zbastlily ve stavajici stope a nejsou dostatecne rychle, ac byt mohly! Porad mi tu nikdo neodpovedel kolik bude stat jizdenka po VRT z Prahy do Brna 3-4 stovky?. Dnes se brutalne resi jestli jede bus z Prahy do Brna za 150 Kc a vlak za 180 Kc. Vratte se nohama na zem.
19.11.2014 (22:21)  
JiP: No a jak by to teda podle ucebnice melo bejt? Predpokladam, ze pomala, kroucena a dlouha trat pres MuN taky asi nebude uplne podle ucebnice...
  1 2 3 4 5 ... 12      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko