..: Fotoškola – správný vlak na špatném místě :..

Fotoškola Vážení přátelé, uživatelé galerie, zajisté jste si někdy všimli, že některá fotka z jednoho místa se Vám líbí víc než jiná, ze stejného místa, ale s jiným vlakem, nebo v jinou roční dobu. Důvodů pro to může být několik a jedním z nich jsou barvy a dvě související věci – barevný kontrast a maskování. Tento díl fotoškoly bude určen spíše fotografům, kteří než vlaky fotí raději fleky, a kteří než na číslo fotí raději fotku na dojem. Také se tu nedozvíte univerzální rady, jak to jednoduše a vždy udělat lépe. Spíš než fotoškola to dnes bude fotozamyšlení.

Pod barevným kontrastem si lze představit jednoduchou věc – vezměte si žlutohnědý podzimní les a postavte před něj modrou nebo žlutou lokomotivu. Která bude na první pohled výraznější? Ta modrá, samozřejmě. Žlutá se bude před žlutými stromy maskovat. Ve spoustě případů si my fotografové prostě nemůžeme vybírat a fotíme to, co jede, tam, kde to jede. Ale někdy by přeci jen stálo minimálně za úvahu, zda to, co chci fotit, sedne dobře do té scény. A když už se mi povede ulovit něco provozně zajímavého, je celkem škoda, když to je na té fotce spíš maskované, než aby to tam sedlo.

Nechci teď rozebírat světonázor na barevné schéma najbrt, ale jedna věc se musí uznat. Modré vlaky sednou do žlutohnědé podzimní scény přímo lahůdkově, protože právě modrá a žlutá jsou kontrastní barvy, tedy ve smyslu kontrastní vůči sobě. Opoti tomu žluté a oranžové barvy AWT jsou do podzimní krajiny právě spíš maskovací. Kolikrát se mi poštěstí vyfotit si takový vlak? Ale když se na ty dvě fotky podívám, tak modrý pravidelný vlak mi tam barevně sedne lépe než ten, který tam nejede každý den. Obzvláště, když ten žlutooranžový maskovaný jel ještě o něco později a slunce už začlo dávat medovou předzápadovou.

740.745-5 + 740.618-4, foto: Chary 854.019-7, foto: Chary

Obdobným barevným problémem je vlastně libovolná barva, pokud barva vlaku nějak koresponduje s barvou okolní krajiny. Co s tím? No, pokud to možností dovolí, tak změna fleku, je-li nějaký lepší. Případně volba jinak barevného vlaku, pokud je ovšem tato možnost vůbec realizovatelná. Na trati, kde jezdí jen a pouze žluté regionovy se toho asi moc vymýšlet nedá, ale dá se alespoň pracovat se scénou. Žlutá regionova nejspíš sedne lépe na bílý sníh nebo k rozkvetlé třešni, než pod žluté břízy ve vrcholném podzimu.

189.153-0, foto: Pavel Dvořák 151.014-8, foto: Louis Armstrong

Dalším podobným problém je utopený vlak. Představte si velký flek, tak na mašinu a dva vozy, a do něj muvku. Muvka sama o sobě je celkem vzácný úlovek, ale když je taková souhra okolností, že přijede do velice prostorné scény a zanikne tam, tak je to celkem škoda. Řešením může být například to, čemu já říkám překonat mentální blok, že tenhle flek chci fotit takhle, rychle překomponovat a vyfotit muvku v kompozici, která odpovídá její velikosti. Jestliže to ovšem okolnosti dovolí a ten flek nějak jinak fotit jde a nevypadá to přitom blbě.

MUV, foto: Martin Klecán 749.121-0, foto: Martin Klecán
123.011-9, foto: Pavel Dvořák 742.704-0, foto: Louis Armstrong SPV 74, foto: Louis Armstrong 163.064-9, foto: Pavel Dvořák

V tomto díle fotoškoly jsou použity fotografie, které zároveň vyšly jako normální fotky do galerie. Svůj názor na ně můžete vyjádřit jak zde přímo pod článkem, tak pod fotkami samotnými. Na tomto místě bych rád poděkoval kolegům, kteří poskytli vhodný ilustrační materiál, jmenovitě Louisi Armstrongovi, Martinu Klecánovi a Pavlu Dvořákovi.


Chary Poslat mail autorovi | 20.2.2016 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user Nechic  mail  
21.02.2016 (22:43)  
Já myslím, že článek není o tom "co", ale "kde". Takže ten vzácnější vlak vynikne na jiném pozadí než ten novější vlak. A i když vím, že mi přijede něco "do šuplíku", tak přece můžu v duchu těchto rad mnohde jen otočit fotoaparát, udělat několik kroků, přejít koleje na druhou stranu, odzoomovat, zazoomovat a vzít jej úplně jinak. Můžu mít na fotce vlak a hodně pozadí, nebo detail loko, větší vlak, těch možností je tolik....
Correspondent or Member of ŽelPage Zlámalík  mail  
21.02.2016 (22:25)  
Chary: pointu článku chápu, jen jsem chtěl reagovat na kolegu A.N.
Registered user Jorya 
21.02.2016 (18:32)  
Pěkný večer,
Nikdy jsem tu nic nepublikoval - fotím vyloženě do šuplíku. A tak chápu obavy A.N., které hlásá. A to zvláště v aktuálních dobách, kdy prochází modernizacemi, úpravami, rušením spousta vozů a kdy i na tratích řádí potvoruskolejus (ty v oranžových vestách) a vytrhávají vše co jim přijde pod ruku. Kdo z Vás má třeba nafocen bílí námezník před vlečkou?

Přesto jsem si článek s nadšením přečetl a myslím si že říká jasnou věc nad čím se zamyslet. Má smysl čekat na páru v tmavém lese? A nebo je lepší popojít jinam, kde pojede po mostě a bude to pěkná fotka proti modrému nebi.

A co když mi to prostě nevyjde? Tak budu fotit stejně - v době digitálních pamětí je jedno jestli budu uchovávat o dvě fotky navíc, protože na nich je něco co už v životě třeba nemusím vidět, i když na blbém místě. Občas se totiž na lepší počasí čekat nevyplácí. Může se Vám stát, že tam kde kdysi jezdila regionova kolem mechanických návěstidel už nic nenaleznete.

Děkuji autorovi za článek
Registered user Hrubfr13  mail  
21.02.2016 (15:46)  
Mohli byste se laskavě nehádat jak autobusáci?! Jinak díky za hezký článek!
Registered user A.N. 
21.02.2016 (13:59)  
zirecek:
my si vůbec nerozumíme, já zde nic nepředkládám, jen obecně varuji před mýlkou, která u focení může vzniknout. Je to taková obecná rada, vlastně doplnění onoho článku.

A k šuplíkovce. Proč to tedy autor fotí, když ví, že to stojí za prd nebo nedej bože se za foto stydí? Něco jiného je, pokud snímek nezvládne kompozičně. Bohužel (a už se budu opakovat) je dost autorů, kteří foto do galarie nevloží z obavy, že to nebude mít náležité hodnocení. Nemnoho autorů a i zde ze žp pak následně publikuje jinde. Tím chci říct, že i jak zde na žp říkáte i podřadná šuplíkovka může někoho oslovit.
Bohužel některé vyřčené a nepsané teorie dost lidí zbytečně odrazují.
Nakonec kolik bývá na podzim pěkných slunečných dní, bez oparu a s barevným listím? Když se povedou 2-3, tak je to úspěch.
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
20.02.2016 (20:47)  
Zlámalíku, jistě, ale o tom ten článek přece vůbec není :-(

Fotograf, který potřebuje za každou cenu zdokumentovat nějaký stroj "na číslo" přeci vůbec nemusí zohledňovat, jak to nakonec bude působit na fotce.

A už se opakuju, ale tenhle článek se věnuje něčemu úplně jinému. Úplně...
Correspondent or Member of ŽelPage Zlámalík  mail  
20.02.2016 (20:44)  
No a já bych doplnil ještě jeden názor - kdo mi brání vyfotit ten "neladící, ale vzácný" vlak tzv. do šuplíku, s vědomím, že to sice není vrchol elegance, ale má hodnotu dokumentační? Já bych tedy asi rozlišoval mezi fotkou s cílem publikovat v galerii a "sběrem dat".
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
20.02.2016 (19:11)  
A já jsem se bál, že největší kritika bude ve stylu "ale vždyť jsi v tom článku vlastně nic neřekl!". Žádná rada, nic, jak to správně vyřešit. Neříká se tam, jak přesně se to má dělat, ani se neříká, jak přesně se to dělat nemá.

Tohle téma není o tom, že jedna fotka je správnější než druhá, ale že jeden vlak tam může vypadat lépe. Také proto je hned v úvodu zdůrazněno, že to nejspíš nebude počtení pro dokumentaristy "na číslo".

Je to jen zamyšlení nad tím, že například "vzácnější" vlak může na výsledné fotce vypadat hůř, než obyčejné pravidlo.
20.02.2016 (19:08)  
A.N.: Je to prostě marné. Jednu stranu mince nám zde předkládáš stále dokola Ty. A to i pod fotkami a články, které s Tvou stránkou mince ani nesouvisí. Přitom nám neustále předkládáš, že Tvá strana mince je obecně plátná pro všechny. Můj osobní názor je, že to není ani o dvou pohledech, nýbrž každý fotí dle svých zájmů. Ty nám zde budeš stále nutit názor, že prvotním, nadřazeným cílem žel. fotky je dokumentační smysl.
Registered user A.N. 
20.02.2016 (18:51)  
Zase aby to nepůsobilo tak, že od října do dubna je záhodno fotit jen najbrty, protože ty na oko působí líp než nějaká červená vozidla. Což je sice při prvním pohledu na pravda, ale pak focení zásadně omezíme, neboť dnes si moc vybírat nelze. Každá mince má dvě strany a je třeba se na to dívat z obou...
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko