..: Fotoškola- Flaška :..

peršing s flaškou Již mnoho uživatelů se dotazovalo, jak provést některé základní korekce fotografie, třeba narovnání odstínů, odstranění zašedlosti nebo i srovnání flašky. Množství lidí, tázajících se přes vzkazy, komentáře nebo icq v podstatě stále na ty samé věci, mě přimělo k tomuto kroku. Rozhodl jsem se zde založit jistou „fotoškolu“, protože fotogalerie je výraznou součástí tohoto serveru, a i když lze všechny informace najít na jiných, více fotograficky zaměřených webech, jednoduché kurzy přímo s použitím materiálů s železniční tematikou nemusí být na škodu. Posledním aktuálním problémem byla tzv. flaška, čili sbíhání vertikálních linií. Budiž jí tedy věnována tato pilotní lekce.

Flaška

Flaška je slangové označení pro sbíhání svislých linií, které vzniká deformací širokým ohniskem v souvislosti s podhledem (nebo nadhledem). Přirozená ubíhající perspektiva, z našeho světa známé „koleje do dálky“ nebo pohled na mrakodrap od jeho paty, je normální. Ovšem třeba pohled na bránu TV z místa na úrovni kolejí se již střetává s paradoxní výhodou jedné „vady“ lidského oka – je schopno vidět jen jistý výsek reality najednou. Při pohledu na jeden sloup brány nám ten přijde rovně, po stočení pohledu na druhý sloup je rovně i ten. Avšak široký objektiv je schopen zachytit oba sloupy najednou, ovšem s ohledem na optiku (součást vědního oboru fyzika) dochází ke zkreslení perspektivy a brána jde do flašky. Jelikož je oko zvyklé pozorovat rovné věci rovně a tuto perspektivu nezná, zdá se tento jev nepřirozeným a rušivým. Proto je třeba se s ním vypořádat a jak v zápětí zjistíme, není to vůbec nic těžkého.


Pro zpracování fotografie použiji editor Photofiltre 6.2.6, který je zdarma a v češtině.


Jako pracovní materiál jsem si zvolil fotografii peršingu v bráně, která sama o sobě flašku měla, ale ta byla pro pracovní účely ještě více zvýrazněna. Originál obrázku s flaškou


Prvním krokem je zvětšení pracovního prostoru pomocí příkazu menu>obrázek>velikost plátna na zhruba 150% Zvětšení plátna


Dále pomocí obdelníkového výběru vyberu původní obraz. Obdelníkový výběr


Pravým kliknutím do výběru vyberu v kontextovém menu transformace>deformovat Transformace />deformovat


Tažením za horní rohy roztáhnu flašku do té míry, aby svislice místo tvaru „A“ tvořily spíše „H“. Výsledek můžu porovnat třeba tak, že si k nějaké jasné svislici přiložím například okno kalkulačky. Jsem-li spokojen, kliknu opět pravým tlačítkem myši a dám odsouhlasit. Deformováno


Nyní už zbývá jen obrázek ořezat na potřebnou kompozici a dále zmenšit a doostřit dle standardního postupu. Hotovo


Chary Poslat mail autorovi | 14.10.2006 (0:04)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


  1 2      Zpráv na stránku:   
Registered user Worel 
18.10.2006 (21:11)  
Třeba vlak je "nakřivo v oblouku" vedle křivý sloup a foto je tudíž nakřivo. He. A fotografe rovnej si ty sloupy v realitě nebo falšuj fotku, jinak se do galerie nedostaneš.
Registered user Worel 
18.10.2006 (21:10)  
RadekŠ, a další:
Jo, jenže pokud tu někdo jinému od stolu/PC tvrdí, že je fotka moc dožluta nebo puntíčkovana nebo že je fotka nakřivo (fotograf nejspíš leze jak moucha po stromech), aniž by při focení byl a realitu tak znal, tak je u m mistifikátor. A že jsem se už tady o tom přesvědčil.
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
17.10.2006 (19:19)  
Mato, jsem rád, že si to lidi čtou pozorně, a zjevně ne jen proto, aby si to pořádně prohlídli, ale aby to rozmazali.

Když si ty okna na originále (protože na zmenšenine 1024 jsou celá okna včetně rámů veliká pár pixelů a nic se vpodstatě poznat nedá, případný posun o jeden pixel je čistě otázkou zmenšovacího algoritmu) dám přes sebe a upravím velikost, protože okna vpředu a vzadu jsou jinak daleko a pod jiným úhlem pozorování, tak dojdu k závěru, že jsou zcela shodná, čemuž je kupomoci i prolisování bočnice.

Dokonce při opravdu pozorné analýze originálu dojdu k závěru, že k perfektnímu srovnání flašky chloupek chybí, mašina není vypouklá ven, ale smrštěná dovnitř. Posuzováno podle berných svislic, zde konkrétně madla a hrany dveří u obou stanovišť a na vozech. Tento fakt (odchylka 1 pixel na 235 pixelů výšky v originále) je ovšem pozorovatelný pouze na originále při dostatečném přiblížení, po zmenšení není vůbec možné se tohoto dohledat.

Pokud se ti zdá, že se mašina vypoukla, možná se jedná o optický klam, neboť čelo je šípovitě zkoseno ;)

Nicméně děkuji za pokus o kritické zhodnocení.
Registered user Mato 
17.10.2006 (15:04)  
Nemúžu si pomoct, ale tím, že si narovnal sloupy si pokřivil lokomotivu. Na výsledném obrázku je evidentně vidět to, že v druhé polovině loko mají okna jiný uhel než v první, navíc celá loko jeví v horní polovině dojem , že je vypoklá ven. No ale hlavně, že jsou sloupy rovně :)
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
17.10.2006 (8:39)  
Tak jasný no, nikdo neříká, že je ta terminologie dokonalá, když se řekne soudek, představím si zaoblené boky, ale rovný vršek a spodek. A přesto vypadá fotografický soudek trošku jinak ;)
Registered user Olda_K  mail  
17.10.2006 (7:17)  
...asi máš pravdu, ale když se řekne "flaška" tak si nějak vybavuju jenom tu od piva, nahoře zaoblenou. :)
Editor or ŽelPage Administrator Chary  mail  
17.10.2006 (0:45)  
Oldo, flaška nesouvisí nutně s distorzí, např. ultraširoký objektiv Sigma 10-20/4-5,6 má na 10mm soudek, na 14 podušku, na 20 naprosto bezdistorzní obraz, a flašku ti udělá na všechna ohniska. Solidní pevná skla jsou také bez distorzí a jsou-li dostatečně široká, lze jimi dosáhnout flašky jako nic. Za flašku je skutečně považováno sbíhání vertikál, buď nahoru, nebo dolů.

Další povídání na téma korekce distorzí (soudek, poduška) jsou také v plánu, bohužel je to nad síly toho jednoduchého editoru zmíněného v pilotní kapitole. Čili bude muset přijít na řadu Gimp a to už bude silnější kafe.
Correspondent or Member of ŽelPage Martin Grill  mail  
16.10.2006 (10:16)  
Olda_K: Já nosím brýle...a díky nim jsem se nedostal na vojnu, protože nemám "binokulární" vidění nebo tak cosi...prostě podle nich nevidím prostorově. Tož teď babo raď :o))
Registered user Olda_K  mail  
16.10.2006 (9:45)  
... co je to skutečnost? - to co vidí Worel? ... a může Worel nosit brýle? ...a i když je nosí vidí skutečnost?

milý Worle, myslím, že máš co vysvětlovat.
Correspondent or Member of ŽelPage Martin Grill  mail  
16.10.2006 (9:35)  
Worel: Však své fotky upravovat nemusíš, nikdo Tě nenutí. Já osobně ale třeba chápu počítačový post-processing jako druhou polovinu práce s digitálním fotoaparátem (a nejen proto že fotím do RAW.) A odstraňování vad obrazu je příjemným zpestřením fotografovy práce :o)
  1 2      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko