..: Linka Praha-Ostrava od prosince komerčně, ale složitěji :..

682.005, Lupěné - Hoštejn, foto: Zdeněk Šnajdr Hranice„Již pouze měsíc má veřejnost možnost vyjádřit se k připravovaným jízdním řádům na rok 2012 a zaslat své podněty,“ upozorňuje tiskový mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podněty je možné směřovat na krajské úřady v případě regionální dopravy, a ministerstvo dopravy v případě vlaků dálkových – a právě v dálkové dopravě bude jízdní řád 2011/2012 průlomový. Ačkoliv nás bývalý ministr dopravy Vít Bárta několikrát ujišťoval, že vlaky IC/EC už v podstatě dotované nejsou, skutečná změna v tomto směru nastane teprve v prosinci letošního roku. „Ministerstvo dopravy se rozhodlo neobjednávat vlaky linky 'Ex1' mezi městy Praha a Ostrava,“ potvrzuje tiskový mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Místo kamufláže, kdy velká část vlaků zůstala dotována jen díky papírovému přeznačení kategorie z IC na Ex, se tak poprvé dočkáme financování podle skutečných dopravních linek. Jestli ale ryze komerční provoz této trase prospěje, zůstává i nadále otázkou. Jako příklad zcela nové komplikace poslouží dopravní obslužnost Hranicka, Valašskomeziříčska a Vsetínska, kde se část nové úspory obratem utratí za zcela nové rychlíky, které ještě letos nebyly potřebné.

Do Ostravy už jen za vlastní – a bez ohledu na kategorii

V současnosti na tratích 010 a 270 tvoří dálkovou dopravu vlaky linek Ex 1 a Ex 2 s tím, že mezi Prahou a Olomoucí je k dispozici hodinový interval expresních spojů. Mezi Olomoucí a Ostravou je objednán dvouhodinový interval, zatímco ostatní vlaky z Olomouce a Hranic pokračují do Vsetína, popř. Žiliny, nebo na jih do Zlína, Luhačovic a Veselí nad Moravou. Spoje směřující na Valašsko (4 páry expresů a 4 páry rychlíků) zároveň znamenají zahuštění intervalu spojení na Ostravsko díky přestupu v Hranicích na Moravě, kde navazují rychlíky linky R8 (Brno - Bohumín). Pravý komerční provoz tak v současnosti představují pouze vlaky SC Pendolino a tři páry vlaků InterCity/EuroCity: Praha, Hutník a Ostravan. Zbytek bude až do prosince dotován.

Poznamenejme, že na trase je také stanice Zábřeh na Moravě, která je expresními vlaky střídavě obsluhována a projížděna. Díky tomu se v letošním roce povedlo rozbít časovou pravidelnost v jízdním řádu – vlaky z Ostravy tak mají v Olomouci jiné časy odjezdů než vlaky z Valašska, ačkoli do/z Prahy dojíždějí a vyjíždějí shodně v 48. resp. 17. minutě a v minulém roce k této asymetrii nedocházelo vůbec. Ministerstvo dopravy jí vysvětluje střídavou obsluhou Zábřehu pomocí expresů a rychlíků, u nichž si zastavování objednalo jednou za dvě hodiny.

Pokud tento systém označíme za ideální, měli bychom hledat správné označení pro změny, které lze vyčíst z dosavadních návrhů JŘ 2012. Prozatím je zřejmé, že v provozu budou jak expresní vlaky a pendolina Českých drah, tak InterCity vlaky dopravce RegioJet. Radim Jančura v nedávném online rozhovoru pro deník iHNed naznačil, že příští rok na trati Praha - Ostrava přinese „cenový masakr“ díky ostřejší konkurenci dopravců. Kromě zvýšení úrovně cestovního komfortu ale podle něj odstranění této linky z objednávky státu ročně ušetří 100 milionů korun, které lze použít jinde. Je ovšem na místě ptát se, zda tato úspora nebude vykoupena zhoršením dostupnosti dálkové dopravy, nebo dokonce – jak naznačují návrhy JŘ – nutností objednávat a dotovat další spoje.

Nedotovaný vlak nezastaví – a tak se doobjednal rychlík

InterCity-EuroCity, 160 km/h, Rychle a komfortně (logo 151.001 ČD), foto: GeorgoAčkoliv budou všechny vlaky mezi Prahou a Ostravou provozovány na podnikatelské riziko dopravce, ministerstvo dopravy se této trasy co do objednávání ZDO tak úplně nevzdalo. „MD hodlá i nadále zachovat standard rychlého spojení mezi Olomoucí a Ostravou, přičemž je zapotřebí obsloužit významné nácestné stanice (Lipník nad Bečvou, Hranice na Moravě, Suchdol nad Odrou či Studénka),“ vysvětluje Martin Novák pozadí nové rychlíkové linky Olomouc - Bohumín. České dráhy se následně v návaznosti na tuto objednávku rozhodly vyškrtnout město Hranice z jízdního řádu svých expresů. Důvodem je snaha o zrychlení cesty mezi Prahou a Ostravou, k němuž má, vedle škrtání zastávek, přispět také dodržování předepsaného řazení souprav. Ty by po mnoha letech měly být konečně bez výjimky způsobilé pro jízdu rychlostí 160 km/h, čímž se na cestovním čase mezi Prahou a Ostravou ušetří 11 minut. K plné připravenosti vozového parku v současnosti chybí už jen dodání opravných restauračních vozů řady WRmee816 z ŽOS Vrútky. První tři kusy jsou očekávány na přelomu roku, ostatních 18 pak postupně od jara 2012. Než budou do provozu zařazeny náhrady starých jídelních vozů, které dnešní vlaky rychlostně omezují, lze přítomnost palubního občerstvení očekávat jen v případě, že budou právě k dispozici modernější vagony WRmz.

Na otázku, zda mezi MD a ČD došlo k jednání o zachování letošního rozsahu zastávek i pro příští grafikon, odpověděl Martin Novák negativně: „MD není oprávněno nařizovat dopravcům jezdícím mimo závazek veřejné služby, kde mají jejich vlaky zastavovat.“ Nabízí se ovšem otázka, co vlastně ministerstvo vedlo k objednání nových rychlíků Olomouc - Ostrava, když ČD zastavování svých vlaků v Hranicích zrušily teprve na základě této objednávky. Podle Petra Šťáhlavského měly být objednávané rychlíky původně vedeny už z Prahy, poté ale ČD s MD došly ke kompromisu, kdy resort dopravy zaplatí tyto spoje až od Olomouce, zatímco ČD budou zbytek trasy za hanáckou metropolí projíždět bez zastavení, jak jim radila interní ekonomická analýza.

Stanice Hranice na Moravě byla a je hojně využívána k přestupu mezi regionálními spoji z Valašska a dálkovými vlaky do Prahy, a to i v situaci, kdy je Valašsko obslouženo 8 páry přímých spojů s hlavním městem. V příštím roce se z některých dnešních rychlíků stanou expresy, a to i díky dodávce zánovních vozů Bmz z Rakouska pro České dráhy, které momentálně čekají na schválení DÚ. Celkový počet přímých spojů mezi Vsetínem a Prahou tak zůstane beze změny, končí pouze možnost přestoupit v Hranicích na některý z ostravských expresů. Rychlé spojení na střední Moravě by přeslo mohlo být řešeno i jinak, než objednáváním a dotováním nových rychlíků, které v podstatě jen nahradí nestavějící expres. Vlaky ČD a RJ by místo toho i nadále zastavovaly v Hranicích, s možností přestupu na regionální vlaky a rychlíky Brno - Bohumín. Ty sice v současnosti každou druhou hodinu projíždějí Suchdol a Studénku, jejich (taktová) jízdní doba ale bez problémů umožňuje zastavování v těchto městech obnovit.

Zavedení nových rychlíků ale můžeme stejně dobře chápat jako autentickou snahu o změnu konceptu dopravy ve prospěch zkvalitnění obsluhy regionálních center v Olomouckém a Moravskoslezském kraji podél 3. koridoru – byť do jisté míry stírá deklarované výhody plné liberalizace linky Ex 1.

Rozdílní dopravci, rozdílné zastávky

Zatímco ČD vsadily na zrychlení své ostravské linky, RegioJet spoléhá na odlišný seznam zastávek – a Hranice na Moravě svými vlaky obslouží. Cestující z Hranic se tak do Prahy letos s ČD dostanou nejdříve v 7.48, v příštím roce by to bylo teprve 9.24. Díky žlutému vlaku ale bude možný příjezd do metropole v 8.31. Naopak pro zpáteční cestu letos lze využít poslední IC v 20.17, od prosince bude nutné vyjet už v 19.33 (v neděle 20.33) a s Regiojetem; neboť poslední spoj národního dopravce vyjíždí už 18.52. I v této perspektivě se ale může ještě leccos změnit – Petr Šťáhlavský připouští, že v okrajových časech mohou tři z uměle zrychlených modrých expresů v moravských stanicích přeci jenom zastavovat. Politika státem vlastněného dopravce se tak může ještě do konce srpna změnit.

ČD 971.061 v schématu Najbrt, Lipník nad Bečvou, foto: Dennis HübschJe jen škoda, že nová interregionální linka Olomouc - Bohumín byla zadána v rámci desetileté smlouvy s ČD a nebyla nabídnuta, alespoň pro následující roky, ve veřejném tendru všem dopravcům. Postoj MD přesto lze pochopit – zatímco ČD jsou dlouhodobě připraveny zajistit (alespoň v základní „koženkové“ kvalitě) jakýkoliv spoj, který by si ministerstvo objednalo, do karet RegioJetu vidět nebylo a chyběla jistota, kdy a v jakém rozsahu svůj provoz rozběhne. O riziku, že neřízený komerční provoz by mohl ve skutečnosti omezit kapacitu dostupných spojů, jsme již v dřívějších textech psali. Ministerstvo v takových případech musí výpadky v obslužnosti vykrývat zase jen další objednávkou subvencovaných spojů. Přestože přesná čísla nemáme, stačí porovnat dřívější částku 350 milionů korun v dotacích na ostravské IC/EC, a sumu 100 mil. Kč, s niž momentálně operuje Radim Jančura.

Záplata záplaty, nebo šance na reálné zlepšení?

Ze systému přesto může cestující profitovat – pokud dojde k rozumné dohodě o společném odbavení cestujících ČD a RJ, budou moci Vsetíňané volit mezi přímými expresy ČD a přestupem mezi dopravci v Hranicích. Důležité je, aby u obou možností mohl využít stejnou jízdenku. V případě takového scénáře nejvíc získají obyvatelé Lipníka nad Bečvou, kteří budou mít k dispozici spojení do Prahy v mnohem většímu rozsahu než dosud.

Nové řešení rychlých spojů na ostravské lince chce ministerstvo zachovat i v následujících letech. Od roku 2013 tak v provozu budou hned čtyři komerční produkty: pendolina ČD, expresy ČD, InterCity RegioJet a Leo Express – a vedle nich dotované rychlíky Olomouc - Bohumín. Rozsah zastávek komerčních spojů pak bude výhradně na rozhodnutí jednotlivých dopravců. Objednávání tras ze strany zájemců končí v dubnu 2012.

Zdroj: iHNed, České dráhy, RegioJet, Ministerstvo dopravy ČR, ŽelPage


Josef Petrák Poslat mail autorovi | 11.8.2011 (7:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Jízdní řád

More from Česká republika (celá)


  1 2 3 4 5 ... 7      Zpráv na stránku:   
Registered user Busman 
19.08.2011 (13:46)  
Michal Drábek, Robert Antonio:

Takt chápu v trochu širším smyslu přípojných vazeb atd. Študák má jen jednotný interval - pokrok však nezpochybňuji.
19.08.2011 (10:56)  
Robert-Antonio:
ty vlaky jezdí celý den v taktu
na mnoha ramenech dvouhodinovém. Do toho dvouhodinový takt "regionálních expresů", které jsou na rozdíl od dálkovky zaintegrované (většina území Německa je pokryta IDS).
Nota bene zastavují po cca 5 km, oblasti S-Bahnu projíždějí (pásmování), takže nejsou o moc pomalejší než IC na tratích do 160. Ale na rozvázání taktových uzlů (či spíše jejich přesun jinam) to už stačí.
Děkuji, nechci.

- nikdy jsem je neviděl přecpané
Já ano. Víkendové špičky tam taky znají.

Jinak takt Žluťáka je mi sympatický. A vidíte, přišel na to sám pouze tržním uvažováním. Jenže není sám a na rozdíl od silnice má železnice menší kapacitu (pro větší dopravní komplety). On si navíc jezdí mezi velkými městy, kdežto železnice má napájet řeky i z potůčků. Což logicky žádný komerční dopravce nebude sám o sobě provádět v taktu...
Registered user Busman 
19.08.2011 (6:16)  
Robert-Antonio: říká se tomu model řízené konkurence:
http://www.mdcr.cz/NR/rdonlyres/6EA851FA-958C-47EC-A206-BB2A914818C5/0/28IDS4Strategiekonecna.pdf
A Německem bych se moc neoháněl, třeba mezi Drážďany a Berlínem jsou jedinou nabídkou naše EC ve 2 hodinovém taktu a na Hamburg je to taky slabota.

Jinak na káčku jsou tyhle zvěsti:
http://www.k-report.net/presmerovani/?prispevek=2230912
Už se těším na ta výběrka, to jen tak škrtat takový objem vysoutěžené objednávky nepůjde.
17.08.2011 (21:02)  
Zajímavé je, že Dojče Bán provozuje IC/EC/ICE na komerční bázi bez jakýchkoliv dotací a světe div se:
- ty vlaky jezdí celý den v taktu
- nikdy jsem je neviděl přecpané
A abychom se podívali i do Kotlinky, tak se kouknu na jízdní řád busů z Brna do Prahy od Bezohledného Žlutého Vyzobávače: od 5:00 do 19:30 v půlhodinovém taktu plus ještě jeden večerní v 21:00.

Ale jen se dál plácejme po rameni, jak pravidelnost a spolehlivost dopravy zajistí jen Mocný Regulátor s karabáčem :)
16.08.2011 (12:34)  
Vzhledem k nedostatku informací se vyjádřím pouze obecně.

1) Regiojetu držím palce, konkurence je potřeba.
2) Z tohoto důvodu beru dočasný bordel v nabídce dálkové dopravy jako nutné zlo. Ostatně "netaktnost" na zmíněných relacích panuje i dnes.
3) Z dlouhodobého hlediska je udržitelný pouze hodinový takt (případně dle potřeby půlhodinový - zde je možno střídavě zastavovat v menších sídlech, pokud je to vhodné).
To nutně neznamená všechny linky každou hodinu, ale, pokud je to vhodné, třeba proklad dvouhodinových taktů tak, aby bylo zajištěno spojení každou hodinu např.
OC - Suchdol - Studénka,
OC - Ostrava rychle i
OC - Hranice - Valašsko.
Tedy lze např. střídat přímou jízdu OC - Hranice a OC - Studénka vždy s přípojem do druhého směru.
OC - Ostrava si určitě zaslouží "rychlou hodinu."
4) Tarifní integraci alespoň ve výhledu považuji za samozřejmost.

5) Já osobně bych nejraději viděl konkurenci dvěma způsoby:
a) Výběrové řízení na provozně vhodný soubor linek v hodinovém taktu
b) Totéž, ale rozdělení "třešničky na dortu" typu IC Praha - Ostrava mezi 2 nejúspěšnější dopravce.
Při stejné zastavovací politice, srovnatelné kapacitě vlaků i tarifní integraci.
Takže kdo spěchá, měl by vlak každou hodinu, a kdo nespěchá, mohl by si vybrat dopravce podle poměru kvalita/cena.
Základní tarif by měl být stejný, příplatkům za kvalitnější služby (několik vozových tříd apod.), či naopak slevám vázaným na spoj se meze nekladou - zde ponechat prostor pro čistě komerční aktivity, aby si dopravce přišel na své, ale nerozložil systematickou síťovou nabídku. Tedy nikoliv prémiový produkt, ale jeden vlak pro všechny, aby se neplýtvalo kapacitou a přípoji.

Tím nejsou dotčeny jakékoliv další čistě komerční vlaky, ale pokud nejsou "v systému", nepovažuji za vhodné dávat jim přednost v přidělování kapacity.
Přece jen je železnice síťové odvětví a asi každý z nás by měl raději vlak každou hodinu než dva různé vlaky 5 min po sobě a pak 1:55 h nic.
Pravidelnost nabídky ve smyslu "odjezd ve 47 od 7 do 21h" má pro cestujícího velkou cenu, a je tedy vhodné, když i konkurenti přispívají sjednocením časů k synergickému efektu.
Registered user MirekM  mail  
14.08.2011 (5:43)  
knemo, Borovička a další: Problém je celkově se zabezpečovacím zařízením. Žádné u nás není schválené nad 160 a dohodlo se, že na vyšší rychlosti už se půjde jen s ETCS. A ETCS je stále v pilotním provozu, který měl podle původních plánů probíhat v letech tuším 2007–2008…
Registered user M 
12.08.2011 (22:59)  
treba v Rakousku, stavi IC v obci s 2000 obyvateli? (a snad neprijde jako priklad Gasteinertal)
A proč ne ?? V Gasteinertalu by třeba mohlo stačit stavět pouze v Bad Gasteinu a obsluha Bad Hofgasteinu či Dorfgasteinu by mohla být provedena některými dalšími linkami. Alespoň takto by to řešil nějaký český úředník , kterému je ukradené to nejzákladnější... peníze.

Protoze tam nic jineho nejezdi, zatimco Studenkou pojizdi/zastavuje X vlaku za hodinu. To je ten "nepatrny" rozdil...
Registered user knemo 
12.08.2011 (21:34)  
Jiří Hasil: Problém jsou úrovňové přejezdy. Předzváněcí doby jsou jen na tu 160. Pokud by nebyly přejezdy, tak může pinďa na některých úsecích i těch svých 230.
12.08.2011 (20:46)  
Nemohu se nepřipojit do této diskuse :) Velmi doufám, že "dopravní experti" (dopravní fakulty s panem Drábkem) nebudou sestavovat koncepci železnice. Za (ne)přípoje v regionální dopravě si mohou sami kraje a co se týče nepřípojů rychlíků a výše, pochybuji, že by výměna jedněch Pražškých hlavounů za jiné něčemu pomohla. Tipuji, že spíše naopak. Netuším, proč někteří tady se ohánějí definicemi vlaků vyšší kvality. Stejně většina vlaků na severní větvi je Ex a zbylé by klidně také mohly být. Takže máme IC (Pendolino) a Ex (s několika IC/EC výjimkami). Takže hezký zbytek večera vážení diskutující :)
12.08.2011 (20:36)  
A je takový problém upravit zákon aby se u nás na tratích pro 160 km/h dalo jezdit 200km/h, nebo v čem je zakopaný pes? - ehm no tak tady nejde o to, že se to dá mastit třeba 250km/h. Ale jde o to okolo a to stojí peníze resp. se to tluče s dalším využitím tratě. Můžeme tam klidně jednou za hodinu pustit 250 pendolíno (pardon tolik nesmí), ale neprojede tam pak další ani myš.
  1 2 3 4 5 ... 7      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko