..: Výběr šotoklubu – 6. až 19. února 2017 :..

Výběr šotoklubu Vážení fotografové a návštěvníci ŽelPage,
podobně jako Roman Zbroj, i já jsem musel začátkem léta minulého roku první nominaci na sestavení výběru šotoklubu odmítnout. V té době jsem jako vedoucí vyrazil na dvoutýdenní letní tábor železničních modelářů u jihočeských úzkokolejek. Vybírání nejlepších fotek včetně sepsání článku ve stanu s podsadou sice zní idylicky, ale krotit přitom bandu železniční omladiny a starat se o chod tábora to trochu kazí. Rozhodně bych si nemohl dát tu práci obrázky opravdu pečlivě vybrat a napsat k tomu nějaký vhodný komentář.

Proto jsem velmi rád, že jsem tuto šanci dostal podruhé ve chvíli, kdy tomuto článku mohu věnovat podstatně lepší péči než na louce kdesi pod Kaprounem. Na rozdíl od předchozích dvou týdnů, kdy nové obrázky do galerie přibývaly velmi pomalým tempem, nyní se sypaly jeden za druhým. K vyššímu počtu fotografií jistě přispěl i tematický den brejlovců z ústecko-teplické dráhy. Zajímavým počinem jsou také noční fotky v pohybu.

434.2186, autor: topič

434.2186, Malá Hraštice - Nová Ves pod Pleší, foto: topič To by tak bylo, aby se ve výběru neobjevila parní mašinka. A obzvlášť na tak pěkném snímku, kterému černobílá produkce vyloženě sluší. Vytvořit kvalitní černobílou fotku považuji za mnohem obtížnější než barevný snímek. Je třeba mnohem více dbát na strukturu, tvary, světlé a tmavé plochy. Sledování barevnosti okolí a fotografovaného předmětu naopak odpadá. A přesně na tuhle poučku určitě dbal topič a v kombinaci s protisvětlem z toho vyšel krásný snímek, na který jsem opakovaně v posledních dvou týdnech klikal. Stoupající kouř z lokomotivy, obrysy soupravy, plující mraky po obloze, stíny na louce v popředí. Tohle vše na té fotce má prostě šťávu (černobílou), v barvě by to určitě tak pěkně nevyznělo.

Detail fotografie

754.059-4, autor: Raven

754.059-4, Pertoltice pod Ralskem - Mimoň, foto: Raven Snímkem, který vystihuje krásy železničního spojení Děčína s Libercem, je Ravenova zimní pohádka s kulatými okénky v hlavní roli. Tato trať byla vybudována vskutku velkoryse včetně velkých a honosných budov a drážního zařízení. A právě to je tady vidět! Není to jen fotka brejlovce v násvitu. Takových fotek jsou na internetových galeriích desítky. Tady je na co koukat. Na drážní domek a jeho architekturu, pro tuto trať tolik typickou, na mechanické závory, kterých je na našich tratích méně a méně, na sněhem zapadanou zahrádku, kde v létě určitě kvetou kytky a roste zelenina, na okolní krajinu severu. Tahle fotka má kromě skvělého zpracování přidanou obsahovou hodnotu a toho si cením.

Detail fotografie

705.911-6, autor: metys

705.911-6, Sudkův Důl - Obrataň zastávka, foto: metys Úzkokolejné tratě nabízí mnoho zajímavých námětů a od focení na normálním rozchodu to bývá mnohdy příjemná změna. I když tahle metysova fotka se někomu může zdát tuctová, mne to oslovilo. Tady z toho dýchá letní pohodová atmosféra. Klid a ticho, které najednou naruší bublání motoru malé mašinky s jedním vagónkem. Okolo však není nic jiného než krásná česká příroda, kterou neruší žádná stavba v pozadí. Fotce dodává na atraktivitě nepříliš okoukané místo z jindřichohradeckých úzkokolejek a mašinka, kterou si už asi stěží takto vyfotíme. Člověka to skoro v tom zimním období zahřeje a zase se začne o to víc těšit na léto. Na drážní nostalgii a romantiku, kterou úzkokolejky bezesporu nabízejí.

Detail fotografie

Toť můj výběr z hroznů, které poskytla tato galerie za posledních čtrnáct dnů. V galerii se objevilo mnoho dalších krásných a třeba i neopakovatelných snímků. Od Žížovy zubačky na Jizerském mostě, přes sergeje od BBvK až po brumlání šestiválce pod Lipovou od Tomáše Krajcara. To vše jsou krásné snímky. A proto posílejte další, ať se nejen další tvůrce příštího výběru šotoklubu má nad čím kochat a rozplývat.

Děkuji Vám za pozornost. 


Richardisko | 21.2.2017 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Česká republika (celá)


Registered user metys 
27.02.2017 (16:39)  
Ta letní pohoda na JHMD je vystřižená naprosto přesně. :)
Registered user stoupa  mail  
21.02.2017 (6:51)  
Dekuju za pekný výber! Hned první fotka od pana topice mi znovu bezmála vyrazila dech.

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko