..: Likvidace stromů na Vyšehradě bez povolení pokračuje :..

Ilustrační obrázekPraha - Hlavní město přišlo o památku, z Vyšehradu totiž zmizel bez povolení památkově chráněný objekt. Firma, která loni zvítězila ve výběrovém řízení Českých drah a koupila historickou budovu vyšehradského nádraží, bez vyjádření památkářů i drážního úřadu zbourala bývalou čekárnu. Domek stál mezi kolejemi a s hlavní budovou ho spojoval podchod. Právě v těchto okamžicích stavební firma likviduje stromy v okolí, na což také nemá povolení.

"Vlastníkovi jsme psali s tím, že objekt nádraží Vyšehrad je vyhlášen za nemovitou kulturní památkou a že ho zboural bez našeho povolení," řekla Ivana Síbrtová z památkového odboru pražského magistrátu. Firma TIP Estate nepožádala ani o vyjádření drážního úřadu, nutné pro odstranění domku, sdělil náměstek stavební sekce úřadu Michal Fořt. Stanovisko vlastníka se nepodařilo získat. "Jedná se o hrubé porušení zákona," uvedla Síbrtová. Společnosti hrozí pokuta do 100.000 korun. Odbor se podle Síbrtové chystá zahájit řízení, chce požádat o spolupráci i radnici druhé městské části, ve které se nádraží nachází.

"Myslím si, že budova zmizet nemusela, protože je to památkově chráněný objekt. Mě to velmi překvapuje, měli se k tomu vyjádřit památkáři," řekl ČTK zástupce starostky Prahy 2 Václav Vondrášek. Podle něj byla ve výběrovém řízení drah podmínka, že bývalá čekárna se má přesunout. "My jsme se stěhováním nesouhlasili, protože přestěhovat něco, co má urbanistickou hodnotu ke vztahu k hlavní budově, se nám nelíbilo," dodal Vondrášek. I pokud by společnost měla v úmyslu domek pouze rozmontovat a přemístit, potřebovala by k tomu podle Síbrtové povolení, které neměla.

České dráhy se k incidentu nechtějí vyjadřovat. "My jsme prodali objekt ve veřejné soutěži za 42 milionů korun. Bohužel už s tím nemůžeme nic dělat," uvedl mluvčí drah Ondřej Kubala. Zbourání domku mezi kolejemi není jediný problém, který nový vlastník má. Nelegálně vykácel keře a stromy na pozemcích vedle nádraží. Případ řeší Česká inspekce životního prostředí i odbor životního prostředí Prahy 2. "Totálně tam také zničili chodník. Vjeli na něj náklaďáky a celý chodník z mozaikové dlažby rozorali," uvedl Vondrášek.

Podle zprávy našeho čtenáře ve středu 5.3. 2008 probíhala přímo na místě stavba oplocení a také likvidace stromů a keřů. Podle zatím nepotvrzených informací robíhají i tyto práce bez povolení a odbor památkové péče pražského magistrátu se chystá zakročit tentokrát dříve, než ex post u již zbourané čekárny. Připravujeme další informace.

Pro historickou budovu, která je ve velmi špatném stavu, hledaly dráhy nájemce od začátku 90. let. Minulý rok vypsaly výběrové řízení, společnost TIP Estate podala nejvyšší nabídku. O budovu měla zájem i radnice Prahy 2, chtěla tam vybudovat kulturně-společenské centrum.

zdroj: ceskenoviny.cz


NIcKON Poslat mail autorovi | 5.3.2008 (18:31)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Stavby a projekty

More from ČR Praha


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
Registered user Afgy  mail  
11.03.2008 (21:36)  
Ten kdo by jen posprejoval pražský hrad, tak by šel minimálně na pár měsíců sedět, a ten, kdo zbourá ústavem chráněnou budovu dostane "jen" pokutu 100 000 kč, která je pro dotyčného jako pšouk ve výřivce...
Registered user stoupa  mail  
08.03.2008 (13:13)  
se trochu divím, že bylo prodáno/koupeno i něco krom hlavní budovy, zejména něco v kolejišti. To mi hlava moc nebere.

Ale zbourat nepotřebnou hrázděnou stavbu - ani slzičku neuroním. Navíc můj názor na myýení náletového "bylinného i rostlinného patra" by mohl zavánět s hanobením (momentální) koaliční strany.
08.03.2008 (9:56)  
Podstané upozornění, dle statiků je budova v naprostém pořádku(je fortelně postavená) jen oprava omítky a okapů se v 80. letech vůbec nepovedla a po pár letech začala opadávat a proto budova vypadá jak vypadá.Do prodeje šlo budova stím že je nutné opravit omítku protože zbytek budovy je v naprostém pořádku bez statických poruch a dokonce bez vlchkosti a to dokonce i v době kdy je budova prázdná a nevětraná.
Registered user Vampir  mail  
07.03.2008 (21:17)  
Rychlíku: jsem s tebou SMRT SPREJERŮM
07.03.2008 (20:26)  
SMRT SPREJERůM!!!!!
07.03.2008 (20:23)  
Pro Tomáš Záruba, ajemgud, happy, walbrzych, Vampir: Máte pravdu. Dobře že je to zlikvidováno. Vůbec, ale vůbec toho nelituji. Nikdo se stejně o to nestará. Proč to nepůjde rekonstrukcí? Zajímá mě to. Ať ČD patří jen vagony a loko!!!!! )-:
Registered user Vampir  mail  
07.03.2008 (10:14)  
Happy:souhlasím z tebou je to smutné sprejeři jsou dobytkové
Indi:No k páře ne ale taky by tam mohla jet 163 s 3,4Bp nebo Bt,ale myslím si že žabotlam je mnohokrát kvalitnější než kraken.Ale pravda kraken je zase prostornější.
Registered user tenzor 
07.03.2008 (8:49)  
Indi: bud rad ze se tam jeste nevratili k pare :)
Registered user Indi  mail  
06.03.2008 (20:35)  
Nepatří to sem, ale nevíte někdo, co se stalo se 470 na 9909 z Berouna do Prahy. Už třetí týden místo ní jezdí žabí tlamä, hrozně nacpaná... :(
Registered user Anowis 
06.03.2008 (18:14)  
Tak a už je to i v TV. Stejně se tam bude narovnávat trat.
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko