..: TWINDEXX a TRAXX – InterCity spoje DB budou dvoupatrové :..

Bombardier TWINDEXX Dosto pro DB Bahn (vizualizace), foto: Deutsche Bahn Berlín — Německé dráhy (DB Bahn) donedávna hledaly řešení pro náhradu stárnoucích vagonů na vlacích InterCity. V době, kdy standardem německé dálkové dopravy jsou jednotky ICE čtyř verzí, jsou vozy IC tím starším a méně komfortním, co v dálkové dopravě můžete potkat. Ještě počátkem roku 2010 byl hledaným řešením koncept ICx, tedy ucelených souprav s provozní rychlostí až 250 km/h. Preferovaný Siemens zatím kontrakt na ICx nezískává a začátkem tohoto roku podepisuje DB kontrakt se společností Bombardier. Namísto ucelených jednotek přichází netrakční soupravy a konvenční lokomotivy TRAXX. Také rychlost překvapí – namísto ambiciózních 250 km/h budou patrové soupravy provozovány rychlostí 160 km/h. První z 27 vratných souprav budou nasazeny v dálkové dopravě koncem roku 2013.

Jednotky TWINDEXX 2010 konstrukčně vychází z původních dodávek pro DB Regio, Metronom nebo ALEX. Interiér ale bude uzpůsoben pro dálkovou dopravu – k dispozici budou místa v 1. i 2. vozové třídě, na podlaze budou položeny koberce, osazeny budou komfortnější sedadla, police pro přepravu rozměrnějších zavazedel a k dispozici bude i prostor pro přepravu kol. K výbavě budou patřit zásuvky 230 V, zesilovač mobilního signálu nebo elektronický rezervační a informační systém. V soupravě najdeme i výceúčelový prostor pro cestování rodin s dětmi nebo prostor jednoduše dostupný pro handicapované. Celková kapacita pětivozové soupravy má dosahovat 399 míst v druhé a 70 v první třídě.

Smlouva podepsaná 4. ledna 2011 kromě dodávky 137 (podle DB jen 135) vozů zahrnuje také 27 lokomotiv TRAXX P160 AC2 (u DB označených jako řada 146.2). Jak uvádí DB, dalších asi 600 strojů už koncern vlastní u divizí DB Schneker a DB Regio. Pro Bombardier to znamená kontrakt v hodnodě asi 362 mil. eur. Vozy jsou ale vyčleněny z původní objednávky 800 vozů pro DB Regio.

KISS Dosto: patrové jednotky švýcarské konkurence

WESTbahn – Stadler KISS (vizualizace), foto: WESTbahn Zhořelecká vagonka skupiny Bombardier není jediná, která nabízí dvoupatrové soupravy pro dálkové vlaky. Pod obchodní značkou KISS najdete dvoupatrové jednotky také v katalogu švýcarského konzernu Stadler. KISS nebo Dosto si objednalo hned několik zákazníků – domácí Švýcarské spolkové dráhy (SBB) dostanou jak variantu pro S–Bahn v Curychu, tak pro RegioExpressy. Mezi zákazníky ale zaujme především soukromý rakouský dopravce WESTbahn. Ten pomalu odpočítává příchod jízdního řádu 2011/2012, kdy vypustí své jednotky na trasu Vídeň – Salcburk.

Na rozdíl od netrakčních souprav z Görlitze jsou KISSy klasickými jednotkami a není třeba řešit pořízení lokomotiv. Např. varianta pro WESTbahn představuje 7 šestidílných souprav schopných provozu na střídavém systému 15 kV 16,7 Hz s maximální provozní rychlostí 200 km/h. Té v současnosti nedosahují ani všechny vlaky Rakouských spolkových drah, které přes hlavní koridor, tzv. Westbahn, do Salcburku míří.

Zdroj: Bombardier, Stadler – KISS pro WESTbahn a KISS pro SBB RegioExpress, Deutsche Bahn, Wikipedia – DB AG ICx, railcolor.net


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 17.1.2011 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Vozidla Jízdní řád

More from Německo Rakousko


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
19.01.2011 (16:18)  
pardon za offtopic, ale prosím o doplnění pro neznalého:

neustále čtu o tom, jak jsou City Elefanty poruchové, ale čísla jsem žádná neviděl. Může mi někdo uvést např. z kolika kusů v okolí Prahy jich v prosinci kolik nejezdilo, jak dlouho a nejčastější závadu?

Děkuji
Registered user bugear 
19.01.2011 (14:57)  
@tarten: Jaké příští výběrko? 8 jednotek bude 471(.2) a další patra v plánu nejsou.
Registered user tarten 
18.01.2011 (20:18)  
Josef Petrák:
Máte pravdu, kromě toho, že jsem místo Twindexxu jako idiot napsal Traxx, tak kašlem na bistra. Řešme raději, jestli příští výběrko v ČR vyhraje Twindexx s loko, el. patro Desira nebo nějaké jiné, a nebo se škodovka pochlapí a přecijen dokáže CityElefanta vylepšit natolik, aby zaujal.
(Možná by pro úspěch prozačátek stačilo cenově a ve spolehlivosti plus 230V plus WiFi. Ale to víte, šlo by to i jinak...) ;-)
18.01.2011 (19:45)  
tarten) Já bistra vůbec řešil nechtěl... Podívejte se, odkud debata vzešla a proč.

V Traxxu nikdo nic jako bar zřizovat nebude. Je to klasická elektrická lokomotiva a bude ze soupravy neprůchozí.

Pokud DB budou chtít nějak řešit občerstvení v těchto vlacích, mají buď možnost poslat do soupravy pikolíka s termoskou a termoboxem, zapracovat nějaký "barový pult" do interiéru některého z vozů, připojit naoko odlišný jednopatrový vagon do soupravy, což mi přijde jako nepravděpodobné, nebo se na to vykašlou.
Registered user tarten 
18.01.2011 (19:25)  
Josef Petrák:
Teď jsem nějaký zmatený. Myslíte to tak, že by bylo možné narvat tam nějaký ARmpee (souhlasím s "fuj") a nemyslíte to tak, že by tam běhal po schodech pikolík s minibarem na zádech? No já tak nějak rozvíjel asi neřečenou myšlénku, že by si v těch Traxxech někde rovnou udělali bar/jídelák. Nebo tam aspoň jezdili s minibarem po rovině, což tedy asi naopak ne, ani mezi vložáky...?
18.01.2011 (18:19)  
tarten) Pokud se bude Twindexx odlišovat jen řešením interiéru, pak mají vozy klasické UIC přechody a možné by to bylo. Nicméně neustoupím ze svého trvrzení, že to DB takto realizovat nebude. Buď tam bude nějaký improvizující minibarista, nebo mají lidi smůlu.

(Sakra, jen anonymní pisatel domotá ARmpee s Twindexxem...)
Registered user tarten 
18.01.2011 (18:00)  
Sim:
Moment moment, abych to nepřehnal! Nejsem si jist, že zrovna TWINDEXX je také průchozí v patře. Možná není, možná je, možná je jen mezi vloženými vozy. Snad řekne někdo znalejší.
Registered user Sim 
18.01.2011 (17:51)  
tarten > sypu si popel na hlavu, netrklo me, ze se jedna o vozy s pruchodem vrchem - v tom pripade je totiz jakekoliv pouziti klasickeho (jidelniho) vozu problem, jelikoz pruchod z patroveho do klasickeho vozu proste vytvorit nepujde.

Takze veskere uvahy zase beru zpet - krome jedne... ze je v principu jedno, jak to vypada, hlavne kdyz by to bylo pouzitelne. Neco podobneho, jako kdyz v souprave vlaku rozhlas pozve lidi do jidelnaku razenem v predni casti soupravy, kdyz uprostred vlaku je netopici zamceny vuz, skrz ktery nelze projit ... a vsichni cestujici se mohou kochat tim, jak souprava zvenku krasne barevne i linii strechy ladi :-D
Registered user tarten 
18.01.2011 (17:29)  
Sim:
Minibar nebo docházka do bistrovozu/jídeláku je jistě problém v jednotkách jako CityElefant. U jednotek s průchozím patrem takový problém nevidím.
18.01.2011 (14:53)  
Diky za odpovedi, co se tyce BR101 jsem vsak nemyslel jeji vyrazovani, ale proc proste nevyrobi dalsi, kdyz uz nestaci trebas i vylepsene? Myslel jsem, ze ty lokomotivy vyrobene specialne pro DB budou, mj. i podle jejich parametru, lepsi, nez ty vyrabene "na trh" jako taurusy, traxxy, vectrony.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko