..: Díky výluce ožil elektrický provoz na trati 202 (aktualizace) :..

113002-2, foto: Atila Tábor — Druhým květnovým dnem se na naši nejstarší elektrifikovanou trať 202 z Tábora do Bechyně vrátil po téměř devítiměsíční pauze pravidelný elektrický provoz. Bohužel se však nejedná o výsledek hledání vhodných moderních elektrických vozidel, několikrát mediálně slibovaných Krajským centrem osobní dopravy ČD v Českých Budějovicích, ale o dočasný návrat stejnosměrných lokomotiv řady 113 na všechny provozované osobní vlaky. Důvodem obnovení provozu těchto lokomotiv do čela všech osobních vlaků na trati je zahájení nepřetržité výluky traťové koleje mezi Táborem a dopravnou Slapy, která potrvá až do 26. června letošního roku. V rámci výluky bude provedena především komplexní rekonstrukce mostu v traťovém kilometru 0,401 (tzn. jeden z tzv. "Černých mostů“ přes Budějovickou ulici v Táboře). Původní most o rozpětí okolo 15 metrů bude nahrazen novějším mostem s větším rozpětím, které bude činit 21 metrů. Součástí oprav je v neposlední řadě i rekonstrukce železničního svršku na trati v celkové délce 265 metrů, včetně úpravy geometrické polohy koleje, související úpravy trakčního vedení, přeložky kabelů vedoucích po mostě, parovodu pod mostem a také provedení nové kanalizační přípojky pro odvodnění mostu.

Regionova před stanicí Bechyně, foto: Roman Mayer Vzhledem k tomu, že se zbylá část trati v úseku Slapy - Bechyně ocitla v izolaci od zbytku železniční sítě, České dráhy rozhodly po dobu výluky uvést do provozu již zmíněné lokomotivy, konkrétně stroje 113.001-2, 002-0 a 003-8 a čtyři osobní vozy řady Bt288, jelikož u nasazení v současnosti zde běžně používaných motorových jednotek řady 814 Regionova by byl při výluce problém s doplňováním pohonných hmot. To je mimo vyhlášené čerpací stanice striktně zakázáno předpisy SŽDC z důvodu ochrany životního prostředí. S nasazením jiných typů vozidel než doposud bylo také třeba zavést „Povolení mimořádné přechodnosti vozidel řady Bt288 na dráze Tábor - Bechyně“, neboť právě přechodnost osobních vozů byla i jedním z důvodů odstavení lokomotiv v srpnu loňského roku z provozu do zálohy. Od té doby na trati místo žehliček jezdily kromě Regionov také motorové lokomotivy řady 742 s přívěsnými vozy Btx. Nákladní doprava je po dobu výluky na trati zrušena úplně, ale i ta je už řadu let vedena pouze motorovými stroji.

Nadcházející dva měsíce jsou tedy pro fotografy, ale i železniční nadšence a turisty příležitostí opět se setkat, byť jen na části trasy, s provozem ještě před několika lety běžným. I přes vysoké náklady se zprovozněním dlouhou dobu nepoužívaných lokomotiv řady 113, budou tyto lokomotivy po skončení výluky znovu odstaveny do zálohy, ačkoli s nadcházející letní sezónou by byl elektrický provoz na této trati nejspíše i lákadlem pro mnohé turisty, kteří přijíždí za výjimečností této trati z celého světa.

Aktualizace 10.5. - Jak ale potvrdila regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová, nákup nových lehkých elektrických jednotek pro tuto trať se v nejbližších letech neplánuje. České dráhy se totiž budou nyní předně snažit zajistit nová vozidla na ty tratě, na které budou vypsána výběrová řízení, což se Bechyňky stejně jako naprosté většiny dalších tratí v Jihočeském kraji zatím netýká. Cestující proto čeká nejspíše dalších několik let s motorovými jednotkami Regionova. Alespoň pro milovníky starších souprav s elektrickou lokomotivou, jaké jezdí nyní při této výluce, však svítá malá naděje. České dráhy totiž plánují tyto lokomotivy na trati opět turnusovat na čtyřech spojích, zejména v ranní špičce, avšak to až poté, co se vyřeší problém s přechodností přívěsných vozů a centrálním zavíráním dveří.

Zdroj: SŽDC, Rozkaz o výluce, České dráhy


Atila Poslat mail autorovi , Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 10.5.2012 (19:00)
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von Stavby a projekty Vozidla

Weitere aus ČR Jihočeský


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
09.05.2012 (9:58)  
U 451 je normálně při rozjezdu řazeno všech 8 motorů do série, kvůli tomu vede přes celou soupravu kabel, pokud tohle selže, přepíná se výzbroj do polohy "samostatná" to jsou pak ale rozjezdy, dochází k podélným rázům. Pokud by se použil 451 sám, musel by se seřídit AREL, pokud by to šlo. Můžete si porovnat rozjezd 3 a 4 vozové 451, je to znát. 16,7 Hz vzniklo nejen kvůli vířivým proudům, ale i obtížné komutaci. Dnes snad není problém někam umístit 4 skupiny diod. 16,7, vlastně původně 16a2/3 Hz má velkou nevýhodu, vychází pro stejný výkon mnohem větší trafo, nechce se mi to počítat, odhaduju 2,5x. Pokud by se přepojilo 16,7 Hz na 50 Hz, nic se nestane, trafo bude mít menší sycení ale všechno bude fungovat normálně, u lokomotiv s usměrňovačem. Ta soustava se údajně drží kvůli menším ztrátám na indukčnosti vedení.
09.05.2012 (0:52)  
M 474 003: Není potřeba pořád něco vymýšlet, stačí se podívat za hranice té naší svébytné kotlinky. V Polsku například jezdí čtyřnápravové nízkopodlažní elektrické vozy PESA (řada EN81), v Rakousku takové vozy jezdí také (hlavně to co má dopravce Stern und Hafferl z druhé ruky) a ve Švýcarsku jich je spousta, hlavně tedy na úzkém rozchodu, ale i takový hnací vůz starého Pendelzugu je provozovatelný samostatně. On i hnací vůz žabotlamu může jet sólo, akorát mu chybí ta zadní kabina.

Finrod Felagund: Víceméně souhlasím, akorát ta řada 111 DB asi na 25 kV 50 Hz jednoduše přestavět nepůjde. Pokud je mi známo, je to poslední lokomotiva klasického typu s "univerzálními" motory - stejnosměrné sériové motory napájené jednofázovým střídavým proudem. Proud v buzení a kotvě má stejnou polaritu, takže se to točí, i když průběh momentu je pulzující (běžně se to používá u domácích spotřebičů), vadí jen ztráty vířivými proudy, které na 16,7 Hz ještě jdou, ale rostou s druhou mocninou frekvence, takže na 50 Hz už je takové řešení pro trakci nepoužitelné. Kvůli těmto motorům vlastně vznikla celá ta napájecí soustava s frekvencí 16,7 Hz. Ale to je jen tak na okraj, souhlasím že jiné vhodné ojetiny pro ČD by se našly.
08.05.2012 (22:37)  
Jiří Kocourek: No to je právě ta divná logika, ale pěstuje ji nejen ČD, ale prakticky každý dopravní podnik MHD v ČR/SR. Když to srovnám s Polskem, kde jsem tři roky bydlel (pak Nizozemí, teď Norsko), tak Poláci si přišli třeba v Krakově, kde jsem pobýval, k mnohem lepším vozidlům mnohem dříve než to bylo běžné v ČR tím, že prostě nakupovali ojetiny ve velkém a ty si opravili - a jak pěkně to jezdí. Totéž platí i o dráze v Polsku, a nejen tam. Proč už dávno místo Karos B/C 73X, které jsou pořád ještě občas vidět ve vozových parcích některých dopravních podniků už dávno nejezdí nějaký ojetý Mercedes, Scania nebo MAN? Přeci by to bylo lepší, než čekat, až se některý domácí výrobce odhodlá vyrobit odpovídající autobus. A na dráze je to jakbysmet - ČD i ČDC se dlouhodobě potýkají s nedostatkem HV pro trakci 25 kV 50 Hz, tak proč je hergot nekoupí odjinud, kde se jich zbavují kvůli modernizaci tamní sítě? Stačí podepsat, že ty lokomotivy nebudou provozovány v zemi původu (aby původní dopravce neprodával HV konkurenci) a je to. Přeci musí být například velmi snadné koupit ojeté lokomotivy řady 111 a těm podobné od DB, předělat je na 25 kV 50 Hz, nebo ještě lépe na dvoufrekvenční (ať je s čím jezdit do Rakouska) a bylo by po srandě. Takhle to DB šrotují a kvůli nákupu Siemens ES lokomotivy, které by jinak mohly třeba v ČR posloužit, mizí. Opět - PROČ? Pokud by se to smluvně dobře ošetřilo, tak by to měly ČD/ČDC za hubičku (cena za přestavbu na jinou frekvenci) a hned by bylo po problému. Totéž se stejnosměrnou trakcí - starých lokomotiv se zbavují Belgičané, kteří také nakupují Siemens ES nebo nové lokomotivy od Alstomu. Ti mají také 3 kV DC a nebyl by problém to předělat. Tak proč to už dávno nejezdí v ČR místo rezivějících 121 (především), 122 či 123? Aspoň by se jezdilo něčím aspoň trochu slušným do doby, než by se koupilo něco nové. Zdá se ale, že ČD nastoupily cestu "jezdíme s tím, co máme, dokud to drží pohromadě a až se to rozpadne, tak se to nahradí něčím ze Škoda Holdingu nebo se holt na daném místě přestane jezdit docela". Tohle že má být ten moderní management, kterým se tak ohání pan Žaluda?
08.05.2012 (9:16)  
To už byly takové nápady, že by KT8 jezdily do Dobříše, pod 750V a nákladní doprava by zůstala v nezávislé trakci. Závěr byl, že vozidlo nevyhovuje z hlediska podélných sil při nárazu. Už je na čase, vymyslet 4nápravový elektrický vůz, když to šlo v roce 1903, tak proč to nejde dnes? Na druhou stranu je nutné uznat, že kdyby v roce 1903 existoval schopný motorový vůz, tak by k elektrifikaci trati vůbec nedošlo. Rakousko Uhersko šetřilo, ministerstvo války by zatrolejování nepotřebovalo.
Registrierter Benutzer hank 
07.05.2012 (22:43)  
happy: Bývaly ještě celkem nedávno (do vypnutí 1500 Vss) časy, že na lipence většina nakládky nebylo dříví ve Vyšším Brodě, ale papírenské výrobky do vozů Gaxx, Haxx a Taxx ve Sv. Prokopě (=Loučovice zastávka nz). I v obou loučovických papírnách a na pile byly všechny vlečky zatrolejované a i trolej 1500 Vss se při nakládce běžně vypínala.

zdraví
hank
Registrierter Benutzer tarten 
07.05.2012 (19:45)  
JK:
No, 810 už asi "být" přestávají, aspoň ty, do kterých se nebojí "zabořit šroubovák". Slyšel jsem už cosi o nákupu ze Slovenska... 8-O
Registrierter Benutzer misa 
07.05.2012 (19:27)  
Pokud vím,tak v 80.letech se uvažovalo o přestavbě tramvaje KT8D5 pro tuto trať,myslím Ta-Be.Byla připravena dokumentace na předělání el.části a také se musely přetočit kola.Ale bohužel už tenkrát nebyly peníze.Počítalo se také s prodloužením tratě k hotelu Palcát a také nová zastávka na Maredově vrchu-pod školami.
07.05.2012 (18:34)  
451 by se musel celý předělat, AREL by asi nezvládl 1500, motorgenerátor by se musel převinout, po prvním zásahu šroubovákem by se celé vozidlo rozpadlo. RegioNova sběrač unese, když ho unese MVTV, dokonce upevnění už je vyřešené. Přepínač na 3000V jsem myslel třeba pro Ústí nad Orlicí-Letohrad.
07.05.2012 (18:16)  
tarten: 10 metrů kablu, propojit silovinu po střeše a jezdit jenom na jeden smeták. Pokud i tohle vyjde dráž než roční účet za elektřinu navíc pro vložák, tak dát vložák. Co ale vyjde setsakramentsky draho, tak je odvoz žáby dvousysémovou nebo dieslovou mašinou na dílny do Prahy, pokud už v Táboře není servis vybavený pro elektriky.

Finrod Felagund: Protože 810 jsou. To je logika ČD. :(
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko