..: Dráhy prodaly známé nádraží v Plzni :..
Ilustrační fotoPlzeň - Zchátralá budova části vlakového nádraží Plzeň - Jižní předměstí z roku 1904 bude mít nového majitele. Za částku 4,6 milionu korun ji včera dopoledne vydražil soukromý zájemce. Jaký záměr s budovou má, to odmítl říci. Prozradil pouze, že objekt koupil pro realitní kancelář.

Licitovat se začalo krátce po půl jedenácté. Vyvolávací cena byla 2,95 milionu korun. Do dražby vstoupili 3 zájemci. Mezi Janou Roškotovou z Prahy s číslem jedna a nakonec úspěšným dražitelem s číslem tři se strhl boj. Postupně, zpravidla po padesátitisícové částce, přihodili celkem sedmnáctkrát. „Mým cílem je opravovat staré domy. Kdybych objekt získala, určitě bychom se domluvili se sdružením Johan, které tam pořádalo kulturní akce. Ale bohužel,“ řekla Jana Roškotová. Opravu kulturní památky, která se bude pohybovat v řádech desítek milionů korun, chtěla financovat za pomoci evropských dotací.

Bylo 15 zájemců na dražbu zděné patrové budovy

U Českých drah se informovalo patnáct zájemců. Dráhy už 10 let využívají pouze polovinu nádraží, zbylá část byla pro veřejnost uzavřena. V roce 1997 opravily dráhy levou budovu, na prodávané pravé, která je přes silnici, pouze střechu. Útočiště tu našlo sdružení alternativních umělců Johan. Pořádalo zde kulturní akce. Johanu skončil v září pětiletý pronájem. Licitátor Přemysl Jirák z pražské společnosti Clanroy Sales řekl, že byl výsledkem dražby příjemně překvapen. „My osobně jsme využití tipovali například na galerii, ale mohlo by tam být i ubytování, restaurace nebo luxusní nákupní centrum. Dům je zajímavý polohou v centru města,“ dodal.

Objekt v centru Plzně má ale i své limity. Lze jej obtížně zásobovat, k dispozici nejsou parkovací místa, v blízkosti nepřetržitě projíždějí vlaky a součástí prodeje nejsou žádné okolní pozemky. Do případných úprav budou také mluvit památkáři. Například Pavel Domanický se v minulosti přimlouval za to, aby objekt sloužil nadále kulturním účelům. Zástupci města i kraj se ale od jeho koupě distancovali. Kromě výpravní budovy nádraží se včera dražily i další 2 objekty Českých drah z regionu. Bývalý drážní jednopodlažní domek bez sklepa a bez podkroví se šikmou střechou v obci Plešnice se podařilo udat za vyvolávací cenu 160 tisíc korun. O další nabízený majetek Českých drah, před 4 lety zmodernizovanou administrativní budovu ve Stodě, nikdo zájem neměl. Cenu objektu, který by vyžadoval pouze minimální investici, odhadl znalec na 20 milionů korun.

„České dráhy se snaží prodat nemovitý majetek, který je nepotřebný a navíc svými náklady zatěžuje rozpočet,“ vysvětluje Hana Bednářová z tiskového oddělení. V současné době vzniká internetový portál nabídky a poptávky nemovitého majetku, prostřednictvím kterého budou dráhy majetek nabízet, ať už k pronájmu nebo prodeji.

zdroj: Mladá fronta DNES


Adys Poslat mail autorovi | 21.12.2006 (5:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Legislativa Stavby a projekty

More from ČR Plzeňský


22.12.2006 (17:59)  
Konečně něco, co udělaly dobře. Pokud by si to nádraží nechaly, spadlo by jim to na hlavu, případně by to nechaly zbourat. České dráhy totiž neznají hodnotu věcí a neumějí je ani smysluplně a výdělečně využívat. Stačí se podívat na jiné budovy.
FRK
22.12.2006 (10:58)  
ČDas je už jen takový správce nemovitostí. Viz ošupné. Až začnou prodávat funkční nádražní budovy bůhvíkomu, tak se nedivte.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko