..: Výběr šotoklubu - týdny 41 a 42 :..

Výběr šotoklubu Je to už pěkných pár let, kdy jsem dal sbohem železnici jako zaměstnavateli. Byla to doba, kdy jsem ve volných chvílích velkou část svého času věnoval potulkám kolem kolejí a občas fotil, jak se říká vše, co se hnulo. Toulám se a fotím sice dál, hlavně krajinky, ale k nějakému většímu focení u kolejí se vrátím jednou dvakrát za rok. Železnice přesto zůstala mým koníčkem a proto, že sám toho moc nenafotím, tak vždy uvítám příležitost se pokochat pohledem na povedená fotodíla zveřejněná třeba právě ve fotogalerii ŽelPage. Pojďme se tedy podívat na můj výběr šotoklubu těch fotografií, které mě nějakým způsobem zaujaly.

464.102

464.102, Velké Svatoňovice - Suchovršice, foto: topič Jako první jsem do svého výběru zařadil fotografii od topiče – jednak proto, že je na ní zobrazen vlak parní trakce, kterou jsem v pravidelném provozu moc nezažil, ale hlavně pro úžasnou atmosféru dob minulých, kterou navozuje. Být to za slunečného počasí, asi by to nebylo ono, ale takhle, za takového počasí, když jen několik minut před průjezdem vlaku přestalo pršet a fotograf se nemusel starat o to, zda mu nenaprší do přístroje, je tomu dán úplně jiný rozměr. Všude klid a široko daleko nikdo, jen z dálky je slyšet blížící se vlak. Svižně projede kolem jak se sluší a patří zahalený do oblaků kouře a páry, krátké zahoukání na pozdrav a pak už je slyšet jen pomalu utichající zvuk vzdalujícího se parního stroje. To je ten správný čas na vyčištění hlavy od všedních starostí, tak sbalit fidlátka a popojít zase o kousek dál. Snad jen zapomenutý strašák v poli tam chybí, ale já ho tam vidím.

Detail fotografie

BB 567514

BB 567514, Alleyras - Chapeauroux, Francie, foto: malard Po otevření náhledu se tento snímek od malarda stal dalším kouskem do mého výběru. Fotografie, zachycující neelektrifikovanou, z části jednokolejnou trať z Clermont-Ferrand do Nîmes vedoucí přes Centrální masív nebo chcete-li Francouzské středohoří, které není zas tak známým cílem našich cestovatelů, byla jasnou volbou. Dokonale zpracovaná fotografie dává tušit hukot 16válcového motoru Pielstick, odrážejícího se od okolní krajiny, ukrytého pod kapotou lokomotivy řady BB 67400. Stroj vyrobený ve stejném období jako naši brejlovci, ale výkonově odpovídající našemu kyklopovi, rozvážně táhnoucí podvečerní rychlík má před sebou ještě dlouhou cestu ke vzdálenému vrcholovému bodu tratě za La Bastide-Puylaurent, aby se opět tratí plnou mostů a tunelů vydal do nížiny a s posledními paprsky zapadajícího slunce dorazil do svého cíle.

Detail fotografie

ST43.2335

ST43.2335, Ścinawka Średnia - Gorzuchów Kłodzki, Polsko, foto: mRKEF Jako poslední fotku do trojice jsem vybral snímek od autora zveřejňujícího svá dílka pod nickem mRKEF. Z mého pohledu vynikající ranní snímek „rumuna“, zachyceného v krajině našich severních sousedů, sjíždějící s vyrovnávkovým vlakem prázdných Easů táhlým klesáním ke Kłodzku, je svým výběrem místa dokonalý. Při pohledu na snímek mi navíc vyvstává v paměti rok 1987, kdy jsme jen o pár kilometrů dále, u strážního domku před vjezdem do stanice Ścinawka Średnia, čekali na osobní vlak s parní Tkt48-83. Přestože jsme měli povolení z ředitelství drah ve Varšavě, chtěl na nás místní zaměstnanec pořád volat milici a uklidnil se až poté, co jsme přislíbili, že se žádný snímek jeho a jeho baráčku neobjeví v žádném zahraničním časopise. Tehdy bylo focení v Polsku o něco složitější, ale hodně záleželo, na koho člověk narazil, a věřte tomu, že byly i hodně příjemnější a úsměvné zážitky s pohybem kolem kolejí.

Detail fotografie


PaMir | 18.10.2016 (6:00)
Ostatní: TwitterLinkuj.cz!Jaggni to!Google Bookmarksvybrali.sme.skDalší služby
Related newsopen/close

More on ŽelPage

More from Polsko Česká republika (celá) Francie


Registered user IC HUTNIK  mail  
24.10.2016 (11:53)  
Pěkně doplněno o doprovodné texty. Díky za možnost se příjemně zasnít.
Correspondent or Member of ŽelPage topič  mail  
18.10.2016 (19:38)  
PaMir: S potěšením jsem si přečetl tvůj komentář k mé fotce. Jsem rád, že to dokážeš přes statický obrázek vnímat podobně jako já. Prchavost a libý pocit z nevšedního okamžiku je přesně to, co jsem chtěl svoji fotkou sdělit. Takto jsem vnímal průjezdy vlaků s parní lokomotivou v čele v dobách, kdy ještě alespoň někde jezdily pravidelně. Děkuji. :-)
18.10.2016 (21:37)  


Není zač, právě proto fotíme. I když v praxi je vidět občas jiná realita - honička z místa na místo, bude svítit nebo ne, nevleze někdo do záběru a podobně. Ale záleží na člověku co chce při focení zažít.
Registered user stoupa  mail  
18.10.2016 (11:59)  
Dobrý! Hezký výber!

A od nekud (asi od sebe) znám onu cestu od focení vlaku ke koukání na vlak, od opustení dráhy coby zamestnavatele... :-)

Comments are users' expressions.
ŽelPage has no liability for their contents.

- Correspondent or Member of ŽelPage, - Editor or ŽelPage Administrator

Add comment
Comments are only allowed for registered users.
Before you insert your comment, you have to log on or register.
Sign in
 
 
  
 
   Register

© 2001 - 2020 ŽelPage - Webmaster


Info
informacni okenko