..: Železniční simulátory I. :..

Hra Vlak, foto: http://www.bestoldgames.net Snad každý kluk toužil být strojvedoucím, nebo výpravčím a ani se nemusel moc zajímat o železnici. S vývojem výpočetní techniky se podařilo leckterý klukovský sen převést v realitu, byť jen virtuální. Seriál článků, jehož úvod právě čtete, by měl přinést základní informace o železničních simulátorech strojvedoucího a výpravčího. Zabývat se bude především právě simulátorem s nejširší hráčskou a fanouškovskou základnou – Microsoft Train Simulator, známý také pod zkratkou MSTS. V úvodu seriálu se ale podíváme i na ostatní hry a simulátory. V tomto díle konkrétně na simulátory řízení vlakové dopravy.

Transport Tycoon a spol.

OTTD Začneme ani ne tak simulátorem, jako spíše strategií. Transport Tycoon je milníkem nejen počítačových her s železniční tématikou, ale strategických her vůbec. Dnes již pradědeček mezi hrami, který spatřil světlo světa 1994 a hráči jej ještě spouštěli v DOSu na starých „čtyřiosmšestkách“. Po Transport Tycoonu (TT) vyšla jeho rozšířená verze Transport Tycoon Deluxe (TTD). Budovatelská strategie, ve které jde, jak název napovídá, o transport zboží, surovin a cestujících dopravními klasickými prostředky po silnici a vodě, ve vzduchu a na železnici. Co je na této stařičké hře, nad kterou by nejmladší generace hráčů počítačových her ohrnula nos zajímavého? Kromě toho, že si v době kdy vyšla, získala mnoho hráčů má stále početnou komunitu příznivců a někteří z nich se i nadále podíleli na vývoji. V roce 1999 vyšel patch pro TTD, nazvaný jednoduše TTDPatch, který hru ovšem výrazně vylepšil. Upravil rozlišení tak, aby bylo možné nastavit větší než původní 640x480 pixelů a kromě dalších stavebních a herních možností šlo TTD s patchem spustit také na Windows 2000 a Windows XP. Opravdovou změnu znamenal open source OpenTTD (OTTD), který nejen že umožnil hraní téměř na všech operačních systémech (kromě Windows také na Linuxu, nebo na Mac OS X a dalších) ale konečně přišel i multiplayer a další řada nových možností ve hře, jako jsou třeba tramvaje, zdymadla, rozšířené možnosti návěstidel nebo nové možnosti staveb zastávek. Díky vývoji OTTD hra zůstala živá a vznikl také balíček české grafiky, který obsahuje velkou řadu českých a československých silničních a kolejových vozidel, letadel a nechybí ani české budovy stanic či zastávek. Nejnovější verze nese označení 1.4.0-beta1 a obsahuje již například stahování grafik, umělých inteligencí protihráčů atd. v herním rozhraní. V současnosti existuje také český herní server, na kterém si hráči můžou OTTD zahrát, vznikla také modifikace TT hry na mobil a za zmínku také jistě stojí online verze hry, kterou si hráči mohou zahrát v internetovém prohlížeči.

Softikon

Multi-3 - trať Praha-Kolín, starší stav, foto: http://softikon.wz.cz/ Nejstarší ze simulátorů řízení železniční dopravy se u nás zrodily pod značkou Softikon v produkci Jana Konrada již v roce 1996, na internetu se objevily ale až 2 roky poté a podle slov se setkaly s nečekaným úspěchem. První z nich, Gordikon, byl simulací řízení stanice Bohumín z JOP. Starší veze byla hratelná také v systému DOS. Dalším počinem je Multikon z roku 2001, opět se jedná o JOP, ve kterém je řízena fiktivní 113 kilometrů dlouhá dvoukolejná trať se 14 stanicemi a dvěma odbočkami. Podobný je Multi-1, opět se jedná o dvoukolejnou fiktivní trať, až další simulátor Multi–2 přinesl reálnou trať a to jednokolejný úsek mezi stanicemi Plzeň a Cheb, trať po modernizaci pak nabídla verze Multi-2N. Řízení vícekolejné trati s autoblokem Velim – Praha-Běchovice přinesl Multi-3. Řízení železničního uzlu Brno s GVD 2004/2005 umožnil Multi-4. Dalším simulátorem je Multi-5, ve kterém se řídí další velký uzel – Ústí nad Labem. V Multi-6B se dostane hráči do rukou úsek Liběchov až Lysá nad Labem a v posledním simulátoru Multi-6C pak úsek Lysá n. L. až Kolín. Od roku 2008 můžeme tyto simulátory spustit i na operačních systémech Windows. I přesto, že se jedná o poměrně starý simulátor, dávno překonaný jinými, nejen po grafické stránce, ale také s lepší simulací dynamikou jízdy vlaků, má i dnes své příznivce, kteří si tento simulátor vytvořený „amatérem“ bez programátorského vzdělání v době, kdy nebylo ještě běžné mít doma počítač ještě rádi zahrají.

Brnosim

Brnosim, foto: http://www.brnosim.wz.cz Podobným simulátorem je Brnosim, který poprvé vyšel v roce 2003. Opět se jedná o ovládání stanice, v tomto případě o řízení celého uzlu Brno. Oproti simulátoru z řady Softikon je rozšířen o další části uzlu a disponuje lepší grafikou. Řídit nejvytíženější osobní nádraží už není tak snadné jako ovládat dálkově dvoukolejnou trať s několika stanicemi. V tomto simulátoru má hráč na starosti nákladní nádraží Brno Maloměřice, kde musí obsloužit všechny nákladní vlaky, tzn. vyměnit lokomotivy, připojit přípřežní nebo postrkovou lokomotivu a do toho zajistit provoz na trati. Když se k tomu přičte obsluha osobních vlaků ve stanici Brno Hlavní nádraží, kde ve špičce odjíždí dva vlaky stejným směrem, k tomu připravovat soupravy dalších vlaků, posunovat, „uklízet“ soupravy končících vlaků na odstavné nádraží a lokomotivy do DKV, začíná to být opravdu „frmol“. Brnosim podporuje GVD, na kterém jsou zobrazeny vlaky podle aktuálního času v simulátoru. Poslední verze vyšla v roce 2008, v příštích verzích by mohly být poruchy zabezpečovacího zařízení, mimořádné situace a bodování. Kdy to ale bude, to záleží na samotném vývojáři Koudym a na jeho čase, jelikož Brnosim je taktéž freeware.

Staničář

Fiktivní DOZ Praha-Běchovice - Velim, foto: http://www.praha.websnadno.cz/ Staničář je další simulace JOP DOZ. Jeho vývoj je v současné době pozastaven a simulátor nemá dokonce už ani své vlastní webovské stránky. Přesto stále existuje komunita hráčů, která v editoru vytváří nové stanice a GVD do hry a je stále populární také díky možnosti hry více hráčů. Na rozdíl od „Multi“ simulací a Brnosimu, Staničář není simulací jen jedné stanice, ale programem, do kterého lze, jak již bylo naznačeno výše, vytvořit či stáhnout další stanice. A stanic ke stažení je opravdu mnoho, stanice pražského uzlu a 2. koridoru, Děčín nebo České Budějovice a okolí.

Erwes

RWS Jedlová 2, foto: http://erwes.michalhanzlik.cz/ Za zmínku také jistě stojí simulátory výpravčího od týmu Erwes. Tento tým byl založen v roce 2005, předtím ale již tvořil Michal Hanzlík, v roce 2001 začal s programováním na střední škole a pro sebe vytvořil simulátory ŽST Děčín a Průvodčí. Dalším jeho počinem byl simulátor RWS Jedlová, který byl simulátor obsluhy elektromechanického zabezpečovacího zařízení. V roce 2002 uvolnil simulátory ke stažení na svých stránkách, a protože se simulátory setkaly s úspěchem, rozhodl se autor pokračovat v tvorbě a tak vznikl první zpoplatněný simulátor v plné verzi – Jedlová 2, ten je nyní k dispozici zdarma od 10. výročí vydání. S verzí Jedlové 2.5 vznikl již zmíněný tým Erwes, který na začátku sloužil jen pro vyřizování objednávek, později ale pomohl ke zlehčení tvorby simulátorů Erwes ŽST Jedlová a Erwes ŽST Benešov. Postupem času předal Michal Hanzlík týmu Erwes tvorbu dalšího simulátoru ŽST Kamenice a od roku 2007 pracuje již nezávisle. Nyní se Michal Hanzlík věnuje především programování internetových stránek a chvíli ze svého času věnuje nástupcům Jedlové a Benešova, Erwes pracuje na vydání ŽST Kamenice a "retroverze" RWS Jedlové. RWS Děčín, který jako jediný ze simulátorů Erwes, potažmo Michala Hanzlíka nabízí řízení stanice na zabezpečovacím zařízení typu TEST, který vyšel již v roce 2005, ale pouze jako beta verze, jinak se v simulátorech jedná o elektromechanická zabezpečovací zařízení.


Vojtěch Beran Poslat mail autorovi | 26.12.2013 (8:00)
Zusammenhängende Nachrichtenopen/close

Weitere von Virtuální svět

Weitere aus Svět


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
26.12.2013 (13:34)  
Davson: Současná generace Rail Simulatoru si říká Train Simulator 2014 a s EA už nemá co dělat. Má sice také svoje mouchy, ale v grafice i ve fyzice dle mého soudu hravě překoná Trainz, a jsou k němu dostání i některé velmi detailně propracované modely, například Taurus, Class 90, BR 103 či česká řada 150, ta poslední dokonce zdarma.

Za zmínku stojí určitě i ukrajinský ZD Simulator (grafika sice pár let zpátky, zato detailní obsluha mašin), či americký Run8. S tím posledním ale nemám žádnou osobní zkušenost.

Věřím ale, že ke všem těmto simulátorům se autor dostane v dalších dílech. A ano, na dobu strávenou u TTD i po letech rád vzpomínám :)
Registrierter Benutzer Rodney 
26.12.2013 (12:39)  
No to taky není úplně pravda. Já svoji grafiku, možná ji někdo znáte, nový Czech Railways set, dělal jen pro OTTD. :D
Ale souhlasím, že OTTD, se všemi možnýma vylepšeními jako je CargoDist, 24h formát času, atd., je nejlepší hrou a vypadá to, že nebude nikdy překonán.
Registrierter Benutzer Ross  mail  
26.12.2013 (12:16)  
K tomu TTD: České grafiky a vlastně i tramvaje vznikly původně pro TTDPatch. OTTD to kdysi neumělo a ani neumožňovalo. Později se vývoj Patche zastavil, ale vývoj OTTD rozjel. A už umí všechny původní grafiky pro TTDPatch zpracovat a zobrazují se v OTTD. A vlastně, OTTD už není TTD a teoreticky sním nemá nic společného, dělají ho jiní lidé. Jen čerpá jeho grafiku. Ve vývoji je verze i s 32bitovou grafikou, což je už celkem zajimavá 3D hříčka.

Mrzí mě, že Transport Tycoon nebyl dodnes překonán nějakou pěknou 3D hrou. Objevil se Locomotion, Transport Giant, Industry Giant ale nic nebylo tak super jako původní TT. Dnešní vývoj her miří na jiné skupiny hráčů.
Registrierter Benutzer Davson  mail  
26.12.2013 (11:53)  
Vít Burian: Souhlasím, na tento simulátor se neprávem zapomíná, a to jen díky existenci MSTS. Ještě je tu jeden výborný simulátor, a to Rail Simulator od firmy EA. Asi by stálo za to, připomenout i ty simulátory, na kterých jsme začínali: Railsim od Jense Schuberta, Zusi, Loksim a Locsim.
Registrierter Benutzer Jiří Hurt  mail  
26.12.2013 (11:27)  
u TTD s novými grafikami (české vlaky hlavně) jsem strávil moře času, ale BAHN je BAHN...
26.12.2013 (11:25)  
A taky doufám, že se třeba v dalších dílech zmíní Trainz/Train Railroad Simulator nebo jen Trainz Simulator. Ten mám (konkrétně TS 2009) a jsem s ním docela spokojen. Českého obsahu je docela dost a kvalitního.
Editor oder ŽP Admin RaPa  mail  
26.12.2013 (10:55)  
Když je zmínka o OTTD, nelze zapomenout na Simutrans, který je neustále vyvíjen a lze do něj stáhnout i rozsáhlý CZ/SK pack.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Kommentare äußern den Ansicht der Leser.
ŽelPage übernimmt keine Haftung für deren Inhalt.

- Korrespondent oder ŽP Mitglied, - Editor oder ŽP Admin

Kommentar hinzufügen
Kommentare dürfen nur registrierte Benutzer senden.
Bevor Sie Kommentieren, melden Sie sich bitte an oder registrieren Sie sich.
Anmelden
 
 
  
 
   Registrieren

© 2001 - 2024 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko