..: Články - Polsko :..

Motorové drezíny na konci koleje ve směru Zagórze Slaskie, foto: Tomáš Ságner Jugowice — O víkendu 17. – 18. července 2010 probíhal na opuštěném nádraží v Jugowicích, ležících na trati Swidnica – Jedlina Zdrój, již osmý ročník tradičních závodů ručních drezín. Pořádalo jej Sowiogorskie Bractwo Kolejowe. Ani my jsme nechyběli, a byli jsme jedinými zahraničními hosty. Závody jsme absolvovali již potřetí, a letos naposledy v kategorii mladistvých od čtrnácti do osmnácti let. Další kategorie nesly název Junior, Kobiety, Rodzinna a Open. A co nás vlastně čekalo? Zahájení celé akce proběhlo v 10 hodin; jako první se představili účastníci z kategorie VIP a po poledni následovaly kategorie zbývající. Společnými silami organizátorů s dalšími spolky byl připraven bohatý program, doplněný o řadu zajímavých úkolů, jako je například pátrání po ztraceném pokladu s detektory kovů. Volný čas během přestávky vyplnila mimo jiné šarvátka, v níž bojovala Rudá armáda proti německému vojsku. Samotné závody drezín pak probíhaly na čas, na vzdálenost 2× 200 metrů. Minulý rok jsme se umístili na prvním místě s časem 1:24,09. Ačkoliv jsme letos dosáhli času ještě kratšího (1:23,22), na prvenství to nestačilo a tak jsme obsadili druhou příčku. První místo totiž obsadil Macanko Michał a Byra Grzegorz s časem 1:22,03.

ilustrační obrázek Nowa Ruda - Nákladní vlak s 25 vagony a jednou lokomotivou vykolejil 11.5.2007 na trati Ścinawka Średnia – Nowa Ruda kvůli nadměrné rychlosti, když místo stanovených 25 km/h jel rychlostí 70 km/h. Vlak jel z kopce od Nowe Rudy Slupce a u vjezdového návěstidla do žst. Ścinawka Średnia vykolejil. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.