..: Czech Raildays 2013 - nic nového pod sluncem :..

Zahájení Czech Raildays 2013, foto: Matouš Danielka Ostrava — 18. června bylo velmi horké úterý a v Ostravě se otevřel veřejnosti 14. ročník železničního veletrhu Czech Raildays. Kdo by čekal nějaké převratné novinky, bude asi zklamán — České dráhy představily již prezentované vozy řady Bdmpee a Bbdgmee, stejně jako modernizovaný jídelní vůz WRmee816 v třetí inovované verzi designu interiéru. Do Ostravy se vydaly také jednotky RegioPanter (Škoda 7Ev) a RegioShark (Pesa LINK II), ale i ty již několik měsíců vozí cestující na pravidelných linkách. Z hlediska vozů pracovních zde byly zajímavé hlavně dva exponáty od Správy železniční dopravní cesty, konkrétně měřicí vůz a drezína pro údržbu trakčního vedení. Polská Pesa Bydgoszcz pro změnu ukázala krom zmiňovaného RegioSharku i elektrickou jednotku EN76 ELF pro Koleje Wielkopolskie.

WRmee816 - tentokrát bez žlabů

Jídelní vůz WRmee s menšími úpravami, foto: Matouš Danielka Jídelní vůz WRmee s menšími úpravami, foto: Matouš Danielka Jen marně si návštěvníci loňského ročníku ostravského veletrhu v modernizovaném restauračním voze z produkce ŽOS Vrútky lámali hlavu nad tím, k čemu slouží středový žlab u jídelních stolků. Podobně jako u speciálně širokých dveří jednotek RegioPanter nikdo žádnou pochopitelnou odpověď nevymyslel, proto není překvapením, že žlab u další verze těchto vozů zmizel. Změněn byl také povrch sedaček, kdy látkové potahy nahradila moderní kombinace modré a krémové koženky. Zajímavé však je její odlišné barevné provedení v jednotlivých částech jediného vozu. Některé významné výtky proti provedení tohoto vozu však zůstávají, a to zejména pravoúhlý tvar sedaček a celkové uspořádání vozu, kdy je zachován nepříliš využívaný barový oddíl na úkor restaurační části, stejně jako například zbytečně velký prázdný prostor u výdejního okénka. Desky stolů překvapivě zesílily svou tloušťku a lidé větší postavy mají problém se vůbec usadit. Nicméně jedno plus si slovenští konstruktéři přeci jenom připsali — už i nejvyšší člen redakce ŽelPage se téměř vejde pod masivní informační panel v restaurační části vozu.

ČD Bdmpee233 - trochu lepší, ale…

Bdmpee z Pars nova, foto: Matouš Danielka Tento vůz, jenž vznikl modernizací poměrně nových vozů řady Bmee248, je vskutku atraktivní. Interiéru dominují pohodlné sedačky od MSV Interier, podobné těm, kterými jsou vybaveny níže zmíněné služební vozy (leč nepolohovatelné a znatelně užší), velkoprostorové uspořádání v kombinaci „čtyřek“ se stolky a leteckého uspořádání, a především čtyři háky na kola, umístěné na představku vozu naproti poměrně prostornému WC. Vůz je vybaven zásuvkami (jedna na dvousedačku na rozdíl od jedné pro každé sedadlo v třídě Economy dopravce LEO Express), elektronickým informačním systémem a policemi pro rozměrnější zavazadla, ovšem na první dojem nepůsobí jako vůz pro expresní vlaky. Jistá podobnost je především s vozy CityShuttle rakouského dopravce Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Drobné mouchy se však nacházejí i zde. Tradiční je například nepříliš šťastné umístění odpadkových košů, které překáží při sezení, u vozů pro dálkovou dopravu je zarážející také absence polohovatelnosti sedadel nebo užití vcelku nepraktických záclonek oproti roletkám, které má například už i zmiňovaná regionální jednotka RegioPanter. Velmi poruchovým prvkem jsou také dveře, které jsou především u služebních vozů řady Bbdgmee236 poměrně často mimo provoz.

Uchycení stolku a odpadkového koše již nemá ostré hrany, foto: Matouš Danielka Madla na bocích sedadel změnila barvu a díky změně jejich tvaru se o ně již nezachytává oblečení, foto: Matouš Danielka

ČD Bbdgmee236 - opožděná premiéra

Bbdgmee236 ČD - exteriérNecelých 11 měsíců čekala tato velice povedená rekonstrukce služebních vozů řady BDhmsee448, BDhmsee451 a BDbmsee447 na svou premiéru, která se konala až na letošní výstavě Czech Raildays. Tento vůz je netradiční jak svým uspořádáním, tak i místem vzniku, kdy se na modernizaci podílí dva, resp. tři výrobci kolejových vozidel. Vozy inventárních čísel 001-014 a 051-064 se podrobují modernizaci v ŽOS Trnava, vozy č. 015-020 a 022 byly modernizovány v MOVO Plzeň a vlivem úsporných opatření spojených s přesunem výroby z plzeňského MOVA do šumperského areálu Pars nova jsou vozy č. 021 a 023-050 modernizovány v šumperském Parsu. Při modernizaci je zásadně upraven interiér, který je nově uspořádán prakticky shodně se slovenskými vozy stejné konstrukce řady Bdghmeer. Vůz je rozčleněn na čtyři klasické šestimístné oddíly, velkoprostorovou část se dvěma fiktivními oddíly v netradičním uspořádání 3+0, víceúčelovou sekci s háky na kola, zvedací plošinou pro invalidy a „vraty“ (posuvnými dveřmi pro rozměrnější zavazadla, kola, kočárky, apod.) a část pro invalidy, čítající rozměrné bezbariérové WC a oddíl pro vozíčkáře. Mezi ní a víceúčelovou sekcí se navíc nachází služební oddíl pro personál vlaku. Vůz je vybaven klimatizací, pohodlnými nastavitelnými sedadly a zatím se v množství 27 kusů objevuje pravidelně na většině mezistátních vlaků vedených soupravou ČD.

Bbdgmee interiér, foto: Matouš Danielka Bbdgmee interiér, foto: Matouš Danielka Ovládání informačního systému z prostoru služebního oddílu ve voze Bbdgmee, foto: Matouš Danielka

KW EN76 - Elf z Bydhošti

Elf EN76 od Pesy, foto: Matouš DanielkaPoměrně rozdílné názory členů redakce i některých návštěvníku veletrhu jsou přisuzovány této moderní elektrické jednotce, výrobcem označené jako 22WEa, která patří do rodiny elektrických nízkopodlažních jednotek ELF polského výrobce PESA Bydgoszcz. Tato jednotka je jednou ze série 22 jednotek pro dopravce Koleje Wielkopolskie, u kterého jsou nasazovány na linky Poznań - Kutno a Poznań - Zbąszynek. Jednotka je koncipována jako čtyřvozová (s možností provozu až šestivozové jednotky) a je schopna vyvinout rychlost až 160 km/h. Ačkoliv působí na první dojem docela dobře, diskutabilním prvkem může být interiér - navzdory tomu, že je tato jednotka nasazována na poměrně dlouhé vozební rameno, nejsou použité sedačky pro více než cca půlhodinovou jízdu příliš pohodlné. Ani umístění automatu na jízdenky na představek do vstupního prostoru ke dveřím není zrovna šťastným řešením. Možná zarazí i fakt, že jednotka není vybavena oddílem první třídy, který je v současné době ve většině moderních vozidel samozřejmostí.

Interiér Elfu, foto: Matouš Danielka Interiér Elfu, foto: Matouš Danielka Automat na jízdenky v jednotce EN76, foto: Matouš Danielka

MVTV 2.2

Vůz MVTV 2.2 jako rozhledna nad veletrhem, foto: Matouš DanielkaTato komplexní rekonstrukce montážních vozů trakčního vedení 2.1, jež vyráběla Vagonka ve Studénce v letech 1981-92, probíhá v jihlavské provozovně CZ LOKO na základě objednávky deseti kusů od SŽDC. Nejzásadnější změnou je dosazení nového spalovacího motoru TEDOM, trakčního alternátoru Siemens - přenos AC/DC, nového sběrače proudu pro diagnostiku trolejového vedení. Design, především čel vozu, byl přepracován se záměrem dosáhnout zvětšení prostoru v interiéru a dosazení nových kabin strojvedoucího. Vůz nabízí samozřejmě příjemnější prostředí pro personál. První vůz byl SŽDC slavnostně předán začátkem února letošního roku. Vystaven byl čtvrtý vůz z této série.

CZ LOKO přivezlo SUPERMUV 74 se sněhovou frézou a MVTV 2.2 pro kontrolu a údržbu trakčního vedení, foto: Matouš DanielkaMVTV 2.2 stanoviště strojvedoucího, foto: Matouš DanielkaMVTV 2.2 interiér, foto: Matouš DanielkaMVTV 2.2 interiér, foto: Matouš DanielkaMVTV 2.2 interiér, foto: Matouš DanielkaMVTV 2.2 interiér, foto: Matouš Danielka

ZSSK 361.1 - Déjà vu? Ne tak docela…

Lokomotivu 361.0 nahradila letos vylepšená verze 361.1 ŽOS Vrútky, foto: Matouš Danielka Tato lokomotiva je inovovaným podtypem řady 361.0 výrobce ŽOS Vrútky a vznikla přestavbou jednosystémových lokomotiv řady 163 a 162, známých peršingů ze Škody Plzeň. Lokomotivy jsou nově dvousystémové pro napájecí soustavy 3kV ss a 25kV 50Hz, vybaveny novou trakční výzbrojí z produkce EVPÚ Nová Dubnica s pulsním řízením výkonu IGBT tranzistory. Dosazen je transformátor, který u stejnosměrné verze nebyl potřeba a tvoří významnou položku rekonstrukce. Stejnosměrné trakční motory jsou zachovány. V provozu mají lokomotivy nahradit již přesluhující řadu 350. Proto je řada 361.1 konstruovaná pro maximální rychlost 160 km/h na rozdíl od typu 361.0, který dosahuje rychlosti 140 km/h. Stroje 361.1 se stále potýkají díky nevhodnému míšení nových a starších technologií s velmi závažnými technickými problémy a díky tomu je velkým úspěchem, pokud vůbec odvezou vlak v celé trase. Lokomotivy navíc dosahují především na střídavé soustavě výrazně menšího výkonu oproti rekonstrukcím nákladních lokomotiv 363.5. ze Škody Transportation. Stroje 361.1 právě nabíhají první kilometry u svého dopravce.

Siemens Vectron - Déjà vu? Ne tak docela podruhé…

Siemens opět přivezl Vectrona, foto: Matouš Danielka Vectron, foto: Matouš Danielka Už podruhé byla na ploše nákladového nádraží stanice Ostrava hl.n., které se využívá pro venkovní expozici veletrhu, k vidění moderní elektrická lokomotiva řady Vectron od německého výrobce Siemens, tentokrát však v provedení „Last mile“, což značí, že je vybavena spalovacím motorem, který je použitelný pro manipulaci s vozy v závěrečné fázi cesty, např. pro jízdu ze stanice do přístavu po neelektrizované vlečce. Tato lokomotiva je označena jako 193.922 a byla nedávno zapůjčena na testy společnosti Metrans a objevovala se v pravidelném provozu v čele kontejnerových vlaků na území Německa.

Nákladní vozy

Ostravské opravny a strojírny představily nový typ vozu Eans, foto: Matouš DanielkaOstravské opravny a strojírny opět ukázaly nový typ otevřeného vysokostěnného vozu řady Eans. 600 kusů bude během pěti měsíců do letošního července vyrobeno pro TSS Cargo, která podepsala smlouvu s ČD Cargo na pronájem těchto vozů na dobu tří let. Další prezentované nákladní vozy patřily již společnosti Legios. Mezi ně patřil výsypný vůz řady Faccnpps o objemu 48 m³, cisternový vůz řady Zacens o objemu 75 m³ a cisternový vůz řady Zaens s objemem 40 m³. Legios získal již druhou zakázku na dodávku cisternových vozů do Turecka pro rafinérskou společnost Tϋpras. V té první se jednalo o 72 cisternových vozů. Aktuálně se jde o výrobu 100 vozů typu Zacns o objemu 85m³ s ukončením dodávek během začátku příštího roku 2014 a dále 200 vozů stejného typu spolu s vozy Zacens 66m³. Celková cena kontraktu o objemu 300 vozů přesahuje hodnotu 600 milionů korun, tedy zhruba 2 miliony korun za vůz.

Legios Zaens, foto: Matouš Danielka Zacns 85m3, foto: Legios Měřicí vůz SŽDC s technologiemi za čtvrt miliardy korun, foto: Matouš Danielka Czech Raildays 2013, foto: Matouš Danielka Czech Raildays 2013, foto: Matouš Danielka

Zdroj: Dopravní noviny


Související zprávyopen/close

Další z rubriky Vozidla

Další z regionu ČR Moravskoslezský


  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel Pjetro 
27.06.2013 (12:05)  
K WRmee816: Vypadá to mnohem lépe, než ten kus z loňského roku, ovšem zdá se mi, že ta modrá barva sedáku tam moc neladí. Kdyby jej vyvedli taky v hnědé nebo béžové, ladilo by to dle mě mnohem více, i když možná ČD chtěly někde tu modrou protlačit.
Bdmpee233: Celkem zklamání. Čekal bych od vagónu určených pro expresy mnohem více. Tohle nemá hlavu ani patu a těžko říct kam to zařadit, zřejmě chtěly ČD flexibilní vůz regio-dálkové mix provedení. největší zrůdnost jsou ty koše, to je jak z bláta do louže oproti Bpee, jak se k tomu koši dostane člověk sedící u okna? Tímto ČD opět dokázaly, že nemají vůbec žádnou vizi, jakým směrem bude interiér tvořen. Tohle mi přijde jako hurá akce "máme tady tucet vagonů, potřebujeme s tím kucí něco udělat, ať to je levný, co nejvíce sedaček a nějaké vychytávky k tomu."
Jinak záclonky já třeba kvituju, roletky jsou hezká vymoženost, leč když si potřebujete zatáhnout a souded naproti se chce zase kochat, vždy zatáhnutím roletky jednu stranu znevýhodníte. Takhle si každý zatáhne svoji půlku okna a je klid.
27.06.2013 (12:00)  
Mám tomu rozumět tak, že MVTV dostal elektrický přenos výkonu? Nejedná se o omyl? V původním voze alternátor byl, při volnoběžných otáčkách dával 3x380V například pro svářečku, při jízdě se nepoužíval.
27.06.2013 (11:13)  
Jan Beno: Díky za doplnění a omlouvám se za svůj předešlý zbytečný dotaz ohledně Metransu, nečetl jsem ten odstavec celý.
registrovaný uživatel tarten 
27.06.2013 (10:25)  
No, on by se hodil spíš nějaký RegioPanter Last Mile, Elf Last Mile nebo InterRegioPanter Last Mile.
27.06.2013 (10:16)  
K tomu Vectronu: Ač stále nosí polepy Last mile, tak už Last mile nějaký ten pátek není. Motor byl demontován, lokomotiva byla uvedena do původního, schváleného stavu. Poté jí převzal Metrans. Ani na Raildays motor přítomen nebyl.
27.06.2013 (9:50)  
Díky za pěkný shrnující článek. Zaujaly mě zejména fotky interiéru MVTV 2.2.
Mimochodem, jaký význam má to logo Metransu na bočnici "poslední míle"? Bude Metrans tyto stroje využívat?
registrovaný uživatel tarten 
27.06.2013 (9:27)  
Vectron Last Mile - tak co, Zlíňáci, sbíhaly se vám sliny?
registrovaný uživatel Keprt 
27.06.2013 (9:16)  
Pikehead: pasáž článku Tato komplexní rekonstrukce montážních vozů trakčního vedení odpovídá realitě. Co neodpovídá, je to za ní - nejedná se o reko MVTV 2.1, ale klasických MVTV 2. MVTV 2.1 je jeden kus, modernizovaný rovněž v CZLoko, ale v menším rozsahu (zvenku vypadá stejně, je to vpodstatě remotorizace (Tedom)). MVTV 2.2 má pohon rekonstruován ve stylu slovenských 811.

371 se zdá zatím být splehlivější, než 361..
27.06.2013 (9:08)  
Akorat ze ten pravy bastard jde alespon pretizit, tohle asi bude limitovano temi transistory.
  1 2 3 4 5      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko