..: Praha-Bavorsko - současnost a budoucnost této relace :..

ČD 754 059 4, R 456 Albert Einstein, Domažlice, 4.8. 2008, foto: Josef Petrák Praha / Mnichov / Norimberk — Dopoledne jsme představili jednu z novinek – Českými a Německými drahami provozovanou autobusovou linku Praha–Norimberk. V odpoledním ohlédnutí se podíváme, jaké spoje a služby jsou dostupné na této relaci v současnosti, kolik za ně zaplatíme a co se chystá při nejbližší změně jízdních řádů v prosinci tohoto roku. Mluvíme–li o Bavorsku, jsou míněna hlavně cílová města Mnichov, Norimberk a Regensburg (Řezno). Z Prahy se lze do těchto destinací dopravit čtyřmi páry spojů, z nichž vždy dva jsou přestupní. Do Norimberka navíc od 9. 8. 2009 jezdí z Prahy denně 6 párů autobusových spojů trasovaných po dálnici přes Rozvadov. Na nabídce spojů se podílí České dráhy, Arriva, DB Regio Bayern a DB Fernverkehr (autobusy).

Do Bavorska vlakem 4× denně

Karel Čapek, Franz Kafka, Jan Hus a Albert Einstein — čtyři páry, které denně spojují Prahu, Plzeň, Schwandorf a odtud vždy dva jedou směrem na Regensburg a Mnichov, další dva do Norimberka. Pro opačný směr je vždy přestup. Spoje jedou v intevalu 4 hodiny. Dva páry z Prahy jsou tvořeny vozy Českých drah, pár z Mnichova zajišťuje Arriva a norimberský pak DB Regio Bayern. Na českém území jsou vlaky vedeny jako rychlíky, na německém pak jako regionální spoje napojené do „Bavorského taktu“ organizovaného Bavorskou železniční společností (Bayerische Eisenbahngesellschaft). V únoru jsme se při rekapitulaci novinek v eShopu Českých drah zmínili, co vedení mezinárodních spojů jako regionálních vlaků v Německu přináší — nemožnost rezervovat si místo ve vlaku, ale naopak možnost využít regionálních tarifních nabídek, které jsou mnohdy výhodnější než mezinárodní jízdné. Ale o cenách později.

754.027, R 352 Jan Hus, Vejprnice, foto: Špáňa Řazení souprav všech dopravců můžeme označit za relativně kvalitní a víceméně i dodržované — ČD nabízí vozy Aee147 jako první třídu, BDbmrsee jako služební a vozy Bee246 jako vozy druhé třídy. Občas se na soupravě objeví některý z flotily vozů -mz. Arriva většinou řadí jeden vůz ABvmz a 3 nebo 4 vozy Bm. DB má kupodivu s dodržením řazení největší potíže — souprava ve složení 1× Aimz a 3× Bimz bývá někdy řazena v opačných počtech (tj. 3 jedničky a jedna dvojka), v některých případech je o 1 až 2 vozy kratší. V polovině června došlo k zajímavé změně v nasazované trakci — místo tradičních lokomotiv Českých drah řady 754 převzaly některé výkony z Plzně do Německa lokomotivy Arrivy — herculy řady 223. I v současnosti ale dochází u některých spojů k přepřahu dieselových lokomotiv ve stanici Furth im Wald — mezi českými brejlovci 754, resp. herculy Arrivy a lokomotivami řady 218 německého DB Regio. V červnovém rozhovoru pro ŽelPage uvedl Antonín Blažek, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu, že původně měly být lokomotivy Arrivy nasazeny již od prosince 2008, projekt se však podařilo po zkouškách realizovat až v červnu. Od prosince by pak měly české lokomotivy německým ustoupit zcela.

RE 353 Karel Čapek, Schwandorf, foto: Josef Petrák Na rozdíl od dřívějších let, kdy na soupravách byly řazeny postarší bistrovozy řady BRm/BRcm, je v současnosti catering řešen pouze roznosem z minibaru na českém úsemí; obsluhované úseky se v jednotlivých spojích liší (aktuální informace by měly být dostupné v řazení jednotlivých rychlíků). Cestující v první třídě mohou využít zásuvek 230 V, ale pouze v soupravách ČD a Arriva. V soupravách ČD je řazen vůz vhodný pro přepravu cestujících na vozíku, s externí plošinou lze takového cestujícího naložit také do soupravy ALEX. Jak již bylo zmíněno, není možné si rezervovat místo k sezení v celé trase. Ve směru z Prahy lze rezervovat místo k sezení pouze po Domažlice – poslední stanici na českém území – v opačném směru se místenky vydávají pouze do posilových vozů z Plzně. To nám také začátkem roku potvrdil tiskový mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Na kolik nás cesta do Bavorska či naopak vyjde? Porovnejme ceny obyčejného jízdného, resp. mezinárodního tarifu TCV, zákaznického jízdného s využitím In–karty Českých drah, stejnou zákaznickou kartou podmíněné akční elektronické jízdní doklady eTiket, které můžete zakoupit v eShopu ČD a jako variantu „levněji bez slevové karty“ nabídku ČD Net v kombinaci s německým Bayern–Ticket. Ten existuje ve variantách pro jednu osobu nebo skupiny 2–5 osob. My budeme uvažovat o cestě jednotlivce.

RelaceTCV tarif jednosměrně / zpátečníIn–zákazník jednosměrně / zpátečníeTiket jednosměrně / zpátečníČD Net + Bayern–Ticket *Obyčejný jednosměrný / zpáteční lístek Praha hl.n. – Furth im Wald Gr. + Bayern–Ticket
Praha — Mnichov54 € / 108 €40,50 € / 81 €26 € / 52 €cca. 36 € (450 Kč + 20 €)cca. 30 € / 37 € (234 Kč + 20 € / 421 Kč + 20 €)
Praha — Norimberk43 € / 86 €32,30 € / 64,60 €26 € / 52 €cca. 36 € (450 Kč + 20 €)cca. 30 € / 37 € (234 Kč + 20 € / 421 Kč + 20 €)

*) Cena platí jak pro jízdu jedním, tak oběma směry, pokud jsou ve stejném dnu. Tato kombinace dokladů platí nejen z Prahy do Mnichova/Norimberka, ale také ze vzdálenějších stanic v České republice, resp. do vzdálenějších cílových stanic ve Svobodném státě Bavorsko.

Kde nestačí vlak, nasadí dráhy autobus

Setra S413DT, DB-Expressbus / SC Bus, Nürnberg Hbf, 8.8. 2009, foto: Josef Petrák 5 hodin 3 minuty, tak dlouho trvá vlaku urazit 355 km dlouhou trasu mezi Prahou a Norimberkem. Pokud porovnáme jízdní dobu třeba s relací Praha – Ostrava, kde jízda vlakem SuperCity Pendolino trvá 3 hodiny, pochopíme, že rychlost spoje není vůbec závratná. Ačkoliv se dlouhodobě diskutuje o projektech jako vysokorychlostní tunel Praha – Beroun nebo tzv. Donau–Moldau–Bahn, kdy mezi Plzní a Regensburgem má vzniknout moderní koridor v rychlostním rozsahu 160 až 200 km/h, realitou je trasa, kde úseky s rychlostí nad 120 km/h teprve vznikají díky projektu Optimalizace Beroun - Zbiroh a z Plzně se stále jezdí max. 100 km/h v nezávislé trakci; jízdní dobu tedy prodlužují i přepřahy hnacích vozidel v Plzni a Furth im Wald.

Z tohoto důvodu hledaly Deutsche Bahn a České dráhy alternativní řešení a odpovědí je poněkud netradičně autobus. Jízda po dálnici mezi těmito velkoměsty od Hlavního nádraží k Hlavnímu nádraží trvá bez zastavení o hodinu a čtvrt kratší dobu než vlakem. Dohoda ČD, DB a Frankenbus tedy přináší cestujícím od 9. 8. 2009 každý den 6 párů kategorie SC Bus / DB–Expressbus. Jak jsme v dopolední reportáži zmínili, cestovat touto linkou není nijak špatná volba — nasazeny jsou nejmodernější dvoupatrové autobusy Setra S413DT.

Na rozdíl od rychlíků, kde si rezervaci zakoupit nemůžete, jsou linky SC Bus povinně místenkové. Vyjma „obyčejného“ jízdného pro tuto relaci jsou uznávány další standardní nabídky v kombinaci s rezervací — komplexní přehled cen spojů SC Bus podle aktuálně platného tarifu TCV jsme přinesli nedávno. Na palubě mají cestující k dispozici catering; ti v první třídě základní občerstvení v ceně jízdního dokladu. Podobnost se spoji SuperCity Pendolino není náhodná, což přiznává i Aleš Ondrůj z Českých drah. „Na palubě jsou dostupné stejné časopisy a denní tisk jako ve spojích SC. Cestující mají přístup do ČD Lounge ve stanici Praha hl.n.,“ doplňuje informace o produktu.

Před zavedením těchto spojů byla diskutována obsazenost. Podle našich informací činila průměrná obsazenost 20 osob/spoj během prvního dne provozu linky. Celkem jich během neděle využilo této linky 208. Výhodou je hlavně integrace do drážních jízdních řádů a tarifů. V Norimberku mohou cestující přestupovat z/na vlaky ICE ve směru Regensburg – Pasov – Vídeň, Ingolstadt – Mnichov nebo Frankfurt – Kolín nad Rýnem – Dortmund. V Praze pak na spoje do Českých Budějovic, Brna a Ostravy. A že lze díky těmto autobusům absolvovat cestu v různých nevšedních relacích, o tom není pochyb — z prodaných mezinárodních dokladů jsou relace Kufstein – Brno, Stuttgart – Hradec Králové, Erlangen – Olomouc či Bochum – Ostrava více než zajímavé.

Zlepší se i spojení vlakem

183.002 Arriva, ALX 37978, München Hbf, 26.4. 2009, foto: Josef Petrák V lednu jsme zmínili, že jednou z hlavních komplikací rozvoje na této trase je jednání se dvěma subjekty - Arrivou a DB Regio. Od prosince 2009, díky dohodě mezi Ministerstvem dopravy ČR, Českými drahami, Arrivou a Bavorským ministerstvem ekonomiky, intrastruktury, dopravy a technologií se stanou ČD a Arriva jedinými partnery v provozování těchto spojů. Vlaky do Norimberka nově pojedou taktéž jako ALEX, relace do Mnichova se zrychlí.

První novinkou bude nasazení lokomotiv řady 223 Hercules v Plzeň hl.n. – Nürnberg Hbf, resp. Regensburg Hbf, kdy odpadne přepřah ve Furth im Wald. Díky dílčím investicím na trati Regensburg – Mnichov budou moci spoje ALEX jezdit nově rychlostí až 160 km/h, mezinárodní spoje Arrivy budou jezdit jako expresní linky a počet jejich zastavování bude omezen na stanice Landshut(Bayern) a výjimečně Freising. Česká i bavorská strana hovoří o úspoře 20 minut jízdní doby.

Zlepšovat se má nejen jízdní doba, ale také komfort cestujících. Podle dohody nasadí České dráhy na své soupravy klimatizované vozy, některé také kategorie RIC 200 a podle posledních návrhů jízdního řádu se počítá také s novinkou ve vozidlovém parku ČD - bistrovozy ARmpee. Ty zatím získávají svou podobu v dílnách ŽOS Vrútky. Všechny vlaky budou vybaveny vozy pro přepravu cestujících na vozíku stejně jako pro přepravu jízdních kol. Cílem je tyto spoje přiblížit kvalitě EuroCity, ale stále je integrovat do regionální dopravy v Bavorsku.

I když jsou všechny tyto novinky více než znatelným krokem dopředu, je stále co zlepšovat. Vyjma rozsáhlejších investic do infrastruktury, které mohou ovlivnit pouze bavorský a český správce infrastruktury, je zde nabídka služeb — ve vlacích možnost plnohodnotné rezervace v celé trase, obsluha cestujících a catering v první třídě stejně jako ve spojích SC Bus či SC Pendolino, akční mezinárodní nabídky také pro první třídu. U autobusových linek pak bezproblémové značení lokace zastávky B2 ve stanici Praha hl.n. – směrovky na zmíněném nádraží vůbec označení „B2“ neobsahují.

Příloha: Přehled vlakových a autobusových spojů mezi Prahou, Norimberkem, resp. Mnichovem, jejich jízdní doba a časové omezení.

Příloha: Přehled leteckých spojení mezi Prahou a Mnichovem či naopak. Přímé spojení do Norimberka neexistuje.

Zdroje: ŽelPage, České dráhy (ČD Net, eTiket), Arriva, Deutsche Bahn (Bayern–Ticket, Expressbus Norimberk – Praha, Jízdní řád) Integrovaná doprava Plzeňska (návrh JŘ 09/10), Bayerische Eisenbahngesellschaft, Ministerstvo dopravy ČR; přílohy zpracoval Vlad


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 11.8.2009 (13:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Služby Jízdní řád

More from Německo Bavorsko /Bayern Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
20.08.2009 (11:03)  
To Martyss:
Ten tunel do Berouna se vrtat určitě začne. Ale není jisté, že bude dokončen. Nechtěl bych být na čelbě, až navrtají nějaký zatopený jeskynní systém.
19.08.2009 (19:08)  
Karel Kovářík : zajímavé by bylo, pokud by novináři věděli o tom, co je v úředním kursbuchu a nechali to dojít až k soudnímu vymáhání jízdného za trať na německém území ... s tím, že podle úředního kursbuchu je trať do Furthu tratí SŽDC a dopravcem jsou České dráhy. V kursbuchu taky nejsou vyznačeny nějaké pohraniční stanice, takže cestující se nikde nedozví, že se jede na kolejích podle zahraničního tarifu ... Hlavně by měli o čem řekněmě smyslupně psát.
Takové soudní rozhodnutí by bylo v tomto smyslu docela zajímavé.
Registered user Kakov 
18.08.2009 (12:35)  
Miroslav Zikmund: vcera jsem nekde cet clanek, jak jeli dva novinari z Plzne do Furtu (uz nevim kde to bylo). na telefonu jim rekli za jizdenka stoji 800 kc, prisli k pokladne, pokladni jim vnutila SONE+ ze na to mohou jet az do furtu, pri ceste tam OK jeli R a za domazlicema uz pruvodci nesel, pri ceste zpet jeli Os a pruvodci jim vystavila doplatek za cestu z furtu do hranice, nasledne jim stahlavsky rek, ze doplatek meli platit uz po ceste do furtu.......

takze jak vidno, tarif CD je tak slozitej, ze ani sami se v nem nevyznaj
17.08.2009 (22:53)  
Z hlediska údajů v úředním železničním jízdním řádu vydávaným SŽDC s.o. je úsek Furth im Wald – Česká Kubice vnitrostátní úsek, takže ČD a.s. by tam měly vystavovat jízdenky podle vnitrostátního tarifu. Stejně to platí i do Retzu či Kút a Čadce nebo Bad Schandau a dalších ...
16.08.2009 (9:07)  
Také v autobusech platí také režijní průkazky ČD+doplatek v SRN nebo je to jako u SC Pendolino (rež. jízdenka ČD+doplatek pro SC Pendolino) + příplatek v SRN ? Pokud vím, když pojedeme v úseku Praha-Furth im Wald, stačí mi rež. jízdenka + doplatek z hranic (Furth iW(Gr) resp. Česká kubice státní hranice) za cenu 58,- Kč (2,2 €).
Registered user Kakov 
15.08.2009 (19:54)  
karosa: ja jsem jen chtel naznacit, ze pokud to rozpocitate na vic spoju, tak to nevypada jako hrozne moc, zase nemuzete ocekavat, ze vsichni to maji koupene hned na druhy den ;-) pravdepodobne to mluvka nadsadil jako ze ze 2800 udelal 3000, ale zase si nemyslim, ze by udelal z 1000 -> 3000

navic 20 lidí/spoj je na prvni den docela slusne, byla tu slibena statistika, takze uvidime az vznikne...
ja osobne verim, ze tento bus je dobry napad, jestli ano ci ne to uz uvidime casem v provozu jak bude obsazen, ale urcite bych mu dal cas na zabehnuti

PS: ja kdyz jsem jel luzkacem na slovensko, jsem vzdy kupoval listky 2 mes. dopredu, jednou jsem je chtel koupit 3 tydny dopredu a vse vyprodano... ale cislo pro mesicni predprodej v tom prumeru bylo take ;-)
Registered user karosa  mail  
15.08.2009 (18:25)  
KK, JP : A vy si myslíte, že si honem každý koupil tu jízdenku v předprodeji, když pojede(?) až třeba za ty dva měsíce? Já si to tedy nemyslím(bral bych tak ten měsíc), spíš bych řekl, že mluvka trochu(víc) to číslo nadsadil, aby pomohl vylepšit image podniku v očích veřejnosti. To, že v článku je uvedeno , jak moc byl bus obsazen při prvních jízdách, samozřejmě chápu. Ale opravdu si myslíte, že za ty dva měsíce pojede těch lidí v tom buse skutečně víc? Já osobně si to tedy nemyslím, i když, rád bych se mýlil.
15.08.2009 (0:51)  
KK, díky za reakci. Přesně tak. My citujeme oficiální čísla za 9.9., nikoliv, kolik již bylo celkově lístků prodáno v předprodeji.
Registered user Kakov 
14.08.2009 (21:34)  
karosa: trochu rozumu prosim, pokud prohlasil "prodano 3000 listku", tak pokud vezmu dvoumesicni predprodej cini to 3000/(30,5*12)= 8 (16 pri jednomesicnim predprodeji) listku na spoj, ktere behem tech dvou mesicu pojedou......
takze 3000 muze vypadat jako moc, ale ve skutecnosti to zas tolik neni
Registered user karosa  mail  
14.08.2009 (19:55)  
Podle našich informací činila průměrná obsazenost 20 osob/spoj během prvního dne provozu linky. Celkem jich během neděle využilo této linky 208
Tato informace ale poněkud vzbuzuje rozpaky z toho, že tiskový mluvka ČD v pondělí v rozhovoru pro média prohlásil, že "Dnes už je na tyto(autobusové) spoje prodáno přes 3000!! jízdenek." Tak nevím, komu mám víc věřit(já tedy věřím víc autorům těchto příspěvků ale co ti ostatní?)....
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko