..: Výběr šotoklubu – 7. až 20. srpna 2017 :..

Výběr šotoklubu Dnešní výběr šotoklubu jsem dostal na starosti já a hned na začátku musím konstatovat, že bych raději vybíral v jiný termín. Důvodem je, že za uplynulé dva týdny se zveřejnily fotky, které mě na první dojem příliš nezaujaly, protože podobně jako můj předchůdce a správcovský kolega Michael Hajn, mám rád fotky zajímavé, ať už z hlediska kompozice, zajímavého světla, děje apod., a těch nebylo příliš. Fotky, na kterých jsou z šotoušského hlediska „ultrazajímavosti“, např. v podobě neobvyklé lokomotivy či vlaku, ale jinak ničím nevybočující, mě nenadchnou, i když mají samozřejmě v galerii svoje místo. Volba tak byla celkem jasná a rychlá.

M 131.1130, autor: Richardisko

M 131.1130, Jedlová, foto: Richardisko Nejvíc se mi v uplynulých dvou týdnech líbila tato fotka. Má zajímavý a vtipný děj, autor osvědčil pohotovost, zachytil, jak se dříve říkávalo, rozhodný okamžik a na výsledek je radost pohledět. Velmi podařená momentka. Přesně typ fotky, která mi uvízne v paměti.

Detail fotografie

743.008-5, autor: Kabech

743.008-5, Nišovice - Malenice nad Volyňkou, foto: Kabech Jako další jsem zvolil tento snímek. Z vlastní zkušenosti vím, jak je obtížné fotografovat živá zvířata a sám jsem neúspěšných pokusů zažil slušnou řádku. Zde autorovi přálo štěstí, koně pózovali obstojně, příroda se také „chovala“ vzorně a vzešel z toho obrázek s atmosférou letního venkovského dne u šumavské lokálky. Fotografie má sice pár detailů, které by se daly lépe ohlídat, a výsledek by byl ještě lepší, ale vzhledem k tomu, že jde o mladého fotografa, který má snahu svoji tvorbu vylepšovat, tak doufám, že příště to bude zase o něco lepší. Podle jeho šesti fotek v galerii se nedá prozatím vyvozovat nějaký jednoznačný závěr, ale mám dojem, že jde o autora, který by mohl mít tu nejdůležitější fotografickou vlastnost, a tou je „vidět“.

Detail fotografie

Plný ruce práce, autor: Chary

Plný ruce práce; Velký zkušební okruh VUZ, foto: Chary Posledním z trojice mnou vybraných fotek je následující obrázek. Řeklo by se, že jsou to jen dvě světelné šmouhy. Podobných „šmouhoidních“ fotek je v galerii povícero, ale tahle je zajímavá z několika hledisek. Na fotce jsou hned dvě šmouhy (vlaky), fotka byla exponována za velmi slabých, lépe čečeno extrémních světelných podmínek, její zpracovaní je však perfektně řemeslně zvládnuto. Mám rád, když někdo dělá nejenom práci, ale i koníčky s přehledem a erudicí a ovládá řemeslo na výbornou. Z této fotky je to patrné na první pohled.

Detail fotografie

V termínu 7. 8. – 20. 8. 2017 bylo zveřejněno ještě několik dalších fotek, které jsem zahrnul do svého „předvýběru“.

810.652-8, Stará Paka - Ústí u Staré Paky, foto: Bean Jednoduchá, dalo by se říci obyčejná fotka, která stojí a padá s mimořádně povedenými klimatickými podmínkami. Jednoznačný důkaz, že při focení v exteriéru je třeba mít nejen předvídavost, ale i kliku na počasí, které dokáže vykouzlit atraktivní prostředí.

A ještě pár fotografií, které jsou „obyčejné“, ale pěkné světlo jim dodalo na zajímavosti.

754.060-2, Rapotice - Vysoké Popovice, foto: malard 123.019-2, Zámrsk - Sedlíšťka, foto: Honza Marek aka Honzinus 193.226-8, Opatov - Semanín, foto: JirkaŠ

Děkuji ctěnému obecenstvu za pozornost.


topič Poslat mail autorovi | 22.8.2017 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Súvisiace správyopen/close

Ďalšie z rubriky ŽelPage

Ďalšie z regiónu Česká republika (celá)


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
dopisovateľ alebo člen ŽP topič  mail  
23.08.2017 (12:32)  
A.N.: nemáš úplně pravdu. Ne všichni diváci jsou obyč. konzumenti technické, posypové soli. Jsou lidi, kteří to řeší a jsou lidi, kteří si tam tu sůl dají a život jde dál.
Ano, nemám úplně pravdu. Ty to "řešíš" a možná ještě pár dalších extremistů, včetně těch, kteří hodnotí fotku podle toho jaká je na ní vyobrazena mašina (trakce, souprava, vozy, nátěr apod.), což mi přijde jako zásadní nepochopení toho, jak je spravována zdejší galerie.
Okolnosti vzniku mých fotek mají v některých případech význam pro mě, eventuálně pro kamarády (kolegy), se kterými jsme společně fotili, ale jen z hlediska sociálního, nikoliv fotografického. Je mi jasné, že tohle nejspíš nikdy nepochopíš a budeš si dál vést svou. Podobně jak u hodnocení, kde přeceňuješ jeho význam. :-)
registrovaný užívateľ stoupa  mail  
23.08.2017 (11:09)  
pro A.N. a topic:

Pan topic má pravdu. Rozhodující je výsledek a ne jak se k nemu dojde.
Jako u posypové soli - dulezité je neuklouznout.
registrovaný užívateľ A.N. 
23.08.2017 (10:56)  
Topič:
nemáš úplně pravdu. Ne všichni diváci jsou obyč. konzumenti technické, posypové soli. Jsou lidi, kteří to řeší a jsou lidi, kteří si tam tu sůl dají a život jde dál.
Takže okolnosti vzniku jsou mnohdy i zajímavější než výsledný produkt, což se tehdy ukázalo před lety u fotky nějaké barevné 122. Přidala se omáčka a konzument - divák zvýšil hodnocení, protože pochopil, že jde i o něco víc než o 122.XY.
Jenže to se zde málokdy člověk dozví, neboť omáčka u fota nebývá.

A výsledný produkt je mnohdy zavádějící viz foto catrů v Třemešné, což je UTG jak vyšité. Zvláště pokud je tam domalovaný jiný vlak, který se reálně s tím foceným nesejde.
dopisovateľ alebo člen ŽP topič  mail  
23.08.2017 (10:31)  
A.N.: Někdo v nalinkované fotce hurvínka na Jedlové vidí umělecké dílo, jiný pouhý výcvak za 2 sec práce, na rozdíl od fotky někde v horách v Chorvatsku, kde autor musel vlak vyčekat v pěkném horku.

Já v tom umělecké dílo nevidím a pochybuji, že se někdo takový najde. Proč se mi fotka líbí jsem napsal jasně a srozumitelně v článku.

Je podružné, jestli se fotka cvakne za 2 sec. nebo se na vlak čeká několik hodin v horku. Pro diváka je důležitý výsledek a okolnosti vzniku jsou téměř vždy, až na řídké výjimky, druhotné. Zajímalo někoho, že např. na tuhle fotku:
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/usa018.jpg jsme opakovaně čekali dva půldny?
Nebo, že na tuhle: http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/475718.jpg jsem čekal více než 10 let? Určitě ne, diváka zajímá výsledek. :-)
dopisovateľ alebo člen ŽP Martin Grill  mail  
22.08.2017 (19:40)  
"Volal Želpejč."
"Čů*ák a co chtěl?"
"Výběr šotoklubu."
"A cos mi na to řek'?"
"Že z tý nudy zkusím něco vyčarovat."
"Tak tos mu řek' dobře!"
registrovaný užívateľ A.N. 
22.08.2017 (18:36)  
Hodnocení = obecný názor většiny, ale tohle je výběr jednotlivce, dle jeho uvážení. Tím pádem může být zcela odlišný.
Nadto někdy hodnocení je z mého pohledu přemrštěné a jindy zas nedoceněné. Dost často se hodnotí autor, nikoliv foto a obsah.
Někdo v nalinkované fotce hurvínka na Jedlové vidí umělecké dílo, jiný pouhý výcvak za 2 sec práce, na rozdíl od fotky někde v horách v Chorvatsku, kde autor musel vlak vyčekat v pěkném horku.
Ale víceméně je to v úvodu vše zmíněno - odůvodněno... a není to známé klasické o tom jak jsem jednoho pěkného rána vstal a volalo mi žp a já jsem z toho už neusnul....Takže asi tak. Já jsem naopak po dlouhé době výběr prohlédl a i si přečetl celý úvod.
registrovaný užívateľ Novák David  mail  
22.08.2017 (15:07)  
Pěkný výběr.
registrovaný užívateľ MiŠ 
22.08.2017 (12:47)  
Kabech: Skromnost je krásná vlastnost. Já se ale také přikláním k výběru topiče.
registrovaný užívateľ Adam Kubeš  mail  
22.08.2017 (11:27)  
topič: Však taky říkám "nejen", zrovna u Tvých fotek je někdy vidět, že hodnocení není vše.
A hádat se o kvalitě mé fotky, přičemž já jsem kritizujícím... na ŽP je možné asi všechno :-) . Z hlavy vím o pěti fotkách, které bych klidně viděl místo mé:
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/mav086.jpg
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/hz024.jpg
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/810807.jpg
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/hz025.jpg
http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/art456.jpg

Ostatně, ještě že máme názory různé, jinak by byl život nebetyčná nuda.
dopisovateľ alebo člen ŽP topič  mail  
22.08.2017 (11:16)  
Kabech: Nevybíral jsem fotky podle hodnocení. Které si myslíš, že tu tvoji překonávají? :-)
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Komentáre vyjadrujú názory čitateľov.
Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za ich obsah.

- dopisovateľ alebo člen ŽP, - editor alebo admin ŽP

Pridať komentár
Komentáre môžu vkladať iba registrovaní užívatelia.
Pred vložením komentára je potrebné se buď prihlásiť, alebo zaregistrovať.
Prihlásenie
 
 
  
 
   Zaregistrovať sa

© 2001 - 2019 ŽelPage - správcovia


Info
informacni okenko