..: Z českých vlaků zmizí kuřácká kupé :..

Ilustrační obrázekPraha - Kuřáci cestující vlakem přijdou od nového GVD o možnost vychutnat si svou cigaretu během cesty vlakem. Doposud jsou na některých rychlících řazeny vozy s kuřáckými kupé, případně oddíly. To se v prosinci změní. Již v září zmizí kuřácké vozy z vlaků na trasách do Německa a Rakouska. Tamní dopravci zavádí kompetně nekuřácké vlaky asi rok poté, co vyhnaly kuřáky z jídelních vozů. Na nekuřácké vlaky se podle průzkumů těší celých 93 procent tamních cestujících.

Zákaz kouření potěší nejen velké množství cestujících, ale i zaměstnance drah, kteří se starají o údržbu vozů. „V kuřáckých oddílech bývá daleko větší nepořádek, mnohem častěji se musí měnit propálené potahy, což zvyšuje náklady na údržbu,“ připomíná vrchní přednosta pražského depa Václav Sosna.

Silní kuřáci již dnes vyhledávají místa, kde lze zakouřit, ať už legálně či nelegálně. Jejich častým útočištěm jsou toalety. I při přistižení hrozí přestupcům zákazu jen symbolická stokorunová pokuta. Například v Itálii jsou postihy daleko tvrdší. Zapálí-li si cestující v přítomnosti těhotné ženy, hrozí mu pokuta až 550 eur, tedy asi 15 tisíc korun.

Kouření na českých železnicích:

  • V 19. století se kouřením ve vlacích nikdo nezabýval, kdo kde chtěl, zakouřil si.
  • Koncem století vznikla zvláštní "dámská" nekuřácká kupé
  • Po 1. světové válce byla asi třetina kupé nekuřácká, jejich počet postupně rostl
  • V 90. letech kuřácká kupé ve vybraných rychlících
  • Od GVD 2007/08 budou všechny vlaky kompletně nekuřácké

Zdroj: MF Dnes

Co si o nekuřáckých vlacích myslíte Vy? Zúčastněte se naší ankety.


tony | 19.8.2007 (8:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Služby

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 4 5 6 7 8      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel milos  mail  
19.08.2007 (13:12)  
presne tak, jde o hlavne dalkove spoje. kdyz si clovek na stanici nemuze odskocit ani na peron. jeden vagon z dvanacti na konci vlaku prece nemuze byt problem. ale dneska je to moderni a populisticke, tak se toho drahy chytly...

kdyz me ale vadi, kdyz nekdo smrdi chlastem. to mam ve vlaku asi smulu, co? nu coz, svoje virzinko si budu davat v aute, sak ja se i tak do tej ostravy nejak dostanu
19.08.2007 (12:59)  
Zákaz (a to ať jakýkoliv) nikdy nic nevyřeší. Jsme přece lidi a vymyslet nějaký zákaz je to nejlehčí co může být-ale najít kompromis to už bývá větší problém.Musíme brát v úvahu podstatné věci: kuřák v dálkovém vlaku cca. několik hodin bez cigarety prostě nevydrží-co udělá? Půjde kouřit na toaletu, nebo mezi vozy, nebo si za jízdy otevře dveře...-výsledek? ohrožení bezpečnosti a zakouřená toaleta. Situace pro nekuřáka?-smrad na záchodě, na chodbě mezi vozy. Řešení?Že by kompromis? V ČR se ale jedná o cizí slovo. Můj názor? Totálně oddělěné kuřácké místa od nekuřáckých.
19.08.2007 (12:41)  
Tak jsem taky pro aby se nehulilo a dokonce bych zakázal hulit i v gumokolu,páč to ten fýra hledá zapalovač krabičku v ruce místo volantu cigáro a soustředěnost nulová,takže zakázat hulit v gumokolech.Čet jsem ty noviny ,páč byly zadara jinak já modrou frontu zásadně ne a ten nadpis byl jak od modroptáka-típněte se si před odjezdem vlaku-mělo tam být típni to už před nádražím.Osobně tedy všechny spoje nekuřácký,ale pokud jede dálkový R nebo EC tak mi nevadí aby z 10 vozů byl jeden hulák,tak by i huliči si přišli na svý.Dal bych jim poplatek hulenku za 30 kč a musíte v tom sedět po celou dobu a né zatáhnout smrad do nehuláků.Jo a smělo by se hulit jenom v těch vozech kde se dá otevřít stáhnout okno tedy na R vozy B,na Ex,IC,EC Bmee,Bee.
Když se to neudělá jak píšu tak pak všichni budou hulit na WC a to včetně průvodčího,páč u ČD je dost vyhulenců.
Stoupa atd no tak hoši budete jezdit v prázdnejch nákladech v uhlácích tam by to vadit nemuselo.
registrovaný uživatel Eeeeeeda  mail  
19.08.2007 (12:40)  
"Celokuřácké" vozy se zachovat mohly, ale rozdělit vůz na nekuřácký + 3 kuřácká kupé je nesmysl. To je to samý jako rozdělit bazén na "tady se může čůrat" a "tady se čůrat nesmí". :-)
19.08.2007 (12:40)  
Tak to je dobrá zpráva! Konečně zase po dlouhé odbě udělaly ČD něco rozumného. Jsem rozhodně proti nějakým vyhrazeným vozům a podobným výmyslům.
19.08.2007 (12:37)  
S těmi vyhrazenými vozy a kupé pro kuřáky je taktéž ten problém, že někteří kuřáci jedou v nekuřáckém, dojdou si zahulit do kuřáckého a pak se vrátí smrdět do nekuřáckého. Tak to například zcela hromadně fungovalo v 30. a 40. letech minulého století, jak mi rozčileně, ještě po 50 letech, popisoval děda (nekuřák).
19.08.2007 (12:22)  
Jsem pro,aby se ve vlacích nekouřilo.Na nástupištích je taky zakázáno kouřit,ale někde vidim pár lidí,který stejně kouří (zákazy - nezákazy,je jim to fuk).
registrovaný uživatel sAd 
19.08.2007 (12:18)  
Jo, jinak ve Slovinsku vykuřují v průchodech mezi vagony :).
registrovaný uživatel sAd 
19.08.2007 (12:15)  
2Stará paní: Tak já zase nesouhlasím (narozdíl od ostatních). Veměte si to z pohledu pracovníků ve vlaku, kdy, ačkoliv jsou nekuřáci, tak musí kontrolovat cestující v zakouřeném prostoru. Nebo v těchto prostorech provádět údržbu)

Navíc nelze moc dobře oddělit kuřácká a nekuřácká kupé v klimatizovaných vozech (sám jsem zažil to, kdy se přes klimatizaci do mého nekuřáckého kupé linul kouř z vedlejšího kuřáckého). Nemluvě o neklimatizovaných vozech, kdy se kouř dostává do nekuřáckých snad všemi stěnami. O německých velkoprostorech ani nemluvě (by mě zajímalo, který inteligent to vymyslel).

Btw. asi by bylo nejjednodušší vyhradit kuřákům jeden vagon na konci vlaku, kde by nikoho neobtěžoval (a simulovalo by to parní vlaky :). Můžete to ČD navrhnout.
registrovaný uživatel Web 
19.08.2007 (12:08)  
Stará paní: Souhlas (a jsem nekuřák)
  1 ... 4 5 6 7 8      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Logowanie
 
 
  
 
   Zarejestruj się

© 2001 - 2025 ŽelPage - administratorzy


Info
informacni okenko