..: Za vykolejením expresu v Rusku může být teroristický útok :..

RŽDMoskva — Pravděpodobně teroristický útok stál podle předběžných vyjádření ruských vyšetřovatelů za pátečním vykolejením expresu na trase Moskva – Sankt Petěrburg, které si vyžádalo nejméně 22 obětí a 55 zraněných. K nehodě vlaku 166 "Něvský expres" došlo v 21:37 místního času v úseku mezi stanicemi Alešinka a Uglovka. Na místo byli ihned vysláni záchranáři, včetně vojenské mobilní nemocnice. Policie prozatím za nejpravděpodobnější příčinu neštěstí považuje teroristický útok s odvoláním na výpovědi svědků, podle nichž se těsně před vykolejením ozvala hlasitá rána.

Pod jedním z poškozených vozů byl navíc nalezen malý kráter. Jako další možná příčina neštěstí se uvádí rozsáhlý výpadek napájení traťového úseku, přičemž podle některých zdrojů strojvedoucí těsně před nehodou použil rychlobrzdu. Při nehodě se mimo trať ocitly nejméně tři vozy prestižního expresu, který 639 km dlouhou trasu mezi dvěma největšími ruskými městy překonává za 4 hodiny 30 minut bez zastavení. Podobný incident se přitom na stejné trase odehrál již v srpnu 2007, kdy si výbuch improvizované nálože na trati vyžádal až 27 obětí. Moskevsko–petrohradský hlavní tah je nejvytíženější železniční tratí na území Ruské federace.

Zdroj: RŽD, RIA Novosti, Novinky.cz, BBC


Juraj Kováč Poslat mail autorovi Ohodnotit na Flattru | 28.11.2009 (2:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Nehody a mimořádnosti

More from Rusko


Registered user JB 
30.11.2009 (7:39)  
Seznam zraněných:
http://press.rzd.ru/isvp/public/press?STRUCTURE_ID=654&layer_id=4069&refererLayerId=3307&id=73130

Proč to sem dávám? Je tam jméno Jan Drozd, 54 let.
29.11.2009 (13:11)  
nějak si nedovedu představit průběh té nehody. Fíra údajně ucítil výbuch pod mašinou, ale ze 13 vagonů se utrhly a vykolejily "jen" poslední 4 a nejvíc zdemolovaný byl ten úplně poslední, čili jestli to chápu dobře, tak mašina a 9 vagonů místem nehody, kde byl údajně metrový kráter, normálně projely rychlostí kolem 200 km/h (????) To mi hlava nebere...
Registered user DK 
28.11.2009 (8:27)  
28.11.2009 (7:54)  
Tak, a teď už Něvský expres asi definitivně nevyfotím. Možná tak s kulkou v palici :(

Jinak tady nějak tak přelouskaná výpověď strojvedoucího: "Pod lokomotivou jsem zaznamenal výbuch. Několik vozů vykolejilo, je tu mnoho kouře. Lokomotiva je poškozená, mám roztržené stanoviště napůl." Toto nahlásil těsně po nehodě dispečeru. Takže další Škodovka (ČS-200) to má za sebou.

Za poslední dobu už je to 2. útok na tento vlak.

edit ex post
Potvrzeno 35 mrtvých.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko