..: Den železnice 2010 :..

486.007 a 498.022, foto: bazala68 Olomouc — (Aktualizováno, jízdní řády v příloze) Den železnice se slaví již od roku 1825, kdy poprvé vyjela na cestu lokomotiva George Stephensona, nesoucí označení Locomotion No. 1. Každoročně připadá na 25.–září. Na mnoha nádražích a tratích České republiky na vás čekají výstavy současných i historických železničních vozidel, exkurze, jízdy parních vlaků a další atrakce. Největší oslavy jsou letos soustředěny do Olomouce v podobě Národního dne železnice. Na své si ale přijdou železniční fanoušci a široká veřejnost i v dalších městech. Pouze v tento den lze také využít jízdenku SoNe+ k celodennímu cestování až pro pět osob bez ohledu na věk.

Olomouc

Nejnabitější program má zcela jistě Národní den železnice v Olomouci. Prostory tamějšího nádraží budou rozděleny do třech sekcí - Svět historie, změny a zábavy. V prvním z nich návštěvníci zhlédnou výstavu historických lokomotiv od parních až po elektrické, vystaveny zde budou i salonní a jiné historické vozy. Mezi nejzajímavější exponáty budou patřit polská parní lokomotiva Pm36-2 a salonní vozy Ferdinanda d'Este či prvního československého prezidenta Masaryka. Svět změny bude naopak prezentovat současnou (resp. řekněme raději modernější) stránku české železnice včetně horké novinky, elektrické lokomotivy ř. 380. Ve světě zábavy si na své přijdou především děti a dost možná i jejich rodiče.

Třešničkou na dortu pak budou jízdy parních vlaků z Olomouce do Uničova a zpět. V jejich čele se vystřídají lokomotivy 475.179, 534.0432, 486.007 a 498.022. Za bonus pro fotografy pak lze označit podvečerní jízdu nákladního vlaku ve stejné trase, v jehož čele stanou lokomotivy T 679.1168 a T 478.1010. A kdyby to náhodou někomu nestačilo, o den později, tedy v neděli 26. září, si může udělat výlet z Olomouce do Krnova vlakem taženým zeleno-modrou přípřeží lokomotiv 486.007 a 498.022.

Z Bohumína do Olomouce bude na Národní den železnice 25. září vypraven zvláštní vlak vedený elektrickou jednotkou řady 471.

380.002 ŽZO Cerhenice, foto: CharyParní lokomotiva řady 486 při srazu Rendez, foto: Jakub Gregor498.022 Praha-Braník

České Budějovice

V jihočeském krajském městě bude možné ve dnech 24. a 25. září navštívit místní depo, kam zájemce z osobního nádraží odveze parní vláček tažený lokomotivou 310.093. Zde bude připravena výstava vozidel a požární techniky, videoprogramy s železniční tematikou a modelová železnice.

Jindřichův Hradec

Jindřichohradecké oslavy proběhnou tradičně ve spolupráci ČD a JHMD. Do Nové Bystřice vyrazí parní vlak, do Blažejova motorový vůz a do Lovětína motorový vlak, jehož jízda bude spojena s návštěvou dílen. Další exkurze a výstavy jsou samozřejmě nachystány na pracovištích obou společností v samotném Jindřichově Hradci. Velkou zajímavostí je zapůjčený motorový vůz M 21.004 ze slovenské Čiernohronské železnice. Vůz vyrobený vagónkou Tatra Kopřivnice v roce 1939 začínal svou službu právě na úzkokolejce v Jindřichově Hradci.

Brno, Zastávka u Brna

Z Brna se můžete v sobotu vydat parním vlakem taženým lokomotivou 433.001 do Zastávky u Brna. V Zastávce bude připravena výstava o Mikroregionu Kahan, případně lze vyrazit na návštěvu Muzea průmyslových železnic v nedalekém Zbýšově.

Jihlava, Havlíčkův Brod

V obou městech je připraven program s výstavami železničních vozidel, exkurzemi do dopravních kanceláří a projížďkami na lokomotivách.

Pardubice, Česká Třebová

I zde bude možné navštívit pracoviště řízení provozu a svézt se historickým vlakem – v České Třebové to bude parní vláček tažený lokomotivou 310.922, v Pardubicích se pak návštěvníci mohou svézt do rosického železničního muzea motorovým vozem M131.1.

Praha

Tradiční oslavy Dne železnice jsou situovány především do nádraží v Praze–Braníku. Právě odsud budou vyjíždět vyhlídkové vlaky po pražském železničním uzlu. Připravena je jízda na Smíchov přes Most Inteligence, a také až do Rudné u Prahy, kam se vydá parní lokomotiva 464.102. Na hlavní nádraží a do Zbraslavi bude jezdit motorový vůz M131.1. Na hlavním nádraží lze navštívit dopravní kancelář nebo vyrazit na exkurzi na Odstavné nádraží Jih (ONJ).

Plzeňský kraj

Z Nezvěstic vyjede do Mirošova a Příkosic parní vlak s lokomotivou 310.072. S jízdou jsou spojeny výstavy historických drezín, fotografií a modelového kolejiště, na silnice vyjede i historický autobus.

Že se zajímavé železniční akce nekonají jen 25. září, o tom se můžete přesvědčit v našem kalendáři výletních a zájmových akcí. Po celý rok pro vás připravujeme přehled zvláštních jízd, výstav modelů a dalších zajímavých akcí. Mimo to vychází každý měsíc soupis tipů na výlet. Pokud víte o nějaké akci, která v našem kalendáři není, prosím, kontaktujte nás na e–mailové adrese kalendar@zelpage.cz.

Přílohy: Jízdní řád 498.486 Olomouc – Krnov a zpět (PDF), Depeše návozů na Den železnice 2010

Zdroj: České dráhy - Den železnice 2010, SŽDC


Jakub Gregor | 23.9.2010 (19:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Pozvánky

Další z regionu Česká republika (celá)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
registrovaný uživatel Bartisko  mail  
28.09.2010 (20:39)  
Co mě v Holomócu extrémě štvalo bylo to, že neotevřeli u stodevítky, elefanta nebo pendolína obě stanoviště...to by byl fakt takový problém?! Takže na stanoviště zázraku a pindi jsem se nepodíval. Na interiér Pindi jsem se podíval, ale zase...to je takový problém otevřít pár dveří navíc? V depu byly nádherné mašiny i ochotní strojvedoucí na sergeji a bobině. Na páry jsem se samozřejmě zase nedostal...
A když vyjížděl z depa Anton, tak jsem si vylezl na polskou páru, abych viděl přes ty lidi a natočil video. No, došel týpek v dobovém obleku s kloboukem a zatahal mě za nohavicu, že prý nahoře nemám co dělat. Nu se znechuceným výrazem jsem odešel z depa přemýšlíc: a ti ostatní vylezlí na bobinách i s děckama jsou VIP nebo co... Načež jsem se odpravil do České Třebové écéčkem (samozřejmě vestoje na chodbičce).

A ještě k tomu rusovi: kdysi se tady na ŽP řešila otázka, zdali má sergej stejný volant jako žigulík. Na to jsem se zeptal slovenského fíry a prý skutečně ano. V rámci spolupráce mezi sovětskými podniky (nějaký koncern to prý byl bo co):)
registrovaný uživatel kubuda  mail  
28.09.2010 (16:05)  
5 let se opravovala a ted je ase rozbitá nééééééé :((((((((((
registrovaný uživatel kubuda  mail  
28.09.2010 (16:04)  
hele ja byl na den železnice v brně a jela lokomotiva 433.001 Skaličák a na spéteční cestě asi tak 8 zastávek od brna jse čekali na spožděný rychlík až sme dostali zelenou tak se rozbila lokomotiva tak sme museli čekat než pro nás přijel brejlovec z Brna nakonec sme přijeli se spožděním 1:20 min ale bylo to supr :D
27.09.2010 (19:32)  
Byli (tuším že tady) spekulace o tom, jaký "minihurvínek" M21 je v majetku JHMD.

Zatímco se z čiernohorských železnic po JHMD proháněl půjčený M 21.004, v Lovětíně v hale stál M 21.003 již v majetku JHMD. Avšak k nepoznání - viz fotka z K-rep. (http://www.k-report.net/ukazobrazek.php?soubor=483936.jpg&httpref=28/65355)
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
26.09.2010 (21:48)  
Zirecek- no při rozhovoru s hosteskou/průvodčí, která stála u vozu, ale ta nevěděla co s tím a upřímě mě to bylo v tu chvíli nějak jedno, to se nedalo přehlédnout, pověřený zaměstnanec k uzavření skříňky nejsem, ještě by mě nějakej ten sekuriťák obvinil, že jim z toho beru barevné kovy:)
26.09.2010 (20:32)  
strejcekms: Předpokládám, že jste na tento stav upozornil nějakého pracovníka železnice, případně jste dvířka bateriové skříně sám zavřel, ;-).

Dík patří také lidem na ústředním stavědle, kteří měli ten den službu, neboť při normálním provoze je osobní nádraží silně zatížené, :-).
registrovaný uživatel strejcekms  mail  
26.09.2010 (18:44)  
A ještě k té bezpečnosti, nepřišlo mě moc bezpečné u vozu SR (index asi 851) nechat otevřenou skříň baterií. Byli nejspíše pod napětím a kdyby do toho šáhlo nějaké dítko, tak by nějakou tu ránu asi dostalo (záleží na co by přesně šáhlo- kontakty spojující baterie do sady). Ale jinak to akce špatná nebyla. Snaha o organizaci, snad to za rok bude ještě lepší. Za rok určitě v Brně, nebo Plzni:)
registrovaný uživatel Hanys  mail  
26.09.2010 (18:30)  
Vracel jsem se v sobotu z Otrokovic a v Olomouci jsem přestupoval.Tak jsem se tam trochu pokoukal.Smekám před fírama projíždějících vlaků.To byl opravdu adrouš.Lidi všude mezi kolejema.Už od toho silničního nadjezdu až po perony.
A že se nedalo fotit?Byla to akce pro širokou veřejnost.Že se chtěj dítka vyfotit na parní mašině je přeci normální.Kdo si chtěl vyfotit páru,tak mohl jít někam ke kolejím když jela na Uničov.Ale stát na peroně a vyhudovat na lidi ať jdou od tý mašiny,ať se tam nemotaj,že se tady fotí...Pochopil bych to třeba na akci v Lužný,ale tady to opravdu bylo pro veřejnost a né nějaká fotoakce.
registrovaný uživatel kuchi 
26.09.2010 (16:13)  
No ja rano na Svinove taky kroutil hlavou ze u CD nikoho nenapadlo ze jeden slon bude malo. Ale ono se vlastne jednalo o zvlastni vlak, neboli vlak "navic". Takze v tom vidim pozitivum, ze u CD konecne pochopili ze davy lidi na konkretni akce neni nejlepsi prepravovat "normalnimi" vlaky, ale je lepe vypravit vlak zvlastni.
Davy byly vsude, ale to je osud zajimavych akci zdarma a je treba s tim tak trochu pocitat. Ja osobne si myslim, ze doba stravena v rade na vstupy do kabin nejruznejsich lokomotiv stala za to.
Slovensky fira na E499 je kapitola sama pro sebe, tak ochotneho jsem u zeleznice uz dlouho nikoho nevidel (bez ironie). Patri mu velky dik.
Pokud mohu dat navrh na vylepseni pro priste, doporucuji u masin (predevsim parnich) vstup do kabiny jednou stranou a vystup druhou. Letos tomu tak nebylo a zbytecne to zdrzovalo.
Celkove se myslim jednalo o povedenou akci, navic mit pul dne zabavu pro 3 lidi za 150Kc (SONE+)... Vsem organizatorum patri podekovani.
dopisovatel nebo člen ŽP CzechDave  mail  
26.09.2010 (16:02)  
Krutas57: Přesně z těchto důvodů jsem začal ignorovat Den železnice a raději si připlatím za méně veřejnou, případně zcela neveřejnou akci, kde není lidí jako na prvního máje, kde mi do záběru nelezou malí vřešťani a jejich "zaloužilí rodiče", kde mám možnost si soupravu a jízdu s ní vychutnat bez vyrušování a odkud si odvezu mnohem intenzívnější zážitek. Člověk holt stárne a jeho nároky se zvyšují ;-).
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2018 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko