..: Výběr šotoklubu - týdny 47 a 48 :..

Výběr šotoklubu Hodnocení nejzajímavějších fotografií v uplynulých dvou týdnech připadlo tentokrát na mne, člověka, který vlaky nefotí. Tedy – občas fotí, ale nepočítá se mezi šotouše, nestojí při tom u skutečné tratě a nezná všechny strasti a slasti při výběru fleku a čekání na ten správný okamžik, mnohdy neopakovatelný. Ano, přesto, že doma při focení modelové železnice člověk může připravit podmínky téměř ideální, jde zas o jiný druh výzvy – řekněme laboratorní pokus, jehož výsledek zdaleka není zaručen. Nicméně se budu snažit vloženou důvěru nezklamat. V tomto dvoutýdenním přehledu jde tak jako tak zejména o „pohled zákazníka“ – tedy i můj výběr bude nutně subjektivní, vedený více tím, co mne zaujalo, než objektivními kvalitami, a budu rád, když připojíte své názory i Vy.

810.341-8

810.341-8, foto: Robert Velechovský Snímek dvou vlaků nezávislé trakce pod dráty rozpoutal diskuzi na mnoho „nádražáckých“ témat, o která ale teď (kupodivu) vůbec nepůjde. Já na fotografii vidím malého kluka, který provedl nějakou pořádnou lumpárnu a snaží se ze všech sil zmizet dřív, než na to právě přicházející otec přijde. Jednoznačně fotka s příběhem, kde technikálie jdou zcela stranou… A za chvíli se ozve hromová rána z dělbuchu, nastraženého v tunelu.

Detail fotografie

740.459-3 + 740.758-8

740.459-3 + 740.758-8, foto: Lenka Lenka nefotí, Lenka tvoří obrazy. Stejně jako zde – skvělá práce se světlem jak od starých mistrů. Někdo by volil jiné nasvícení, někdo by si počkal na jinou oblohu, aby se mu pozadí neztrácelo v šeru. Ne tak Lenka – vybere si právě tuto kombinaci, která zvýrazní to podstatné, přičemž v obraze nejsou žádná „nepokreslená“ místa. Vidím vlak dunící podvečerní krajinou, osamocený, ale současně ukazující, že dráha nikdy nespí.

Detail fotografie

T 47.005

T 47.005, foto: Žíža Tato fotka u mne dlouho bojovala s Tulákem Petra Holuba. Pokud by se jednalo o objektivní výběr, kde by „cílovkou“ bylo laické publikum, asi by rozhodování bylo těžší, ovšem jak jsem již psal, jde o pohled subjektivní a tady rozhodla mrazivá nálada pomalu přicházející zimy, měkké linie stínů v mlze na pozadí lesa a krásné vzpomínky na dovolenou strávenou před pár lety na nádraží v Albeři.

Detail fotografie

Uplynulé dva týdny byly obeslány podstatně větším množstvím velice kvalitních fotek, takže by nebyl problém sestavit další trojici a byla by stejně dobrá. Ovšem na tomto místě poruším tvořící se pravidla výběru, udělám drobný krok zpět v čase a vypíchnu noční fotku „Regioštrůdlu“ v Třebíči od Vladimíry Uhrové, publikovanou den před začátkem mého období. Pro mne je to za dlouhou dobu něco zcela výjimečného, nacházejícího se mimo obvyklé a zažité standardy – prostě moderní železnice prezentovaná jako moderní umění. Dalo by se diskutovat nad detaily, ale fotka má nápad, dynamiku, jasné barvy a reklamní údernost. Autorce gratuluju k nadmíru vydařené prvotině na ŽP!


Zlámalík Poslat mail autorovi | 1.12.2015 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


02.12.2015 (19:13)  
Zlámalík se, pacholek, trefil do fotek, které zaujaly i mé oko. Bylo jich víc, ale tyto byly mezi nimi. A hodnocení také o kvalitě něco říká, i když je to ve výběru Šotoklubu spíše doplňková (ale nikoli bezcenná) informace. Takže ač subjektivně, třebas je to alespoň co se za nehet vejde objektivní. :-) Jirko, dobrý.
Correspondent or Member of ŽelPage Zlámalík  mail  
02.12.2015 (10:18)  
Jiří Hovorka: jestli bude výběr šotoklubu pokračovat ve stávající podobě, můžeme čekat 78 žolíků. A pozor, zdaleka to nemusí být ty nejlepší fotky, výběr je věcí hodnotitele bez ohledu na hvězdičky, kritériem je: "co mne zaujalo".

"Každý fotograf může nominovat maximálně 15 fotografií" - fotky tedy nominují jejich autoři, čtenáři hlasují.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
02.12.2015 (2:57)  
01.12.2015 (18:53)  
topič - právě že to z textu není jednoznačné. Budou nominovat uživatelé všichni včetně nefotičů(podle první věty), nebo fotografové (podle druhé věty)? Ani jedno ale neřeší mnou navrhovanou automatickou nominaci dle výběru "šotoklubu"

šotoklub vybere fotky A, B, C
uživatelé vyberou fotky 1, 2, 3, 4, 5
fotka B=2

v soutěži foto roku by se objevily fotky: 1, 2(B), 3, 4, 5 + A, C
Každý uživatel bude moci nominovat nejvýše 15 fotografií, přičemž do jedné kategorie bude možno nominovat až 5 fotografií, avšak nebude samozřejmě možné překročit celkový limit 15 fotografií. Rádi bychom tímto krokem umožnili, aby fotografové, kteří se specializují na určitou oblast, mohli nominovat větší část své tvorby.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
01.12.2015 (18:20)  
Jiří Hovorka: Nebylo by marné, kdyby sis přečetl pravidla soutěže Fotka roku.
http://www.zelpage.cz/zpravy/9393
01.12.2015 (11:03)  
Nebylo by marné, aby výběr šotoklubu byl automaticky nominován na foto roku jako "žolík".

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko