..: Síťové jízdenky na léto 2018 v České republice a okolí :..

Pendolino Praha/Bratislava/Vídeň/Berlín — Blížící se letní prázdniny jsou i letos impulzem pro cestování a dovolenou, které železniční společnosti pravidelně podporují různými tarifními nabídkami, ze kterých jsou pro cestující jednoznačně nejvýhodnější síťové jízdenky. I letos majoritní dopravci České dráhy, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), Österreichische Bundesbahnen (ÖBB) nabízejí tyto jízdenky za velmi výhodné ceny. Ocení je zejména mladí cestující, kterým jsou většinou určeny. V Německu však došlo ke značnému omezení nabídky, respektive ke změně konceptu. V případě Rakouska došlo vzhledem k úpravě politiky nočních vozů také k menšímu omezení pro návraty do České republiky či brzké ranní cesty do Vídně.

Česká republika

754 ČD, foto: CharyI letos České dráhy na trh uvedou síťovou jízdenku, zvanou Jízdenka na léto, na kterou bude možno neomezeně cestovat vlaky ČD ve druhé vozové třídě 7 po sobě jdoucích dní od 1. července do 31. srpna za cenu 690 korun pro držitele In Karty s platnou zákaznickou aplikací či pro držitele platného průkazu ISIC, nebo za cenu 790 korun pro cestující, kteří nevlastní In-kartu nebo průkaz ISIC. Novinkou je nabídka pro děti do 15 let, ta bude stát 390 Kč na týden. V prodeji samozřejmě bude i varianta na 14 dnů, základní cena bude nadále 1 190 Kč, pro držitele In Karty stejně jako dříve 990 Kč. Děti do 15 let pak zaplatí za čtrnáctidenní cestování 590 Kč. České dráhy tak touto novinkou cílí nově i na rodiny s dětmi.

Slovensko

ZSSK 754, foto: Duhy ZSSK opět nabízí jízdenku, zvanou SLOVAK. Letos došlo ke snížení cen a rozšíření nabídky. Už od 1. června až do 31. sprna lze koupit týdenní jízdenku SLOVAK TÝŽDEŇ. Ta stojí 29 eur pro kohokoliv a je k ní potřeba jen identifikační průkaz. Jde tedy o obdobu Jízdenky na léto od Českých drah.

Od 1. července do 31. srpna budou pak v nabídce i jízdenky platné na 31 dnů pro držitele průkazů JUNIOR RAILPLUS, KLASIK RAILPLUS, SENIOR RAILPLUS a pro držitele žákovských průkazů platných na síti ZSSK. Jízdenka se nabízí ve čtyřech modifikacích, SLOVAK KLASIK k průkazu KLASIK RAILPLUS za cenu 49 eur, SLOVAK JUNIOR k průkazu JUNIOR RAILPLUS za 29 eur, SLOVAK SENIOR k průkazu SENIOR RAILPLUS za cenu 29 eur. Jízdenka platí ve všech vlacích ve druhé vozové třídě, přičemž do první vozové třídy je možno zakoupit si úsekový doplatek. K jízdence není třeba dokupovat příplatky za vnitrostátní použití vlaků kategorie EuroCity; do vlaků kategorie InterCity mezi Bratislavou a Košicemi je nutný doplatek. U vlaků SuperCity Pendolino je potřeba povinná rezervace v ceně 1 eur za osobu. Jízdenka je nepřenosná, vázaná na jméno a číslo průkazu. Jízdenku je možno vrátit před prvním dnem platnosti a storno poplatek činí 10 % z ceny jízdenky. Datum počátku platnosti je libovolné.

Rakousko

ÖBB 1016, foto: Petr Adášek I letos nabízejí Rakouské spolkové dráhy populární jízdenku Sommerticket. Na rozdíl od Jízdenky na léto od Českých drah platí tato jízdenka celé léto, konkrétně od 2. července do 9. září. Cena této nabídky je nadále stejná, tedy 39 eur pro cestující mladší 20 let a 69 eur pro cestující od 20 do 26 let a i letos je tato nabídka určená jen pro držitele karty VORTEILScard<26), nelze jen tak volně cestovat vlaky EuroNight a Nightjet. Vzhledem k tomu, že noční vlak z Vídně na Břeclav Chopin je v kategorii EuroNight, nelze jej pro návrat z Vídně použít (nebo brzkou ranní cestu do Vídně). Ostatní pravidla zůstavají beze změn, tj. v pracovní dny lze Sommerticket využít až od 8.00, o víkendu bez omezení. V pracovní dny je ovšem třeba jízdu ukončit nejpozději ve 3.00 dne následujícího. Jízdenka samozřejmě nadále platí i v autobusu ÖBB mezi Štýrským Hradcem a Klagenfurtem.

SommerHit-Ticket dopravce WESTbahn

4010 002, St. Valentin ve směru Linz, foto: EBFÖpro User westbahn-karl Jízdenku na léto nicméně v Rakousku nenabízí jen ÖBB, ale i privátní dopravce WESTbahn. Nabídka tohoto dopravce platí stejně jako v případě Sommerticketu ÖBB od 30. června, do 9. září, nicméně nemá časová omezení a rovněž není potřeba pro jeho získání platit navíc za zákaznickou kartu. Cestující do 20 let může tuto jízdenku získat za 33 eur, do 26 let potom za 66 eur. S touto nabídkou lze potom cestovat libovolně na trase mezi Vídní a Salcburkem.

Německo

DB 143, foto: G-BOAC K zásadní redukci letní nabídky došlo u Německých drah. Oblíbená nabídka Deutschland-Pass letos není v nabídce. V nabídce je Sommer-Ticket, ovšem jde pouze o nabídku čtyř libovolných cest vlakem po Německu. Cestující do 18 let zaplatí za tuto nabídku 76 eur, do 26 let pak 96 eur. Jedna jízda tak vyjde na 19, respektive na 24 eur. Cestovat lze kdykoliv v období od 27. června do 27. září. Před každou cestou je ale nutné se přihlásit a rezervovat si spojení, které může skončit až druhý den v 10:00. Není však možné cestovat oklikou, například z Mnichova do Berlína přes Hamburk.

Zdroj: České dráhy, Železničná spoločnosť Slovensko, Österreichische Bundesbahnen, WESTbahn, Deutsche Bahn


miropiro | 22.6.2018 (11:53)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Tarify

More from Česká republika (celá)


Registered user Nechic  mail  
27.06.2018 (8:43)  
Tomáš Kraus: V Polsku je tolik síťových jízdenek, že to je spíš na excelovou tabulku a vývojový diagram
26.06.2018 (9:30)  
Etienne: Nemají, jedině ještě Einfach Raus Ticket, akorát platí jen na regio, takže některé zajímavé úseky jsou celkem neprůjezdné. Nemluvě o tom, že třeba ve Štýrsku je na řadě vedlejších tratí dopravce STLB nebo GKB, takže tam to také neplatí. A navíc vidím že docela podražil, před pár lety kolem 30 EUR pro 5 lidí, teď už za 46.

Je něco zajímavého na léto v Polsku, zejména tedy od Intercity?
Registered user Etienne  mail  
24.06.2018 (11:13)  
Rakušáci pro pracující lid od 26 nemají opět nic...

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko