Praha - Dlouho avizovaná rychlodráha na Kladno by se mohla začít stavět již za dva roky. Definitivní projekt by měl být hotov již na jaře. Vycházet bude ze studie Dopravní fakulty ČVUT, který vysoká škola přislíbila dokončit do poloviny prosince. Samotná stavba by měla být dokončena do roku 2013. Na konci minulého týdne se na tom dohodli zástupci ministerstva dopravy, pražského magistrátu, Prahy 6 a Středočeského kraje. Odhad nákladů ale nehodlá ministerstvo zveřejňovat, dříve se mluvilo zhruba o 20 miliardách korun.
"Doprava mezi Kladnem a Prahou, přes mezinárodní letiště v Ruzyni, je pro ministerstvo dopravy hlavní prioritou následujících let," citovala agentura ČTK ministra dopravy Aleše Řebíčka, který setkání inicioval. O způsobu financování projektu není zatím rozhodnuto; představitelé MD však v minulosti mluvili o využití soukromého kapitálu v rámci tzv. PPP projektu, tedy partnerství soukromého a veřejného sektoru. V praxi by to znamenalo, že by byl minimálně zčásti využit i soukromý kapitál.
Studie Dopravní fakulty by měla ovlivnit mnohé. Mimo jiné i volbu cílové stanice, jímž by se mělo stát zřejmě Masarykovo nádraží, Smíchov či Holešovice, předem vyloučeno je nádraží hlavní. Zřejmé je i trasování, které kvůli potřebě obsloužit i letiště Ruzyně nejvíce zasáhne městskou část Praha 6. Ta se prostřednictvím svého starosty Milana Chalupy v minulosti často stavěla proti rychlodráze. Její postoj se nyní zjevně změnil, ale hodlá pro své obyvatele vybojovat co nejšetrnější přístup.
zdroj: ČTK

Je v něm podrobně rozebráno, co nevhodně trasované metro v Praze 6 způsobí. Např. dlouhé vzdálenosti mezi stanicemi, vestibuly umístěné daleko od bytových domů, z toho plynoucí nutnost i nadále používat tramvaj, která však bude mít dvojnásobné intervaly; samostatnou kapitolou je "dočasný" autobusový terminál Veleslavín... A o odvedení autobusové a automobilové dopravy z Dejvické lze bez rychlodráhy dosti pochybovat. Stejně jako o tom, že by metro někdy skutečně dojelo až na letiště...
Propojení z Holešovic na hlavní nádraží oklikou přes Libeň není zrovna nejšťastnější, jednak kvůli jízdní době a pak i s ohledem na sice zvýšenou, ale nikoli neomezenou kapacitu Nového spojení. Přímo bych řekl, že toto řešení by Nové spojení částečně znehodnotilo.
Nevím, jaký je problém se svedením tratě z Negrelliho viaduktu pod hlavní nádraží. Vezměme si, že ještě nedávno jezdily vlaky přes Hrabovku z úrovně povrchu hlavního nádraží jen nedaleko od míst, kde by ústil tunel z jeho podzemní části. Nedovedu si představit, kde by se tady vzal sklon 40 promile - je nutno uvážit, že podzemní nástupiště by pravděpodobně byla umístěna až pod současné podchody, čili do teoretického 2. podzemního podlaží (zhruba na úrovni výstupů z metra). Kde je problém?
Pokud jde o tunel do Berouna, pro VRT bude nezbytný, ale myslím, že jsou daleko ožehavější problémy na síti než je jízdní doba rychlíků do Plzně (nabouchaných i přes souběh s dálnicí). Investice do dvou paralelních podzemních dvojkolejných tratí obsluhujících kromě dvou až tří menších sídlišť jen vilové čtvrtě v Praze 6 jsou pak kapitolou samou pro sebe. Povrchová dráha s odhlučněnou konstrukcí svršku s přidanou zastávkou na Ořechovce by spolu s modernizací existujících tramvajových tratí a prodloužením metra maximálně na Petřiny (se stanicí rovnoběžnou se sídlištěm a dvěma vestibuly) dokázala situaci vyřešit nadlouho dopředu a za minimum peněz, dnes se však staví hlavně kvůli zakázkám a ne kvůli užitku :( .
Bus na Zličín mi jede prakticky od baráku a místo toho courám radši deset minut na nádraží. Už jenom proto že metro na Palmovku kde většinou pracuju jede 30 minut.
Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.
- Correspondent or Member of ŽelPage,
- Editor or ŽelPage Administrator
Before you insert your comment, you have to log on or register.
