..: Těžká nehoda polského Pendolina :..

Nehoda polského pendolina, foto: www.24opole.pl Ozimek, Polsko — V pátek 7. dubna 2017 došlo na jednokolejném úseku trati Opole – Czestochowa ke srážce elektrické jednotky ED250-002 Pendolino s nákladním automobilem. Elektrická jednotka Pendolino, která byla nasazena na spoji EIP 6102 Wrocław Główny – Warszawa Wschodnia, se v 15.12 h střetla v blízkosti železniční stanice Ozimek s kamionem, který uvíznul na přejezdu. V inkriminované chvíli cestovalo ve vlaku cca 250 lidí. Následkem nehody bylo zraněno 18 osob, z toho 7 těžce. Většina zraněných osob cestovala v řídicím voze (označení 93 51 2 370 008-7), který byl při čelním střetu těžce poškozen a vykolejil předním podvozkem. Použitím rychlobrzdy se vlak podařilo zastavit 500 metrů za místem střetu. Rychlost jednotky v době srážky zatím nebyla sdělena, faktem ovšem je, že dálkové vlaky na zdejší trati jezdí běžně 140 km/h. Při srážce došlo rovněž k výraznému poškození kolejového svršku a trolejového vedení.

Nákladní automobil – tahač s návěsem, který převážel ještě další tahač, uvíznul na přejezdu vybaveném světelným a zvukovým výstražným zařízením bez závor. Nízko postavený návěs na nerovném přejezdu zůstal „viset“ a nebyl schopen vlastní silou místo opustit. Řidič, vědom si možného nebezpečí, z automobilu vyskočil a údajně se snažil mobilním telefonem přivolat pomoc. V době srážky se nacházel mimo vozidlo, takže nebyl mezi zraněnými. Informace o zdravotním stavu strojvedoucího po srážce se nepodařilo dohledat.

Provozovatel dráhy – PKP Polskie Linie Kolejowe – již uvedl, že zabezpečovací zařízení bylo v době srážky v činnosti a fungovalo zcela bez problémů. Podle neoficiálních informací ovšem neměl kamion na daném místě co pohledávat, jelikož se jedná o železniční přejezd pro nákladní automobily s max. hmotností 5 tun, výrazně označený zákazem pro vozidla nad hmotnostní limit. Jedenatřicetiletému řidiči již bylo sděleno obvinění z obecného ohrožení.

Důsledkem nehody byly rovněž velké komplikace v regionální i dálkové dopravě. Podle novějších informací byla trať v poškozeném úseku zprovozněna v úterý 11. 4. 2017 ve 20.30 h. Nadále trvá vyšetřování příčin nehody.


Nehoda polského pendolina vyvolala velké emoce podobně jako srážka českého pendolina s nákladním automobilem ve Studénce v roce 2015. Předmětem diskusí je zejména riskantní chování řidičů nákladních automobilů a dále úroveň zabezpečení přejezdů na dálkových železničních tratích.

Zdroje: 24Opole.pl, Rynek Kolejowy, wyborcza.pl


Otmar Humplík Poslat mail autorovi | 15.4.2017 (9:09)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on Nehody a mimořádnosti

More from Polsko


  1 2 3      Zpráv na stránku:   
15.04.2017 (20:27)  
Nějaký ten rok zpátky se stala podobná nehoda, kdy řidič cizí národnosti s dálkovým návěsem uvízl na tomto žel. přejezdu: https://mapy.cz/s/1yVIe . Prý ho tam vedla navigace... Normální člověk nepochopí, že může někoho napadnout projet takovou komunikaci.
Registered user paolo 
15.04.2017 (19:58)  
GPS souřadnice nehody: 50.670895, 18.185271

Doporučuji si projít Street View. Nechápu, jak je možné kamionem jezdit po tak úzkých cestách.
https://goo.gl/maps/GE2kxgrXDYp
Registered user land 
15.04.2017 (18:59)  
V načatém omylu je nutno pokračovat, říká jedno smutné přísloví. Úlohu pro ZŠ na nerovnici ceny mezi nadjezdem a havárií soupravy už vyřešili i v Polsku. I tam bude spousta zabržděných rádobyodborníků blábolit na téma:kdyby byl nadjezd, budou produkovat fantaskní bláboly o hypotetických nehodách s pády z nadjezdu, jako na tomto webu... A řešení této nerovnice bude stále stejné, stejně jako u řady dalších úloh, v nichž rádoby odborníci zase a znova selžou a tak je to stále dokola... Chytrému napověz, blbému sešrotuj kamion dohromady s Pendolinem.
Registered user IM 
15.04.2017 (13:40)  
Když jsem to viděl, měl jsem pocit deja-vu. Aspoň, že tentokrát snad nikdo nepřišel(nepřijde?) o život.
Kolik neštěstí se ještě stane, než se s tím začne něco dělat? Bohužel u spousty řidičů nepomůže žádná pohrůžka vysokými tresty, oni si myslí, že jsou krály silnic. A rozhodně to není problém jen polských řidičů. To, co někdy předvádějí na dálnicích při předjíždění třeba rumuni (a nejen oni) je taky šílené, zažil jsem to mockrát :-(.
Jediné co by funguje 100% je mimoúrovňové křížení, ale to už se tu probíralo X-krát.
Registered user Hansie  mail  
15.04.2017 (11:07)  
Srážky s polskými kamiony bohužel patří ke koloritu jak v ČR, tak i Polsku...:-(
Registered user stoupa  mail  
15.04.2017 (11:07)  
Vzdy jsem byl k folklóru spíse zdrzenlivý. Ale co je moc, toho je prílis. Tyhle "polské ridice kamionu" opravdu nemusím.
  1 2 3      Zpráv na stránku:   

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko