..: České dráhy rozšiřují počet vozů s Wi-Fi :..

363.024, EC 103 Polonia, Bělotín, foto: Duhy DOPLNĚNO — Připojení k internetu pomocí technologie Wi-Fi je dnes nedílnou součástí cestování. Zatímco u soukromníků na české železnici je dnes tato možnost připojení v průběhu cesty samozřejmostí, České dráhy tuto službu prozatím nabízely pouze v některých vlacích, byť celkový počet takto vybavených vozů státního dopravce přesahuje 450. Jejich počet se má nyní výrazně rozšířit díky instalaci potřebného vybavení do dalších několika set vozů. Část z nich přitom už připojení dříve nabízela, po renovaci však budou opatřeny výkonnější a spolehlivější technikou. V současnosti jsou zařízení instalována do 92 vozů tří různých řad.

Prvně jde o 62 vozů řady Bdpee231, které jsou nasazovány na vlaky z Prahy do Budapešti, Lince, Chebu a Luhačovic. Dále bude možné se k internetu připojit do 15 vozů řady ABpee347, nasazovaných na rychlíky z Prahy do Hradce Králové, Trutnova a Železné Rudy, a do 15 vozů řady Aee140, z nichž část bude do provedení, odpovídajícího tomuto indexu, upravena z řady Aee142. Tyto posledně jmenované vozy jsou nasazovány na rychlíky z Prahy do Luhačovic a na expresy z Prahy do Lince. Instalaci zařízení do těchto celkem 92 vozů si České dráhy provádějí samy u své dceřinné společnosti DPOV.

Další vlna instalací do vozů dálkové dopravy pak umožní připojit se k bezplatnému internetu i cestujícím, kteří pojedou ve vozech řady ABmz346, Bmz225, Bmz226, Bmz232, Bbdgmee236, Bee238 a Bpee237 a do doposud nemodernizovaných vozů řad Bmz235 a Bmz229. V případě regionálních vlaků se plánuje dosazení Wi-Fi do šestice vozů řady Bdtee276, provozovaných v Plzeňském kraji a do vybraných vozů řady Bfhpvee295. Instalace routerů Wi-Fi se plánuje také do motorových vozů řady 810 a do motorových jednotek řady 814, později také do některých dalších motorových vozů a také do vozů ubytovacích (řada WLABmz/Bcmz). Přesný termín dostupnosti této služby ve vyjmenovaných vozech není znám, ale lze očekávat, že v letošním roce bude alespoň v části výše jmenovaných řad internet k dispozici. Za zmínku stojí také probíhající úpravy souprav či vozů, kde je již bezplatné připojení k internetu k dispozici, ale z nějakého důvodu je třeba routery vyměnit. Týká se to například některých souprav RegioPanter, jejichž router neumí přijímat signál LTE.

Na závěr menší statistika: dnes je možné se bezplatně připojit k internetu v přibližně šesti stech vlacích Českých drah. Jde jak o dálkové spoje (Praha – Berlín – Hamburk), tak o regionální vlaky (České Budějovice – České Velenice, Ostrava – Mošnov-Ostrava Airport, …). Od prosince letošního roku se tato služba rozšíří také na regionální spoje na trati Horažďovice – Plzeň. Nedávno došlo k instalaci Wi-Fi také do motorových vozů řady 841, provozovaných převážně na Vysočině, nicméně u vlaků zajišťovaných těmito vozy nebude služba uvedena v poznámkách spoje. Cestující se tak o dostupnosti připojení dozví pouze z piktogramu na vozidle. V příštím roce se budou moci zákazníci bezplatně připojit k internetu v téměř tisícovce vlaků Českých drah.

Vážení čtenáři, oproti skutečnosti se v textu nacházelo pár odchylek, jejichž upřesnění mělo za následek úpravu textu. Za uvedené nepřesnosti se omlouváme a děkujeme za upozornění.

Zdroj: TZ Českých drah


Adam Vanting Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 24.11.2018 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Služby

More from Česká republika (celá)


  1 2      Zpráv na stránku:   
04.12.2018 (13:49)  
Mne VPN do VW na trati Praha-Berlín funguje bez problémů.
Jezdím 2x týdně. Bizár je jen znovupotvrzení podmínek při přejezdu hranice a 200MB limit na německé straně.

To je ovšem požadavek DB, ty mají všude ve druhé třídě 200MB a v první 500MB na den.

Naopak mi kromě této linky a RailJetů nefunguje to "domácí dobastlené" wifi nikde...
Registered user pinkpony  mail  
27.11.2018 (15:00)  
Tak pokud máte pocit, že vám ČD blokují VPN, je asi lepší se obrátit na support ČD (kde mi zatím vždy problém vyřešili, i když to občas trvalo). Mně se to nestalo a nikomu tady asi taky ne, ať už podle služby, nebo geograficky.
27.11.2018 (13:08)  
pinkpony: Problém s MTU jsem míval před léty taky. Od té doby mám maximum pro VPN sníženo ze standardních 1500 na 1400, pro jistotu. Běhá to všude, kromě ČD WiFi.

Ale to už zabíháme do odborné debaty ohledně soustružení dvojkolí, aby se vešla skutečného do rozchodu, jelikož ten je menší než deklarovaný standardní o rozměru 1435 mm.
Registered user pinkpony  mail  
27.11.2018 (11:53)  
> VPN server je v zahraničí, to může být ten problém.

Problém máte nejspíš ve vlastní konfiguraci, já na wifi u ČD na žádné omezení nikdy nenarazil, jen občas pár problémů (jeden zrovna souvisel s VPN, příliš velká maximální MTU, ale to už je dost kdysi). ZSSK má (mělo?) na českých kolejích cosi pomatené, to se používat moc nedá, ale to je výjimka, ČD to mají ok.

Spíš mi vadí nové řešení wifi v refurb pendolinech, které mi funguje o poznání hůř než to původní. Ne až tak špatně jako třeba wifi v LE, ale ne moc skvěle.
Registered user 55p 
26.11.2018 (14:32)  
Neměl jsem problém se připojit na VPN na staničních ČD wifi v Praze na Masaryčce, ani na hlaváku. Také s Cisco AnyConnect, server v ČR.
Až bude wifi i v (A)Bpee, tak zkusím i za jízdy.
26.11.2018 (14:20)  
bartik09, pinkpony: V mém případě to byl RegioShark a Cisco AnyConnect. VPN server je v zahraničí, to může být ten problém.

Edit: Nicméně v rychlíku z Brna k tomu RegioSharku stejně WiFi není, takže tak jako tak jsem na vlastním GSM modemu. S ním mi VPN funguje bez problémů.
Registered user pinkpony  mail  
26.11.2018 (12:56)  
Normálně se ve vlacích ČD připojuju jak na svoji tls-based openvpn, nebo firemní ipsec-based vpn... jiné jsem nezkoušel, ale pokud fungují tyhle dvě, tak je informace, že "ČD wifi neumožňuje použít VPN" nejspíš nepravdivá.
25.11.2018 (21:21)  
Jiří Kocurek: Prave jedu RegioPanterem a na VPN jsem se prihlasil. Takze to nejde jenom v nekterych vozech, nebo je chyba na Vasem prijmaci.
25.11.2018 (9:45)  
Hmm, díky zavedení wi-fi ve vozech Bbdgmee236 se cesta v rychlících Brno - Bohumín či Brno - České Budějovice, Brno - HavlBrod - Praha stane paradoxně ještě příjemnější. Ale v první třídě žádný nový benefit navíc, zvlášť když jde o vůz AB na těch rychlících Brno - Budějovice ...
24.11.2018 (20:08)  
Důvodem blokování VPN může být, že tam mají asi taky nějaký filtr na služby, co zatěžují příliš síť (online video, atomatické aktualizace OS).

A pokud by bylo možné se připojit přes VPN, tak by se ten filtr dal obcházet.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko