..: Jízdní řád 2018: Dálková doprava v Polsku :..

PKP Intercity SA Varšava — Polsko a Rakousko denně spojuje hned několik přímých vlaků. Mimo to jsou oba státy členy EU, sousedy České Republiky a dalším společným prvkem budou i dnešní aktuality na ŽelPage, kdy budou z dostupných zdrojů shrnuty novinky v jízdním řádu od druhé prosincové neděle letošního roku. Ta se již neúprosně blíží a přináší poměrně rozsáhlé změny, převážně u nás či v Německu. Stejný jízdní řád však nezůstává ani v Polsku či Rakousku a tak se nyní podíváme na novinky v prvně jmenované zemi, o níž ještě v dohledné době vyjde článek, zabývající se vnitrostátní regionální dopravou či hraničními přechody. Pro začátek zmiňme nová mezinárodní i vnitrostátní spojení, návrat vlaků do města Hrubieszów, více vlaků kategorie InterCity s novými elektrickými jednotkami anebo nové víkendové spoje.

Nové vlaky a spojení

EP09-011, Łuczyce - Baranówka, foto: Piotr Kozlowski Zavedeny budou nové spoje, například TLK Malopolska, spojující města Přemyšl a Gdynia, vedený přes Krakov a Varšavu nebo TLK Biebrza, který bude oproti předchozímu vlaku veden přes Giżycko a Białystok a dále po stejné trase přes Varšavu a Krakov, ale pouze do Řešova. Po třinácti letech se pak vrací dálkové vlaky do města Hrubieszów, ležícího na samém východě Polska poblíž hranic s Ukrajinou. Hrubieszów bude se zbytkem Polska spojovat vlak IC Hetman, přes Řešov, Krakov a Vratislav pojede až do Jelení Hory. Ta bude mít díky vlaku IC Barnim přímé spojení se Štětínem a díky vlaku TLK Halny s Bydhoští. Po roce se vrátí dálkové vlaky do města Sandomierz, kudy bude veden TLK Poloniny z Varšavy přes Radom, Sandomierz a Leżajsku do Přemyšlu. Tři páry vlaků IC Krakov – Olštýn budou vedeny přes Kielce a Radom a o víkendech budou vedeny nové rychlíky TLK Lompa z Vratislavi do Katovic či TLK Molo v trase Poznaň – Gdynia. Z Krakova do Kolobřehu bude veden další pár pendolín (spoje EIP), nové budou také vlaky EIC Varšava – Hlivice a Gdynia – Zakopané.

Více nových či modernizovaných vozidel

Pesa Dart pro dálkovou dopravu PKP Intercity, foto: Matouš Danielka Nahrazování nočních vlaků elektrickými jednotkami dorazilo také do Polska. Nebojte se, desetihodinová cesta modifikací elektrické jednotky EN57 zvané plastik nehrozí. Na noční spoje Karkonosze mezi Varšavou a Jelení Horou a Pogoria mezi katovickou aglomerací a Trojměstím budou nasazeny elektrické jednotky Pesa Dart nebo Stadler Flirt. Cestující si tak mohou vychutnat jídlo z nabídky jídelního vozu anebo využít Wi-Fi připojení k internetu, avšak je otázkou, zda jsou tyto vymoženosti přednější než pohodlné cestování přes noc ve spacím voze. Zatím nejisté je nasazení elektrické jednotky Stadler Flirt na IC Witkacy, spojující polské Tatry s Lodží, Toruní a Trojměstím. Modernizované vozy se pak objeví například na vlacích IC Gałczyński z Varšavy do Štětína, IC Kociewie z Trojměstí do Gorzówa, IC Starzyński z Varšavy do Terespolu anebo v IC Hubal v trase Varšava – Kielce.

Novinky v mezinárodní dopravě

EU07-533 s Os 2910 v Bohumíně, foto: samlep Již dříve bylo zmíněno prodloužení expresu Moravia do Katovic. To bude částečná náhrada pro katovickou aglomeraci za přetrasovaný EuroNight Chopin, který bude veden přes Čechovice-Dědice, Osvětim a Krakov, tedy zcela mimo Katovice. Mezi Ukrajinou a Polskem budou zavedeny nové vlaky, již zmíněný expres, spojující Přemyšl a Oděsu či druhý pár spojů Chełm - Kovel. Doposud neohlášenou novinkou pak bude prodloužení spoje IC Skaryna do trasy Varšava – Brest s přípojem na rychlík do Minsku, kam nově bude možno cestovat přes den.

Závěrečné shrnutí

Lokomotiva Husarz v polských národních barvách, foto: PKP Intercity Díky dokončené modernizaci tratě Krakov – Řešov dojde ke zkrácení jízdních dob v této relaci o 20 minut. I nadále však probíhají modernizační práce na trati z Varšavy do Poznaně, což má za následek odklon vlaků přes Inowrocław a Hnězdno, případně v trase z Varšavy do Lublinu přes Łuków a Parczew. Rychlíky z Lublinu do Katovic a Krakova jsou pak v části trasy vedeny náhradní autobusovou dopravou. V souhrnu je poté nový jízdní řád polských drah obsáhlejší – zavedeno je 17 nových vlaků, ať už jde o zcela nové relace, nebo o doplnění nabídky na frekventovaných trasách (Varšava – Lodž či Varšava – Bydhošť). Projevuje se také snaha nabídnout cestujícím pravidelné spojení v průběhu celého dne, na trase z Varšavy do Lodže a opačně přibližně každých třicet minut, na ostatních frekventovaných relacích zhruba každé dvě hodiny.

Zdroj: TZ PKPIC


Adam Vanting Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 9.11.2017 (13:07)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Jízdní řád

Další z regionu Polsko


10.11.2017 (11:39)  
Při tolika českých názvech mě zaráží nepoužití běžného názvu Gdyně. :) Jinak jednoznačně krásně čtivý a obsažný článek!
registrovaný uživatel Libcha 
09.11.2017 (18:10)  
Padá mi brada z té kadence pěkných článků. Kvůli Tobě Adame jsem se zaregistorval na Flattru, tak dooufám, že peníze časem dorazí. Jen tak dál!

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko