..: Zásilka s chřipkovými viry explodovala ve vlaku :..

Fribourg - V době, kdy titulní stránky všech médií informují o bujení chřipky, nás zaujala zpráva ze Švýcarska. Ve vlaku InterCity 730 jedoucího ze St. Gallen do Ženevy totiž došlo v pondělí 27.4. v 18.39 k výbuchu přepravky s virem této nemoci. Jeden cestující byl výbuchem zraněn, žádné ohrožení však nebylo potvrzeno. Zásilka byla určena pro výzkum testu na potvrzení prasečí chřipky.

Podle deníku Basler Zeitung došlo k výbuchu hermeticky uzavřené schránky těsně před příjezdem vlaku do stanice Freiburg, kde jedna ze zraněných vyhledala lékařskou péči. Pracovník Spolkového úřadu pro zdraví (BAG) vzápětí po výbuchu provedl prvotní opatření spočívající v zajištění zbytků schránky a informování vlakového personálu. Vlak dále pokračoval v jízdě s cestujícími až do stanice Lausanne, kde bylo za pomoci specialistů na virová onemocnění a kantonální policie Vaud postáráno o 61 cestujících z postiženého vozu. Důvodem výbuchu bylo nejspíš špatné uložení chladícího média ve schránce, ze kterého se uvolňoval plyn.

Přestože o této událostí deník Basler Zeitung informuje jako o scéně vystřižené z akčního filmu, policie i experti z BAG ujišťují, že cestujícím nehrozilo v souvislosti s infekcí prasečí chřipky žádné nebezpečí. Vzápětí se totiž potvrdilo, že nešlo o v současné době útočící typ viru. Dodávají, že přepravy tohoto druhu jsou na denním pořádku, a to nejen vlakem, ale třeba i poštovními balíky. To však nenechává klidným ani Spolkový dopravní úřad (BAV) - podobné přepravy jsou povolené, ale jen za dodržení přísných pravidel, které byly včera zjevně porušeny. Spolkové dráhy (SBB-CFF-FFS) budou podle slov svého tiskového mluvčího Rolanda Binze jednat o náhradě vzniklých škod.

Zdroj: Basler Zeitung, Novinky.cz


Richard Těhník Poslat mail autorovi , Zdeněk Michl Poslat mail autorovi | 29.4.2009 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Nehody a mimořádnosti

More from Švýcarsko


  1 2      Zpráv na stránku:   
01.05.2009 (14:06)  
Nejsem znalcem předpisů pro přepravu nebezpečných věcí, ale za nebezpečnou zásilku bych primárně považoval zásilku, v níž je látka, která může explodovat. Takže by neměla být přepravována v oddílu pro cestující.
Registered user sAd 
30.04.2009 (12:03)  
Zdeněk Michl: Pokud myslíte originálem uvedené zdroje, tak tam to mají špatně taky (když je něco v novinách, tak ještě neznamená, že je to správně). Vím o čem mluvím, protože je to součástí mého oboru :). Termín "prasečí chřipka" podstrkuje fakt, že je vir šířen nakaženými prasaty, což není pravda. Naproti tomu "ptačí chřipka" je šířena ptactvem, takže je termín správně. Doporučuji prostudovat prohlášení EU a WHO. Co se týče jména viz SZ.
Registered user vrbam 
30.04.2009 (0:08)  
Tak a do roka se toho chytnou amíci a máme tady thriller s nějakým super hrdinou a filmem stylu "Přejezd Kassandra".
Registered user sAd 
29.04.2009 (19:33)  
Autoři článku: Jedna důležitá věc. Nejedná se o žádnou prasečí chřipku, protože to, co se nyní šíří, nemá s prasaty vůbec nic společného. Příště prosím použít oficiální název "Nová chřipka".

JK ml.: Tamiflu by vám u žloutenky bylo celkem k ničemu.
29.04.2009 (18:32)  
Než se tu objeví další fundované komentáře - zásilku neodesílal nějaký podezřelý odesilatel, ale národní zdravotní ústav, a fundovaný doporovod zásilky od počátku konzistentně uváděl, že neobsahuje nebezpečnou mutaci, což se i potvrdilo.
Současný svět je prostě na podobnou nehodu poněkud přecitlivělý. Zařazeno to bylo spíš jako kuriozita, co se taky může stát. Rozhodně není cílem navodit atmosféru, že ve švýcarských vlacích cestujícím běžně vybuchují zásilky s potenciálně infekčním materiálem :-)
29.04.2009 (16:56)  
Mně pokud překvapuje, že takováto zásilka se přepravovala v prostorách pro cestující, ačkoli u vlaku je služební oddíl. Podle kursbuchu je na IC 730 nasazena patrová souprava..., služební oddíl je v posledním voze soupravy u lokomotivy.
Čili zřejmě to vezl nějaký cestující "kurýr".
29.04.2009 (14:12)  
JK ml.: No... Excelsior vozí opravdu zajímavý obsah a desinfekce by neškodila.
Registered user JK ml. 
29.04.2009 (12:20)  
Nicon: Ne, ale zajistit takové balení aby k exlozi nemohlo dojít. Z toho jak to chodilo u čsd v dobách nedávno minulých doporučuju shlédnout Osudové okamžiky - Kolín (odkaz bohužel nevím). Šlo o to že na náklad. nádru v Kolíně začalo něco kapat z vozu který byl ložený v chemických závodech Nováky (doktorům bylo řečeno že lidi jsou přiotráveni chlorem, což doktoři snadno poznali že nejsou...). Takže je fajn když se něco takového stane, když viník okamžitě přizná barvu - dá se zabránit mnohému.
Jináč vono dneska jsem jel excelsiorem na Moravu a tam by kýbl chlorového vápna a tabletu Tamiflu měl povinně fasovat snad každý :-)
29.04.2009 (11:19)  
No z pohledu hygienickeho a epidemiologickeho se takoveto veci vozit beznymi vlaky z principu nemaji, protoze neni sily, ktera by ad-hoc posuzovala nebezpecnost dane veci. Podobna pravidla plati treba pro vybusniny...

Prepravou nebezpecnych materialu se zabyvaji specializovane kuryrni sluzby a zasilky putuji autem nebo vlakem v oddelenem prostoru.
Editor or ŽelPage Administrator NIcKON  mail  
29.04.2009 (10:15)  
A to měli kvůli jedné bedýnce nijak extrémně nebezpečného materiálu vypravit zvláštní vlak?
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko