..: Výběr šotoklubu - týdny 45 a 46 :..

Výběr šotoklubuZ pověření mně daného dovolím si navázat na Martina Grilla a pokračovat ve vyzdvihování z mého hlediska sympatických fotografií, jež byly zveřejněny v posledních dvou týdnech (popravdě, nejvíce mne oslovily všechny tři z 45. týdne). Pokládám to za čest, neb si nepřipadám povolaný vyjadřovat se k fotografiím mnohem zkušenějších a zručnějších kolegů fotografů, pokud se vůbec mezi fotografy mohu zařadit. Hodnocení je samozřejmě subjektivní, laskavý čtenář se s ním nemusí ztotožnit, nicméně jak to vidím, tak to píši.

750.308-9

750.308-9; Petr Holub Z náhledu jsem tuto čelovku šacoval na Payuse. Ovšem nikoli Payus, ale Petrus, a ještě k tomu Holubus. To hovoří za vše. Nevzpomínám si, že by se mi nějaká jeho fotka nelíbila. Ale aby neměl nos moc nahoru, může to být mojí pamětí, nikoli jen jeho uměním. Tato fotka je mi z těch tří dnes vybraných nejsympatičtější, přesto mi nějak chybí slova. Jak poetičtěji než jen číslem stroje by se dal obrázek nazvat? Stromy kolem tratě na mne působí jako jakýsi tunel, byť ne zcela uzavřený. Snad „Tunel do podzimu“. Je fajn, že i lokomotiva tak nějak zapadá do barevného schématu. Najbrt by působil jinak, možná méně zajímavě, avšak netvrdím, že špatně. Jen tohle mi prostě sedí víc.

Detail fotografie

Duch posledního vlaku

Duch posledního vlaku; Tomáš Krajcar Velice trefný název fotografie. Myslím, že něco v tomto smyslu napadne většinu návštěvníků zhlédnuvších tento záběr. Kombinace úzkokolejek a přírody působí téměř vždy až pohádkově. Siluety stromů, blyštící se kolejnice, vůně lesa a dřevěných pražců, v lepším případě i kouře parní lokomotivy, a zvuk kol pravidelně klapajících na spojích mísící se se zpěvem ptáků. A nemusí se jednat jen o naše luhy a háje. Stačí nahlédnout k saským sousedům. Zde navíc snímku dodává šmrnc a nádech tajemna „mázlý“ vlak a protisvětlo. Motiv je neokoukaný, byť těch „mazanic“ je v galerii více. Tahle má však nevšední atmosféru a vlastně celá mi tak nějak přijde neobyčejná.

Detail fotografie

749.262-2 + 749.263-0

749.262-2 + 749.263-0; Pavel Martoch Znáte film Přijela k nám pouť? Zpívá se tam něco jako Žluťásku, žluťásku… To by se dalo s čistým svědomím aplikovat i na tuto fotografii. Podzimní příroda vytvořila dokonalou kulisu tomuto vlaku a s trochou nadsázky se dá říci, že jen díky odlišné barvě lokomotiv lze vlak ve scenérii nalézt hned při prvním pohledu. Jak by asi snímek vypadal např. se žlutočerným Hektorem Viamont v čele vlaku? Pavel měl štěstí na dobré světlo, dobrý vlak a dobré místo (i když to určitě plánoval). Výsledkem kombinace těchto tří elementů je vskutku neotřelá fotografie vlaku v přírodě, která bude i po čase živě připomínat šotovýpravu v jednom krásném podzimním dni. A jak podotkl jeden z komentujících, v kalendáři by asi tento snímek neměl chybět, ale to ostatně žádný ze tří dnes opěvovaných (dle mého soudu).

Detail fotografie


Trainmaniak | 17.11.2015 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


Correspondent or Member of ŽelPage Zlámalík  mail  
18.11.2015 (22:10)  
Dobrá, utlučen argumenty, vzdávám se a objednávám kalendář.
Editor or ŽelPage Administrator Vlad  mail  
18.11.2015 (8:54)  
(OT) Padla tady zmínka o kalendářích. Už máte všichni kalendář ŽP pro příští rok? Myslím, že se podařilo vybrat velmi působivou sestavu fotek: http://www.zelpage.cz/zpravy/9413
Tak neváhejte a navštivte náš e-shop! Potěšte nejen sebe ale třeba i přátele netradičním vánočním dárkem.
18.11.2015 (7:53)  
Já díky zmenšování na pouhých 1024 zredukuji technické nedostatky, především šum, na minimum. :-)Ještě by se asi dalo 1280, ale jinak nevím, nevím. Šumix je prostě šumix. :-)
Correspondent or Member of ŽelPage Martin Grill  mail  
18.11.2015 (5:23)  
topič, Zlámalík: Podle mě je to neprodejné, já ostatně jen reagoval na Sima a jeho dotaz na rozšíření kalendáře ;)

Zlámalík: Větší prostor v galerii je podmíněn vyšší kapacitou úložiště, což není nejlevnější položka v rozpočtu. Já jdu u posledních fotek cestou odkazu na Flickr, kde mám fotku v rozlišení 1920 x cosi (u výškovek cosi x 1920.) Účel to splní stejně. A postupem času takhle doplním i všechny staré fotky. Flickr ti zdarma dá 1000 GB.
Correspondent or Member of ŽelPage Zlámalík  mail  
18.11.2015 (0:59)  
Autorův výběr fotek mne potěšil a myslím, že bychom se na nich shodli. Ovšem v tyto týdny se bylo na co koukat a nebyl by problém sestavit další dvě trojice s podobně vysokou kvalitou technickou i uměleckou. Buďme za to rádi - čím líp, tím líp :-)

MG: ročenka za pětikilo je fajn, ale obávám se, že by se jí tiskly jednotky kusů. Já bych byl spíš pro přechod na větší fotky v galerii - třeba 1600 x 1200 bodů či "Full HD". V dnešní době je 1024px a ještě bez lightboxu trochu passé.
Správci - nešlo by zatím jen přehodit pozadí zobrazené fotky na tmavě šedou a dát fotku na střed, prosím?
17.11.2015 (23:45)  
Pěkné povídání, pěkný výběr.

Dobrý nápad vůbec, tyhle "ozvěny" či "návraty" k fotografiím, které poslední dva týdny projely titulkou želpage.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
17.11.2015 (21:33)  
MG: Třeba od CEWE by přišla nákladově na 420 kč.
Tak vyber fotky, nech vytiskonout a pak prodej kunčaftům v takovém nožství, aby to pokrylo náklady a v lepším případě i něco vydělalo.
Correspondent or Member of ŽelPage Martin Grill  mail  
17.11.2015 (15:01)  
Sim: Klasické áčko na stůl by mělo vycházet na přibližně stejné peníze, jako nástěnný čtrnáctilist. Ale zase ty fotky budou menší. Týdenní kalendář na zeď podle mě nikdo nedělá, nejspíš by se to muselo řešit extra zakázkou (nutnost širší kroužkovazby.) Možná by nebylo od věci vydávat spíš fotoročenky... Třeba formát A4, 26 listů, což už pojme většina fotoknih. Třeba od CEWE by přišla nákladově na 420 kč.
Registered user Sim 
17.11.2015 (14:12)  
" ...v kalendáři by asi tento snímek neměl chybět..."
Me to napadlo uz driv, ale tady se otazka primo nabizi; neni v te zaplave kalendarovych snimku trochu skoda, ze rok ma jen 12 mesicu? Jak by bylo slozite (prip. zda je to vubec mozne) pripravit kalendar nikoliv po mesicich, ale po tydnech? Naslo by se dostatecne mnozstvi fotek, splnujicich parametry kalendarove fotky se vsim vsudy? A pokud ano, co by takovato verze pak vychazela v eshopu (aspon priblizne, pro posouzeni, zda je to vubec prodejne)?
Registered user PROST  mail  
17.11.2015 (9:35)  
S výběrem fotek a napsanými slovy se plně ztotožňuji.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko