..: ERTMS v České republice – realita nebo budoucnost? :..

350.006 'Thales' ZSSK, Pezinok – Šenkvice, 18. 3. 2010, foto: Martin Beták Česká republika — V České republice, stejně jako v okolních středoevropských zemích, jsou nainstalovány odlišné zabezpečovací systémy pro řízení železničního provozu. Pro zajištění jednoduššího provozu vozidel zejména v mezinárodním provozu byl uveden standard jednotného evropského systému řízení železniční dopravy – ERTMS – který definuje shodné funkční podmínky jak pro pozemní, tak pro vlakovou část zabezpečení a komunikaci. Pilotní projekty byly realizovány ve většině evropských zemí: (Halle –) Lipsko – Berlín v Německu, Vídeň – Budapešť v Rakousku a Maďarsku, Slovensko tento systém implementuje na V. tranzitním koridoru Bratislava – Žilina – Košice, kde byl aktivován mezi stanicemi Bratislava Rača – Nové Mesto nad Váhom. Česko svůj pilotní projekt ETCS realizuje v úseku Poříčany – Kolín, ale již v tomto roce se má rozšířit na celý 1. tranzitní železniční koridor z Břeclavi do Děčína, aby mohly veškerá moderní vozidla volně projíždět Českou republikou bez nutnosti instalace národních specifických zabezpečovacích systémů pro síť SŽDC.

GSM–R od Děčína po Kolín: pilotní projektu komunikační sítě

GSM–R poskytuje jednotnou síť pro komunikaci mezi pozemním a vlakovým personálem. Realizace projektu pokrytí signálem GSM–R na tratích Děčín – Praha a Praha – Kolín byla zkušebním projektem pro nasazení této technologie v České republice. Zmíněný úsek je zároveň součástí IV. evropského koridoru, stejně jako 1. národního tranzitního železničního koridoru, a navazuje na tratě Německých spolkových drah, které jsou tímto komunikačním systémem také vybaveny. Kontrakt v ČR získala firma Kapsch Telecom a veškeré vybavení instalovala v rozmezí května 2004 a června 2005. S příchodem jízdního řádu 2005/2006 byl realizovaný systém GSM–R uveden do ověřovacího provozu.

124.601 na ZŽO Cerhenice, foto: Chary Výběr lokality a rozsahu pilotního projektu nebyl náhodný. Zvolený úsek na 1. NTŽK byl vybrán jako nejvhodnější prostředí pro možnost komplexního ověření jednotlivých systémových vlastností, funkcí a služeb jak v rámci vlastního pilotního projektu, tak v návazných aplikacích. Z hlediska interoperability zvolený úsek poskytuje možnost ověření přechodnosti a problematiky napojení na síť GSM–R sousední železniční správy, v tomto případě sítě DB. Rádiovým signálem GSM-R je pokryt prostor pilotního projektu ETCS (Poříčany – Kolín) a Železničního zkušebního okruhu (ŽZO) Velim Výzkumného ústavu železničního (VUZ). To umožňuje praktické odzkoušení a ověření druhé úrovně návazné komponenty projektu ERTMS – systému ETCS v těchto lokalitách. Úsek obsahuje i významný železniční uzel Praha a trať v členitém terénu. Systémy ETCS a GSM–R je vybavena také „testovací“ lokomotiva 124.601, která má svou domovskou stanici právě na cerhenickém okruhu.

Návazně na realizaci testovacího projektu komunikační sítě GSM—R pokračuje vybavování národních železničních koridorů tímto systémem. V současné době je dokončeno vybavení 1. NTŽK, ve fázi realizace je instalace na 2. NTŽK a jsou připravovány stavby na dalších tratích sítě SŽDC. Tak jsou vytvořeny podmínky pro nasazení systému ETCS druhé úrovně na těchto tratích.

První instalace ETCS úrovně 2 v České republice

V letech 2000 až 2001 zpracoval VUZ studie pro specifikaci implementace systému ETCS do podmínek železnice v ČR. Na jejím základě bylo rozhodnuto použít pro vybavení národních železničních koridorů, tedy nejexponovanějších tratí konvenčního železničního systému na našem území, systém ETCS úrovně 2. Současně bude zachován provoz národního systému vlakového zabezpečovače typu LS, který umožní zajistit provoz v migračním období.

Poloha ETCS a GSM-R v ČR Testování systému ETCS úrovně 2 v úseku Poříčany – Kolín je realizováno s využitím finanční podpory z evropského fondu ISPA ve výši 75 % nákladů, 25 % je hrazeno z prostředků SFDI. Vítězem mezinárodního tendru na zhotovitele se stalo konsorcium firem Ansaldo STS Italy a Ansaldo STS France. Smlouva na realizaci s nimi byla podepsána v dubnu 2005. Hlavním subdodavatelem se stala AŽD Praha. Stavba byla zahájena 1. 7. 2005. Celý zkušební úsek ETCS je také pokryt signálem GSM–R v kvalitě pro tratě vybavené ETCS úrovní 2 a 3 potřebný pro vlaky jedoucí rychlostí až 220 km/h.

V blízkosti tohoto úseku se nachází zmiňovaný zkušební okruh, kde je možno provést část testů systému ETCS bez ovlivnění pravidelného železničního provozu na trati pilotního projektu. Instalováno bylo ETCS řešené dle specifikací SRS verze 2.3.0. Poslední platnou verzi specifikací 2.3.0d, která je požadována v souladu s poslední platnou verzí TSI pro řízení a zabezpečení pro evropské ETCS koridory, se již z časových důvodů nepodařilo implementovat, odchylky jsou však minimální.

Siemens Desiro Trainguard v Kolíně, foto: Jan Kratochvíl Traťovou část tvoří jedna rádiobloková ústředna (RBC) připojená k staničním, traťovým a přejezdovým zabezpečovacím zařízením trati, která zajišťuje přenos dat na vlak prostřednictvím GSM–R. Dále jsou součástí traťové části nepřepínatelné balízy. Palubní částí jsou vybaveny dvě lokomotivy Českých drah – 151.008 a 362.166 s reklamním nátěrem Poštovní spořitelny – a jedna jejich jednotka CityElefant – 471.042. Součástí palubních částí je i národní specifický modul (STM) pro národní vlakové zabezpečovací zařízení typu LS. V současné době jsou všechna zařízení oživena, systém je ve fázi testování a jsou zahájeny práce na schvalovacích procedurách. Zahájení ověřovacího provozu se předpokládá v letošním roce. Navíc se 27. října 2009 podařilo zorganizovat velmi zajímavý zjednodušený test kompatibility. V České republice byla předváděna jednotka Siemens Desiro Trainguard, která je vybavena palubní částí ETCS z provenience firmy Siemens. Díky iniciativě této firmy a díky pochopení dodavatele traťové části pilotního projektu ETCS, firmy Ansaldo STS Italy, bylo možno jízdou jednotky demonstrovat funkce systému ETCS za podmínek, kdy traťová část a palubní část jsou výrobky různých dodavatelů.

Strategie tuzemského rozvoje ERTMS v letech 2007 – 2013

Pro naplnění směrnice Evropského společenství o interoperabilitě evropského železničního systému realizovala Evropská komise řadu významných kroků podporujících aplikaci těchto směrnic především v oblasti zabezpečovacího zařízení. Jejich nezbytnou podmínku interoperability představuje právě systém ERTMS. Návrh memoranda představil předseda EK José Manuel Barroso s evropským komisařem pro dopravu Jacquem Barrotem, ve kterém jsou vyjádřeny priority investování na transevropské železniční síti. Předpokládaná výše příspěvku EU čítá 140 miliard eur pro plánovací období 2007 – 2013. Jednou z uvedených priorit je horizontální projekt „Železniční koridory a rozvoj řídicího systému ERTMS“, ve kterém se předpokládá vybavení až 20 000 km tratí evropských koridorů systémem ERTMS. Koordinátorem rozvoje evropského systému řízení železniční dopravy byl jmenován belgický politik a obchodník Karel Vinck.

Legenda ETCS - koridor Aby se ERTMS stal platným standardem, musely být na evropské i národní úrovni schváleny jednotlivé dokumenty technických specifikací pro interoperabilitu (TSI) ve formě právního předpisu, který výslovně zakazuje další rozvoj stávajících národních zabezpečovacích a komunikačních systémů. EK také definovala šest evropských ETCS koridorů jako jádra sítě TEN pro přednostní vybavení systémem jednotného evropského vlakového zabezpečovače. Součástí evropského ETCS koridoru E je také český 1. NTŽK z Děčína do Břeclavi. Postup rozvoje evropského zabezpečovače na tomto koridoru je mezinárodně koordinován v rámci projektu „Koridor E Drážďany – Praha – Bratislava / Vídeň – Budapešť – Bukurešť – Konstanta“. Pro podporu rozvoje tohoto systému je otevřen zvláštní účet strukturálních fondů.

ETCS - mapa Česká republika využila možnosti spolufinancování projektů pro realizaci ETCS ze zvláštního účtu TEN-T. V první výzvě pro předkládání žádostí uspěla s žádostí o spolufinancování 1. etapy realizace ETCS na české části Koridoru E v úseku Břeclav státní hranice/Kúty státní hranice – Kolín. V současné době probíhá příprava této stavby. V druhé výzvě byla žádost o spolufinancování druhé etapy realizace ETCS na české části Koridoru E v úseku Kolín – Praha – Děčín státní hranice kladně posouzena a doporučena Evropské komisi ke schválení. Vybavení celého I. koridoru by mělo být dokončeno do konce roku 2015.

Aplikace systému ERTMS se týká jak železniční infrastruktury, tak i dopravců. Ovlivněno je nejen vybavení kolejových vozidel, ale také oblast informatiky a lidských zdrojů. Pro plné zhodnocení investic je nutná plná akceptace celého systému. Přínosem je bezpečnější síť, zvýšená kapacita dopravní sítě stejně jako možnost provozovat širší sortiment vozidel. Po ukončení experimentálního provozu a vyhodnocení získaných výsledků zástupci SŽDC, ČD a VUZ byly stanoveny záměry pro budování ERTMS v České republice, které budou zahájeny v plánovacím období do roku 2013.

Předpokládaná implementace GSM-R v období 2007 – 2013

Mapa sítě GSM-R Vybavení I. koridoru (Děčín – Břeclav) komunikačním systémem GSM–R je dokončeno. Česká síť je také propojena se sítěmi v Německu a Rakousku. Aktuálně se dokončuje vybavení II. koridoru (Břeclav – Petrovice u Karviné) a do provozu má být uvedeno ještě v tomto roce. Projektována je stavba komunikační sítě na spojovací trati Česká Třebová – Přerov spolu s hlavními spojovacími tratěmi Ostravska a připojením na Slovensko. Stejně tak je připravována instalace GSM-R na pravobřežní trati z Děčína přes Nymburk do Kolína. Podle novelizovaného Národního implementačního plánu ERTMS budou další etapy instalace komunikační sítě GSM-R pokrývat postupně všechny důležité tratě v České republice.

Předpokládaná implementace ETCS do roku 2020

Mapka koridorů a tratí na ně navazujících První prioritou je instalace systému ETCS úrovně 2 na celý I. koridor jako české části evropského Koridoru E. Vybudování jednotného vlakového zabezpečovače od rakouské i slovenské státní hranice u Břeclavi přes Brno, Českou Třebovou, Kolín, Prahu a Ústí nad Labem po státní hranici s Německem u Děčína bude realizována ve dvou etapách, Břeclav – Kolín a Kolín – Děčín, a dokončeno do konce roku 2015. Druhou prioritou je instalace stejné úrovně ETCS na II. koridor od Břeclavi přes Přerov a Ostravu až po polskou státní hranici u Petrovice u Karviné. Novela Národního implementačního plánu ERTMS předpokládá realizaci této druhé stavby do konce roku 2017. Jako třetí projekt je upřednostněna spojnice mezi těmito koridory po trase Česká Třebová – Přerov, čímž vznikne propojení nejvýznamnějších tranzitních koridorů vybavených ETCS v České republice, a dále hlavní spojovací tratě Ostravska a připojení na Slovensko. Realizace těchto záměrů se předpokládá do konce roku 2018. Do horizontu let 2018 až 2020 se pak odsouvá vybavení jižní větve IV. koridoru Praha – České Budějovice a západní větve III. koridoru Praha – Plzeň – Cheb, které by také měly být vybaveny druhou úrovní ETCS.

Realizace projektu ERTMS v České republice je podle Správy železniční dopravní cesty železnici přínosná. Naplněny budou směrnice Evropského společenství pro interoperabilitu a celý systém přinese vyšší bezpečnost železniční dopravy, rychlost a propustnost tratí. Zefektivní se řízení dopravy. Českým dopravcům, kteří nainstalují vlakovou část tohoto systému do svých vozidel, bude umožněn jednodušší přístup na železniční síť sousedních zemí. Stejně tak vozidla zahraničních dopravců budou moci bez komplikací zajíždět na síť SŽDC. Zjednoduší se tak i homologace vozidel. Díky otevřenému provozu lze očekávat zvýšení tranzitní dopravy po koridorech, pro kterou byly budovány.

Strategie rozvoje projektu ERTMS v České republice vychází z dnes známých dokumentů a kalkulací především zahraničních partnerů a podkladů Evropské komise. Výroba komponentů systému ETCS dosud není realizována ve velikých sériích, lze proto předpokládat další vývoj cen těchto komponentů.

Navržený časový harmonogram je podmíněn zejména úspěšnou realizací pilotních projektů, stejně jako uplatněním zkušeností z něj získaných. Ministerstvo dopravy musí reflektovat novelu Národního implementačního plánu ERTMS pro Českou republiku do svých investičních programů. Dopravci, stejně jako SŽDC musí mít dostupné prostředky pro vybavení trati, vozidel i zaměstnanců potřebnou kompatibilní technikou podporující tyto nové standardy. Podle získaných zkušeností a na základě vývoje situace bude harmonogram aktualizován.

Zdroj: Správa železniční dopravní cesty; foto: Martin Beták, Jan Kratochvíl, Chary, SŽDC


Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 16.4.2010 (13:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty Reportáže

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
18.04.2010 (22:31)  
Aleš Liesk.: Díky za hodnotné informace. To s tou okamžitou brzdou myslel přesně tak jak píšete, akorát jsem to blbě napsal.

Vousáč: Tak to by šlo samozřejmě ošetřit, že v tom úseku s neutrálním polem by tohle pravidlo neplatilo. V ETCS L2 (pokud se nepletu) má vozidlová i traťová část naprosto přesnou informaci o tom, kde se vozidlo pohybuje a tudíž by to pro konkrétní úseky asi nebyl problém vyjmout.

Celkem by mě zajímalo, jestli je něco takového součástí specifikace ETCS? Nakolik je v tomhle ETCS variabilní? Je možné upravovat nastavení vozidlové části a jít tak nad rámec specifikace (avšak nikoliv něco obcházet)?
18.04.2010 (22:08)  
Ad Martin Šťastný (13:32). Není možné,aby ztráta napětí v trakčním vedení měla za nésledek nouzové zabrzdění. Jak by el.lokomotivy projížděly neutrální pole,mnohde desítky metrů dlouhé? Už slyším,že při stažení sběrače strojvedoucím by to nefungovalo,ale na většině neutrálních polí systému 25kV se nestahuje,jen se vypíná výkon a pomocné pohony.
18.04.2010 (21:45)  
Strojvůdce příhoda:
Koukám,že se vyjadřují EMTS spíše teoretikové.
Nuže poslyšte slova praktika. :-)

Nutno podotknout ,že zkušební úsek je Kolín - Úvaly.
Nutno podotknout, že zkušební úsek je Poříčany - Velim.

Řízení při zkušebním provozu je z Peček.
Řízení provozu je z centrály na ŽZO. V Pečkách sedívá pan Kratochvíl a dozoruje techniku.

Propojení mezi GSM-R a EMTS mělo být na 471
Propojení GSM-R s EMTS není nikde, protože žádné EMTS tam není. ("Tam žádný vodiče nejsou")
Propojení GSM-R s ETCS, potažmo EVC, je na každém vozidle a je NUTNOU podmínkou funkčnosti.
(PS: GSM-R má určitou benevolenci na propad signálu - několik sekund. Není tedy pravdou, že ihned po ztrátě signálu se jde do brzdy).

a jaksi tam někdo zapoměl dát propojovací kabely.
Vy jste akorát zapomněl na písmenko "n" ve slově "zapomněl".
Ty vaše "propojovací kabely" se týkaly Sleeping modu a byly do jednotky doplněny už ve výrobě (byť dodatečně). Na přelomu listopadu a prosince byly kabely konečně zapojeny.
S GSM-R nemají vůbec nic společného.

Jednotlivé firmy podílející se na zkušebním provozu se dosti často ani pořádně nedohodly.
Honza P. měl vždycky rozpis testů, který se dává i na dvanáctku. Bez něj by nám dvanáctka mašinu ani nepůjčila.

Docela dost to odvádí pozornost od sledování trati,když se musí strojvedoucí věnovat EMTS a není to jen můj názor.
Uvědomte si, že to jsou zkoušky a vy na to nejste zvyklý. Až to bude rutinní záležitost, ani vám to nepřijde. Totéž bylo i s AVV - těch keců "odborníků", co za zbytečnosti tam malujeme. A dneska? Na obrazovku kouknete, jen když se něco nedaří.
GSM-R je mimo tuto diskuzi,teoreticky to je perfektní,ale prakticky v provozu to má hodně chyb
Spíš to ještě lidi neumějí pořádně ovládat.
18.04.2010 (13:32)  
Přeci nezáleží na dosahu technologie, ale na výkonu, který do toho naperu. Jako podle toho co tu píše Ážetďák mi "není jasné", jakto že TV vysílače, které pracují s vysílacími výkony i přes 100 kW neruší všechno okolo. Protože pracují na jiné frekvenci, že... Jednotlivé BTSky GSM-R by se měly překrývat, přenos je jistojistě šifrován a hlavně - veškeré moderní protokoly pro přenos dat (hezký příklad je asi ten nejvýznamnější - TCP/IP) mají jako elementární prvek kontrolu toho, jestli požadovaná data došla. Aneb příjemce musí odesílateli potvrdit, že "informace" došla a to na té nejnižší linkové úrovni, takže to není ani záležitost nějakého SW, ale je to věc, která se masově a velice úspěšně používá už desítky let a je to věc sakra dobře ověřená. Oproti tomu je TRS hračka pro děti, kterou tohle vůbec nezajímá.

Navíc v pozdějších fázích implementace ERTMS se počítá s Galileem, kde budou mít všechna vozidla přehled o provozu kolem nich ověřený i jinak než konvenční metodou a "emergency call" bude možné poslat i satelitní cestou. Pokud jsem teda četl správně.

Oproti výše uvedenému je současný systém zabezpečení železnice hračka pro malé děti, kde stačí skácet návěstidlo nebo zkratovat kolejový obvod. A protože to nikdo běžně nedělá, nevidím jediný důvod, proč by si měl někdo dát tu práci, aby vyráběl vysílač, kterým zaruší BTSku GSM-R sítě...

EDIT: Ještě mě tak krásně napadlo, že se to dá spojit s ovládáním měníren - nepotvrdí vozidlo příjem GS? Vypnu mu proud, upravím vlakovou cestu ostatním, která odpoví. Pokud bude ETCS nastaven tak, že výpadek napájení rovná se nouzové brzdění, je to sakra vysoká úroveň bezpečnosti, o které se nám doteď ani nesnilo...
18.04.2010 (12:46)  
A ještě jak správně píše Martin Šťastný, wifi pojítka pracujou v dost frekvenčně vzdálenym pásmu (2,4GHz, pak kolem 5,6 GHz, profi linky i kolem 10 GHz) což je navíc nad frekvencí pásem GSM, takže ladění antény to vyřeší a harmonický nehrozej. Zatimco ten meteorologickej radar běží rovněž na 5,6 GHz což je hned vedle a tam to problém opravdu je.
http://www.chmi.cz/meteo/rad/updated_show_wo_rr.php
18.04.2010 (12:37)  
Z meteorologických družic určitě ne, ale na dešťovym radaru to vidět je. Ovšem z toho, že se čára táhne až na hranici sektoru, nemůžete nijak vyvodit, že je rušící anténa až tak daleko, spíš naopak bude v nejbližší vsi od stanoviště. A to nebudu rozebírat, oč je takovej radar /příjem odraženého signálu od kapek/ citlivější, než běžná anténí soustava a přijímač GSM buňky.
18.04.2010 (11:33)  
Známe české kutily. Ukrást trolej pod napětím - no problem. Vytahat z kolektorů kabely - totéž. Než se policajti přikodrcají, zloději jsou dávno pryč, zařízení nefunkční a vlaky stojí. (auta jedou). Postavit vysílač, jehož harmonické zaruší GSM pásmo také není žádný kumšt. Pokud posvítím wifi parabolou ,,vhodným" směrem, zahltím anténní systém GSM natolik, že nebude schopen slabý GSM signál korektně zpracovat. Je fakt, že se to nesmí, ale stát se to může a než se zjistí, proč GSM buňka vlastně vypadla, bude to chvíli trvat. Jestli se občas díváte v TV na snímky z meteorologických družic, nelze si nevšimnout dlouhých trojůhelníkovitých útvarů, táhnoucích se mnohdy přes půl republiky a leckdy i zasahujících do zahraničí; jde o wifi vysílače a dnes jsou k dispozici technologie s dosahem až 40 km. Takže najít rušící vysílač nebude až tak jednoduché. Ale to ukáže až praxe a rozhodně to nebude nuda.
registrovaný uživatel Rail_user  mail  
18.04.2010 (11:31)  
Pro Martin Šťastný a další. V podstatě jste mimo jiné reagoval na Ážedťáka i za mně. GSM-R (Railway GSM) je v podstatě jen definový standard komunikace včetně přidělených frekv. pásem : 876-880/921-925 a to celkosvětově. čili probíhá tam "jen" komunikace ( typ. hlas. data)- Vše je samozřejmně důkladně kryptováno. To co navazuje na technologii přenosu už je otevřené. Může to být např. ETCS a další služby nám známé z nabídek komerčních mobilních operátorů. Je to samozřejmně velmi zjednodušeně řečeno.
18.04.2010 (0:14)  
Aneb není nic lepšího, než se zeptat na věc v diskusi již zodpovězenou. Ale Ážetďák už má v hlavě asi nějaké pomalejší relátko, tak pro něj ještě jednou - vlak se zastaví. Druhá věc, Wi-Fi pracuje na frekvenci 2,4 Ghz a 5 GHz, GSM-R používá pásmo okolo 900 MHz, navíc každá technologie pracuje úplně jinak, takže si nedovedu představit, jak by toho mohl český kutil zneužít (ledaže by vzal do ruky kombinačky a kus drátu, pak možná jo...). Taky by nebylo špatné zapomínat, že GSM-R má určitě svoji licenci přidělenou ČTÚ a to kmitočtové pásmo nesmí používat nikdo jiný.

Co se týče bezpečnosti, celkem by mě zajímalo, co mi teď brání si lehce upravit návěstidlo, abych ho mohl ovládat jak se mi zlíbí? Asi nic, že. Co mi brání, abych zneužil současnou TRS? Hádám, že ten signál není ani nijak modulovaný, prostě obyčejné analogové rádio.

G60: Díky za odpověď...
17.04.2010 (23:06)  
Tak nevím. Na jednu stranu je dobře, že aspoň něco bude fungovat u různých železničních správ stejně, na druhou stranu; jak to bude (ne)spolehlivé u nás? Jak dalece je to provázáno s GSM - R? co se stane, když signál GSM - R z některého traťového úseku najednou zmizí? Jak dalece je použitý SW vyladěn, pokud vůbec nějak vyladěn je? Jak je to s odolností proti hackingu? (kombinace českého kutila a masivního používání bezdrátových pojítek pro internet u nás)? Už se moc často stalo, že to, co jinde fungovalo bez problémů, bylo v našich poměrech prakticky nepoužitelné.
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko