..: Skončí pravidelné změny času? :..

Vintage Table or Mantel Clock, foto: Jorge Royan Praha — Stalo se už téměř tradicí, že si na ŽelPage dvakrát ročně přečtete přehled vlaků, které při změně času ze středoevropského na letní středoevropský a zpět někde hodinu počkají a nebo pojedou až s hodinovým zpožděním. Když se začtete do komentářů, zjistíte, že zdaleka ne všichni jsou těmito změnami nadšeni a raději by nic neměnili. Do teď neměli moc možností, co pro to udělat. Během letošních prázdnin se ale rozběhla celoevropská podpisová akce, která požaduje projednání střídání času v unijních orgánech. Potřebují mít minimálně jeden milión podpisů z celé Evropské unie. Podle platné unijní legislativy musí nasbírat podpisy minimálně v sedmi zemích a je stanoven i minimální počet pro jednotlivé země – pro Česko to je 16 500, pro Slovensko pak zhruba 7500.

Table clock with an armillary sphere, Lyon, foto: Marie-Lan Nguyen Podpis pod iniciativu Pouze jeden čas můžete připojit na standardních petičních arších, které budou u dobrovolníků (převážně ve velkých městech) a nebo prostřednictvím registrace na webu. Při elektronické registraci se ale připravte na to, že po vás bude vyžadováno uvedení některých údajů: adresa, e-mail, číslo telefonu a číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Důvodem je nutné ověření podpisu (a vyřazení těch „falešných“). Při předložení nepravých podpisů by organizátorům hrozila až půlmilionová pokuta od Evropské komise.

Změna času byla na našem území uplatněna poprvé za první světové války, kdy jsme byli ještě součástí Rakouska-Uherska, a skončila v roce 1918. Podruhé tomu bylo opět v dobách válečných – byl nepřetržitě zaveden od 1. dubna 1940 do 4. října 1942 a pak v letních měsících v letech 1943 až 49. Potřetí jsme se k němu vrátili v dobách „energetické krize“ v roce 1979. Bylo ustáleno pravidlo, podle kterého se letní čas zaváděl poslední březnový víkend a končil poslední zářijový víkend. Vše se mění – i pravidla, takže od roku 1996 je letní čas o měsíc delší – až do posledního říjnového víkendu.

Table Clock, foto: Walters Art Museum Jedním z nejznámějších bojovníků proti změnám času byl pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku. Poprvé se ozval premiérovi Lubomíru Štrogalovi a prezidentu Gustávu Husákovi již v roce 1981. Pokračoval pak i později a obracel se také na prezidenta Václava Havla. Jako pekař pociťoval změny na sobě, když každý den tři hodiny po půlnoci začínal svou práci pekaře, aby byly ráno rohlíčky obzvláště vypečené: „Vadí mi, když se pak mám probouzet ve dvě jen proto, že si někdo myslí, že časovým posunem ušetří.“ Zrušení času se nedožil, zemřel v roce 2009.

V jeho boji pak pokračoval profesor vysokého učení technického v Brně Zdeněk Kolíbal, expert na robotiku. Jako vědec připravoval analýzy, rozbory a fakta. „Podle jedné z evropských komisí letní čas vadí jen čtyřiceti procentům lidí. Jen? To přece není málo. Kvůli jednomu nekuřákovi se také musí na veřejnosti omezit kuřáci, i když jsou ve většině,“ říkal. Najdou se ale i další. Současným nejviditelnějším bojovníkem je senátor Petr Šilar (KDU-ČSL), který podporuje i nyní probíhající podpisovou akci.

Moscow Kremlin's Spasskaya Tower, foto: Stan Shebs V Evropě neposouvají čas na Islandu, v Rusku, Bělorusku, v části Grónska a na norských ostrovech Jan Mayen a Špicberky. I když i tady mohou nastat změny. Někdejší prezident Ruska Dimitrij Medveděv zrušil střídání času v roce 2011, ale prezident Vladimír Putin již sepsal zákon, který by vše vrátil do starých kolejí. Argumentuje tím, že údajně až 55 % lidí chce, aby se čas znovu posouval. Ruská energetika si zase myslí, že střídáním času ušetří až 17 % energie. Zřejmě nemají k dispozici měření Pražské energetiky, podle kterých je úspora elektrické energie pouze v období okolo rovnodennosti v rozsahu jednoho procenta, v letních měsících nemá letní čas na spotřebu elektrické energie v podstatě žádný vliv.

Ale narazíte i na názory z lékařské oblasti. Přechod času způsobuje komplexní narušení rytmů našeho těla. Tam jsou s největší pravděpodobností věrohodné důvody pro spouštěče infarktu. Při přechodu na letní se posouvá čas o hodinu dopředu, takže čas určený na spánek je kratší. A to vede k zvýšenému riziku srdečních příhod. Ale na podrobnější výzkum Evropská komise zatím nevypsala asi žádný grant.

Pokud chcete podpořit zrušení střídání běžného a letního času, připojte se k podpisu petice.

Zdroje: Český rozhlas, ČTK/České noviny, Euractiv, EuroZprávy, iDNES, Kardiochirurgie, Wikimedia Commons [1], [2], [3], [4]


Vlad Poslat mail autorovi | 27.8.2013 (6:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Legislativa

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 6 ... 10      Zpráv na stránku:   
28.08.2013 (5:36)  
SYN: A ty změny, kolik stojí energie právě Vás? Neříkám že nikoho, ptám se konkrétně Vás...

Tak mě konkrétně to stojí vždy dvakrát do roka období nespavosti, rozhozeného denního cyklu, snížené pozornosti a pracovního výkonu, a to zcela bezdůvodně. Každopádně díky za optání.

eurostar, hoďte tam zpátečku a zajeďte zpátky do eurotunelu. Jestli nechcete (či neumíte) přispívat k civilizované diskuzi civilizovanými argumenty, zdržte se jí úplně. Díky.
registrovaný uživatel eurostar  mail  
27.08.2013 (22:58)  
CityLizard:::

Ano, svitat zacina uz o pol stvrtej Pepane! So zimnym casom by zacinalo uz o pol tretej. Fakt vyjasneny. Mozno tam, kde byvate vy /mozno niekde, kde sa aj muchy kvoly temnote otacaju/ slnko vychadza az o druhej poobede dokial sa nezobudite z kocoviny po splachnutej base piv. To budete mat s tym zimnym casom fakt kratky den potom. A s nejakym alkoholizmom by som na vasom mieste pomlcal. Ktora krajina to obsadzuje popredne priecky jak vo fetakoch, tak v alkoholikoch ci spekounoch? Zeby zemne ceska domov TVUJ??? Uz chapem ze ten Island by nevyhovoval tam sa zije trosku zdravsie. A ano vadilo by mi keby bola v juli uz o osmej tma ale vam asi nie - samozrejme lepsie sa chlasta po tme ked vas nikdo nevidi ze?
registrovaný uživatel SYN 
27.08.2013 (22:51)  
tenzor: Ale M si neprotiřečí, on uvádí že opravdu to "posuňte si hodinky jak chcete" opravdu nemůže fungovat beze zbytku, právě kvůli těmto institucím, obchodům, sportům, společným akcím více lidí atd...
Prostě se to jako vždycky udělá podle většiny, jen je potřeba dělat osvětu (nepřipustit pouze jednostrannou kampaň) a pak tu většinu spravedlivě určit... ostatní se přizpůsobí, nebo nepřizpůsobí, no...
registrovaný uživatel SYN 
27.08.2013 (22:47)  
V půl třetí?! Kde jste k tomu číslu přišel? Napřed si ujasněte fakta, pak něco pište, díky.

Tak to se kolega opravdu fikl, nicméně pokud třeba náhodou myslel "začíná svítat" místo "vychází slunce" tak pak už to mimo není...
registrovaný uživatel SYN 
27.08.2013 (22:32)  
Jakmile to zrušíme, už se tím nikdy víc nebudeme muset zabývat.

Ále, povídali že mu hráli, přechodné období bude tak řádově jedna generace... A ty změny, kolik stojí energie právě Vás? Neříkám že nikoho, ptám se konkrétně Vás...
27.08.2013 (21:14)  
Tady se řeší nějaký biorytmus? Co to je, to snad ani neznám.
Při 20 denním turnusu, kdy na ranní směny (resp mnohdy celodenní , ale s nástupem brzy ráno) vstávám v rozmezí od půl třetí do páté hodiny, s různou dobou ukončení, plus jedna směna přes noc, tři začínající zase až po poledni a nějaký ten turnusový volný den, tak to mě skutečně změna času nemůže rozházet. Co na to řekne zdraví ve stáří, to už je jiná věc.
Ale za sebe říkám, že když už by se tedy měl nechávat jeden jediný čas, tak já jsem pro ten letní.
27.08.2013 (20:52)  
O biorytmy jde. Já nemám potíž přes jednu hodinu, ale krávy v JZD majó - doporučuji exkurzi v čase časozvratu. Ale reálně při přeletu do Asie sem se vždy dorovnal přes superkrátkou a zpátky žádnou (vlastně polární) noc. Ale tak překonám posun pásma, ale méně rozdíl slunečního poledne. Jenže naštěstí tu hodinu vstřebám, krávy nee. V Číně a ex SSSR je to občas víc, než ta hodina - a 6 hodin je skutečně extrém... A biorytmy nejsou jen o vstávání, ale i o přijímání, odjímaná (,-)) a to vše chce svůj čas. Biorytmy jsou i o správné stravě. Třeba 7 piv denně je lepší než 2 s tučným bůčkem... .-)
27.08.2013 (20:40)  
Pokud má někdo problém dvakrát ročně s jednou hodinou posunu, ať si střihne během týdne let do Ameriky nebo Japonska a zase zpátky. Pak se hodinový posun bude zdát poněkud marginální...
registrovaný uživatel tenzor 
27.08.2013 (18:48)  
M napsal:
27.08.2013 (17:35) Lizard - delalo by mi problemy, kdyz se v lete bude rozednivat ve tri a tma bude uz v osm. Fungovalo to asi pred temi tremi stoletimi (a v Amazonii jiste dodnes), nyni se zije ponekud jinak.


A dalsi komu vadi realita a navic si protireci.. pokud se maji vsichni ti kdo s letnim casem problemy, zaridit podle toho, jak jim to vyhovuje (coz sice tak docela nejde, kdyz urady funguji o hodinu drive apod. ale dobre), tak nechapu, jaky mate problem vy, muzete si myslet, ze tech 8 hodin je treba 10... :)

No, myslim, ze uz bylo receno z obou stran skoro vse, at to tu nezahlcuju, snad jen jeste jedna drobnost - ohledne te uspory energie, ty trvaly, dokud se nerozsiril letni cas na rijen, od te doby je letni cas ekonomicky prodelecny, protoze na energii se za rijen vyda o 4% vice (diky tomu ze ve statnich institucich a jinych firmach je potreba rano svitit apod.). Pritom jediny duvod pro to, aby byl v rijnu letni cas, totiz ze maji nekteri lide vecer vice svetla, kdyz muzou jit z prace driv nez v zime, byva malokdy vyuzito, prece jen rijen uz je chladnejsi a na pocasi horsi mesic, byt se v poslednich letech casto posouva babi leto a az do tohoto mesice.

Jo, jeste technicka k tem 100 km na 15 minut (jak psal stoupa) - mozna na polarnim kruhu, nechce se mi to ted pocitat, ale na rovniku (obvod 40 000 km, 24 hodin) je to vice nez 400 km na kazdou ctvrthodinu, u nas to bude pochopitelne mene, ale 100 km rozhodne ne :)
registrovaný uživatel tenzor 
27.08.2013 (18:36)  
Tomáš Kamenár napsal:
Ja osobne ako mladý človek som radšej, ak je večer dlhšie svetlo a teplejšie počas leta.


Poradim vam vychytavku, posunte si rucicku na hodinkach o dve hodiny zpet.. a najednou bude v lete svetlo do 11 ;) A rano budete vstavat o dve hodiny pozdeji! :) Akorat to bude mit mirna rizika, kdyz se s nekym budete domlouvat na case apod.
  1 2 3 4 5 6 ... 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Bejelentkezés
 
 
  
 
   Regisztráció

© 2001 - 2024 ŽelPage - Felelősök


Info
informacni okenko