..: Liberecký kraj zdraží jízdné ve veřejné dopravě :..

Stadler RS 1, foto: paolo3Liberec — Cestování regionálními vlaky či autobusy v Libereckém kraji od počátku července zdraží. Ceny jednotlivých jízdenek integrovaného dopravního systému zdraží v průměru o pět procent a na rozdíl od minulých úprav cen, které se týkaly pouze papírových jízdenek, letošní zvýšení jízdného dopadne i na držitele krajské čipové karty Opuscard. Zdraží také paušální seniorské jízdné, které doposud stálo 100 korun ročně na všechny spoje, a v neposlední řadě také předplatní jízdenky na tramvajové lince z Liberce do Jablonce nad Nisou. Důvody zdražení jsou stejné, jako v jiných krajích — zvýšení nákladů na provoz a požadavky na více peněz od jednotlivých dopravců. Připomeňme, že k poslednímu zvyšování cen docházelo v rámci integrovaného dopravního systému IDOL na přelomu let 2011 a 2012, pro držitele čipových karet je jízdné na stejné úrovni již od roku 2009.

Za tu dobu došlo v dopravě na Liberecku k zásadním změnám, zmínit můžeme například výběrová řízení na výraznou část železničních tratí v kraji, díky čemuž je vozový park nyní v rámci vlaků v kraji nejmladší v České republice. I přes výstavbu několika nových zastávek však zůstává asi nejpalčivějším problémem stav infrastruktury, kdy je na většině tratí velmi nízká traťová rychlost a tím i nižší konkurenceschopnost vůči individuální dopravě.

Zdroj: Liberecký deník


Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 17.5.2013 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Tarify

More from ČR Liberecký


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user Pazzy 
21.05.2013 (12:48)  
V Jablonci by měli na krátké vzdálenosti chodit pěšky nebo na kole. Je to příliš malé město (to i Karviná).

Pokud mají lidé užitek z autobusu v rámci města, ať tam jezdí meziměstské linky a třeba jedna, která vozí důchodce k doktorům... Ale běžná populace si to buď musí zaplatit nebo se víc hýbat nebo jet autem...
Registered user Nechic  mail  
20.05.2013 (20:09)  
Matěj Drešer: Já, ale píšu o Jablonci ;-)
Registered user Gaul 
20.05.2013 (14:47)  
Nechic: Bohužel máte špatné informace. Cena papírové jízdenky MHD je od novéhoho roku 20kč a při použití Opuscard je cena 18kč. Dražší je i cena předplaceného jízdného.
Doporučuji si tedy pročíst nový ceník DPMLJ platný od 1.1.2013. ;)
http://www.dpmlj.cz/mhd-liberec/tarif-cenik-jizdneho/
Registered user Nechic  mail  
19.05.2013 (12:09)  
Stanky: Já ji kupuju z kreditu na Opruskartě a tam je za 16kč, proto si to tak pamatuju. Pro ty co ji nemají, to už je vůbec zlo. Navíc neumožňují v MHD nákup jízdenek do jiných zón (třeba studentská Jablonec-Liberec z kreditu stojí 15kč - zatím)
Registered user Stanky  mail  
18.05.2013 (22:01)  
Bohužel jestli můžu opravit Nechic, lístky v Jablonci už stojí 18 korun. Je obrovská škoda, jak doprava na Liberecku upadá.
Registered user Nechic  mail  
18.05.2013 (8:05)  
To zdražování je jen krok k tomu, aby byl důvod více škrtat. Při stavu infrastruktury v LK a to jak železniční, tak silniční je to cesta do pekel. Jaktože v 60k F-M mají už pár let MHD zdarma a v 40k Jablonci za ty pětiminutové relace chtějí 16kč a možná brzy i víc? Už ted se ruší (nebo je už zrušený?) noční vlak Liberec-Tanvald pro malou vytíženost a se zdražením zas přijde další vlna nevytíženosti a rušení. Však z Jablonce jste v Liberci autem za 10 minut, autobusem to jedete klidně 40min, vlakem 18, ale polohy nádraží obou měst jsou dost nevýhodné. Už vidím ten zájem o předplatní jízdenky za novou cenu :- Koordinátoři, když vidí prázdnější spoj, tak neuvažují jak ho naplnit, ale jak se ho zbavit.
Registered user Stanky  mail  
17.05.2013 (17:58)  
Mne osobně přijde zdražení jako špatný krok v době, kdy lidi upřednostňují spíše individuální dopravu před tou veřejnou. Navíc mezi Libercem a Jabloncem od srpna nebude minimálně rok tramvaj v provozu, takže zůstane vlaky s autobusy, které mají omezenou kapacitu zůstanou na dlouhou dobu jediným spojením mezi městy a jediná útěcha cestujícím je že jim jízdné dražší o 40% (dnes stojí měsíční jízdné 600/300 korun a od prvního července 860/430 korun, což opravdu není banální zdražení ale spíše čára přes rozpočet.
17.05.2013 (14:09)  
Jak to bude s jízdenkou Libnet?
Registered user Jim  mail  
17.05.2013 (13:31)  
Logicky se zdržení týká jenom tarifu IDOL. Stejně jako všude jinde,kde je železnice zaintegrovaná,můžete jen bud s tarifem ČD nebo tarifem IDS.
17.05.2013 (13:30)  
Možná to není ve článku výslovně zdůrazněno, ale jedná se samozřejmě o tarif IDS IDOL, nikoliv tarif ČD. Pro upřesnění doplňuji i do článku.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko