..: Železnice Desná slaví 10 let své existence :..

Ilustrační obrázekRapotín - Již deset let jezdí údolím říčky Desné vlaky s logem Železnice Desná, a to na trati 293 Šumperk - Kouty nad Desnou s odbočkou z Petrova nad Desnou do Sobotína. V roce 1997 trať totálně zničila povodeň. Ministerstvo dopravy a České dráhy ji poté označily za ztrátovou a neperspektivní. 30. dubna 2008 uplynulo deset let od chvíle, kdy znovu vyjely vlaky v úseku Šumperk - Sobotín. O rok později se znovuzrodila celá opravená trať až do Koutů nad Desnou.

Dnes dvaadvacet kilometrů dlouhá trať patří Svazku obcí údolí Desné, jež vznikl ihned po povodních v roce 1997. Dopravu zajišťuje společnost Connex Morava a.s. Cesta k renesanci zdejší kolejové dopravy však rozhodně nebyla jednoduchá. Starostové obcí podél trati si museli vše tvrdě vybojovat. „Pro mě to byl zázrak. Když jsem po povodních viděl pokroucené koleje na nádraží v Loučné a taky způsob, jak se ke trati stavěly České dráhy, nic dobrého jsem nečekal,“ vzpomíná Lubomír Kováčik z Loučné nad Desnou. Jak do boje z Českými drahami, jim napověděl šumperský primátor Adolf Jílek. „Přesvědčil jsem je, aby šli do obnovy společně,“ vzpomíná. Úředníci na ministerstvu si žádost o privatizaci mezi sebou jen přehazovali. Nikdo nevěděl, jak pronajmout zničený a „neperspektivní" státní majetek. Poslanci museli dokonce změnit zákon. Obce pak dostaly trať do pronájmu.

zdroj: MF DNES


PPeťa | 6.5.2008 (12:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von Dopravci Reportáže

Weitere aus ČR Olomoucký


Registrierter Benutzer stoupa  mail  
06.05.2008 (17:44)  
Tomuhle je třeba fanditi, neb trať ona vede od někud někam a zejména to (v dobrém slova smyslu) "Někam" a i to "Po cestě" má zájem. Souhlas, regionálky obcím.

Jinak to bude asi v případech "Od nikud kamsi", nebo přes "cosi", co spádově dominantním zájmem o přepravu patří prostě jinam. (Např. Vejprty asi nejsou spádově závislé na Chmutovu, Křímov má malou poptávku a nová silnice - nesrovnatelná časová úspora. Snad ti chataři a kolaři o víkendu)
Registrierter Benutzer xAnri05  mail  
06.05.2008 (16:33)  
Ano, CD pracovali spatne podle tehdejsich "vyssich" zajmu politickych a povodne udelaly peknou praci na hrobecku trati.
Z tohoto hrobecku se ale trat dostala a ja bych si predstavoval, aby vsechy lokalky spadly pod svazky obci, ktere se o ne budou starat. Tim myslim opravdu lokalky z horni dolni, ktere konci "kusou koleji". To proto, ze nektere kraje se o trate na svem uzemi staraji dost spatne (ale nepatri jim nastesti).
06.05.2008 (15:56)  
Jílek není primátor ale senátor. Jinak je ten článek ale pěkný. Obnovení trati v údolí Desné byl malý zázrak, za což je třeba před místními lidmi smeknout.
Registrierter Benutzer Semík  mail  
06.05.2008 (15:32)  
Jak probíhají oslavy, bude nějaký zvláštní vlak? Uvítal bych na odkaz s plakátem oslav.
Registrierter Benutzer k.vojta  mail  
06.05.2008 (15:21)  
Také bych se zmínil o té nové Regionově.
06.05.2008 (14:31)  
Hlavně ČD jsou vlastněny státem, takže se musí chovat podle vládních zájmů. Zlepšovat, aby bylo co vykázat, ale zase ne moc, aby někteří dostáli svým politickým slibům.
Registrierter Benutzer happy 
06.05.2008 (14:23)  
No jo typicky novinářské,zase jsou na vině čd.Ovšem každý normální ví,jaká byla Římanovská politika.Vše zrušit a tedy se to MD hodilo pěkně do krámu,jak to tu zrušit,proto každý normální s IQ vyšší než 100 pochopí,že čd přeci nebudou vrážet prachy do něčeho,co má nejasnou budoucnost.

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko