..: První změna JŘ v ČR a na Slovensku - velké změny nečekejte :..

Křižování EC Jan Perner a EC Beskyd, Ostrava Vítkovice, foto: Dennis Hűbsch Praha — Od 6. března letošního roku začíná platit první změna jízdního řádu 2010/2011. Jak je zvykem, správce infrastruktury a tvůrce jízdních řádů Správa železniční dopravní cesty vydala přes tři desítky stránek změn a přelepek, které můžete do svého výtisku aplikovat. Některé změny jsou pouze kosmetické, například doplnění tratě 063, na které byla doprava objednána Středočeským krajem „za minutu dvanáct“ a SŽDC to již nestihla zapracovat do jízdního řádu. U některých vlaků přibyly symboly kola, invalidy či první třídy, což bylo způsobeno dodávkami dalších kusů jednotek Regionova a CityElefant k Českým drahám. Na Slovensku zatím nedochází k plánovaným škrtům v regionální dopravě tak, jak je odhalily začátkem roku slovenská média. S první změnou dojde pouze k úpravě JŘ u některých vlaků, ale očekávat lze i příchod nových vozidel.

Mezistátní doprava

V mezistátní dopravě jsou změny především na cestách do sousedního Polska. Rychlík 251/2 Orlice bude místo do Vratislavi jezdit pouze z Pardubic do Lichkova a bude také jezdit ve změněném řazení bez vozu 1. třídy či úschovy během přepravy. Důvodem je redukce vlaků z polské strany. Výrazně se také ulehčí cestování na trati 036 z Tanvaldu do polské Sklářské Poreby, kde budou upraveny časové polohy vlaků tak, aby byly v Harrachově či Kořenově zajištěny přípoje mezi vlaky Českých drah od Tanvaldu a vlaky dopravce Viamont Regio/Przewozy Regionalne do Polska. A na základě požadavků PKP se rovněž zruší dva osobní vlaky na trati Bohumín – Katovice. Pokud se přesuneme z Polska jinam, uvidíme že budou zrušeny sezónní přímé vozy Praha – Thessaloniki, což bylo způsobeno výrazným útlumem drážní dopravy v Řecku. Naopak pokud se přesuneme na naši jižní hranici, zjistíme že ranní vlak 2281 Znojmo – Retz a jeho přípoj do Vídně budou zrušeny, stejně jako večerní vlak zpět do Znojma.

Přímý lůžkový vůz České Budějovice – Praha – Košice, který vyjma svátků denně spojoval Jihočeskou metropoli s východem Slovenska, bude od první změny na čas zrušen. Nově pojede jen v období letních prázdnin od konce června do začátku září.

Vnitrostátní doprava v ČR

ČD JŘ 2011, foto: České dráhy Ve vnitrostátní přepravě nás čeká změn více. Kromě již zmíněných „kosmetických“ změn, jako například poznámky o výstupu pouze prvním vozem u zastávky Desná–Riedlova Vila, se dočkáme například omezení na trati 342 Bzenec – Moravský Písek, která každé nedělní dopoledne osiří — první vlak zde pojede až po jedné hodině odpolední. Na trati 196 bude v neděli veden nový podvečerní osobní vlak z Rybníka do Horního Dvořiště, který bude navazovat na Sp 1762 ČD YETTI od Lipna nad Vltavou a který dosud jezdil pouze jako vlak soupravový. Naopak samotný ČD YETTI bude zkrácen do Českých Budějovic, místo něj pojede do Tábora na základě požadavků obcí jiný osobní vlak. Zrušen bude večerní osobní vlak 4286 z Hodonína do Břeclavi. Dalšího posílení se dočká Praha, konkrétně trať 122, na které byly ještě minulý rok vedeny pouze tři páry vlaků denně. Osobní vlaky 25932 a 25939, nyní jezdící jen z Řep do Hostivic, pojedou nově až Na Knížecí. Dále dojde k mírným časovým úpravám na trati Rakovník - Mladotice, jelikož bylo zavedeno několik nových pomalých jízd u přejezdů. Na trati 250 bude zrušeno několik výdejen jízdenek, konkrétně ve stanicích Hradčany, Pouzdřany a Popice, stejně jako v Bořeticích na trati 255, Lužicích na trati 330, Křižanovicích na trati 340 či ve stanici Vnorovy na trati 343.

Vnitrostátní doprava na Slovensku

ZSSK 951.001, čelo, foto: Josef Petrák Ačkoliv železniční odbory na Slovensku vynesly do médií a veřejně kritizovaly plánované razantní škrty v regionální osobní dopravě na Slovenku, první změna jízdního řádu ŽSR platná taktéž od neděle 6. března žádnou z nich neobsahuje. Naopak, expres 531 Hron spojující Bratislavu a Banskou Bystrici pojede v pátek a vybrané další dny s částí soupravy až po stanici Brezno. V neděli relaci v opačném směru obslouží rychlík 1530. Na cestě mezi Breznem a Banskou Bystricí zastaví také v Podbrezovej a Brusnu kúpele. U mnoha regionáních vlaků dojde k úpravám jízdních časů, aby byly vytvořeny chybějící, nebo zkráceny současné přestupy. Po první změně by měla do provozu kolem Nových Zámků zasáhnout i první netrakční souprava s řídicím vozem řady 951 od Škoda Vagonky, která byla nedávno převezena z testovacího okruhu ve Velimi. Původní plán nasazení do testovacího provozu počítal právě s termínem 6. března.

Zdroje: Správa železniční dopravní cesty, České dráhy, Železničná spoločnosť Slovensko


Josef Petrák Poslat mail autorovi , Michal Jaroš Poslat mail autorovi | 4.3.2011 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Jízdní řád

More from Česká republika (celá) Slovensko (celé)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
Correspondent or Member of ŽelPage MirKo 
04.03.2011 (21:03)  
Jedna ze změn na trati 200, resp u "Svejků", je, že je již celý turnus TS701 veden řadou 750.7
Registered user Kakov 
04.03.2011 (18:47)  
dotaz pro znalce mistnich pomeru:
bude mít R-orlice po zkraceni jeste smysl???
Registered user Busman 
04.03.2011 (18:22)  
Ta Orlice naštěstí nevadí, dá se nahradit osobním vlakem z Ústí nad Orlicí do Klodzka, který pod jiným číslem pokračuje do Wroclawi, takže odpolední výpad hned po práci na prodloužený víkend ve středním Polsku je naštěstí stále možný, uff.

Horší je to Znojmo. Že by opatření stěžující přístup na rakouský pracovní trh, který má být od 1. května otevřen? Pro těch pár spojů nebyly dráty nutné, když se bude provoz salámovou metodou omezovat. Měl by tam být hodináč, i kdyby to jezdilo prázdné...
04.03.2011 (17:26)  
Nevíte na jakých Skách se přidají City Elefanti místo 451?
04.03.2011 (10:14)  
Možná by stálo za to upravit řazení EC 111 na zelpage. Fakt nevím co je pravda, zda Husar vůbec někdy v Praze bude.
Registered user hasitobur  mail  
04.03.2011 (9:05)  
Marcel Štancl > Bude tam dále jezdit řada 151 DKV Praha.
04.03.2011 (8:41)  
Pavloš: Ty dva osobní vlaky směr Katowice nejezdily již od začátku platnosti JŘ v prosinci.Teď se ruší oficiálně.
04.03.2011 (8:40)  
Budou tedey od změny i nějaké zvláštnosti v objehu lokomotiv jakot třebqa husar na EC 111 Praha?
04.03.2011 (8:14)  
Hezký článek, poděkování patří autorům.
Jen se mi zdá, že u těch R - Orlice je chybka v číslech - nikoliv 251, nýbrž 253. :-)
Mohl bych se prosím jen zeptat, které 2 osobní vlaky to přesně budou - z Bohumína do Katowic - které mají být zrušeny? resp. Jestli jde o kompletní zrušení, či jen v úseku Chalupki - Bohumín? Předem děkuji.
04.03.2011 (8:02)  
Měl bych ještě připomínku, že nově je možno sehnat místenky do vlaku SC Slovenská strela mezi Břeclaví a Prahou, respektive Brnem a Prahou za 0,-Kč.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko