..: ČD nechtějí podnikat v drážním stavebnictví - prodávají TSS, a.s. :..

753.781 TSS, foto: TSS Praha/Hradec Králové — Traťová strojní společnost, respektive její část vlastněná Českými drahami, je na prodej. ČD se chtějí do budoucna profilovat výhradně jako dopravce osob a nákladů, kterou realizuje dceřiná společnost ČD Cargo. Do takového portfolia služeb královéhradecká TSS, jejíž majoritní podíl akcií dráhy vlastní, nezapadá. Firma vznikla při transformaci drah – byly do ní vyčleněny veškeré aktivity spojené s pracemi na dopravní infrastruktuře a provozováním drážních pracovních strojů. Firma vlastní licenci k provozování drážní dopravy a osvědčení dopravce. Do 29. ledna 2010 je možné podávat kupní nabídky. Kontrolní podíl ve společnosti získá kupec s nejlepší nabídkou.

České dráhy byly do února roku 2006 jediným akcionářem ve společnosti TSS. Poté došlo ke vstupu strategického partnera ŽS Brno (dnes OHL ŽS) formou navýšení základního jmění společnosti z 380 mil. na dnešních 745 mil. korun. 51,01% podíl ve společnosti nabízený k prodeji činí 76 kmenových akcií v hodnotě 5 mil korun za kus. Celková hodnota transakce tak činí 380 mil. korun. Výběr kupce bude proveden formou dvoustupňového výběrového řízení. Ten musí poté schválit také Řídící výbor reprezentující valnou hromadu akcionářů. (Pozn. redakce: 100% akcionářem v ČD je Česká republika.)

Mezi nejnovější přírůstky ve stavu firmy patří např. dvě modernizované lokomotivy řady 753.7 dodané v roce 2009 českotřebovskou firmou CZ LOKO. Ty slouží k dopravě nákladních a pracovních vlaků. Kromě dopravy TSS působí v rámci oprav a modernizací tratí nebo servisu pracovních strojů. Samotné ČD, vyjma stavební činnosti prostřednictvím TSS, provozují další činnost mimo své zaměření – dodávají Správě železniční dopravní cesty služby v oblasti řízení dopravy. Za provozuschopnost dráhy sice zodpovídá SŽDC, ale operátorem obsluhy dráhy jsou ČD.

Zdroj: České dráhy, TSS, CZ LOKO, Obchodní rejstřík Ministerstva spravedlnosti ČR


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 23.12.2009 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci

Další z regionu Česká republika (celá)


editor nebo admin ŽP Vlad  mail  
24.12.2009 (18:03)  
Karel Kovářík: Někdo tady hovoří o drobení?
Klidně bych si vsadil na to, kdo bude novým majoritním vlastníkem, ale kurz na správný tip by byl jsiě velmi nízký. Jako dcera OHL ŽS určitě nebude TSS "malej soukromníček".
http://www.ohlzs.cz/profil-spolecnosti
registrovaný uživatel Kakov 
24.12.2009 (13:30)  
voitekk, Fixi: ano presne tak, dnes uz se vi , ze drobit neni idealni a malej soukromnicek taky neni vsemocnej
24.12.2009 (10:15)  
Zase je možné, že oddělení třeba takového railreklamu a TSS jakoby vytáhne trn z oka některým, kterým by vadilo že si jakoby ČD v některých oblastech slouží samy...ale z ekonomického hlediska je to absolutně nerozumné a nevýhodné, to už jsem se taky stihl ve škole naučit :)
23.12.2009 (20:30)  
to M 474 003: tak ono už je to jasný teďka že čím větší firma na trhu je tím je to pro ní lepší, něco drobit do malejch společností je nesmysl, platí se dvojí management, dvojí reklama (viděl sem v tv zápas kde byli na mantinelech reklami jak na čd tak na cargo, blbost)apod.. a co se týká TSS tak si myslim že to prodávat taky neni dvakrát štastný- přece jenom jem je to další druh přepravy kterej firma ztratí a dá se říct že perspektivní druh přepravy. Railreklam prej už taky nepatří čd, to je další příklad blbosti prodeje. za tim asi nejde hledat logiku, spíš profity určitejch osob.
23.12.2009 (15:37)  
Jsem jenom zvědavý kdy se po nějaké případné změně ekonomických poměrů, třeba v rámci celé Evropské Unie, přijde na to, že je výhodnější tyhle společnosti spojovat a začne se to zase spojovat a média nás budou krmit tím, jak je to výhodné.
registrovaný uživatel čunče  mail  
23.12.2009 (15:36)  
Měl jsem dojem, že ČD už pár let vlastní právě pouze těch 51,01% akcií TSS. Zbytek má ŽS Brno (dneska se to jmenuje jinak).

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2019 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko