..: Jaký byl jubilejní 10. ročník soutěže Křížem krážem republikou? :..

První čtyři týmy soutěže, foto: Křížem krážem republikouKrnov — Tak jako každoročně, i letos patřil závěr září oslavám Dne železnice. Ten se letos konal již předposlední záříjovou sobotu, 23. září, zatímco doposud byla tradičním termínem sobota v září poslední. A ke Dni železnice již celých deset let patří i cestovatelská soutěž Křížem krážem republikou, kterou pro zájemce z řad skautů i široké veřejnosti pořádá skautský oddíl Krnovská trojka. Hlavním partnerem akce jsou České dráhy, mediálním partnerem pak náš internetový magazín ŽelPage. A jaký že letošní ročník soutěže vlastně byl? Zúčastnilo se rekordních téměř 150 týmů s více jak 750 účastníky, kteří strávili ve vlacích 1676,3 hodin. Vítězem se nakonec stal skautský tým 3G z Liberce a Jablonce nad Nisou, jež získal 1997,5 bodu. Následovali jej Rychlíci z Chotěboře, kteří se na čelních příčkách umisťují pravidelně, a pomyslnou bronzovou medaili si připsal tým železničních nadšenců TrainMania Náchod. Letos byl oceněn také tým na čtvrtém místě s pomyslnou bramborovou medailí, který nesl název Kvatro.

Každý rok něco nového

Statistika vlaků, foto: Křížem krážem republikouCelá soutěž se od svých počátků obměňuje, aby byla stále atraktivní a nabízela něco nového, jak nám potvrdil hlavní koordinátor soutěže Michael Cestr: „Soutěž Křížem krážem se každoročně snažíme inovovat. Před pár lety byly zavedeny bonusové stanice a soutěžní úkoly, letos jsme k nim přidali ještě tajná místa. Cílem bylo objevit velmi zajímavá, ale přitom neznámá místa naší země. To se však podařilo jen týmům, které správně rozluštily indicie vedoucí k těmto místům. Za získání hesla z QR kódu si pak týmy odnesly rovných 200 bodů,“ vysvětluje Cestr. Vzhledem k narůstajícímu počtu účastníků soutěže bylo letos poprvé zajištěno i posílení nočních vlaků Českých drah. To, že to bylo potřeba, dokládají i statistiky využití nočních dálkových vlaků, kdy nejvytíženějším vlakem byl vcelku očekávatelně EN 477 Metropol, kterým cestovalo 187 účastníků akce.

První místo, foto: Křížem krážem republikouVítězové, foto: Křížem krážem republikouMomentky ze soutěže, foto: Křížem krážem republikouMomentky ze soutěže, foto: Křížem krážem republikouMomentky ze soutěže, foto: Křížem krážem republikou

Zúčastnit se mohl kdokoliv

Logo KKR 2017, foto: Křížem krážem republikouCílem akce je přivést mladé lidi k cestování vlakem – hlavní cílovou skupinou je především mládež ve věku 15 – 26 let, převážně z řad skautů a železničních nadšenců. Letos se účastnily také dva mezinárodní týmy, tým Cseh-Magyar barátság byl složen z českého vedoucího a posádky čtyř Maďarů, v týmu #RailRiders pak cestovali dva Češi, Polka, Francouzka a Němka původem z Turecka. Cestovalo s námi také několik vozíčkářů, a to i díky stále vzrůstajícímu počtu bezbariérově přístupných vlaků. Všechny týmy dohromady nacestovaly 108 687 km, získaly dalších téměř 40 000 bonusových bodů a strávily ve vlacích již zmíněných více než 1 676 hodin. Týmy nejvíce využívaly rychlíky, kde strávily téměř 1 250 hodin svého času. Z tajných míst byl pak nejnavštěvovanějším parní stroj Jana Tomka v Hradci Králové, následovaný reliéfem Jaroslava Vrchlického v Kutné Hoře a skalní vyhlídkou Finkův kámen, jež se nachází nad Smržovkou. V soutěžních úkolech letos dominovaly ryze železniční úkoly: projet alespoň 10 km tunelů, 700 metrů historických viaduktů, navštívit Den železnice v Bohumíně, dvě železniční muzea či jedno z Nejkrásnějších nádraží, anebo se projet historickým vlakem.

Ceny pro nejlepší týmy, foto: Křížem krážem republikouVítězné týmy letos i letos obdržely poukázky na přepravu vlaky Českých drah, deskové hry od společností MINDOK a Fox in the Box a další ceny od skautské prodejny Liman sport. Mediálními partnery akce je kromě webu Želpage a dopravní magazín MHD86.cz. Akci dále podpořili ANDERLE studio, Ateliér Juránek, Městské muzeum Františkovy Lázně a tiskárna RETIS GROUP. Všem partnerům tímto jménem organizátorů vřele děkujeme.

Zdroj: oficiální stránky soutěže Křížem krážem republikou

Michal Jaroš Poslat mail autorovi , Redakce ŽelPage Poslat mail autorovi | 18.10.2017 (20:00)