..: Galeria zdjęć - detaily fotografie Na hvězdném nádraží cinkají vagóny... :..
 

Na hvězdném nádraží cinkají vagóny...


Na hvězdném nádraží cinkají vagóny...Informace o fotografii:
 - Místo focení: Vlkoš
 - Datum: 2.1.2015
 - Autor: Vít Burian 
 - Zobrazeno: 5679x
 - Detailní EXIF informace »
 - Rating od autorů:   
 7
 - Rating od uživatelů:
 5

   
 
Abyste mohli hodnotit, musíte se přihlásit
 

  1 2 3      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel hank 
Počet komentářů uživatele259 »fotek 0
08.01.2015 (17:47)  
Ahtisari: "neznaje pojem ranžírka, napsal bych posunové návěstidlo či jak se to jmenuje" Jmenuje se to seřaďovací návěstidlo.
registrovaný uživatel hank 
Počet komentářů uživatele259 »fotek 0
08.01.2015 (17:40)  
topič:" Však taky asi další návštěvníci bez jeho výkladu obraz nejspíš nepochopili." Jak kdo, já bych to zřejmě pochopil, protože se na takovou pastvinu dívám denně z okna. Zdejší sedlák tam od velikonoc do dušiček pase svých ±50 krav a telat a když pak sbalí ohradníky a krávy zmizí do dvora, tak tam skutečně až do prvního sněhu převládá hnědá... :-D
08.01.2015 (9:45)  
Vít Burian: Abych tedy shrnul svůj názor na věc. Řekl bych, že pokud se nacházíme v sekci uměleckých fotek, tak nějak se očekává umělecký název.
Neřekl bych, že se to očekává. A co je to vlastně umělecký název?

Tím se dostávám k tomu, že můj název fotky nemusí být nutně jednoznačný, protože se pohybujeme v umělecké sekci a proto každý názor je správný, respektive žádný není špatný.
Umělecká sekce a umělecké fotky. Obojí bych dal raději do tučných uvozovek. Ono je to s uměním a fotogafií hodně rozporuplné. Označení UG ve zdejší galerii by bylo dobré vnímat jako pracovní, s tím, že jsou zde fotky méně obvyklé. Já raději používám termín tvůrčí fotografie.

Zjednodušeně se dá říct, že by se fotky daly rozdělit do čtyř kategorií. Věcné (těch je drtivá většina a to nejen zde v galerii), emotivní, s výtvarným akcentem a výtvarné. Samozřejmě se snímky nedají jednoduše škatulkovat a mezi jednotlivými kategoriemi jsou přesahy. Třeba já bych tuto viděl jako věcně emotivní. Pár slovy: výrazná štangle rozsvícené ranžírky proti obloze se šmouhami oblačnosti, několika hvězdičkami a rozpitým měsícem. Není to explicitní, ale umění bych v tom nehledal. :-)

Něco k názvům fotek, jež jsou kombinací obrazu s textem. Typy názvů jsou:
- popisný = paralelní s obsahem fotografie
- nutný, tj. co nelze sdělit obrazově (např. jméno osoby, zvířete nebo název výrobku, stavby, lokality atd.)
- identifikační, katalogizační
- umocňující obraz, obsahu dodá další kvalitu obsahu či účinu

Zde bychom měli ten poslední typ, ale jak jsem psal ve svém prvním komentáři, pro mě, jako adresáta sdělení, je matoucí, protože jsem neznal kontext a tys název ještě zkrátil o celkem podstatnou část.

to je jen taková drobná pointa pro znalé.
To by mohl být zádrhel. Předpokládám, že fotky děláš nejen pro znalé. Na to je dobré myslet i při výběru názvu. Není to jednoduché přijít na něco, co fotku umocní a navíc bude srozumitelné pro široký okruh diváků.

Je dobře, žes přišel s něčím jiným než zdejším mainstreamem. Zkoušej to dál. :-)
08.01.2015 (8:38)  
Vlad: Jistě, že si to nemyslím, že by tam stál dva měsíce. Však taky asi další návštěvníci bez jeho výkladu obraz nejspíš nepochopili :-)

Výtvarné umění je něco jiného než fotografie?
Samozřejmě, že ano. Fotografie (a nebudeme pitvat vzácné výjimky) vždy vychází ze zachycené reality, kterou může fotograf přizpůsobovat pouze do určité míry, kdežto malíř nebo sochař má naprostou tvůrčí svobodu.

Pak přijde výstava a malíř i fotograf vystaví svá díla. A jaký je mezi tím rozdíl?
Ale o tom já přeci vůbec nemluvím, ani to nerozporuji. Výstava je pouze jednou z forem distribuce díla k adresátovi. Někdo může být unešen, nadšen a spokojen na celostátní výstavě chovných králíků.
Notabene, já ani moc nechápu, proč jsi celou debatu posunul do této roviny, když já jsem pouze poukázal na to, že název fotky je pro mě matoucí a v nadsázce jsem uvedl příklad s Beethovenem. Kdybych napsal místo opusového čísla rovnou Měsíční sonáta, pak by to asi bylo pro mnohé jasnější i když i tak by se našli tací, co neznají význam slova sonáta a název by pro mě byl ne zcela jasný.
Já celou dobu píši pouze na téma "fotka a její název", ale začínám mít dojem, že si to někteří vykládají tak, že se mi fotka nelíbí a chci ji nějak pohanět.

Navíc bych byl velmi opatrný s používáním termínu umění ve spojení s fotografií a ve zdejší galerii tuplem. :-)

Nevím jak pro Tebe, ale pro mne je to obojí umění a je srovnatelné. Jistě, výstava obrazů Ronoira v mých očích výrazně předčí výstavu i těch nejkrásnějších fotek z ŽP...
Já si to takhle nekastuju. Když půjdu na operu nebo rockový koncert, tak tuším, co mohu očekávat a když je obojí skvělý nebo špatný, tak to nebudu srovnávat mezi sebou, páč každý je jiná disciplína. Ale to už jsme odbočili hodně daleko od tématu "fotka a její název". :-)
akreditovaný fotograf nebo člen ŽP Vlad  mail  
Počet komentářů uživatele814 »fotek 0
08.01.2015 (7:58)  
(OT) topič: Ty si vážně myslíš, že autor stál dennodenně u obrazu po dva měsíce trvání výstavy a vysvětloval? :-D

Výtvarné umění je něco jiného než fotografie?
Možná způsobem pořízení "obrazu" - malíř potřebuje štětec a barvy a na plátno nanáší bod po bodu, čáru po čáře. Fotograf potřebuje techniku (nějaký foťák) a pak vyvolává a retušuje nebo s i s tím, co stáhl z čipu, ještě hraje v počítači za využití různých programů (vymaže auto, přidá mráčky, upraví barvičky...)

Pak přijde výstava a malíř i fotograf vystaví svá díla. A jaký je mezi tím rozdíl? Jako návštěvník mohu být unešen, nadšen, uspokojen, potěšen krásnými výtvory nebo překvapen, zaskočen, kroutím hlavou nad tím, co umělec zase vytavuje a říkám si, že na něco podobného už příště nepůjdu, protože je to ztráta času i peněz. Nevím jak pro Tebe, ale pro mne je to obojí umění a je srovnatelné. Jistě, výstava obrazů Ronoira v mých očích výrazně předčí výstavu i těch nejkrásnějších fotek z ŽP, ale zažil jsem i výstavy, po jejichž zhlédnutí jsem si říkal: "Proboha, kam jsem to vlezl?" (A Vítova fotka pro mne patří do té umělecké množiny, která potěší.)
08.01.2015 (0:46)  
Vlad: No, vidíš a to je právě to, co jsem psal na začátku. Ve tvé příhodě z výstavy to bylo něco jiného. Autor byl přítomen a tak těm tápajícím vysvětlil co na obraze je (není). Navíc výtvarné umění je trochu něco jiného než fotografie. :-)
registrovaný uživatel (gp) 
Počet komentářů uživatele761 »fotek 0
07.01.2015 (23:36)  
Topiči, Ty jseš vážně pařez. Na hvězdném nádraží svítí Posun dovolen, že je to vidět až dolů do Vlkoše, na to ani nemusíš znát Nohavicu a podle těch šmouhů se tam šibuje fest.
07.01.2015 (22:08)  
Vážnou hudbu zkousnu podobně jako Nohavicu a myslím, že lepší kus textu než číslo či cosi označující skladbu, z kterého (na první pohled) toho je nemnoho zřejmého ;) .. .a tež asik dřív bych se zeptala, co tim "básník(autor) chtěl říct," než bych něco označila za matoucí. .. a i kdyby hlavně, když není matoucí fotka a dojem z ní. ..jinak, ..příhoda z výstavy vážně neměla chybu :'D.
07.01.2015 (20:54)  
Abych tedy shrnul svůj názor na věc. Řekl bych, že pokud se nacházíme v sekci uměleckých fotek, tak nějak se očekává umělecký název. I když tak na prvý pohled vypadat nemusí, nicméně i za strohým názvem můžeme hledat umělecký záměr, neboť v tom je krása umění, v mnohoznačnosti. V literatuře se to obvykle nazývá estetická hodnota textu, a není tím myšlena jeho krása na pohled, ale schopnost textu přijímat nové významy. Tím se dostávám k tomu, že můj název fotky nemusí být nutně jednoznačný, protože se pohybujeme v umělecké sekci a proto každý názor je správný, respektive žádný není špatný. Prostě záleží na každém, co si pod tím představí. V tomto konkrétním případě tedy nejde ani tak o to, že je to úryvek z písně Jarka Nohavici, to je jen taková drobná pointa pro znalé. A je na každém, jak si název vyloží a co v něm pro sebe najde.

Ten verš z písničky mne napadl čistě náhodou, spontánně, bez přemýšlení. Už ani nevím, jestli ten večer, nebo až později. Koneckonců, vznikl spontánně jako celá fotka, protože ta vznikla ve volné chvíli bez hlubšího plánovaného záměru. Kdybych věděl, co vznikne, možná bych ji technicky zpracoval i lépe. Těžko říct ;-)
07.01.2015 (20:28)  
to: topič: Nic proti Beethovenovi, stejně tak dobře by se snímek mohl jmenovat i "Rusalka, 1. jednání" https://www.youtube.com/watch?v=w9ZiGKvOUbs, ale myslím si že pro většinu lidí bude srozumitelnější něco od Jarka Nohavici...
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- akreditovaný fotograf nebo člen ŽP, - správce galerie nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Logowanie
 
 
  
 
   Zarejestruj się

© 2001 - 2021 ŽelPage - administratorzy - pytania i odpowiedzi


Info
informacni okenko