..: Výběr šotoklubu – 4. až 17. září 2017 :..

Výběr šotoklubu Dnešní výběr šotoklubu je realizovaný tak trochu narychlo, neboť jsem se o své nominaci k jeho sestavení dozvěděl na poslední chvíli. Tento časový tlak ale dostatečně vynahrazuje období výběru a možnost vybírat z fotek, které byly pořízeny koncem prázdnin a začátkem září. Toto období, kdy se už v přírodě objevují první náznaky podzimu, mám na focení tak nějak rád. Tomu odpovídá i můj výběr tří fotek, které mne nejvíce zaujaly. Všechny pocházejí z období o kterém píšu, ale tím jejich podobnost končí.

742.224-9 + 742.263-7, autor: Tomáš Krajcar

742.224-9 + 742.263-7, Branky na Moravě - Police u Valašského Meziříčí, foto: Tomáš Krajcar První snímek zachycuje dvojici Kocourů s ucelenkou cisteren, kterak projíždí údolím říčky Loučka kdesi na Valašsku. Tato fotka byla pro mne od počátku favoritem díky celkovému motivu, ale i své barevnosti. Troufnul bych si říci, že vyfotit podobný obrázek je snem nejednoho začínajícího železničního fotografa – každý z nich jistě někdy přišel k více či méně nákladním provozem opuštěné trati vinoucí se krajinou a přemýšlel o tom, jaké by to bylo na ní zvěčnit pořádný nákladní vlak. Tomáši Krajcarovi se to povedlo na jedničku a nejen to, podařilo se mu zároveň zachytit snad všechny odstíny zeleně, které jen existují. 

Detail fotografie

534.0323, autor: Michael Hajn

534.0323, Odb. Březnice odb.vhb. 101 - Březnice, foto: Michael Hajn Jestliže jsem u prvního snímku psal, že by mohl být snem nejednoho začínajícího fotografa, druhý mnou vybraný snímek musí potěšit každého příznivce fotojízd a parní trakce. Snímek naprosto nenuceně zachycuje jízdu parního vlaku po neelektrifikované hlavní trati a evokuje pocit, že se na daném místě v daný čas fotograf vyskytl zcela náhodou. Právě tento dojem neformálnosti byl tím, co mne na fotce na první pohled zaujalo. Michael Hajn však ve snímku ukazuje i svůj cit pro kompozici – ani po detailním prohlížení snímku si nedokážu představit, že by nadaném místě mohl být zachycený jiný vlak ještě lépe, a naopak, že by si autor mohl vybrat pro svou fotku v okolí lepší místo. Skvělé je pro mne rovněž zachycení prvních náznaků podzimu, kdy se vegetace začíná barvit do teplých podzimních odstínů.

Detail fotografie

842.034-1 + 842.024-2, autor: malard

842.034-1 + 842.024-2, Dobrá na Šumavě - Černý Kříž, foto: malard Třetí snímek, ač pořízený ještě o prázdninách, na mne dýchá podzimní náladou. Malardovi se podařilo bezvadně zvěčnit šumavské ráno a vybral si k tomu jeden z mála dnů v roce, kdy se naskýtá takto perfektní násvit. O pár dnů dříve by bylo slunce moc vysoko a o snad jen o týden později by už stíny stromů byly až příliš dlouhé. Nad touto fotografií jsem dlouho přemýšlel, co se mi na ní po obsahové stránce zdá zvláštního – vždyť obrázků ze šumavských lokálek je tu bezpočet. Až později jsem si uvědomil, že to je složení vlaku, které je pro Šumavu sice běžné, ale ve zdejší galerii se objevuje jen výjimečně – šumavských kvater jsem tu napočítal ani ne deset. Pomyslnou třešničkou na dortu je lehká vrstva přízemní mlhy, která snímku dodává neopakovatelnou atmosféru.

Detail fotografie

Kromě výše uvedených tří fotek bych se rád zmínil ještě o snímku od uživatele Žíža. Tento autor pro nás zachytil sice ponurou, ale o to zajímavější atmosféru u vodní nádrže Vrané. K této fotografii netřeba nic dalšího dodávat, snad jen, že by člověk bez obtíží uvěřil, že jde o fotku starou půl století nebo ještě starší.


SimyV | 20.9.2017 (8:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


Registered user stoupa  mail  
20.09.2017 (9:00)  
Dobré fotky jste vybral! Jen ta tretí je na muj vkus móóc moderní. :-)

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2021 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko