..: Národní technické muzeum se znovu otevře pro veřejnost :..

NTM, hlavní expozice, 15. 2. 2011, foto: Josef Petrák Praha — Více jak čtyři roky byla pro veřejnost zavřená budova Národního technického muzea na pražské Letné. Ve středu 16. února se o 10. hodině dopolední opět otevře pro veřejnost. Během uplynulých let podstoupila důkladnou rekonstrukci a dostavbu, která sleduje původní plány a vzhled z roku 1941. Odstraněny byly zejména vestavby provedené okupační správou během II. světové války a po jejím skončení i dalšími institucemi.

Návštěvníci budou moci shlédnout pět nových a reinstalovaných expozic. V první dny po otevření jsou ve vstupní hale exkluzivně vystaveny i originály obou českých Nobelových cen udělených vědci Jaroslavu Heyrovskému za vynález polarografie a básníkovi Jaroslavu Seifertovi za celoživotní dílo. V expozici dopravy se nově objeví např. letoun Supermarine Spitfire LF Mk.IXE z roku 1945 dříve vystavený v leteckém muzeu ve Kbelích. Železnici reprezentují čtyři vozidla – 252.008, 375.007, „Kladno“ 103 a salónní vůz Františka Josefa I. Další exponáty najdete ve volné expozici i vitrínách.

Většina železničních exponátů je ale v současnosti v depozitářích — zejména v Chomutově. Projekt samostatného železničního muzea v lokalitě Masaryková nádraží je teprve začátcích. Podle NTM se očekává jeho otevření v roce 2016. K tomu se v následujících týdnech ještě vrátíme.

Zdroj: Národní technické muzeum


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 15.2.2011 (22:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty Reportáže

More from ČR Praha


  1 2      Zpráv na stránku:   
17.02.2011 (8:30)  
super, že už to zase otevřou. A pevně (a naprosto seriózně) věřím, že si nechávají pro příští roky volné místo na jeden echtovní vůz 810ky, protože tenhle symbol jedné dlouhé železniční éry do českých technických dějin prostě patří.
Registered user J.S. 
16.02.2011 (23:19)  
Národní technické muzeum je rovněž v telefonním seznamu, takže je možné položit pro neinternetové nejen seniory dotaz tímto způsobem. Snížené vstupné je 90 Kč (pro seniory nad 70 let, držitele průkazů ZTP, ISIC, ITIC, Staff Card, děti 6–15 let, studenty SŠ a VŠ po předložení studijního průkazu).
Vzhledem k cenám energií a dalších vstupů musí i Národní technické muzeum myslet ekonomicky – zisk ze vstupného je nezanedbatelnou položkou rozpočtu.

Těšíme se v muzeu na návštěvu všech - tedy i "přespolních".
16.02.2011 (16:06)  
Dobrá rada, ale jen pro místní. Bydlím více než 200 km od Prahy. Přesto děkuji za radu. FRK
16.02.2011 (15:59)  
FRK) Internetu netřeba. Stejný ceník hooodně velkým písmem najdete i na pokladně NTM. A mezi námi – to chcete chodit do muzea pětikačku? :-) Každopádně bych čekal, že jako kritický člověk zároveň i pochopité, nakolik jsou TV zprávy zkratkovité médium. Nebo snad naivně čekáte, že ten ceník ocitují celý? Včetně přirážky za focení?
16.02.2011 (15:52)  
Proč bych měl co studovat? Pro mne byla jasná informace na ČT 24 v Událostech, kde se hovořilo pouze o 170 Kč. Nic více-nic méně. A uvědomte si prosím, že řada lidí nemá přístup na Net. Vy jste internetový člověk a člověk bez něj, tak mi to alespoň připadá, je pro Vás méněcenný. A ani důchodce nebude patrně řvát radostí nad takovou cenou. A až mu bude 70 (pokud se toho věku dožije), tak možná bude rád, když vyjde na lavičku před barákem, zvláště když pracoval třeba celý život u ČSD v kolejišti a na stáří má jen vyvikslané klouby a malou penzi. FRK
16.02.2011 (13:34)  
FRK) To je cená plného individuálního vstupného. ;) Kdybyste si nastudoval celý ceník, uděláte lépe. Školní skupiny s pedagogickým doprovodem: 50 Kč/dítě

http://www.ntm.cz/cs/navsteva/oteviraci-doba
16.02.2011 (13:18)  
Určitě to bude krásné, už podle TV-záběrů. Ještě krásnější bude, až synek samoživitelky přijde ze školy domů a řekne: Mami na zítřek potřebují 170 Kć, jdeme se školou do NTM. FRK
Registered user Sim 
16.02.2011 (10:14)  
Predpokladam, ze JP se kaje kvuli salonnim vozum a nikoliv skrzeva letajici stroje
Correspondent or Member of ŽelPage IR  mail  
16.02.2011 (9:33)  
Tak terazky som z toho voľaaký zmätený... Tak jak to s tím Spitfirem vlastně je? Pan J.S. píše, že pan Petrák to napsal správně a pan Petrák se kaje... (já vycházel ze starších zpráv, snad rok či více starých (nejsem schopen doložit pramen, ve spěchu jsem si to tehdy nepoznačil :-( ). Tak se omlouvám, jestli tu šířím bludy... Nicméně to nic nemění na mém obdivu k práci NTM a jeho lidí. Díky všem ještě jednou! A jestli se podaří to železniční muzeum na "Masaryčce", tak to bude úplná bomba! Už teď se těším.
A díky i panu Švestkovi za stylové a stylově načasované foto stylové páry v galeri... :-)
Registered user J.S. 
16.02.2011 (1:51)  
Děkuji IR za Železniční muzeum NTM - kolegové a řada dobrovolníků si od konce prosince "mákla", aby lokomotivy vypadaly jako provozní stroje (od 3. ledna bylo na lokomotivách v Dopravní hale odpracováno celkem 1400 brigádnických hodin dobrovolné práce). Kolega Petrák to se Spitem napsal správně (letadla naštěstí nespadají pod Železniční muzeum, tak se k tomu nebudu více vyjadřovat). Jediná drobná nepřesnost je v salonním voze - v Dopravní hale zůstal salonní vůz Františka Josefa I. Salonní vůz Františka Ferdinanda d´Este má NTM ve sbírce také, ale je uložen v depozitáři.
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko