..: Dárek pod stromeček - nový Gordikon! :..

Ikona gordikon, foto: NIcKON Praha — Dlouhé čekání nakonec přineslo ovoce. Kdo se, podobně jako autor tohoto textu, koncem minulého století zamiloval do simulátoru Gordikon, dostal k Vánocům 2009 krásný dárek. Přesně na Štědrý den totiž vyšla nová verze legendárního programu, a to po neuvěřitelných osmi letech! Kromě podpory operačního systému Microsoft Windows čeká na fanoušky přepracovaná mapa, zohledňující stav bohumínského nádraží po rekonstrukci, a řada dalších příjemných novinek.

Vyšlapávání cestiček

Výpravčí Jan Konrád se věnuje systematickému vývoji vlastního, dokonale propracovaného systému železničních simulátorů již od devadesátých let a v tomto oboru je u nás průkopníkem. Jeho první obecně známé dílo – Gordikon – se stalo nejen pravzorem pro řadu jiných simulátorů, ale zřejmě i pro oficiální JOP, používáné u nově zaváděných zabezpečovacích zařízení SŽDC. Po úspěchu Gordikonu autor vyvinul i sérii pěti simulátorů Multikon/Multi–X s jednotným ovládacím rozhraním, v nichž ztvárnil skutečné i fiktivní tratě a železniční uzly. Velice zajímavé je zejména kvalitní zpracování brněnského uzlu a jeho srovnání s výborným simulátorem Brnosim od jiného autora, který pojal shodný námět podobně, přesto však poněkud jinak. Nás, kteří rádi řídíme virtuální železnici, může dvojnásob těšit, že se v poslední době se svým „konkurentem“ pan Konrád střídá v uvádění nových verzí na Ježíška.

Gordikon - simulace řízení uzlu Bohumín, foto: Jan Konrád Multi-3 - simulátor řízení provozu v úseku Praha - Kolín, foto: Jan Konrád Multi-4 - simulátor řízení provozu v uzlu Brno, foto: Jan Konrád
Gordikon (uzel Bohumín) • Multi-3 (úsek Praha - Kolín) • Multi-4 (uzel Brno)

Co nového v Bohumíně?

Gordikon 3.19 - simulátor řízení uzlu Bohumín nově pro platformu Windows, foto: Jan KonrádOd dob verzí 3.xx lze simulátory bez problémů spouštět i v prostředí Windows, což se ale netýkalo prapůvodního Gordikonu, který tak byl uživatelům novějších verzí operačního systému od Microsoftu dostupný pouze s použitím emulátoru Dosbox. To se změnilo právě na letošní Štědrý den, kdy se všech šest simulátorů dostalo do verze 3.19, jež je nejen „Windows–compatible“, ale též se všemi možnostmi a volbami, které autor za léta vývoje série Multikon/Multi-X vytvořil. Nyní je tedy možné ukládat vlakové cesty do zásobníku, vytvářet vlastní grafikony, ovládat přejezdy a výluky, měnit rychlost vlaku na trati (důležité pro hodnocení přesnosti jízdy – sankcionovány jsou nejen zpoždění, ale i náskoky) a předávat kontrolu nad částmi kolejiště. Zcela nová je mapa, zohledňující aktuální situaci po „koridorizaci“, respektující levostranný provoz na dvoukolejce do Ostravy a obsahující mnoho novinek, zejména nových vleček a servisních míst, Odstavné a Vjezdové nádraží, Vrbici, halu provozního ošetření a především svážný pahrbek.

Podstatně se rozšířily možnosti variantních a řetězených vlakových a posunových cest, přibyla řada odstavných kolejí a seřaďovacích návěstidel, a také druhů vlaků. Uživatelé starého Gordikonu přivítají vlaky s mimořádnou zásilkou a hlavu si budou lámat nad podstatně rozšířeným a zpřísněným systémem přepřahů. Novinek je zkrátka tolik, že se zrodil prakticky nový simulátor a ani značně pokročilí hráči Gordikonu 2.13, mezi něž se autor textu skromně počítá, nejsou ušetřeni počátečních zmatků a učení. Autor totiž v zájmu vysoké zajímavosti sice přepracoval kolejové schéma do dnešní podoby, avšak nereflektoval současný dramatický útlum nákladního provozu a vlakotvorby, díky čemuž se počáteční fáze zasvěcování podobají spíše nekonečnému zmatku. O skvělou zábavu – kvalitativně mnohem vyšší, než dříve – je postaráno bezvadně!

Brzy se dozvíte více

Považujte tento text zároveň za pozvánku k seriálu textů o železničních simulátorech, které připravuje kolega Lukáš Procházka (Walker) a jimiž bychom rádi splatili dluh vůči druhdy základní oblasti našeho zájmu, v poslední době poněkud přehlížené.

Zdroj: Autorův domovský web


NIcKON Poslat mail autorovi | 4.1.2010 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Virtuální svět

More from Česká republika (celá)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
19.09.2010 (13:22)  
Ludia poradte ked to spustim na win 7 tak niekedy sa to nastartuje v pohode a niekedy sa to zle nacita a zmrzne tak ze musim spravit tvrdy restart ???
20.01.2010 (8:40)  
trombonista:
zirecek:

Problém se zvukem - na Windows 7 mi funguje nastavit na Gordikon.exe režim kompatibility s Windows 98 a zatrhnout volbu "Spustit jako správce". Vista by měla být to samé.
Bez zvuku to moc dobře nejde.
Registered user dandys 
13.01.2010 (22:22)  
Jojo taky jsem vyzkousel vsechny simulatory co jsou na webu pana Konrada.To bylo probdelich noci :o)) Diky za tyto pekne simulatory.
Registered user NolthA  mail  
13.01.2010 (9:27)  
koudsk
04.01.2010 (15:07)
Pánové od AŽD by měli chodit k panu Konrádovi na školení.Jako 1.lekci by jim měl dát přednášku o zastaralosti DOSáckého kurzoru.

hmmm mužeš mi vysvětlit kde je problém? Co třeba poslat na školení spíše někoho od dráhy, když si dráha klade požadavek jak má daný kurzor vypadat.
A rozhodně souhlasím s podobou jakou má v ZTP JOP ... má to smysl a důvod, ale to asi nevysvětlím.

Je hezké že autor přisuzuje autorovi simulátoru i zásluhy na JOP, ale tuším že skutečná JOP se odvíjí od zařízení AŽD88, ikdyž určitě je možné že nějaký prvek mohl být inspiraci.
Ale i tak souhlasím že je to nemírně přínosná práce pro nás všechny co si těmito simulátory krátíme volný čas :-)
11.01.2010 (22:45)  
trombonista: Mám stejný problém - zaškrtávací políčko doprovodného zvuku nefunguje, jsem stále bez zvuku (je škoda, že člověk neslyší indikaci nabízených vlaků).
Také ukončení programu Gordikon mi hodí černou obrazovku + se začne spouštět automaticky hned znovu program s chybami.

Jinak se tím prokousávám s úsměvem a řídím jak drak, :-).
08.01.2010 (11:41)  
Zdravim vsechny fandy Gordikonu.A dekuji panu Konradovi za aktualizovany vanocni darek....jen jeden dotaz, po zaskrtnuti zvuku mi stejne nefunguje a po znovu nacteni nabidky je opet nezaskrtly...proste nejde:-)...ma nekdo podobny problem?A co s tim?Diky!
08.01.2010 (5:37)  
Strojvůdce:
Ten vyšel ale taky...
08.01.2010 (0:58)  
Už aby byl na světě úsek Běchovice - Velim, ten mám nejraději :-)
07.01.2010 (21:33)  
Loki:
Chtělo by to přečíst návod...
Na BVJ máš mašinu *Z2 (červený pruh na tom BVJ, stačí si dát na kolej F2). Na soupravách, co ti přijely, musíš poslat loko tam, kde se žádá a ze směru od Dětmarovic najet s tou *Z2. Podle toho na jaké si koleji klikneš pravým na dané pomocné stavědlo a dáš PSP nebo tak nějak. Potom začne posun. Potom dáš zase pravý a zase to PSP se mi zdá. Jde posunovat až po uvedeném čase, který tam máš daný. Když už tam není, tak můžeš posunovat hned.
Registered user Loki 
07.01.2010 (16:49)  
Prosím vás, nevite někdo co mám dělat s vozama na BVJ? Už mi tam zbývá poslední kolej a nevím jak je dostat pryč... Předem děkuji za radu
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko