..: Úvaha o nové železniční trati na Letiště Vodochody :..

Návrh trati do kbelského průmyslového regionu, foto: KrebsikKralupy nad Vltavou — Nárůst silniční dopravy, omezená kapacita komunikací, zvýšená hlučnost, prašnost, možnost střetu s chodci… To jsou jen některé strasti dnešní doby, které vládne silniční doprava. Je tomu tak i v oblasti Kralup nad Vltavou, především v oblasti ulic v blízkosti Mostu T. G. Masaryka, sloužícího jak místní, tak i tranzitní dopravě v roli vnějšího obchvatu Prahy. Jako řešení této situace je navržena výstavba silničního okruhu samotných Kralup s novými mosty přes Vltavu a Turský potok. Toto kapacitní navýšení silniční sítě však pojme spíše tranzitní část dopravy, a tak je v reakci na původní záměr uvažováno i s novým městským průtahem. Řešení se tak ubírá konvenční cestou: nabídnout motoristům nové kapacity komunikací a formou obchvatů ulevit obyvatelům podél přetížených ulic. V současné době však chybí posouzení možných alternativ a efektivnějších kroků v organizaci osobní dopravy v návaznosti na plány rozvoje letiště ve Vodochodech. Proč tedy nezvážit a případně nevyužít spojení s železnicí?

Jak již bylo zmíněno, finanční skupina Penta chystá další rozvoj mezinárodního letiště ve Vodochodech (LKVO), přičemž případná přeprava cestujících k jeho terminálu opět počítá výhradně se silniční dopravou. To ovšem může znamenat značný nárůst provozu — zejména na silnici č. 608 až o několik tisíc automobilů denně. Ideální sjezd z dálnice D8 přímo k letišti je zatím jen neurčitým plánem na papíru a pokud by k výstavbě došlo, finanční otázku by musel s největší pravděpodobností řešit stát. Kupodivu však neexistuje ani náznak alternativního řešení a lze se domnívat, že pouze výstavba nové silniční infrastruktury bez nabídnutí jiných možností jen přitáhne další silniční provoz a v dlouhodobějším horizontu tedy aktuální potíže regionu vůbec nevyřeší.

Inspirace se přitom nabízí poměrně nedaleko: probíhající příprava realizace rychlodráhy Praha - Kladno, jejíž základním konceptem je železniční spojení z mezinárodního letiště Ruzyně na Masarykovo nádraží v centru metropole. Podobný krok již zvažují i v Ostravě — ve formě napojení letiště Leoše Janáčka na trať 270. Železniční spojení z mezinárodního letiště není ve světě nijak neobvyklé: jako druh hromadné dopravy je železnice už z principu vhodnější pro přepravu většího počtu osob než doprava individuální. Vzhledem k frekvenci cestujících významně přispívá k zklidnění automobilového provozu a nabízí mu dostupnou a rychlou alternativu.

Vraťme se zpět na sever od Prahy, kde se v souvislosti se záměrem vybudovat mezinárodní letiště ve Vodochodech přímo nabízí koncepční řešení dopravní situace celého regionu podél zmiňovaných komunikací — varianta výstavby železniční tratě s využitím tělesa podnikové vlečky, spojující Kralupy nad Vltavou, mezinárodní letiště Vodochody a Prahu.

EasyJet,PRG, foto: Josef PetrákPrimárním smyslem nové tratě by byla rychlá a cenově přijatelná doprava cestujících z letiště do Prahy a dalších spádových aglomerací. Nabízí se otázka, zda bude železnice vůči automobilu nebo taxislužbě konkurenceschopná. Dle oficiálních vyjádření v médiích by letiště měli využívat zejména nízkonákladoví dopravci Ryanair, EasyJet, Wizz Air atd., což poskytuje indicii, která cílová skupina cestujících by tvořila většinu klientů letiště i jejich preferenci ohledně dopravy. Jízdní doba osobního vlaku v úseku Praha-Čakovice - Praha hlavní nádraží činí dle jízdního řádu 21 minut; cesta z letiště do centra Prahy by tedy neměla trvat déle než půl hodiny, což je v denní dopravní špičce v metropoli bezkonkurenční čas. Sekundárním smyslem dráhy je dopravní obslužnost regionu. V bízkosti uvažované trasy se již nyní nacházejí čtyři větší průmyslové zóny, do nichž denně dojíždí několik tisíc zaměstanců. Vlaková stanice Vodochody by však sloužila zároveň pro nedaleké pětitisícové město Odolena Voda.

Trať a provoz

Po stavební stránce lze projekt tratě rozdělit na tři části:

  • první vede po trati 092 ze stanice Kralupy nad Vltavou až k úvrati na podnikovou vlečku firmy AERO Vodochody. Tato část se jeví nejméně problematická; dojít by muselo jen k odstranění úvrati na podnikovou vlečku. Délka této části je zhruba 5 kilometrů,
  • jako druhý úsek lze uvažovat těleso vlečky a eventuálně překladiště v areálu. Tato část však předpokládá výkup tratě i s přilehlými pozemky. Jednání by se však omezovala na jediného vlastníka a byla by nutná kompletní rekonstrukce svršku i spodku, přičemž délka je obdobná jako v prvním případě,
  • třetí část je nejproblematičtější — jednalo by se o výkup pozemků několika subjektů, a zároveň z hlediska nákladů o výstavbu nové tratě, jejíž součástí by byl i nový železniční most přes dálnici D8. Tato část je dlouhá 12 km.

Ačkoliv by se jednalo o jednokolejnou neelektrifikovanou trať, bylo by vhodné, aby projekt počítal s případnou budoucí elektrifikací (možný nárůst počtu cestujících s dalším rozvojem letiště, průmyslových zón či bytové výstavby v oblasti). Za okrajovou zmínku v této souvislosti stojí fakt, že úsek tratě 092 mezi stanicí Kralupy nad Vltavou a výhybnou Chvatěruby je již elektrifikován.

Vycházíme-li ze současné nabídky vozového parku Českých drah, jako ideální vozidla na této trati se jeví motorové jednotky řad 811, 814, 854, či později elektrické jednotky 471.

Stanice a zastávky

Navržené zastávky lze rozdělit do do třech významových kategorií:

  • zastávka Zlončice by sloužila zejména pro místní obyvatele,
  • zastávka, případně železniční stanice Letiště Vodochody, by hrála zásadní roli pro dopravu cestujících a obyvatel města do metropole, přičemž by se dalo uvažovat i o případné kyvadlové autobusové dopravě mezi zastávkou Odolena Voda, jak pro zaměstnance z Kralup do místních podniků, tak i pro místní obyvatele,
  • zastávka Panenské Břežany, mající střední význam, by sloužila především pro dopravu místních obyvatel a zaměstnanců do průmyslové zóny,
  • zastávka Sedlec by v současnosti měla menší význam, který se v budoucnu může za předpokladu rozvoje zdejší průmyslové zóny zvýšit,
  • zastávka Březiněves by v současné době měla stejný význam, jelikož pro obyvatele této městské části nepředstavuje železnice větší konkurenci vůči automobilu, vzhledem k blízkosti centra Prahy.

Je jasné, že zdaleka ne všechny navržené body jsou ekonomicky ospravedlnitelné, nicméně i tyto zastávky jsou nabídnuty k diskusi, protože by mohly přispět k vytvoření nové dopravní páteře regionu, jež by, zejména v dopravních špičkách, značně ulehčila silnicím místním. Samotné vybudování, byť i jen části, tratě by si vyžádalo nemalé změny tras a jízdních řádů ostatních prostředků veřejné dopravy, zejména příměstských autobusových linek

Podotýkám, že jde pouze o moji úvahu, proto prosím berte uvedené údaje s nadhledem. Jediným jistým oficiálním zdrojem, je studie EIA Letiště Vodochody, ve které se počítá s vlečkou pouze pro dopravu leteckého paliva. I přes odpor okolních obcí a občanských sdružení se domnívám, že by bylo vhodné uvažovat i s možností, že dojde ke schválení projektu rozvoje letiště. V této souvislosti by pochopitelně bylo vhodné mít již připravený projekt pro snížení negativních vlivů návazné silniční dopravy — v tomto případě alespoň ve formě nabídnutí alternativy, a zároveň využítí příležitosti ke zlepšení dopravní obslužnosti celého regionu.

Zdroje:


Krebsik Poslat mail autorovi | 25.8.2009 (12:00)
Související zprávyopen/close

Další z rubriky Stavby a projekty Reportáže

Další z regionu ČR Středočeský


  1 ... 5 6 7 8 9      Zpráv na stránku:   
25.08.2009 (17:17)  
A což takhle trolejbusovou linku? Napojení na metro v Letňanech, možnost pružněji reagovat na přílety a odlety letadel, rychlost přepravy srovnatelná s vlakem, ne li vyšší, náklady na stavbu rozhodně nižší než na výstavbu problematické jednokolejky, nižší ekologické zatížení a hlavně zachování statusu MHD. 9600 lidí denně jednokolejka se stádem hrkafonů nemůže zvládnout, pokud nemluvíme o přepravě dobytka na jatka. Jeden kloubový hybridní trolejbus každých 3 minuty ano.
25.08.2009 (17:08)  
Takže pasažéry z mezinárodních leteckých spojů budeme vozit do z letiště do centra Prahy hrkafony?!? jestli to měl být vtip, tak se moc nepovedl! A to by jako znamenalo, že Masaryčka zůstane? pokud vím, tak se má zrušit! Ostatně ono je to jedno, jezdit se bude přes Nové spojení, takže opravdu není podstatné, kde hrkafon skončí. Každopádně si návštěvníci Prahy odnesou ,,nezapomenutelný" zážitek hned z cesty z letiště do centra. Jenom doufám, že letiště nebude odkázáno jen na tuto superluxusní variantu přepravy. A přeprava zavazadel se bude řešit jak? To za Regiošukkem pojede ještě něco dalšího (lokomotiva + hytlák)? Protože lze těžko předpokládat, že se cestující se všemi zavazadly do Regiošuku vejdou. Cestující jakž takž možná, když budou stát na jedné noze a ještě ne na své, ale zavazadla budou muset naházet na střechu a doufat, že jim cestou nespadnou.
registrovaný uživatel Martin Š.  mail  
25.08.2009 (17:02)  
Ano je to fakt, cena by měla být stejná jako u "neprodloužené letištní linky."
Ale zároveň si myslím, že Tramvaj na Letiště Ruzyně by vyšla nákladově určitě na méně než vyšlo to prodloužení na Barandov před několika lety. Už při stavbě okruhu ze Zličína k letišti se to mělo udělat tak, aby ty tramvaje na letiště jezdily.

Potom se zeptám autora, jestli by se na trati počítalo s nějakou nákladní dopravou okolo tolik průmyslových zón, zda by nestálo za zvážení udělat i nějaké vlečky do podniků podle trati. Podle mě by se ještě vyplatilo trať elektrifikovat, už jen kvůli možné nákladní dopravě. Nebylo by také vhodné tedy elektrifikovat trať do Velvar, kam prodloužit linky Praha Hlavní/Masarikovo - Vodochody - Kralupy - Velvary. Už jen kvůli tomu, že Velvarští by měli přímé spojení do Prahy.
registrovaný uživatel Foxx  mail  
25.08.2009 (16:28)  
Georgo: No vida, ono možné je vše, lidi si na spoj pomalu zvykají..

S tím letištní příplatkem, ale nesouhlasím. Příjde mě to, že se mě někdo snaží oškubat hned po příletu. (samozřejmě se jedná o můj subjektivní pocit) Rozumné spojení vlakem na letiště v Evropě jsem zažil snad opravdu jen v Amsterdamu a Curychu. Barcelona měla také slušnou cenu, ovšem zato tam nefungovalo všechno ostatní. Paříž, Řím, Londýn (Stansted), Milano, tam všude jsem nakonec radši zvolil bus. Právě kvůli ceně.
25.08.2009 (16:17)  
Foxx: to si asi vyberám nesprávne časy, ale naposledy (cca tri týždne dozadu) viezol AE na letisko asi 25 ľudí a cestou späť ten SOR ani nepobral všetkých, ktorí čakali.

Mimoriadne vyššie ceny sú pri airport spojoch skoro všade - dokonca aj v Madride, kde priamo na Barajas úplne luxusne jazdí metro, už bola zavedená mimoriadna tarifná zóna. Napriek tomu to skrátka mnoho ľudí rado zaplatí, keď to odbúra jazdú dobu a ďalšie prestupy. Preto aj prípadných 140 Kč považujem stále za použiteľnú čiastku.
registrovaný uživatel Byll 
25.08.2009 (16:12)  
Josef Petrák
AE na letiště opravdu stojí jen 30 Kč, s Inkartou 23 Kč.
Musíte si ho ale jít koupit k pokladně, u řidiče dáte těch 50 Kč.
Při cestě odjinud to vyjde na ještě méně, např. osobně vyzkoušeno zákaznické Ústí nad Labem - Praha letiště za 117 (Ústí - Praha je za 102, takže AE stál tedy jen 15 Kč)
25.08.2009 (15:43)  
A) nemyslím si že by ve Vodochodech na letišti byl takový provoz aby generoval cca 200 lidí/hodinu, ale může se stát.
B) jezdit dieslem, ale až na Hl.n./Masnu pod dráty. Pokud na Hlavní, tak to znamená jet někam dál, obracet někde jinde.
- k tomu jenom upozornění na kapacitu pražského uzlu, kdy málokapacitní vlak (cca 150 sedících) bude blokovat "okno" pro případné posílení kapacitních souprav (2x slon) na jiné lince.
C) chtělo by to zastávku s přestupem na metro Rajská zahrada (je v plánu, pokud mám správné informace) a pak jet na Hlavní

Nebo kacířská myšlenka: Na Rajské zahradě úvrať a jet na Čelákovice (úvrať), Neratovice (úvrať) a zpátky na Kralupy (úvrať) a druhá souprava točí linku v protisměru. Přímé spojení Neratovic a Prahy (a zastávek po cestě) zajistím linkou z Mělníku. Tím nebudu zavazet na hlavním nádraží se "dvěma spojenými autobusy". Cesta z letiště Vodochody do centra metrem (přestup na Rajské zahradě) a v úseku Kralupy - Čelákovice mám tangenciální linku pražského Eska. Primární úrčení linky je ZDO, letiště je jenom bonus.
registrovaný uživatel Foxx  mail  
25.08.2009 (15:30)  
naroznej: Tak třeba EasyJet má v Praze odhadem 6 - 8 letů každý den, Ryanair 2 - 3 (zatím), Wizair, Norwegian, BMI baby, a vůbec by to bylo zajímavé pro všechny aerolinky které provozují point-to-point dopravu. Pokud by LKVO nabídlo nízké poplatky a stáhnul by všechny tyto společnosti k sobě, tak by se provoz mohl vyšplhat až k 50 letům za den. Krát 160 lidí jako průměr na let...
Ale,... těch mohlo, možná, kdyby je tam hrozně moc a zatím niv nenasvědčuje.. Letiště nemá nic co by jen minimálně naznačovalo terminál, všechno je zatím na papíře. Osobně mi příjde že penta to má spíš jako investici, než že by chtěla něco sama provozovat.

Nechic,240.025: Já to otočím, proč bych měl dávat 140 Kč za lístek Masna - letiště, když za stejnou cenu jedu cca. do Pardubic. Jinak s courákem zařazeným v PID se počítá, netuším jestli bude stačit za 26 snad ano.
registrovaný uživatel Nechic  mail  
25.08.2009 (15:26)  
Ty vlaky budou asi poplatek za pohodlí a rychlost, ale určitě jsou jako v Praze ty letiště mimojiné napojeny na obyčejný systém MHD, kde platíš prostě za jízdenku nebo ne?
25.08.2009 (15:24)  
Proč se počítá s cenou 140 kč? To má jezdit na letiště nějaký velmi pohodlný vlak? Snad bude začleněno do pražského SBahnu a PID, takže by to mělo stát 26..., jestli bude ochotna dát lepší klientela 140 za cestu, tak proč ne, pokud bude zachovaná přijatelná cena při cestě běžným vlakem
  1 ... 5 6 7 8 9      Zpráv na stránku:   

Komentáře vyjadřují názory čtenářů.
Redakce nenese žádnou zodpovědnost za jejich obsah.

- dopisovatel nebo člen ŽP, - editor nebo admin ŽP

Přidat komentář
Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Před vložením komentáře je nutné se buď přihlásit, nebo zaregistrovat.
Přihlášení
 
 
  
 
   Zaregistrovat

© 2001 - 2024 ŽelPage - správci


Info
informacni okenko