..: Komentář: Lze eliminovat zpoždění vlaků? :..

Blátivé místo koleje při traťové rychlosti 120 km/h., foto: zirecek K sepsání tohoto článku mne inspirovala nedávná nepříjemná situace. Z pracovních důvodů jsem musel navštívit malou obec ležící mezi Strakonicemi a Blatnou. Jako obvykle jsem využil vlak, jelikož auto nevlastním. V onen den se poprvé naplno projevilo studené zimní počasí, ale já nebyl ideálně oblečen. Můj vlak měl jet v 19.29. Již pět minut před pravidelným příjezdem vlaku jsem stál na zastávce. Vlak ovšem stále nejel. Do tváře mne bičoval ledový vítr a pomalu jsem ztrácel cit v prstech. Už jsem to chtěl vzdát, naštěstí jsem pět minut před osmou hodinou uslyšel zahoukání a chvíli na to se již přikodrcal motorák. Téměř jsem nebyl schopen otevřít dveře, ale nakonec jsem šťasten usedl do vytopeného prostoru pro cestující.

Jak jsem si později zjistil, příčinou zpoždění bylo čekání na rychlík od Plzně, který byl opožděn z důvodu výluky mezi Blovicemi a Nezvěsticemi. A zde se dostávám k závažnému problému. Organizace výluk je naprosto nesystematická a chaotická. Proč tomu tak je? K 1. lednu 2003 byla státní organizace České dráhy rozdělena na akciovou společnost České dráhy a státní organizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Úkolem SŽDC je provozování, modernizace a rozvoj železniční dopravní cesty. Tedy i provádění běžné údržby tratí. A to je asi nejslabší část jejich činnosti. Dokud koleje opravovaly České dráhy, organizovaly výluky tak, aby v rámci možností co nejméně omezovaly provoz. SŽDC ovšem problémy dopravců (což už dlouho nejsou jen České dráhy) nezajímají. Jejich cílem je pouze udržet tratě v provozuschopném stavu. Relativně často se pak stává, že úsek, kde probíhá týdenní nepřetržitá výluka, je za necelé dva měsíce znovu uzavřen, aby se mohla opravit neopravená či špatně opravená místa. A není se čemu divit – zkuste se někdy podívat, jaké množství, jakým tempem a jak kvalitní dělníci na opravách pracují.

Vlaky osobních dopravců jsou poté nahrazovány autobusy nebo nabírají zpoždění z důvodů uzavření jedné koleje na vícekolejné trati; vlaky nákladních dopravců musí jezdit mnohdy velkou oklikou. Odnesou to jak zákazníci, tak dopravce. SŽDC ovšem žádný postih nehrozí.

A zde je vidět chyba v systému. Oddělení správce dopravní cesty od státního dopravce byl jistě velmi důležitý krok k dalším možnostem liberalizace železniční dopravy, ale zdá se, že nebylo myšleno na všechny důsledky. Přitom by stačilo málo. Pokud by SŽDC musela platit alespoň částečnou finanční náhradu za ztráty způsobené jejich počínáním, možná by se zaměstnanci na vyšších postech začali zajímat o kvalitu a rychlost prováděných prací. Asi by se pak například nestávalo, že dvě porouchané výhybky nebo trakční vedení mezi hlavním a smíchovským nádražím v Praze několikrát do měsíce zpozdí vlaky až v Brně či v Chebu.

Hranická MUVka v zajetí pražců, foto: zirecekMUV 69, Mšeno, foto: StrndaASP 08-16 115, Zdislava - podbíjení tratě, foto: Louis Armstrong

Další problém vidím i ve financování oprav – většinou se najdou peníze jen na zalátání těch nejrozbitějších úseků, ale na kvalitní preventivní opravy a modernizace, které problém řeší výrazně lépe, už finance nejsou. Česká republika má jednu z nejhustších železničních sítí v Evropě, stát do infrastruktury ale investuje mnohem méně peněz než vyspělejší země EU. Naprostá většina generálních oprav a stavby koridorů probíhají jen za výrazného přispění evropských fondů. Některé z tratí s velmi vysokým provozem (např. Praha - Beroun) prošly generální opravou naposledy v 80. letech 20. století. A v důsledku šetření půjde do staveb na železnicích i silnicích stále méně peněz.

Rekonstrukce koridorůSamostatnou kapitolou jsou pak rekonstrukce tranzitních koridorů. Českou republikou prochazí celkem čtyři tranzitní železniční koridory, které se stát od devadesátých let snaží postupně modernizovat. Do dnešní doby se však stále nepodařilo dokončit ani 1. tranzitní koridor (Německo) - Děčín - Praha - Břeclav - (Rakousko, Slovensko). Mezinárodní vlaky tak například v úseku mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí projíždějí "závratnou" rychlostí 80 km/h. Stav některých důležitých železničních uzlů (Brno, Pardubice, Olomouc, Plzeň) můžeme označit za velmi nevyhovující, i když u většiny jmenovaných by se v blízké budoucnosti měla také konečně rozběhnout kompletní modernizace. Tyto zastaralé úseky a uzlové stanice mnohdy nestačí svou kapacitou a generují tak další zpoždění.

Pokud už se modernizace (nebo optimalizace) rozběhne, trvá většinou neúměrně dlouhou dobu, čímž se samozřejmě prodražuje, a kvalita odvedené práce bývá také často nevalná. Jako příklad můžete vidět stav před nedávnem optimalizované tratě 170 z Plzně do Chebu. Pro zajímavost ještě zmíním, že optimalizace této tratě ve stávající stopě trvala déle než její stavba v 19. století. Jediná stavba, která se v poslední době stihla dokončit v termínu a funguje (zatím) bez závažnějších závad je pražské Nové spojení. Pojedete-li někdy po jednom z železničních koridorů v úseku, kde právě probíhá modernizace (a provoz je omezen na jednu kolej), zahlédnete možná několik bagrů, nákladních aut a dělníků diskutujících nad "problémem", v lepším případě potkáte nějaké stroje na pokládku kolejí, úpravu kolejového lože nebo instalaci trakčního vedení. A zpoždění vašeho vlaku nerušeně poroste.

Viadukt v Kozolupech, foto: Jan HolekViadukt v Kozolupech, foto: Jan HolekViadukt v Kozolupech, foto: Jan HolekViadukt v Kozolupech, foto: Jan Holek

Vrátím se zpět k výlukám. Svalovat vinu za zpoždění a špatnou organizaci pouze na SŽDC by bylo nečestné a neobjektivní. Svou zásluhu na tom mají samozřejmě i České dráhy. Zde však asi chybu nenajdeme v systému, ale v lidech. Situace se v jednotlivých KCOD (Krajské centrum osobní dopravy) liší. Má osobní zkušenost z Jihočeského kraje je, bohužel, dosti negativní. Dráhy se ani nesnaží cestující o komplikacích informovat, natož aby tak činily s předstihem. Většinou jediné, na co se zmůžou, je soupis výluk na informačních panelech na nádražích. Při velké prázdninové výluce na trati Protivín - Zdice jezdily rychlíky z Prahy do Českých Budějovic (právě ty přes Protivín) podle výlukového jízdního řádu (VJŘ) – z Budějovic vyjížděly o deset minut dříve. Ve Zlivi, kde tyto rychlíky také staví, ovšem o VJŘ nebyla ani zmínka. Informace byly vyvěšeny až den před koncem výluky. Velmi neprofesionálně jsou občas řešeny také obraty souprav – zpoždění, které vlak do koncové stanice přiveze, přenese na jiný spoj, na který přechází vozy a někdy i lokomotiva od zpožděného vlaku. Ani tyto problémy určitě nejsou neřešitelné.

Vyhořelý vůz ČD, foto: Matouš Vinš

Občas můžeme ve staničním hlášení slyšet: „Vlak bude opožděn z důvodu poruchy hnacího vozidla.“ nebo „Vlak bude opožděn z důvodu závady na soupravě.“ Myslím, že je v silách všech dopravců tento druh zpoždění omezit. Závady jsou totiž velice často způsobeny nedostatečnou nebo nekvalitní údržbou vozidel. Právě České dráhy se na této položce snaží šetřit, propustily nemalé množství zaměstnanců dep a opraven, což má za důsledek nedostatečnou kapacitu těchto zařízení. České dráhy navíc vlastní dosti zastaralý vozový park, který potřebuje častější údržbu. Závady na vozidlech (které strojvedoucí/vlakvedoucí zapisují do Knihy oprav) jsou často ignorovány, protože vozidlo čekající delší dobu na opravu by pak někde chybělo. Jinými slovy – vlaky jezdí, dokud se kola točí. Není pak problém potkat dosti „obutý“ vůz, netopící vůz, vůz s nefunkčním blokováním dveří, rozbitou klimatizací apod. U hnacích vozidel se pak podúdržba může projevit např. vyhořením elektroinstalace, poruchou trakčních motorů, či špatným bržděním. 

Zpoždění může vzniknout dvěma způsoby. Buď se vlaková četa rozhodne porouchaný vůz vyřadit, protože nechce riskovat, nebo porucha znemožní další jízdu (např. pokud začne hořet brzdové obložení, lokomotivě neběží motor aj.). Tyto nepříjemnosti lze eliminovat lepším financováním oprav a investicemi do nových (kvalitních) vozidel. V absolutních číslech má pak dopravce šanci ušetřit nemalé částky. 

Poškozená trať, foto: ČD / SŽDCHazardující kamion na přejezdu, Benkov, 10.12. 2008, foto: SŽDC

Jediné, čemu se asi nelze úplně vyhnout, jsou zpoždění zaviněná živelnými katastrofami a lidmi, kteří myslí jen na sebe. Myslím tím teď například velmi neukázněné řidiče, kteří se neostýchají vjet na přejezd, kde blikají červená světla, či se dokonce stahují závory. Důsledky srážky ocelového kolosu, vážícího mnohdy stovky tun, a osobního auta jste, myslím, všichni alespoň v médiích viděli.


Matouš Vinš Poslat mail autorovi | 12.2.2012 (7:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Legislativa Komentáře

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 ... 5 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   
13.02.2012 (9:11)  
SŽDC by měla nést náklady na zajišťování náležitostí při výlukách jako jsou náhradní BUSy lv nezávislé trakce apod.
To je samozřejmě možné. Praktickým výsledkem bude ještě větší sraní na údržbu, zvýšení cen za dopravní cestu atd. Ono by možná pro začátek bylo hlavně zajímavé zařídit, aby se na výlukách makalo od první do poslední minuty a maximum možných se přesunulo do doby, kdy nic (především osobního) nejezdí a není tudíž nutné shánět NAD a LNT vůbec.
Mimochodem, např. výluky Semily - Železný Brod se přerušují každé dvě hodiny na průjezd ostře sledovaných "ministerských" rychlíků. Ono to jde, když se chce. No nedovedu si představit, že by něco takového bylo možné za "pořádku" v jednotných Č(S)D.
13.02.2012 (8:55)  
K organizaci výluk: SŽDC by měla nést náklady na zajišťování náležitostí při výlukách jako jsou náhradní BUSy lv nezávislé trakce apod. Protože pokud jsem dopravce a mám přidělenou schválenou a přidělenou trasu, (SŽDC přidělila a schválila), tak ať SŽDC zajistí abych tam tím vlakem projel, nebo zajistit náhradní způsob. Minimálně 95% výlukových prací lze provádět v noci, v dopravních pauzách apod., ale neděje se to. A proč? No protože SŽDC výlukování v dopravně frekventovaných časech nic nebrání a je přece tak pohodlné do povolovací depeše napsat ... dopravci si zajistí.... Pokud by SŽDC tyto náklady hradila (alespoň v nějaké výši), motivovalo by to tuto organizaci k takovému plánování a organizování výlukové činnosti, které by způsobovalo minimální problémy v provozu a tím minimalizovalo náklady. Například na frekventované jednokolejce Brno-Přerov se odehrávají nějaké ty výluky prakticky denně. Pro ČD to znamená NAD, pro nákladní dopravce buď čekat, nebo jiná trasa za víc peněz. Přitom v noci je zde osobní doprava prakticky nulová takže v osobní dopravě náklady 0 a nákladní dopravci odklonem, ale ne za svoje, ale za původní peníze. Systém, který zde funguje je v tomto směru naprosto zvrácený. Dporavce to sice nezavinil, ale ať to zaplatí.
Co se peněz týká tak to tady netřeba rozebírat. I když hospodaření SŽDC není bezchybné tak těch peněz, které jsou určeny na údržbu a opravy je i tak zatraceně málo. Buďte realisté a když pokukujete po západě, mrkněte taky na to kolik se dává do této oblasti tam....
13.02.2012 (7:06)  
Bordel bordel a zase jen bordel.Obrovský problém modernizovat tratě a požádně udržövat , to by si museli soudruzi z SŽDC vytáhnout hlavu z prdele.
13.02.2012 (0:51)  
A zde se dostávám k závažnému problému. Organizace výluk je naprosto nesystematická a chaotická. Proč tomu tak je? K 1. lednu 2003 byla státní organizace České dráhy rozdělena na akciovou společnost České dráhy a státní organizaci Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Úkolem SŽDC je provozování, modernizace a rozvoj železniční dopravní cesty. Tedy i provádění běžné udržby tratí. A to je asi nejslabší část jejich činnosti. Dokud koleje opravovaly České dráhy, organizovaly výluky tak, aby v rámci možností co nejméně omezovaly provoz.
Asi jste nikdy nezažil žádnou "nejméně provoz omezující" výluku organizovanou tehdejšími Č(S)D, že tak hloupě plácáte. Na druhou stranu oceňuji, že o tom dokážete vyfabulovat takto dlouhý blábol.
registrovaný uživatel Nosič  mail  
12.02.2012 (23:22)  
Vážený pane Vrtěno, netuším, kde jste vyčetl fakt, že vlak, který je brzděný na 160 km/h, musí mít u výstrahy 120 km/h. Pokud je vlak brzděn na 160 km/h při rozkladu zábrzdné dráhy na dvě za sebou následující zábrzdné vzdálenosti, znamená to, že na jednu zábrzdnou vzdálenost je brzděn z rychlosti o 20 km/h nižší. Tedy u výstrahy není nutné mít rychlost 120 km/h, ale 140 km/h. Co se týče Mirelu, tak při 160 km/h je zcela vyloučeno snižovat rychlost s respektováním brzdné křivky, ale vždy se přechází na manuální režim pomocí enteru. Tato chiméra "u výstrahy vždy max. 120 km/h" koluje již léta, přitom pro vlaky jedoucí 160 km/h je to úplný nesmysl. Nerozporuju fakt, že ve skutečnosti je vhodnější jet kolem výstrahy radši 120 nebo méně, ale omezení na 120 km/h žádné nařízení nevyžaduje. Zjednodušeně - rozklad zábrzdné vzdálenosti na dva oddíly je možné použít u vlaků, které jsou brzděny tak, že na 120 km/h zastaví na zábrzdné vzdálenosti. V takovém případě mohou za stanovených podmínek jet rychlostí o 20 km/h vyšší (např. 120->140, 140->160).
12.02.2012 (22:25)  
Václav Vrtěna: Díky za vysvětlení. Napadá mě, že ta návěstidla nejsou vzdálena vždy přesně 1000m, může to být i víc, třeba 1500. Pokud je to 1000, tak Mirel toleruje rychlost 120. Pokud je to 1500, tak se mu 125 km/h zdá moc. To je další podivnost.
Škoda, že se nepoužívá AVV, to by si optimální rychlost spočítalo případ od případu...
12.02.2012 (21:58)  
Honnzok: Jak to ma kdo vedet? No tak pokud dela na prislusnejch mistech par lidi s praxi, tak by mohli tusit, jak dlouho priblizne jednotlive mimoradnosti mohou trvat. A pokud se to skutecne odhadnout neda, tak by to tem cestujicim mohl nekdo rict. Prinejmensim se vzdycky da odhadnout alespon minimalni doba zpozdeni. Dratenici asi za 10 minut tu trolej i s cestou nespravi...
12.02.2012 (21:57)  
A ještě jedna poznámka:
Proč nikdy nevidím z okna vlaku žádného dělníka pracovat a pouze se opírat o lopatu??? Protože každý dělník, který pracuje v prostoru drážního tělesa by měl projít školením o Bezpečnost práce. Kde se mimochodem probírá tvz. Op16. Předpis o bezpečnosti na dráze. Zde je jasně ucedeno, že pokud se blíží vlak, tak pracující dělník, případně mechanismus by měl přerušit práci. Počkat na určeném místě dokud neprojede vlak a poté, co mu bude dovolena práce pracovníkem, hlídající bezpečnost a provoz, opět začít pracovat. Toto platí až na některé vyjímky... Nebudu raději jmenovat, bo by to byla slohová práce.
12.02.2012 (21:52)  
Joska Holibajda
Pokud má vlak dostatečná brzdící procenta na 160 km/h, Tak může jet kolem návěsti výstraha 160 km/h, tam kde je tato rychlost dovolena. Protože má potřebná brzdící procenta, tak je zaručeno, že dokáže zastavit na zábrzdnou vzdálenost. Což je u 160 km/h 1000m. V praxi to znamená, že pokud budu brzdit maximálním brzdícím účinkem, tak ze 160 km/h zabrzdím do 1000m. V SJŘ to jsou tzv. horní procenta. Pokud tyto procenta nesplňuji, ale splňuji tzv. dolní procenta, tak pro mě platí rozklad zábrzdné vzdálenosti. A abych nezabíhal až tak do detailů a podrobných výpočtů, tak u výstrahy mohu jet v podstatě maximálně 120 km/h (viz. interní předpisy). Bohužel z těch lokomotivních řad, které znám a které mohou jet 160 km/h jsou všechny vybaveny Mirrelem. Co je to Mirrel??? To je vlakový zabezpečovač (neboli nástupce VZ, či LVZ-Z). Hlídá bělost strojvedoucího, hlídá jakou rychlostí jede, jestli nepřekračuje rychlost, jestli reaguje na změnu návěstního znaku a dokonce hlídá jakou křivkou strojvedoucí brzdí, pokud podle návěstních znaku musí brzdit... Proč bohužel??? Protože ho dělají Slováci. V podstatě nic proti bratrům slovákům, ale mají trochu jiný předpisi než máme v čr. Nejzásadnější rozdíl je v tom, že na slovensku se automaticky předpokládá s rozkladem brzdících procent. To v praxi znamená, že i když mám potřebná brzdící procenta na jízdu 160 km/h kolem návěsti výstraha, tak musím jet maximálně 120 km/h. Jinak Mirrel velice krásně zapípá (stejný ton jako u Catrových Brejlovců při oznámení nějáké poruchy) a otevře ventil VZ a vypustí vzduch z hlavního potrubí. Což má za následek, pro neznale, zastavení vlaku a pravděpodobně "obutí" lokomotivy. Proč je to bez úprav provozováno v čr opravdu nevím a asi ani nemá smysl pátrat po tom proč to tak je.
Takže když výpravčí nepostaví vlakovou cestu, musí fíra brzdit na 120 a nemůže jet potřebnou rychlostí pro stáhnutí zpoždění a těch 20 minut rezervy co jsem psal je mu s odpuštěním přesně k tomu...
registrovaný uživatel JK ml. 
12.02.2012 (21:18)  
Můj pocit, že smrtící je kombinace taktového provozu a mnohde nedostatečné kapacity vč koridoru (možná spíš hlavně na koridoru)....Ani žlutí to neumí bez zpoždění, (a to jsou ňáký kujóni) bo to prostě v tomto systému nejde, pravda aspoň u nich kafe čovek dostane :-)Pokud je na koridoru průser ukazuje se, že nejlepší z dopravního hlediska (odkolony, náhrady dieselem a jiné podobné "vifikundace") je dělat nic.Prostě čekat na odstranění příčiny. Protože stejně na dělání něčeho, je k dispozici nic....Jasně pokud někde spadne na trať most pak už nejde dělat nic. Ale protože je k dispozici na dělání něčeho to nic, vypadá to podle toho....:-)
  1 ... 5 6 7 8 9 10      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko