..: České vozy v polské vnitrostátní dopravě i letos :..

Vůz řady B249, foto: Aleš Petrovský Bohumín/Polsko – I letos si dopravce PKP Intercity, provozující dálkové spoje v Polsku, vypůjčí osobní vozy od Českých drah. Oproti dřívějším pronájmům ale bude vozů více, neboť dlouhodobé investice do vozového parku polských drah se ještě stále dostatečně neprojevují. Kromě řady B249, která letní sezónu v Polsku zachraňuje již pátým rokem, budou letos poprvé na nočních vlacích k Baltskému moři nasazeny také vozy první třídy řady A149 a vozy se služebním prostorem řady BDs449, upravené pro přepravu jízdních kol. Celkem se pronájem týká šedesáti vozů, které budou nasazeny také na několik párů denních spojů.

Béčka v Polsku, foto: malard Vozy Českých drah budou letos vypravovány dle dvou oběhů. Čtyřicet vozů řady B249 či BDs449 bude tvořit většinu soupravy nočních rychlíků Wydmy a Łebsko a dvou párů denních rychlíků Gardno a Sarbsko, které zajistí spojení přímořského letoviska s hlavní železniční tratí a zároveň přesun soupravy z nádraží o dvou kolejích do stanice, kde ji bude možné na celý den odstavit. Novinkou letošního roku je prodloužení rychlíku Łebsko z Vratislavi až do nedaleké Jelení Hory. Část soupravy se pak v Gdyni z rychlíku Wydmy odpojí a ukončí svou jízdu na konečné stanici helské kosy, ve městě Hel. Odtud se večer také nevrátí zpět do Česka, ale na rychlíku Rozewie zamíří do Jelení Hory, avšak po odlišné trase oproti té, po které bude veden rychlík Łebsko se soupravou z Łeby. Z Jelení Hory se vozy přes noc vrátí k moři, následující večer se v Gdyni opět spojí a jako jeden vlak zamíří zpět do Česka.

Druhý oběh bude tvořen dvaceti vozy. Souprava, čítající nejen vozy řady B249, ale také po jednom voze BDs449 a A149, bude každý večer navážena z Bohumína do Katovic, odkud následující ráno souprava vyrazí přes Poznaň a Słupsk do lázeňského města Ustka, jako rychlík Gwarek. Krátce poté se souprava vrátí do Słupsku jako rychlík Koral, večer vyrazí opět do Ustky jako rychlík Rowkół a zpět bude souprava vedena již jako noční rychlík Korsarz do Krakova. Zpět do Bohumína se vozy vrátí stejně, na nočním rychlíku bude „Áčko“ vedeno jako druhá třída.

Na jakou částku pronájem vozů polským železnicím vyjde není známo. Jisté ale je, že tento pronájem bude trvat od 19. června do prvních záříjových dnů a vyjma většího množství pronajatých vozů nebude tato akce výrazněji odlišná, než obdobné pronájmy osobních vozů polským dopravcům v předchozích letech.

Zdroj: Rynek kolejowy


Adam Vanting Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 9.6.2019 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla

More from Polsko Česká republika (celá)

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2023 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko