..: Do Štítů pod štíty Orlických hor :..

Ilustrační obrázekLetohrad - V sobotu 9.6.2007 byla na jeden z vlaků nasazena Letohradská kráska 423.009 veřejnosti také známá jako Líza. Vůně hořícího uhlí se již od rána nesla údolím Tiché Orlice. Vozy, připravené speciálně pro tento vlak, se již těšili zájmu fotografů. Pro fotografy byl přistaven vůz řady Ci z DKV Česká Třebová a poté několik nákladních vozů. Sestava vlaku se cestou měnila, protože vlak byl veden jako pravidelný spoj.

Na cestu se vlak vydal s malým zpožděním v 8:30 hod. Již krátce po odjezdu nastaly první fotozastávky a v jízdě stylu "přískokem vpřed" se pokračovalo až do Štítů. Zde lokomotiva objela soupravu a spolu s vlakem se vrátila do Dolní Lipky, kde na lokomotivu čekalo již populární otáčení na místní točně, která za svou existenci může vděčit snad již jen zájmu ze strany příznivců železnice. Vlak poté pokračoval dle pravidelného jízdního řádu do Červeného Potoka. Již od Štítů vlak provázela mračící se obloha. A zde v Červeném Potoce přišla první pořádná sprcha z nebe. Déšť pročistil vzduch, ale sluníčko v dalším úseku Červený Potok - Dolní Lipka na sebe nenechalo dlouho čekat. Krásné panorama s bouřkovými mraky, lokomotivy zalité sluncem, byl zlatý hřeb večera pro fotografy. Poté ještě zapózování u mechanik v Dolní Lipce a pak hurá do Letohradu.

Za akci bych rád poděkoval pořadatelům z letohradského Železničního klubu a hlavně nadšencům z Německa, díky kterým se celá tato akce mohla konat. Také počasí nám přálo, a tak paměťové karty a filmy do fotoaparátů byly k večeru plné nádherných snímků a my všichni můžeme doufat ve více podobných akcí.

Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek Ilustrační obrázek

Jakuza Poslat mail autorovi | 12.6.2007 (10:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Reportáže

More from ČR Pardubický


Registered user stoupa  mail  
14.06.2007 (23:00)  
Hladový medvídku,

to je to věčné dilema, kterou epochu. Aneb nejen bastlit, ale i sbírat informace. "To" před 1948 - málo strojů, málo vozů, hůř dostupné vstupy, téměř žádná elektrika.

Správně a přesně definovaný úsek "bez hvězd" pamatuji, i následné násilné ohvězdovávání (stroj, který nemá hvězdu, nejní schopen provozu), tak tento úsek je poněkud velice krátký.

A však nejlákavější je období, kdy se na kolejích mohlo sejít všechno, všecičko. Když si zákazník (cestovka) objedná vlak s reáliemi té doby - no prosím. Internacionálu jim k tomu ale zpívat nebudu. Osobně mi to vadí míň, než reklama či poutač na historickém stroji.

.. a ten lvček na boudě, to je to ono ozaisté ...
14.06.2007 (21:17)  
I bez hvězdy lze zachovat historickou podobu - konkrétně od konce srpna 1968 do druhé poloviny roku 1969 hvězdy "zmizely". Další možnost je vráti se do minulosti ještě o trochu více, před rok 1948, lvíček na budce má taky něco do sebe :-)
13.06.2007 (10:38)  
No nejak jsem mezi historickymi vozidly nevidel zadne s bilym V... a rozhodne mi to nechybi.

Ta ruda hvezda tam kdysi musela byt z duvodu vsem znamych, ale ty nastesti pominuly. Proto by bylo vhodne symboly posranych rezimu nechat zreznout a nedelat s nimi dale ostudu...
Registered user stoupa  mail  
13.06.2007 (8:39)  
ad Vopička:

nesouhlasím, USA - bílá hvězda = Armáda, pouze armáda.

Nevylučují, že záplava Kačerů Donaldů, McDonaldsů a dalších výdobytků tohoto druhu by byla nejen plošná, ale i prostorová.

Ale nebyly by to srpy, kladiva a rudé hvězdy všude, všude, všude, (ve smyslu Smutného Muže: "Mám doma konzervu, bojím se jí otevřít..")
12.06.2007 (18:26)  
Pro Seath. Historická vozidla jsou v nátěrech, běžných za pravidelného provozu. Takže kdyby tu vládli Američani, tak by páru prznila bílá hvězda.
12.06.2007 (15:01)  
Pochopil jsem správně, že šlo o pravidelný Mn vedený párou? Kdyby to bylo blíž, také bych si to nechal líbit.
12.06.2007 (15:11)  


Přesně tak. Řada 742 nahrazená řadou 423. Nic víc nic míň
Registered user JardaK 
12.06.2007 (11:41)  
Opravdu krásná reportáž, doplněná úžasnými fotografiemi, moc se mi to líbí. Škoda, že jsem neměl tu možnost zúčastnit se...
Registered user stoupa  mail  
12.06.2007 (10:26)  
2 steath:

Jsem ročník 1957. Ty hvězdy mne svého času hrozně sštvaly. A čety, které měly vycíděný stroj a při čištění hvězd jim došla pucvól a petrák, jsme měl pomalu za hrdiny ...

V minulé pětiletce jsem všechny své modely parních mašinek (prekabátených) na ČSD "zhanobil" hvězdami. Ušetřil jsem jen ty, co jsem jim ponechal dvojdílná "goelsdorfovská" dýmniční dvířka. Hvězdy jsou ušmudlané, i lehce zdeformované, ale jsou tam. Tak to bylo, když se ješte jezdilo pod parou ...
Registered user stoupa  mail  
12.06.2007 (10:14)  
křásné, dušičku laskající.

(Bohužel teď časově nemůžo vyrážet kochat se na tyhle oku, duši a snad i Bohu milé akce. Tak díky za reportáž. Mňam)
12.06.2007 (10:14)  
Vypada to jako vytecna akce, jen nevim, proc si soudruzi z Kysperku przni paru rudou hvezdou...

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko