..: Česko-polské Cargo – k čemu spojovat konkurenty? :..

372.010-9 ČD Cargo, foto: ČD Cargo Praha/Varšava  — Na začátku prosince oslavilo své třetí narozeniny, teď se rozhoduje o jeho budoucnosti. Budou-li aktuální plány převedeny do reality, čeká ČD Cargo již brzy naprosto zásadní transformace v podobě spojení s jeho polským protějškem PKP Cargo. Tuto možnost rozvoje státního nákladního dopravce poprvé nastínil předseda vlády Petr Nečas po jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem začátkem listopadu 2010 ve Varšavě. Není přitom bez zajímavosti, že obě společnosti již teď operují na obou stranách česko-polské hranice — PKPC pod svým jménem a ČD-C přes dceřinou firmu Koleje Czeskie – a jsou tedy v současnosti regulérními konkurenty. Obě společnosti také v současnosti vykazují účetní ztrátu, způsobenou zejména ekonomickou recesí uplynulých let, i když ČD Cargo v minulém roce dosáhlo provozního zisku. Jak upřesnil magazín Railway Market – CEE Review, téma česko-polského Carga je po dvou měsících znovu aktuální díky plánované cestě polského ministra dopravy Cezaryho Grabarczka do Prahy, která se uskuteční v průběhu ledna. Ačkoliv je české cargo schopné ozdravit své financování samo a pokračovat v stávajících aktivitách, výsledkem spojení s polským konkurentem by bylo vytvoření podniku schopného konkurovat i evropským dopravním gigantům, operujícím v ČR i u jejích severních sousedů.

Jeden den ředitel, další den psanec

Spor o ČD Cargo: Josef Bazala a Petr ŽaludaJosef Bazala, někdejší generální ředitel Českých drah, po oddělení nákladní přepravy 1. prosince 2007 obsadil post šéfa nové dceřiné společnosti ČD Cargo. Firmu vedl až do 16. června 2010, kdy byl nečekaně odvolán současným generálním ředitelem koncernu Petrem Žaludou. Spolu s Bazalou ním odešlo i celé představenstvo, mj. výkonný ředitel Václav Andrýsek, který sám sebe označil jako spoluodpovědného za obchodní politiku společnosti. Po tomto personálním otřesu ve vedení, na jehož základě společnost dočasně převzali manažeři mateřského podniku, v rozmezí několika dnů opustil společnost i personální ředitel Pavel Koucký, provozní ředitel Oldřich Mazánek a jeho zástupce Jiří Witiska. S příchodem Nečasova kabinetu následně došlo jak k výměně členů Řídícího výboru, tak i jmenování nového Představenstva ČD Cargo v čele s předsedou Jiřím Vodičkou, dříve marketingovým ředitelem Fio banky. Pro Vodičku bylo cargo velkým překvapením, okamžitě nicméně prezentoval plán vrátit podnik k ziskovému hospodaření s poukazem na to, že ČD-C je moderní společností s kvalitními a motivovanými zaměstnanci.

V době Bazalova odvolání běžel ve společnosti audit pod vedením firmy KPMG. Ten měl mimo jiné odhalit, proč původně ziskové odvětví nákladní dopravy přestalo být rentabilní. Ačkoliv tržby v roce 2009 dosáhly 13 mld. korun, účetně podnik skončil se ztrátou 430 milionů. Po nástupu nového vedení musely být prověřeny a revidovány veškeré smlouvy, zejména se spedičními firmami. Na Josefa Bazalu mezitím byla podána ministerstvem dopravy žaloba.

Zadarmo to nebude

Společnost PKP Cargo vznikla v roce 2001, podobně jako ČD Cargo transformací státního univerzálního železničního podniku. Od roku 2003, kdy byl umožněn vstup ostatním dopravcům na polské koleje, však pod tlakem konkurence státní cargo pomalu ztrácí zakázky. Během prvního pololetí roku 2005 jeho tržní podíl dosahoval 85 %, o rok později klesl na 75 % a nyní se pohybuje kolem 65 procent. Polská společnost je však v současnosti také držitelem bezpečnostního certifikátu, který ji umožňuje nabízet přepravní služby v Německu, a od ledna minulého roku také v České republice. Proto lze na českých kolejích potkat pětici pronajatých lokomotiv ES64F4 Eurosprinter, využívaných zejména pro přepravu aut z Polska do Rakouska. Polský dopravce pro tyto výkony zajišťuje vozbu v trase Czechowice Dziedzice – Břeclav, kde vlaky přebírá Rail Cargo Austria. Stojí za zmínku, že podobné lokomotivy si chtělo ČD Cargo pronajmout pro tažení kontejnerových vlaků do Německa; ze záměru nakonec sešlo a dopravce nyní místo toho očekává dodávku modernizovaných lokomotiv řady 363.5 ze Škody Transportation, které ovšem nebude moci využít v Německu, ale jen v zemích višegrádské skupiny.

Vůbec první samostatnou přepravu uskutečnilo PKP Cargo na českém území v dubnu 2010, tedy ve stejném měsíci, kdy svůj první mezinárodní vlak vypravila i společnost Koleje Czeskie, patřící ČD Cargo.

ES64F4.151 PKP Cargo, Břeclav, 11. 12. 2010, foto: Josef PetrákI pokud ve prospěch spojení nákladních dopravců rozhodnou politické reprezentace obou zemí, nebude tento proces vůbec jednoduchý. V první řadě jsou otázkou finance, přesněji kdo celý obchod zaplatí. Na základě předběžných jednání s bankami je předseda představenstva Jiří Vodička sice optimistický, celkový dluh PKPC se ale odhaduje přibližně na 8 mld. Kč a pokud by se česká strana pokusila většího polského dopravce převzít, musela by si půjčit řádově miliardy korun, které by v následných letech bylo možné převést na dluhopisy. Lze také očekávat, že spojení obou dopravců bude podléhat schválení Evropské komise. Pro polskou vládu je však takový prodej mnohem jednodušší, než prodej akcií carga na varšavské burze.

V případě úspěšné akvizice PKP Cargo by Česká republika kromě podniku, který nutně potřebuje přepracovat své účetnictví a zefektivnit hospodaření, získala i společnost, která v roce 2009 vytvořila ztrátu asi 3 miliardy korun a je dvakrát větší, než samotné ČD Cargo. Nejasná prozatím zůstává i představa o následné řídící struktuře vzniklého dopravce, a s tím i otázka, zda by poloviční český podnik mohl převzít vedení polského carga. I to jsou otázky, které v nejbližší době mají řešit česká a polská pracovní skupina. Pokud i přes všechny potenciální komplikace a značnou finanční náročnost obchod proběhne, bude se pořád jednat o výhodnější akvizici, než dříve uvažované spojení s Železničnou spoločností Cargo Slovakia, která se dlouhodobě potýká s finančními problémy. Samotná skupina PKP ústy svého mluvčího odmítá, že by se v této věci cokoliv zatím dohodlo. „Je to pouze 'mediální fakt',“ odmítl ČTK cokoliv potvrdit tiskový mluvčí Lukasz Kurpiewski.

Má to smysl?

ČD Cargo (lokomotiva 753.7), foto: Juraj KováčPotřebuje ČD Cargo vůbec posilovat svou mezinárodní pozici? Ano, pokud se podaří společnosti zlepšit své hospodaření a výsledky. Během roku 2010 byly údržby vozidel v účetnictví odepisovány postupně, což není obvyklé. Bez této operace by podnik byl v asi 250milionové ztrátě. Rok 2011 proto bude první s ”normálním“ účetnictvím, a má tak šanci ukázat, zda je společnost skutečně schopná generovat zisk, jak se předpokládalo před vyčleněním nákladní dopravy z Českých drah. Narovnány přitom musí být smlouvy se speditéry i zákazníky. Díky sníženému poplatku za dopravní cestu bude moci Cargo na druhé straně levněji vozit zásilky třeba na lokálních tratích – i na těch, které jsou na ministerské černé listině. To ale bude možné pouze v případě, že zruší stop-stav nakládky ve stanicích na ”sporných“ tratích, vyhlášený v úterý 4. ledna. Ten prakticky odepisuje tratě, na nichž bylo vyhlášeno správní řízení o zastavení osobní dopravy nebo zrušení. Výzvou pro nákladního dopravce bude i vozový park, zejména u hnacích vozidel, do nichž, s výjimkou modernizací starších strojů řad 753 a 163 na 753.7 a 363.5, cargo v podstatě neinvestuje. I proto přebírají mezinárodní vozbu firmy DB Schenker, PKP Cargo nebo Railtransport, operující s vhodnějšími stroji pro mezinárodní provoz.

Zdroj: Railway Market – CEE Review, Hospodářské noviny, Česká pozice, ČTK/Finanční noviny, Bloomberg, SPŽ, ŽelPage


Josef Petrák Poslat mail autorovi , Vojtěch Beran Poslat mail autorovi | 5.1.2011 (7:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Dopravci Nákladní doprava

Další z regionu Polsko Česká republika (celá)


  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   
05.01.2011 (17:42)  
mikael5:

VZhledem k tomu, že bez toho je DB přejedou během pár let jak parní válec a vzhledem k velikosti firmy (notabene po spojení) opravdu nevidím problém v tom, aby sehnali během 3 let 4 miliardy na rozjezd projektu, bez kterého to dřív nebo později budou patrně beztak muset zabalit. Samozřejmě nepředpokládám, že vysolí najednou z vlastních zdrojů 4 miliardy. Ale participace bank a leasingového financování při takto velkém projektu u státní firmy může myslím nabízet velmi zajímavé vysoutěžené podmínky - jde jen o to chtít.
05.01.2011 (17:18)  
+DB Schenker už toho moc v regionu střední evropy nekoupí, jelikož by se to nejspíš moc nelíbilo evropské komisi z hlediska příliš velké tržní síly.
05.01.2011 (17:10)  
Flexaretista: 200 kamionů za 20milionů je 4 000 000 000Kč. To ti připadá jako malá suma?:-)
registrovaný uživatel Busman 
05.01.2011 (17:03)  
Jestli někdo někoho bude přebírat, tak to bude PKP Cargo. Poláci hledají strategického partnera, tedy finančně silného, který by firmu přivedl do zisku, splatil předchozí dluhy a ještě za to všechno pořádně zaplatil polskému státu. Rail Cargo Austria se z převzetí MÁV Cargo vzpamatovává ještě teď.

Pokud chce ČD Cargo proniknout na zahraniční trhy, musí přestat podporovat "domácí průmysl" (který je za poslední rok ve více než miliardovém zisku - edit) a rychle objednat interoperabilní lokomotivy s krátkým termínem dodání. Rozhodně ty mašiny budou stát míň než koupě 8miliardového polského dluhu. Pokud jde o polohu Polska na trase euro-asijských přeprav, tak k tomu též PKP Cargo nepotřebují. Trh je liberalizován.
05.01.2011 (16:42)  
Osobně si myslím, že to nejlepší řešení by bylo:

A) odprodat to celé DB Schenker
B) spojit se Slovákama nebo třeba i těma Polákama, ale potom zároveň udělat výběrové řízení na 200-300 kamionů, rozdělit je po krajských jednotkách + nad tím malý koordinační orgán pro meziregionální přepravu. Při pořizovacích nákladech cca 20 mil. Kč na kamion nejde o velikou sumu a efekty jsou obrovské.

K tomu překládací terminály umožňující aspoň základní rychlou manipulaci, na klíčových uzlech samozřejmě investice větší. Zavést další pravidelné a SPOLEHLIVÉ A RYCHLÉ linky spojující ČR se zahraničními jádrovými oblastmi s tendrovým obchodováním prostoru (vagonů) ve vlaku. Myslím, že při investicích max. 1,5 - 2 mld. Kč rozložených do 2-3 let je tohle jediná cesta, jak zachovat Cargo nezávislé a prosperující. Zatlačit na spolehlivost a zároveň marketingově cílit více i na menší a střední firmy.
05.01.2011 (16:13)  
Miroslav Zikmund: Rekonstrukce jsou dobrá věc, ale jestliže jsou jedinou metodou modernizace vozového parku, pak je to špatně a důkazem je právě to, jak konkurence s moderními vozidly přebírá ČDC zakázky.
Souhlasím ale s tím posledním odstavcem. Zde je to "idiotství" navíc podtrženo tím, že se nepoučíme, desítky let vytrvale čůráme proti větru a stavíme styky soustav na širé trati. Zbytek Evropy vesměs čůrá po větru a styky zřizuje ve stanicích (nepočítám napojení VRT na stávající síť, tam to bez dvousystémových vozidel stejně nejde). V případě Klášterce se to přímo nabízelo, je to hranice krajů a styk spádovosti na Chomutov a Vary, podobně České Velenice...
registrovaný uživatel Dusanh 
05.01.2011 (15:02)  
Pane Zikmund, prosímvás...

Jančura kupuje peršingy za účelem ježdění na trase Praha-Ostrava. Stačí mu tam ty peršingy? Ano. Tak proč ne.

ČD Cargo potřebuje interoperabilní vozidla pro středoevropský prostor. Získá je rekonstrukcí peršingů? NE. A o tom je příspěvek kolegy doomlukase...

A jen tak na okraj zcela zanedbatelná poznámka. Pan Jančura si ty mašiny koupil za VLASTNÍ peníze (resp. za vlastní úvěry). Pro mě za mě, ať si koupí třeba krokodýly z Bludenz a předělává je podle požadavků SŽDC... Protože jestli zkrachuje, tak mě to nebude stát ani kačku. V porovnání s částkami, které daňoví poplatníci platí na modrý cirkus.

Jak je možné, že na modernizace peršingů ČDC nebylo vyhlášené FÉROVÉ výběrové řízení? Argument, že jedině Škoda jako výrobce má projektovou dokumentaci je zarážející ve srovnání se skutečností, že se osobní vozy neposílají do Bautzenu... A jistě bychom takové příklady našli i v oblasti nákladních vozů. Prostě zase malá domů, do Plzně, stejně jako podbíječky s hajzlem, rekonstrukce v MOVO, atd., atd... Jako daňový poplatník jsem nasr..., jako fandovi železnice je mi velmi líto, jak se tady neúčelně vynakládají peníze, kterých není mnoho a jak se díky tomu úroveň železniční dopravy v podání národního dopravce snižuje a stává se rok od roku méně atraktivní.

Edit:
Když to udělá "žlutý pán" s lokomotivami starými 18 let , tak to není idiotské, ale když to udělá ČDC s typově týmiž lokomotivami starými 25 - 27 let na vyšším stupni, tak to je idiotské ...

Vysvětlení pro méně chápavé: Jančura lokomotivy jenom vrací do původního stavu (řízení vpravo), aby byly hned schválitelné na SŽDC. Možná tam dosadí nějakou klimošku, ale to je asi tak všechno.
ČDC dělá prakticky nové dvousystémové lokomotivy z jednosystémových. Mimochodem, já s Vámi naprosto souhlasím, že se tato modernizace měla provést již dříve. A dokonce ještě větší, např. vstup dveřmi ne na stanoviště, ale do strojovny (lepší odhlučnění a tlakotěsnost) apod.
05.01.2011 (14:57)  
Jan Sůra) Takže sečteno, podrtženo, jsme tam, kde před 2 měsíci celou situaci popsala Česká pozice a později v listopadu obecně zmínil i Bloomberg.

MZ) Zatímco s ES64F4 už Cargo mohlo vesele tahat kontejnery z Prahy–Uhříněvsi do Rotterdamu, stejně jako auta z Czechowic do Břeclavi, tak čeká, až jim možná za rok zrenovují peršingy na mašiny, se kterými dojede do Rotterdamu leda s dopomocí a Czechowice nepřipadají v úvahu, protože tam jezdí konkurence.

V tomhle ohledu se pak můžeme s bývalým vedením bavit o tom, jestli mělo skutečně větší smysl nakupovat ty vozy, které se později označily za nadbytečné, nebo se podívat po strojích schopných odvozit takovéto zásilky.
05.01.2011 (14:40)  
doomlukas : a vy sáhnete do peněženky nebo ze svého účtu pošlete Cargu potřebné finanční prostředky na nákup lokomotiv ...
Ten idiot, který navrhl předělávat zelené na modré především řeší nedostatek modrých lokomotiv a řeší rovněž nutnost provedení generálních oprav zelených, které měly zelené dostat zhruba po 15 letech fyzické existence, tj. kolem roku 2000 ...
Ta zelená generálka spojená s modernizací není zase o tolik levnější než generálka v podobě zeleno>modré rekonstrukce.

Nějak jste opomenul za idiota označit "žlutého pána", když koupil notně předražené 18 let staré "italizované" zelené 163.112-120 a nechává je reitalizovat na "žluté" zelené 162.112-120 ...
Proč si asi "žlutý pán" nekoupil za částku o něco vyšší než nákup ojetiny a její rekonstrukce rovnou nové lokomotivy ???

Když to udělá "žlutý pán" s lokomotivami starými 18 let , tak to není idiotské, ale když to udělá ČDC s typově týmiž lokomotivami starými 25 - 27 let na vyšším stupni, tak to je idiotské ...

Já považuji za idiotské, že se ta rekonstrukce zelených první výrobní série (163.001-20) na modré neprovedla už na konci minulého století, kdy bylo zřejmé, že postupující elektrifikace (trať Karlovy Vary - Kadaň) bude mít za následek nedostatek modrých ...
05.01.2011 (13:50)  
Recept na obnovu lokomotivního parku je poměrně jednoduchý - okamžitě zastavit ty naprosto nesmyslné rekonstrukce peršingů, než bude úplně pozdě. Jeden vytuněný peršing totiž stojí asi tolik jako polovina nové moderní lokomotivy. Co je lepší - mít 30 relativně slušných peršingů 163 a k tomu 15 nových vícesystémových lokomotiv, nebo 30 vytuněných peršingů, ani zdaleka nedosahujících parametrů a možností nových lokomotiv? 45 je více než 30 a užitná hodnota těch 15 nových lokomotiv, se kterými by se dalo jezdit i do Německa a Rakouska, je taková, že tady není vůbec o čem uvažovat. Nechápu, jaký idiot mohl schválit ty rekonstrukce peršingů. To je klasický ČD-postup, podobně jako stovky regiošuků místo nových motorových vozů... Jestli se v ČDC okamžitě nevzpamatují a nezačnou jednat, tak se taky může stát, že za pár let si ty své vytuněné peršingy budou moct tak akorát strčit za klobouk... Protože o nejlukrativnější mezinárodní přepravy můžou se současným přístupem snadno přijít (pomalu už přicházejí a takové případy budou spíše přibývat než ubývat...), ostatní dopravci totiž nevyhazují peníze za zbytečnosti a raději pořizují nová vozidla, resp. je už mají. A až ČDC přijde o větší část těchto výnosných mezinárodních přeprav, tak už nebudou peníze vůbec na nic. Ani na nová vozidla, ani třeba na poskytování služeb v oblasti vozových zásilek, které samy o sobě nikdy nebyly a nebudou moc výnosné. To by byl pomalý konec ČDC a doufám, že zároveň s tím by to nebyl i konec nákladní železniční dopravy v ČR (tím teď nemám na mysli tranzitní přepravy apod., o které se postarají zahraniční dopravci, ale třeba právě vozové zásilky)...
  1 2 3 4      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko