..: Z Prahy vyjede v létě Wintonův vlak :..

Winton train 01, foto: webPraha - Bude tomu 70 let, co se Brit Nicholas Winton rozhodl změnit osud téměř sedmi stům židovských dětí z tehdejšího Československa. Nebýt jeho iniciativy, skončily by v nacistických vyhlazovacích táborech, avšak namísto toho zařídil jejich transfer do jeho rodné Anglie. První zářijový den příštího roku bude z Prahy k výročí jeho činu vypraven vlak, složený z parní lokomotivy a dobových vozů. Než dosáhne svého cíle v Londýně, projede celou trasu tehdejších transportů.

"Je to obrovská příležitost projet celou Evropou a připomenout si tento příběh," podotknul na tiskové konferenci na Masarykově nádraží v Praze ředitel odboru komunikace Českých drah Ing. Zbyněk Honys. Projekt, jež je mimo jiné věnován českému předsednictví v EU, je podporován premiérem a členy vlády.

Lidskost, slušnost a dobré skutky - to jsou témata doprovodné soutěže pro studenty českých středních a vysokých škol ve věku od 15 do 26 let, zahájené 11. listopadu. Nese název "Winton train (Wintonův vlak) - inspirace dobrem" a přihlásit lze díla fotografická, literární, výtvarná a filmová. Její výherci dostanou možnost se vlakem svézt v celé jeho trase, navíc spolu s některými bývalými zachráněnými a jejich potomky. Slavnostního příjezdu vlaku do Londýna se patrně zúčastní i Winton, kterému v té době bude 100 let.

zdroj: ČTK, Oficiální web projektu Winton Train


Martin Grill Poslat mail autorovi | 17.11.2008 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from Česká republika (celá)


Registered user Semík  mail  
20.11.2008 (10:24)  
Než dosáhne svého cíle v Londýně, projede celou trasu tehdejších transportů. To myslí vážně, že projede trasy tehdejších transportů? Vždyť pojede aspoň měsíc. Transporty jezdili z Řecka, Itálie, Maďarska, Německa a dalších států. Tohle projet jedním vlakem s parní lokomotivou v dobových vozech. To určitě neklapne. Nebo se myslí jen transporty, které zachraňovali ty lidi?
18.11.2008 (16:38)  
Musím naprosto souhlasit s topičem. Téma války (i jako takové) zřejmě opravdu moc lidí nezajímá, přestože je to velká chyba.

Nedávno jsem o Nicholasu Wintonovi viděl dokument a ledacos jsem si o něm přečetl. Je to opravdu člověk, kterého bychom si měli všichni maximálně vážit. To co on dokázal ve složité době za složitých podmínek je opravdu více než hrdinské. Pokud se toho o něm někdo dostatečně dozví, nemůže být jiného názoru...

Děkuji autorovi pro mě za velmi hodnotný článek.
18.11.2008 (9:58)  
Kéž by se v dnešní době našlo více Wintnů a nezapomínalo se na ty minulé.
Registered user pacholicek  mail  
18.11.2008 (4:44)  
Hm, co k tomu dodat, tady snad není o čem diskutovat. O Wintonovi jsem viděl úžasný dokument v TV už před několika lety, a to co se mu podařilo má opravdu můj obdiv a respekt.
Vlakem bych se určitě projel, jen ten čas by musel být :(
Musí to být neopakovatelný zážitek.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
18.11.2008 (2:46)  
Je velmi smutným zjištěním, že téměř jakákoliv banalita v newskách vyvolá záplavu mnohdy obsáhlých výlevů různých "chytrolínů", kteří zde "mlátí prázdnou slámu" až do zblbnutí a tato zpráva je zatím zcela bez odezvy.
Zdá se, že lidskost, slušnost a neokázalé hrdinství Nicholase Wintona, který zachránil několik set židovských dětí je tématem zřejmě nezajímavým.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko