..: Výstava modelů železnic královehradeckých modelářů :..

Klub železniční modelářů Hradec Králové, foto: WalkerHradec Králové — Již týden probíhá na královehradeckém hlavním nádraží Výstava modelů železnic, kterou pořádá Klub železničních modelářů Hradec Králové. Využijte tento víkend poslední možnost shlédnout letošní expozici, neboť trvá pouze do neděle 18. října. Největší vystavovanou dominantou je klubové kolejiště ve velikosti TT, které je po celou dobu v provozu. Mimo něj můžete ale také shlédnout další tři provozní kolejiště různých velikostí nebo využít návštěvy k nákupu modelů a doplňkových předmětů. Nemáte–li již tento rok možnost výstavu navštívit, přinášíme vám z ní alespoň pár fotografií a informací.

Klub železničních modelářů Hradec Králové, foto: Walker Klub železničních modelářů Hradec Králové, foto: Walker Letošní expozici naleznete ve sklepení hlavního nádraží v Hradci Králové. Z nádražní haly, kde se nachází poutač ve tvaru předvěsti, vás do sklepení, kde jsou umístěny v jedné z místností všechny čtyři kolejiště, bezpečně zavedou orientační ukazatele. Nejmenší z kolejišť je ve velikosti TT a skládá se pouze z jednoho jednokolejného okruhu. Nemá žádné kolejové větvení ani stanice, pouze jednu zastávku, ve které pravidelně po každém objetí celého okruhu zastaví některý z modelů. Druhé, o něco větší, i když měřítkově menší kolejiště ve velikosti N, se skládá z jednoho jednokolejného okruhu ve tvaru osmičky a částečně je na něm trať vedena i tunelem.

Klub železničních modelářů Hradec Králové, foto: Walker Nejmenší návštěvníky asi nejvíce zaujme kolejiště Merkur v měřítku 0. Na dvou samostatných okruzích se prohání dieselová lokomotiva řady 750 a parní lokomotiva Mikado, v níž je zabudovaná kamera, která přenáší obraz přímo do televize. Kromě těchto dvou modelů je v tomto měřítku k vidění například souprava pražského metra. Další modely lokomotiv a vozů v různých velikostech lze také nalézt ve vitrínách na jedné ze zdí. Jedná se především o modely lokomotiv známých i z českých kolejí. Stejně tak i všechna vystavená kolejiště hradeckých modelářů brázdí především nám všem důvěrně známé stroje českých železnic.

A na závěr to nejlepší – dominanta celé výstavy, modelové kolejiště v měřítku TT. Je vystavěno na třech rámech, které spojené dohromady dávají tvar písmene L. Jeho celkové rozměry jsou 545×435 cm a šířka jednoho z rámů je 140 cm. Samotné kolejiště je rozvrženo jako jedna hlavní dvojkolejná neelektrifikovaná trať, z níž odbočuje jedna lokálka. V největší stanici Velký Brod nalezneme depo, několik vleček a zároveň i začátek lokální tratě, která odtud nejdříve vystoupá do stanice Lhotka a poté do konečné stanice Kopečná. Zrakům návštěvníků jsou na tomto kolejiště skryta tři nádraží, z čehož dvě slouží pro střídání souprav a jedno jako odstavné.

Stanice Velký Brod; Klub železničních modelářů Hradec Králové, foto: Walker T 435.040 při posunu ve stanici Velký Brod; Klub železniční modelářů Hradec Králové, foto: Walker Klub železničních modelářů Hradec Králové, foto: Walker Klub železničních modelářů Hradec Králové, foto: Walker 

Text a foto: Walker; Klub železničních modelářů Hradec Králové


Walker Poslat mail autorovi | 16.10.2009 (15:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky Reportáže

More from ČR Královéhradecký


18.10.2009 (0:41)  
Docela fajn na pokoukání. Díky :)
Jen by možná mohli přidat víc osobních vozů, jezdily tam většinou náklady.
Registered user TTtrain  mail  
17.10.2009 (17:40)  
Pěkný kolejiště, jen to kolejivo by se lépe vyjímalo profilové a typ "modelových" jehličnanů, taky není úplně ono.
Registered user syrda  mail  
16.10.2009 (20:03)  
Jako každoroční návštěvník mohu zastávku v Hradci Králové jen doporučit. I letos je na hlavním kolejišti několik novinek jak u vozidel tak i v ostatních částech. Škoda, že letos nejsou některá další kolejiště členů klubu.
16.10.2009 (16:57)  
Pěkné počteníčko a nádherný modely a panely na obrázcích. :)

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko