..: Mladějovská úzká oslaví sto let se dvěma parními lokomotivami :..

Henschel, foto: MPŽ Mladějov na Moravě — Hned dvě činné parní lokomotivy se setkají o víkendu na úzkorozchodné dráze v Mladějově na Moravě. Na trať úzkokolejky, která letos slaví sté výročí, se vydá nejenom místní lokomotiva č. 1 z roku 1920, ale zcela mimořádně se k ní připojí také o sedm let starší parní stroj Henschel Fabia, který přijede na oslavu ze zbýšovského muzea.

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská dráha o rozchodu pouhých 600 mm byla zbudována na konci první světové války, aby spojila doly na Hřebči u Moravské Třebové se závodem v Mladějově na Moravě a zajistila přepravu lupku, šamotu a místního uhlí. Po ukončení těžby v roce 1991 se péčí dobrovolníků postupně proměnila v živou technickou památku s provozem výletních vlaků pro veřejnost. Ty jsou od letošního května vedeny opět v celé délce trati.

Neméně zajímavý osud měla parní lokomotiva Henschel 12311 z roku 1913, která na mladějovskou úzkokolejku zavítá z Muzea průmyslových železnic ve Zbýšově. Dvounápravový stroj z německé lokomotivky v Kasselu sloužíval v hnědouhelných lomech na Sokolovsku. V padesátých letech se přesunul na Karlovarsko na pionýrskou dráhu, kde byl počátkem sedmdesátých let odstaven jako lokomotivní pomník. V devadesátých letech získal lokomotivu spolek Muzeum průmyslových železnic, který ji po náročné opravě, realizované v letech 2014 až 2017, opět zprovoznil pro jízdy muzejních vlaků na své trati mezi Zbýšovem a Zastávkou u Brna.

Mladějovská průmyslová dráha, foto: MPŽ Úplně jiný příběh má za sebou mladějovská lokomotiva č. 1, která vznikla na zakázku přímo pro mladějovskou dráhu, a sice jako jediný exemplář svého druhu. Lokomotivka Krauss v rakouském Linci ji přestavěla z nevyužité lokomotivy typu RIIIc z roku 1918, určené původně na bojiště první světové války. Po dodání do Mladějova sloužila už „jednička“ na místní úzkokolejce celý svůj aktivní život, a to až do roku 1991, protože se ji nikdy nepodařilo nahradit žádnou modernější motorovou lokomotivou. A na své trati mezi Mladějovem a Hřebčí, nyní už v čele osobních výletních vlaků, ji zdejší spolek Mladějovská průmyslová dráha provozuje i dnes.

Na jedné úzkokolejce se obě lokomotivy v provozním stavu setkají o tomto víkendu vůbec poprvé.

Další informace o akci. Zdroj: tisková zpráva Mladějovské průmyslové dráhy


Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 1.6.2018 (18:33)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Pozvánky

More from ČR Pardubický

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2022 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko